29. 8. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
29. 8. 2005

Televize "zruší dosavadní tabu ve věci sexu"

Při diskusním večeru na edinburském televizním festivalu odmítli pracovníci televizních stanic "prudérii" některých diváků a zdůraznili, že televize bude ukazovat sex, protože je to "součást života". Diskuse se účastnila i Makosi Musambasi a obhajovala tam své rozhodnutí, přestože ho učinila v opilosti, mít v pořadu Velký bratr pohlavní styk před televizními kamerami a zraky milionů diváků:

"Sex, to je to, co mladí lidé holt dělají. Když dáte dohromady mladé, atraktivní, opilé lidi, ať je to v hospodě v Soho anebo v domě u Velkého bratra, prostě k tomu dojde. Ti, kdo s tím mají problém - a asi by se chtěli na nás dívat, jak jíme těstoviny - nežijí v reálném světě. Lituju jen, že to byl sex bez prezervativu. To byla jediná chyba. Je normální jíst, spát, mít pohlavní styk. Je mi úplně jedno, jestli se na mě lidi při tom dívají."

Makosiová, jejíž chování v šestém seriálu Velký bratr vyvolalo v Británii velkou kontroverzi - pozorovatelé to označují za nejtrapnější a nejvíce znepokojující okamžik v historii televizního vysílání od doby, kdy se někdejší sportovní komentátor britské televize David Icke svěřil v živém vysílání moderátoru Terrymu Woganovi, že je Mesiáš.

Makosiová se účastnila edinburské debaty spolu s manželskou dvojicí, která vystoupila v sexuální explicitním televizním pořadu jménem Sex Inspectors.

Tato manželská dvojice sice potvrdila, že se vystoupením v tomto pořadu "mnoho naučili", a bylo jim to ku prospěchu, ale už by to nezopakovali.Tracey Byeová, která vystoupila v tomto pořadu se svým manželem Johnem, konstatovala: "Bylo to bezvadné, že nám poskytli různé rady a být v televizi bylo nesmírně vzrušující. Ale taky to bylo tak trochu trapné. Víte, moje maminka a tatínek a všichni naši přátelé se dívali na to, jak spolu souložíme."

Kontroverzní téma sexu v televizi bude příští týden znovu oživeno novým pořadem televize Channel Four The Truth about Female Desire (Pravda o ženském chtíči). Údajně to má být investigace ženské sexuality, ale kritikové to už nyní označují za vědeckopopulární pořad, který se skrývá pod rouškou pornografie.

BBC minulý týden oznámila, že plánuje odvysílat dosud nejnásilnější a sexuálně nejexplicitnajší film, jaký se kdy vysílal v britské televizi.Rome (Řím), televizní inscenace, která se odehrává v posledních dnech Římského impéria, obsahuje záběry nahých mužů i žen a scény násilného pohlavního styku.

Vyšlo také najevo, žev novém pořadu Holandský Velký bratr, který se začal vysíla v neděli, bude vystupovat sedmadvacetiletá těhotná soutěžící, která v šestém týdnu tohoto pořadu před televizními kamerami porodí.

Lidé se nutně ptají: Stala se televize příliš sexuálně liberální? Britský vládní úřad pro regulaci televizního vysílání Ofcom zastává názor, že dekorum v televizním vysílání závisí na tom, co "veřejnost očekává". Lidé, kteří se chtějí dívat na "reality television", nejsou explicitním sexem šokováni.

Dawn Airey, ředitelka televizní sítě Sky Networks a bývalá ředitelka britské televizní stanice Five, která se stala terčem ostré kritické kampaně deníku Daily Mail a to, že vysílala pořad Naked Jungle, gameshow, které uváděl nahý muž středního věku, sex v televizi hájí:

"V televizi se vždycky hodně hovořilo o sexu. Ale sex je součástí literatury, vždycky byl součástí zábavy a je součástí lidského údělu. Je to taky příjemná činnost." Ve světě, kde mají spotřebitelé množství nejrůznějších možností, není prý nic špatného na předvádění pohlavního styku v televizi. Musíme si ale dávat pozor, abychom tomu nevystavovali děti a sex v televizi nesmí být "zvrácený".

"Jsme dospělí lidé, kteří máme právo si sami rozhodnout, na co se v televizi dívat. Zdá se mi to opravdu velmi podivné, že jsou lidé tak prudérní. Když jsem pracovala v Channel 5, byli jsme terčem opravdové vlny kritiky. Regulační úřad nám nařídil, abychom se mírnili. Ale sexuální explicitní pořady tvořily pouze 2 procenta celkového vysílání.

Julian Bellamy, šéf dokumentárních pořadů v Channel Four, který je odpovědný za pořad Sex Inspectors a pracoval na pěti z šesti pořadů v sérii Velký bratr, také hájil sexuální pořady v televizi:

"Diváky přiláká každý dobrý a originální pořad, který se týká jejich života. Pořady o sexu se nijak neliší od pořadů o tom, jak koupit a prodat dům. Miliony lidí kupují a prodávají své domy a byty stejně jako miliony lidí mají pohlavní styk."

Podrobnosti v angličtině ZDE

                 
Obsah vydání       29. 8. 2005
28. 8. 2005 Británie: Ochranu proti smrtelné "ptačí chřipce" dostanou jen "příslušníci elit"
29. 8. 2005 Proč nás situace v USA musí zajímat Jindřich  Kalous
26. 8. 2005 Nákup transportérů pro armádu ČR: Ochrana životů, nebo kšeft? Karel  Dolejší
29. 8. 2005 Jak Joe Pompei změnil náš svět Štěpán  Kotrba
29. 8. 2005 Reality hnus Tomáš  Vandas
29. 8. 2005 Bílé husy, bílé
29. 8. 2005 Televize "zruší dosavadní tabu ve věci sexu"
27. 9. 2005
27. 8. 2005 Bývalý šéf BBC požaduje "pravdu a krásu" v televizním vysílání
27. 8. 2005 BBC zpřístupní své kompletní televizní vysílání na internetu
27. 8. 2005 Británie začíná deportovat Kurdy do Iráku
29. 8. 2005 Nechtěné pohlaví Michal  Giboda
29. 8. 2005 Vojáci na odstřel II. Josef  Kovařík
29. 8. 2005 Co musíte vidět letos na podzim
29. 8. 2005 V ČR je péče o duševně nemocné drasticky zanedbávána?
26. 8. 2005 Podpořte Českou knižnici Jiří  Holý
26. 8. 2005 Pohádka O mladém stromku Alex  Koenigsmark
26. 8. 2005 Čína usiluje o stabilní vztahy se Spojenými státy
26. 8. 2005 Soudcova odpovědnost a právo na právní názor Zdeněk  Jemelík
19. 8. 2005 Hospodaření OSBL za červenec 2005
22. 11. 2003 Adresy redakce