8. 8. 2002
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
8. 8. 2002

Alternativní operátoři: Český telecom nerespektuje rozhodnutí regulačního úřadu

Praha, 7. srpna, 2002 - Alternativní operátoři Aliatel, Contactel, KPNQwest/GTS, a Tiscali vydali následující prohlášení jako reakci na oznámení Českého Telecomu o novém programu "Internet Plus":

"Během uplynulých tří let Český Telecom využívá všech dostupných prostředků k tomu, aby v České republice brzdil proces liberalizace. Poslední tisková konference Českého Telecomu o zavedení služby Internet Plus je toho opět důkazem.

Návrh účtování Českého Telecomu je marketingovým tahem, jak prezentovat zákazníkům údajné snížení ceny za připojení, zbavit se zodpovědnosti za službu Internet v ČR a obejít rozhodnutí ČTÚ o propojení ke službě Internet. Navzdory rozhodnutím ČTÚ, týkajícím se zneužití dominantního postavení Českého Telecomu ve vztahu k Internetu, tento monopol i nadále projevuje naprostou přezíravost k rozhodnutím regulačních orgánů i k zájmům českých zákazníků, co se týče všeobecně dostupného přístupu k internetu.

"Poslední pokus Českého Telecomu však překonává všechny předchozí snahy svým čistým cynismem. Současně s oznámením plánů na zvýšení cen za telefonické připojení k Internetu od 1. října má Český Telecom ve stejné tiskové zprávě odvahu tvrdit, že 'vytváří prostor ke snižování cen pro koncové zákazníky'. Zpráva dále klamně uvádí, že nové 'ceny Internet Plus budou nižší než dnešní ceny Českého Telecomu za služby Internetu'. Skutečnost je taková, že naopak tento krok povede ke zdražení Internetu v ČR. Český Telecom má jednoduše v úmyslu přestat zahrnovat provizi, kterou platí poskytovatelům připojení k Internetu, do své 'ceny'.

"V červnu vydal ČTÚ rozhodnutí týkající se poplatku za propojení, které musí Český Telecom platit z poplatků za připojení k Internetu jiným oprávněným provozovatelům (OLOs), kteří s ním uzavřeli propojovací dohodu o Internetu. Český Telecom toto rozhodnutí odmítl respektovat, a proto jej nyní chce obejít donucením OLOs a ISPs (poskytovatel připojení k Internetu) k podepsání dohody, v níž budou muset souhlasit, že jim Český Telecom nebude platit žádný poplatek za propojení z jeho obratu. To není jen urážka autority ČTÚ, ale znamená to faktický konec svobodné volby koncových zákazníků zvolit si alternativní připojení k Internetu a znovuzavedení monopolu na trhu Internetového připojení.

"Pro poskytovatele připojení k Internetu není možné přistoupit na nové požadavky Českého Telecomu. Český Telecom tvrdí, že jeho nový model přístupu k Internetu 'umožní jednotlivým ISP pracovat s cenou jako konkurenčním prvkem' tím, že namísto provize z výdělku Českému Telecomu za telefonické připojení bude zákazníkům účtován přístupový poplatek pro ISP. Avšak jediný poskytovatel, který tak bude moci učinit, je vlastní internetová pobočka Českého Telecomu IOL (Internet on Line). Tento poskytovatel údajně dotovaný ze zisků Českého Telecomu za telefonické připojení, bude moci zákazníkům nabídnout nejen nejnižší, ale dokonce nulový poplatek, čímž zlikviduje veškerou konkurenci na trhu ISP.

"Stručně řečeno, cílem Českého Telecomu v jeho nejnovějším plánu není nic menšího, než účtovat českým zákazníkům za telefonické připojení k Internetu více s tvrzením, že bude účtováno méně, a současně obejít rozhodnutí ČTÚ o placení provizí donucením ISP k souhlasu, že nebudou dostávat žádnou provizi. Tím budou vytvořeny podmínky, za kterých bude moci Český Telecom neomezeně a totálně ovládat trh ISP. Jsme však přesvědčeni, že regulační orgány ani veřejnost nepřipustí opětovnou monopolizaci přístupu k Internetu. Co se týče poskytovatelů připojení k internetu, výši provize, kterou dostávají od Českého Telecomu, nařídil ČTÚ a poskytovatelé budou na rozdíl od Českého Telecomu toto rozhodnutí v tomto smyslu i nadále respektovat. Nepodrobíme se vydírání Českého Telecomu, nepodepíšeme diskriminující propojovací dohodu a nenecháme se vtáhnout do snahy Telecomu obrátit poskytovatele připojení proti sobě ve prospěch monopolu."

                 
Obsah vydání       8. 8. 2002
8. 8. 2002 Ombudsman: Ministerstvo životního prostředí jednalo v kauze NEMAK nezákonně
8. 8. 2002 Další zásah americké vlády proti mezinárodnímu trestnímu soudu
7. 8. 2002 Ombudsman: státní orgány ve zdravotnictví odmítly poskytnout informace o mrtvém
8. 8. 2002 Co se usnesla valná hromada Občanského sdružení Britské listy
8. 8. 2002 Technické potíže
8. 8. 2002 Zlikvidujme Saddáma Husajna
8. 8. 2002 Jak odstranit Saddáma Husajna: britská média jsou nejednotná
7. 8. 2002 Hlavne že sú so sebou spokojní Lubomír  Sedláčik
8. 8. 2002 Zapomenutým Afgáncům nabízí OSN nové peklo
8. 8. 2002 Jiřina Fuchsová v Českém rozhlase
8. 8. 2002 Jazyková poradna Ústavu pro jazyk český má zmodernizované stránky
8. 8. 2002 Turnovské vyrovnávání s minulostí Ivan  Turnovec
8. 8. 2002 Kritické myšlení
7. 8. 2002 Monitor Jana Paula : Je akademický malíř Šilhán významným občanem Turnova? Jan  Paul
8. 8. 2002 Alternativní operátoři: Český telecom nerespektuje rozhodnutí regulačního úřadu
6. 8. 2002 Bushova válka "dobra proti zlu" dospěla do vesnice Hadžibirgit
6. 8. 2002 OSN nezveřejní zprávu o americkém masakru Afghánců
7. 8. 2002 Henry Kissinger: jeden "z nejvýznačnějších mozků", anebo "válečný zločinec"?
7. 8. 2002 Spektakulárně parlamentní konec vojenské špionáže v Čechách Štěpán  Kotrba
17. 6. 2002 Byl zprovozněn seznam článků podle autorů
23. 7. 2002 Chronologický archiv starších vydání Britských listů
14. 5. 2002 Britské listy hledají nové spolupracovníky
21. 1. 2002 Příspěvky na investigativní práci Britských listů