29. 8. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
29. 8. 2005

POLEMIKA

V ČR je péče o duševně nemocné drasticky zanedbávána?

Blíže jsem se mohla seznámit se situací psychoterapeutů v léčebnách, píše Jana Karásková. Nechápu, že se zákonodárci nesnaží situaci zlepšit, ale naopak ji ještě novými zákony zhoršují. Duševně nemocných a narušených jsou statisíce a většina nemá odbornou péči.

pozn. red.: Viděno z pohledu člověka, který nevidí psychiatrii takříkajíc zevnitř z role pacienta, je řada konstatování autorky naivní. Současná legislativa neznemožňuje pracovat kvalifikovaným psychoterapeutům ani jinému kvalifikovanému personálu. To, co omezuje celé zdravotnictví, je rozpočet. Zajímal by nás ale přístup druhé strany domnělého konfliktu - lékařů psychiatrů. Nutno podotknout, že léčba neuróz a psychotrapeutická komunita není zájmovým kroužkem ani setkáním starých kamarádů. Pro kvalifikovanou pomoc nestačí s pacientem souhlasit.... Někomu prostě pomáhá "Boží láska a víra" víc, než terapie. Mnoho problémů vyléčí laskavý přístup a existence moudrého přítele. Jiný potřebuje psychiatra. Starý vtip z prostředí psychiatrie praví, že pacient se od svého lékaře liší tím, že lékař má klíče...

Čtenářka Jana Karásková pokračuje:

Psycholog jim určí diagnózu, některým psychiatr nasadí léky a tím to většinou končí. Potřebují však léčbu. A současná legislativa dokonce znemožňuje pracovat i těm málo psychoterapeutům, kteří se o ně dosud starali.

Od jara 2006 by "čistí" psychoterapeuti (tedy ti, kteří nejsou zároveň psychology či psychiatry)- arteterapeuti, dramaterapeuti, muzikoterapeuti i jiní měli opustit léčebny, neboť "v tabulkách" pro ně není kolonka, jejich povolání neexistuje.

Co zákonodárci? Kdo by měl podat návrh zákona? Vždyť jinde v Evropě (např. V.B.) to funguje dobře - tito lidé jsou součástí týmů v léčebnách.

U nás tisíce lidí trpí bez léčby, je jim zle, nezvládají pracovat, mají duševní bolest, jsou příliš rozrušení... A ti, kteří by jim mohli pomáhat, nemohou.

Výborná škola se špičkovými odborníky (Pražská psychoterapeutická fakulta) nemá akreditaci, jiná taková škola ani není, výcviky stojí kolem 100 000 a absolventům mohou být od jara 2006 nanic...

Situace psychiatrických léčeben je i dnes dost tristní. Nedostatek personálu...a bude hůř...propouští se psychoterapeuti, z dětských léčeben i vychovatelé, přitom mentálně a duševně postižené statné 16 - 18leté chlapce sestřičky samy těžko zvládají...

V současné době např. speciálního pedagoga s výcvikem a PPF do léčebny přijmout nemohou. Leda když si udělá sanitářský kurz (naučí se omývat mrtvoly atd.), pak je možno ho (s dvěma VŠ) přijmout na místo sanitáře s odpovídajícím platem. Jsme v Evropě třetího tisíciletí?

To se snaží ministerstvo tolik šetřit na nepravém místě? To se nedá někde lobovat za práva pacientů na léčbu??? V okresních městech většinou ani neprobíhají žádné skupinové terapie (které bývají účinné a efektivní) - není kdo by je vedl, psychologů není moc, nezvládají hory pacientů (někomu s naléhavým problémem řeknou "mám nejbližší volný termín tak za 6 týdnů") -- a i když někteří mají výcvik, tak na skupinové terapie jim prostor nezbývá.... Linky důvěry byly mnohde z ekonomických důvodů zrušeny, krizových center je málo...

A přitom počty lidí, kteří spáchají sebevraždu je víc než mrtvých na silnicích (snad kolem 1 500 osob ročně!!!), jsou to často velice mladí lidé.

Vystudovaní psychoterapeuti s výcvikem nemohou pracovat na pojišťovnu a je jich málo...

Je jedinou cestou cesta ve svépomocných skupin jako jsou Anonymní alkoholici, Anonymní hraniční, Anonymní neurotici...? Mají tak velkou úspěšnost právě proto že se jejich členové nespoléhají na lidskou instituci (státní zdravotnictví) ale na toho nejpovolanějšího terapeuta, který dává i plnost zdarma?

Co vy na to, páni psychiatři?

                 
Obsah vydání       29. 8. 2005
28. 8. 2005 Británie: Ochranu proti smrtelné "ptačí chřipce" dostanou jen "příslušníci elit"
29. 8. 2005 Proč nás situace v USA musí zajímat Jindřich  Kalous
26. 8. 2005 Nákup transportérů pro armádu ČR: Ochrana životů, nebo kšeft? Karel  Dolejší
29. 8. 2005 Jak Joe Pompei změnil náš svět Štěpán  Kotrba
29. 8. 2005 Reality hnus Tomáš  Vandas
29. 8. 2005 Bílé husy, bílé
29. 8. 2005 Televize "zruší dosavadní tabu ve věci sexu"
27. 9. 2005
27. 8. 2005 Bývalý šéf BBC požaduje "pravdu a krásu" v televizním vysílání
27. 8. 2005 BBC zpřístupní své kompletní televizní vysílání na internetu
27. 8. 2005 Británie začíná deportovat Kurdy do Iráku
29. 8. 2005 Nechtěné pohlaví Michal  Giboda
29. 8. 2005 Vojáci na odstřel II. Josef  Kovařík
29. 8. 2005 Co musíte vidět letos na podzim
29. 8. 2005 V ČR je péče o duševně nemocné drasticky zanedbávána?
26. 8. 2005 Podpořte Českou knižnici Jiří  Holý
26. 8. 2005 Pohádka O mladém stromku Alex  Koenigsmark
26. 8. 2005 Čína usiluje o stabilní vztahy se Spojenými státy
26. 8. 2005 Soudcova odpovědnost a právo na právní názor Zdeněk  Jemelík
19. 8. 2005 Hospodaření OSBL za červenec 2005
22. 11. 2003 Adresy redakce