Analýza: Ultrapravicová média svou emocionální manipulací veřejnosti radikálně mění společenskou atmosféru
7. 3. 2017
Analytikové v datech nalezli síť navzájem se posilujících a podporujících extremistických serverů, které obnovily paranoidní styl americké politiky tím, že sloučily dekontextualizované pravdy, opakované lži a logické zkraty a tím vytvořily naprosto falešný obraz světa. Opakováním těchto nepravd, jejich variacemi a jejich šířením na mnoha spřízněných serverech způsobily tyto sítě, že jejich tvrzení se stala pro čtenáře důvěrně známá. Právě tato důvěrná známost poskytuje nesmyslům plnou důvěryhodnost.
Směsice lživých tvrzení a faktů, propojených paranoidní logikou, charakterizuje většinu sdílených článků, pocházejících od Breitbartu. Bylo by chybou je označovat za "fake news". Jejich síla je založena na mocné směsici ověřitelných faktů, známých a pořád opakovaných lží, paranoidní logice a důsledné politické orientaci v rámci navzájem se podporující sítě internetových serverů šířících tytéž názory.
Znovuvytvoření základny, na níž si mohou občané utvářet společně sdílené přesvědčení ohledně toho, co se děje, je základní podmínkou demokracie a to je nejdůležitjším úkolem tisku pro budoucnost. Ve snaze znovu dosáhnout toho, aby občané společně vnímali realitu, se tradiční média musejí přeorientovat. Musejí uznat, že fungují v prostředí propagandy a dezinformací. To je hlavní úkol pro nadcházející léta.
Čtyři američtí analytikové, Yochai Benkler, Robert Faris, Hal Roberts a Ethan Zuckerman, tři z Harvardské univerzity jeden z MIT, analyzovali více než 1,25 milionu článků zveřejněných na internetu od 1. dubna 2015 až po den volby amerického prezidenta v listopadu 2016. Z analýzy vyplynulo, že ultrapravicová mediální síť, jejímž jádrem jsou Breitbart News, americké Parlamentní listy, vytvořila samostatný a izolovaný mediální systém. Využívá při tom sociálních sítí k šíření ultrazaujatého pohledu na svět. Tato protrumpovská mediální sféra nejen začala úspěšně určovat agendu pro konzervativní americká média, ale také velmi silně ovlivnila agendu všech ostatních médií, především ve způsobu, jak se psalo o Hillary Clintonové.
Tato analýza je velmi varovná a aktuální i pro Českou republiku, protože i tam je zjevné, že ultrapravicová média šířící nepodložené, neověřené, rasistické a dezinformační bláboly mají velmi silnou schopnost posunout veřejnou diskusi ke zcela falešné mediální realitě.