2. 4. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
2. 4. 2007

Tony Blair nemá dostatek mezinárodních sympatií, aby rychle osvobodil zajaté námořníky

V Kanadě se na pracovištích o politice příliš nediskutuje a každý si ponechává své politické názory sám pro sebe, aby nenarazil. A přece se mi podařilo vyslechnout názor od svých kolegů-přistěhovalců odjinud, že je záležitost kolem britských námořníků zajatých Iránem nijak nepřekvapuje. Takové incidenty byly běžné, když chtěly koloniální mocnosti od slabších zemí něčeho dosáhnout. Říkalo se tomu politika dělových člunů a vždycky to znamenalo předvádění vojenské síly, kdy se ukázalo na dělový člun, torpédoborec nebo letadlovou loď na podporu slovních argumentů. Opakované tvrzení pana Blaira, že byli britští námořníci "legálně" v iráckých vodách bylo pozoruhodné tím, že ukazovalo na stejný druh myšlení, jaké ovládá amerického prezidenta Bushe - i americká vojska jsou všude a tedy i v Iráku "legálně". Právě na toto téma nyní uveřejnil ve zdejších novinách svůj rozbor kanadský reportér Peter Zimonjic usazený v Londýně.

Pan Zimonjic se nezabýval otázkou, zdali se jednalo o nepříjemnou náhodu, že se britští námořníci dostali nevědomky do íránských výsostných vod ani o to, zdali měli britští námořníci pomoci americkému prezidentovi vyhrotit jeho vztah k Íránu, jak jsme předpokládali my, kteří jsme během svého života poznali řadu různých incidentů. Kanadský reportér v Londýně si všímal toho, že se britský ministerský předseda Tony Blair i určitý druh britských novin snaží déle než týden podnítit zájem čtenářů o incident, při němž Írán zadržel ve svých vodách 15 britských námořníků včetně jedné námořnice. Stále to není to pravé, zájem je přes veškerou snahu slabý a nikdo se nechystá proti Íránu demonstrovat. Není to ale tím, že by občané neměli zájem o to, jak si vedou jejich vojáci a vojačky. Podporují své ozbrojené síly, ne však důvod, proč jsou britští vojáci ještě stále v Perském zálivu.

V době před invazí do Iráku ignoroval Tony Blair protiválečné demonstrace téměř milionu britských občanů, kteří se ho snažili odvrátit od toho, aby se přidal k americkému prezidentovi Bushovi. Blairovi lidé ale vydali nepravdivé informace, jimiž dezinformovali zemi i parlament a ten potom hlasoval pro invazi. Pan Blair nejednal ve shodě s Organizací spojených národů (OSN). Lži o zbraních hromadného ničení a různé druhy klamání, které měly podpořit důvody pro válku jakož i Blairovo pohrdání OSN z něho samotného udělaly bezmocného politika, který se podobá Anthonymu Edenovi v r. 1956, kdy egyptský prezident Abdel Nasser přinutil Británii, aby se vzdala svého rozhodování o Suezském kanálu. Írán se možná dopustil chyby tím, že nyní zajal britské námořníky, ale pan Blair ztratil jakoukoliv morální autoritu, aby mohl ovlivnit výsledek tohoto incidentu.

Podle pana Blaira jsou snímky zajaté námořnice, matky Faye Turneyové, kouřící cigarety s hijabem na hlavě jejím zneuctěním, protože odporují Ženevské konvenci. Zdá se, že by se pan Blair sám rád dostal na titulní stránky novin, jak nabádá občany, aby byli pobouřeni snímky, na nichž je jeden člen britské posádky zneužíván. Úsilí novin i pana Blairy bylo zatím neúspěšné. Podle reportéra Zimonjice je problém v tom, že i když je vedoucí námořnice Turneyová zřejmě nucena sdělovat, kde byla ona i její kolegové v době, kdy je zajaly íránské síly, s velkou pravděpodobností se s ní zachází v zajetí dobře. Pochopitelně je velice vystrašena podobně jako její kolegové a určitě toto zajetí na nich všech zanechá stopy na celý život, ale jejich záběry v britské televizi nejsou ničím takovým, co by mohlo šokovat britské diváky.

Britská veřejnost již dostala velkou dávku nekonečného řetězce otřesných snímků z Perského zálivu a jeho okolí od samého začátku války. Hlavy britských občanů byly stínány iráckými teroristy a iráčtí muži byli mučeni ve vězení Abu Ghraib - to jsou jen dvě zmínky o utrpení lidí v Iráku. Na jiném snímku, který často rozčiluje britské diváky, jsou ukazováni muži v oranžových kombinézách s maskami na tvářích, kteří jsou nakrátko připoutáni k řetězům - a ti všichni žijí už pět roků v kovových klecích amerického koncentračního tábora v Guantanamu na Kubě bez jakéhokoliv zákonného postavení, ať amerického nebo mezinárodního. Pan Zimonjic přiznává, že v Guantanamu nemíří na ty vězně britští strážci, ale neochvějná podpora, kterou pan Blair poskytuje americkému prezidentovi Bushovi mu odebrala politickou moc jak v Británii tak i v zahraničí.

Británie utrpěla v minulém týdnu neúspěch, když se marně snažila přesvědčit Radu bezpečnosti, aby se použilo slova "deplorable" (žalostný) ve dvouvětné zmínce o incidentu s Íránem. Dosáhla pouze toho, že bylo použito výrazu "grave concerns" (silné znepokojení), k čemuž se požadovalo, by byl zajatcům povolen přístup britského konzula. Je těžké představit si, co mohl pan Blair očekávat od orgánu OSN, t.j. organizace, kterou tak bezohledně odstrčil stranou, když se rozhodl poslat britská vojska do Perského zálivu "o své újmě". Jakmile došlo ke skutečné srážce zbraní, pánové Blair a Bush ignorovali nejen přání OSN nýbrž i přání nejbližších britských partnerů v Evropské únii (EU), t.j., Francie a Německa. Když poslal pan Blair britské vojáky do Iráku, neměl k tomu podporu ani OSN, ani EU, ani NATO a dokonce ani většiny svého vlastního obyvatelstva. Je tedy nyní velice ironické, že se dnes obrátil pan Blair se žádostí o pomoc právě na organizaci, od níž se furiantsky odvrátil již v r. 2003.

Zdá se, že si pan Blair neuvědomil, jaké to má následky, když se člověk nejdříve vychloubá, že do toho jde sám aniž uvažuje, co soudí jiní: je v tom potom opravdu sám bez ohledu na to, jak špatně se jemu vede. (Totéž platí i pro prezidenta Bushe, jehož halasné vychloubání v televizi o tom, že do toho půjde sám i kdyby se k němu nikdo nepřidal, si dodnes pamatujeme.) Aby se zabránilo nepříjemnému osamocení, když to nejde podle předpokladů, je jedním z důvodů, proč se vytvářejí silné mezinárodní koalice a dohody o vojenské spolupráci. Ty potom zaručují podporu, když je třeba vyvíjet nátlak na země, jako je dnes třeba Írán. Británie potřebuje takový tlak vyvinout, ale není toho schopna. (Jako obvykle, Kanada zaskakuje tam, kde může posloužit těm mocnějším a tedy v minulém týdnu si povolal kanadský ministr zahraničních věcí Peter McKay íránského vyslance, aby mu za Británii "ostře domluvil". Pan Zimonjic by našel v Kanadě vděčné náměty pro svou kritiku.)

Pan Blair nyní pohrozil, že jakékoliv íránské otálení s vyřešením incidentu se zajatými britskými námořníky bude znamenat, že se přejde od diplomatického úsilí "k jiné fázi", což se panu Zimonjicovi jeví jako planá hrozba. Skutečně nepříjemná je usilovná snaha Íránu získat nukleární zbraně, i když Írán podepsal dohodu o jejich nešíření. Američané sami vytvářejí takové podmínky, aby si řada jiných států přála takové zbraně mít už z toho důvodu, aby s nimi Američani zacházeli méně velkopansky. Za této situace je problém britských námořníků v íránském zajetí dosti podružný. Británie vedená Tonym Blairem je vojensky příliš slabá na to, aby mohla zajatce získat násilím, politicky je příliš izolovaná k tomu, aby mohla Írán dostatečně ovlivnit, aby je propustil, a morálně není natolik na výši, aby mohla vůbec klást požadavky. Záležitost 15 britských námořníků je nyní v rukou Íránu a panu Blairovi zbývá jediná možnost, kterou poskytuje diplomacie. Jinde jsme četli, že prosté uznání chyby - že se totiž dostali britští námořníci do íránských vod - a omluva mohly znamenat jejich rychlý návrat domů.

                 
Obsah vydání       2. 4. 2007
2. 4. 2007 Přestaňte se schovávat a přestaňte lhát, brigádní generále ! Štěpán  Kotrba
2. 4. 2007 Michael  Marčák
2. 4. 2007 Střílejte podkaliberní municí do míst, kde prorazíte
2. 4. 2007 Prostitutky před každým zápasem, prosím! Bohumil  Kartous
2. 4. 2007 Proč ženy většinou nečtou Britské listy? Jan  Čulík
2. 4. 2007 Ženy nevyplňují dotazníky?
2. 4. 2007 Tomu říkáte ponižování?
2. 4. 2007 Propagace neonacismu pod záminkou ekologie
2. 4. 2007 Václav Klaus, média, klimatické změny a jejich prezentace Miloš  Dokulil
2. 4. 2007 XXXIX. Mikuláš  Šprinc
2. 4. 2007 I opálený Čunek Čunkem zůstane Boris  Cvek
2. 4. 2007 Nezlobte se na zrcadlo, když máte křivé huby Milan  Daniel
1. 4. 2007 Aprílové příklady arogance a zneužívání pravomoci veřejného činitele v obci Úhonice Zdeněk  Belušík
31. 3. 2007 Zelenka neumí číst? Štěpán  Kotrba
2. 4. 2007 Čapkova Válka s mloky v britském rozhlase
2. 4. 2007 Disciplinárne konanie proti US-pilotov Karol  Dučák jr.
2. 4. 2007 Dotčená ješitnost Petra Uhla Phillip  Janýr
31. 3. 2007 Případ Uzunoglu: Odmítám apriorní negativistické postoje Petr  Uhl
1. 4. 2007 Kauza Uzunoglu: Legenda a skutečnost Zdeněk  Jemelík
1. 4. 2007 Daně jako trest úspěšných, aneb Progresivní tarif jako cena tržního hospodářství Uwe  Ladwig
2. 4. 2007 Tony Blair nemá dostatek mezinárodních sympatií, aby rychle osvobodil zajaté námořníky Miloš  Kaláb
2. 4. 2007 Globalizace u nás doma Petr  Frish
31. 3. 2007 Slovenská armáda definitivně opustila Irák, Fico odsoudil nelegálnost mise "Trvalá svoboda" Štěpán  Kotrba
1. 4. 2007 Útok na Írán bude možná proveden na začátku dubna Jakub  Rolčík
1. 4. 2007 Michael  Marčák
31. 3. 2007 Rasismus na serveru Novinky.cz
1. 4. 2007 Květná neděle s Kurtem Vonnegutem Zdeněk  Bárta
31. 3. 2007 Chce být Miloš Zeman Lafontainem českých důchodců? Štěpán  Kotrba
31. 3. 2007 Sociálně demokratičtí europoslanci se obrátili na Kongres USA kvůli protiraketové obraně
31. 3. 2007 Radar, který funguje na každém větším letišti - omyl ministra zahraničních věcí Václav  Exner
31. 3. 2007 Schwarzenberg chce za americký radar od USA bezpečnostní záruky
30. 3. 2007 Americký vládní úřad GAO varuje: Připravte se na ropný zlom Michal  Brož
29. 3. 2007 Když Potůček naslouchal antikomunistům mezi bývalými komunisty Štěpán  Kotrba
16. 3. 2007 Hospodaření OSBL za únor 2007
22. 11. 2003 Adresy redakce