Babišoviny dezinformují českou veřejnost o uprchlické krizi

20. 1. 2016 / Jan Čulík

Jde zřejmě prostě o to, že Východoevropané se stylizují do pozice obětí, chudých příbuzných, kterým mají všichni ostatní povinnost pomáhat. Jakmile se ale "bohatší příbuzní" dostanou do problémů a potřebují solidaritu a pomoc od "chudých příbuzných", ti začnou vykřikovat, "ale ne, ne, my jsme ty oběti, musíte pomáhat nám!" Není divu, že pohár evropské trpělivosti už přetéká. Co může následovat, je pro střední Evropu opravdu nebezpečné. Je s podivem, že si to tamější politikové neuvědomují.

Zdá se, že v českých médiích převládla lživá konstrukce o tom, jak "my Češi jsme měli v uprchlické krizi pravdu, teď s námi souhlasí už celý svět, včetně Německa, že Evropu je nutno zadrátovat a žádné uprchlíky sem nepustit". To je podtext nejnovější zprávy Babišova serveru IDnes, nazvané "Citelně snížíme počet přicházejících běženců, slíbila v Alpách Merkelová". (Pomiňme, že česká média užívají - zřejmě záměrně - komunistického výrazu "běženec" namísto normálního, lidského výrazu "uprchlík"). V podtextu tohoto článku je samolibé zadostiučinění, že "Merkelová nyní říká už totéž, co takový prezident Zeman a my čeští xenofobové říkáme už dávno".

Nic by nebylo dál od pravdy. Merkelová chce snížení počtu uprchlíků, které bude nadále přijímat Německo, dosáhnout především vynucením férového rozdělování uprchlíků do všech členských zemí Evropské unie, protože skutečnost, že Německo nese za Evropu neúměrně velké břemeno uprchlíků, zatímco středoevropské země se jen posmívají a nedělají nic, je zcela zjevně naprosto neférová.

Mezinárodní měnový fond: Vlna uprchlíků vyvolá v Evropě hospodářské oživení

20. 1. 2016

Migrace do Evropy zřejmě zvýší nárůst HDP prostřednictvím větších státních výdajů a dlouhodobé aktivaci pracovního trhu. Záporné dopady budou jen dočasné, uvádí analýza MMF.

Nedávný příchod uprchlíků do Evropy pravděpodobně v krátkodobé perspektivě zvýší hospodářský růst v Rakousku, v Německu a ve Švédsku, kam většina uprchlíků přišla, a dlouhodoběji povede k výraznějšímu oživení ekonomiky, pokud bude uprchlíci dobře integrováni do pracovního trhu, konstatuje analýza MMF.

Příchod uprchlíků do Evropy povede k "mírnému vzrůstu HDP" v důsledku větších státních výdajů na byty a sociální dávky pro žadatele pro azyl a v důsledku oživení pracovního trhu novými příchozími. Největší prospěch z toho budou mít Rakousko, Německo a Švédsko, které přijaly největší množství uprchlíků a mají nízkou míru nezaměstnanosti.

V důsledku příchodu uprchlíků se zřejmě zvýší HDP v celé EU v roce 2015 o 0,05 procent, v roce 2016 o 0,09 procent a v roce 2017 o 0,13 procent.

V dlouhodobé perspektivě bude pozitivní hospodářský dopad hlubší, pokud se uprchlíky podaří integrovat do pracovního trhu. V tom případě bude úroveň HDP v roce 2020 po celé EU o 0,25 procent vyšší než bez uprchlíků a v Německu, v Rakousku a ve Švédsku stoupne HDP o 0,5 - 1 procento.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Rozhovor Britských listů 40:

Syrský svědek: Co se dnes děje v Sýrii

15. 1. 2016Válka v Sýrii dál zuří, stejně jako protiuprchlická hysterie v České republice. Zajímavé je, že se nikdo neptá Syřanů na názor, co se děje v jejich zemi. Snažíme se to změnit. Bohumil Kartous hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů s Robinem Maialehem, učitelem ekonomie na VŠE a VŠEM. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 15. ledna 2016.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

BRITÁNIE BUDE PŘINUCENA OTEVŘÍT DVEŘE MNOHA UPRCHLÍKŮM V CALAIS:

Britští soudci: Británie musí vpustit do Británie čtyři žadatele o azyl z uprchlického tábora v Calais

20. 1. 2016

Tito čtyři mladí muži uprchli ze Sýrie loni v září a v říjnu dorazili do uprchlického tábora v Calais. Jsou hluboce ztraumatizováni svými zážitky a zažádali britskou vládu, aby projednala jejich žádosti o azyl v Británii.

Soudci Mark Ockelton a Bernard McCloskey byli informováni, že tito čtyři uprchlíci měli možnost od doby příjezdu do Calais strávit ve vytápěné místnosti jen jedinou noc.

Avšak britské ministerstvo vnitra odmítlo jejich žádosti o azyl podle "Dublinského předpisu", podle něhož by žadatel o azyl v Calais měl právo připojit se k rodině v Británii pouze, pokud už zažádal o azyl ve Francii a pokud by Paříž oficiálně požádal Británii, aby se žadatelé o azyl směli připojit k svým příbuzným v Británii.

Právníci syrských mladíků odmítnutí ministerstva vnitra úspěšně zpochybnili tím, že dokázali, že Dublinský systém nefunguje. Britští imigrační soudci ve středu rozhodli, že čtyřem mladíkům musí být umožněno žít v Británii u příbuzných, zatímco budou britské úřady zkoumat jejich žádosti o azyl. Soudci přijali jako důkaz písemnou žádost Syřanů o azyl ve Francii jako dostatečný důkaz, že tam požádali o útočiště, a mají ho tedy dostat i v Británii.

Podle Channel Four News to zřejmě znamená, že Británie bude muset do země vpustit více uprchlíků.

Jde o čtyři chlapce, jednoho sedmnáctiletého mladíka a jeho staršího bratra, který má duševní zdravotní problémy. Ten sedmnáctiletý mladík se o toho nemocného stará. A o další dva chlapce, jeden z nichž trpí posttraumatickým stresem a druhý má v Británii příbuzné. Všichni čtyři žijí v uprchlickém táboře v Calais.

Tyto čtyři případy vybrala humanitární nevládní organizace Citizens UK jako zásadní precedenty. Všichni čtyři tito uprchlíci jsou v táboře v Calais už mnoho měsíců a je tam zřejmě velké množství dalších lidí, kteří mají právo žádat o azyl v Británii. Takže středeční verdikt britských soudců pro ně bude dobrou zprávou.

Tyto čtyři uprchlické případy se vážou na dohodu Dublin III, zda Británie má povinnost přijmout uprchlíky, kteří už požádali o azyl v jiné členské zemi EU, ale mají příbuzné v Británii. To je jádro tohoto případu.

Právníci úspěšně argumentovali, že celý Dublinský proces, který dosud vynucoval, že uprchlíci musejí zůstat v první zemi EU, je naprosto nefunkční a je to otřesný chaos.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Evropská unie zruší "Dublinský předpis", požadující, aby uprchlíci žádali o azyl v první zemi

20. 1. 2016

Evropa se připravuje od března zrušit tzv."Dublinský předpis", požadující, aby uprchlíci zažádali o azyl v první členské zemi EU, do které vstoupí. Mluvčí Evropské komise konstatovala, že "ve způsobu, jímž funguje nynější Dublinský předpis, jsou systémové nedostatky. Připravuje také systém férového rozdělování uprchlíků, navzdory odporu středoevropských zemí.

Britská organizace Refugee Council poukazuje na to, že tzv. Dublinský předpis "byl vždycky nefunkční a je svou podstatou neférový vůči zemím, které leží na okraji Evropské unie". "Je absolutně jasné, že potřebujeme rovnější systém pro sdílení odpovědnosti za ochranu uprchlíků po celé Evropě, aby se jim umožnilo slučovat se s příslušníky jejich rodin."

"Ochrana uprchlíků není přece úkolem výlučně pro Řeky a Italy, oni prostě nemají možnost poskytovat pomoc za celý kontinent jen oni sami. Je životně důležité, abg všechny země Evropy vystoupily a nabídly pomoc zoufalým uprchlíkům, kteří hledají bezpečí."

Podrobnosti v angličtině ZDE

V důsledku neshod o uprchlické krizi hrozí úplný rozklad Evropské unie

20. 1. 2016

Plán Berlína a Bruselu na povinné rozdělování uprchlíků vyvolá zřejmě v EU ostré mezivládní konflikty

Berlín a Brusel prosazují radikální změny evropské azylové politiky. Balík provázaných opatření z Evropské komise, který bude zveřejněn během několika týdnů, bude požadovat trvalé a povinné rozdělování uprchlíků do všech zemí Evropské unie v důsledku zrušení principu, podle něhož uprchlíci měli dosud žádat o azyl v první zemi EU, do níž přišli.

Globální ekonomika se znovu propadá do krize - uspíší ji neřešená evropská uprchlická krize?

20. 1. 2016

MMF varuje, že evropská uprchlická krize by mohla vést k zrušení systému schengenského volného pobytu v Evropě, který má klíčový význam pro hospodářský projekt Evropy.

Mezinárodní měnový fond v úterý snížil svůj odhad rozvoje světové ekonomiky. Velké znepokojení působí Čína. Je to druhá největší světová ekonomika, která nyní roste nejpomaleji za posledních pětadvacet let. Riziko spočívá v tom, zda se čínská stagnace promění v opravdovou ekonomickou krizi.

Paul Mason: Pokud si někdo pamatuje, jak vypadá normální hospodářské oživení - pro to se musíme vrátit zpět až o dvacet let - za normálního hospodářského oživení dochází k ekonomickému růstu, rostou i platy a roste i inflace. Úrokové míry zůstávají kolem pěti šesti procet, takže lidé, kteří spoří, mají možnost vydělávat úroky. My v současnosti zaznamenáváme růst, ale naprosto statickou inflaci, téměř nulovou inflaci, platy se nezvyšují a úrokové míry jsou tak nízké, že lidi vlastně spořitelnám platí za to, že si tam mohou ukládat peníze.

Nynější ekonomika, jak to řekl jeden ekonom, je jako Titanic bez záchranných člunů. Už všechny byly spuštěny. Kdyby ústřední banka zvýšila úrokové míry, potlačí tím růst ještě víc. To se tedy nestane. Velkým problémem je minimální inflace.

Pokud považujete Britské listy za důležitý informační zdroj, předplaťte si je

19. 7. 2016

K udržení existence Britských listů potřebujeme příspěvky ve výši cca 60 000 Kč měsíčně. Tedy 200 Kč měsíčně od 300 čtenářů. Je na vás, zda Britské listy budou po dvaceti letech své nezávislé existence dál pokračovat. Jde o to, zda má česká společnost zájem o tento věcný, na nikom nezávislý zdroj informací z vnějšího světa,  anebo dá přednost nesmyslům, které šíří konspirační weby i většina domácích sdělovacích prostředků.

Jsme přesvědčeni, že přinášením nezávislých informací v dnešní situaci, kdy je většina českých médií v rukou oligarchů anebo ideologicky zaměřených aktivistů, kdy se velká část české společnosti v důsledku iracionálního strachu z jinakosti, kterou často z otevřených komerčních důvodů vyvolávají tato neseriozní média, děsivým způsobem propadá do nenávisti a rasismu a záměrně ignoruje fakta, je Britských listů zapotřebí více než kdy předtím v celé jejich téměř dvacetileté historii.

Jsme hrdi na to, že v českém prostředí jsou Britské listy jediným nezávislým médiem, které nemá vazby na žádné podnikatelské či skupinové zájmy a jehož existence spoléhá výlučně na drobnou finanční podporu od čtenářů. Děkujeme jim za to - prosíme, udržte to.

Pokud tento názor sdílíte, upozorňujeme, že Britské listy nemohou přežít bez pravidelných finančních příspěvků svých čtenářů. Toto není žádná frivolita, z příspěvků hradíme honoráře našich kmenových spolupracovníků a jsme hrdi na to, že nejsme závislí na žádné české ani zahraniční zájmové či manipulativní organizaci. Má-li to však fungovat trvale, potřebujeme i nadále systematickou finanční podporu veřejnosti. Přehled výdajů Britských listů pravidelně zveřejňujeme.

Prosíme, přispějte.

Informujte, prosíme, o existenci Britských listů své racionálně a kriticky uvažující přátele v české společnosti, schopné vnímat fakta. Jde do tuhého a lidé přístupní věcným informacím by měli vědět, kde je získávat, aby byli schopni korigovat šílený, iracionální většinový diskurs, který nyní zavedl velkou část české společnosti na nesmírně nebezpečnou cestu ke globální izolaci.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Příspěvky na provoz Britských listů je možno  zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2, nebo i z mobilního telefonu. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Zázračné PR: Jak Západ normalizuje vztahy s režimem organizujícím etnické čistky

20. 1. 2016 / Karel Dolejší


Sunnitští Arabové v Iráku žádají mezinárodní intervenci, která by zastavila etnické čistky prováděné proíránskými šíitskými milicemi v provincii Dijála ZDE. Tyto etnické čistky však zejména v centrálních oblastech Iráku probíhají přinejmenším od roku 2007. Výsledek? Západ normalizuje vztahy s režimem, který zločinnou politiku plně podporuje a dokonce organizuje výcvik milic, jež čistky páchají.

Uprchlíci dále přicházejí, navzdory mrazivému počasí, Tusk varuje, že se rozloží Schengen

20. 1. 2016

Evropa už má jen dva měsíce na vyřešení migrační krize, anebo se rozpadne schengenská zóna volného pohybu, což bude mít záporné hospodářské důsledky. To je vážným varováním od prezidenta Evropské komise Donalda Tuska, který je frustrován trvalou neschopností Evropy jakkoliv jednat.

Navzdory mrazu nepoklesl počet lidí, kteří se snaží dostat se na evropský kontinent, jak informuje naše mezinárodní editorka Lindsey Hilsum:

Jestliže je zima teď, o kolik horší to bude za několik dní. Teplota na hranici mezi Makedonií a Srbskem má poklesnout na -20 stupňů Celsia. Cesta už je teď nebezpečně zledovatělá. Brzo tu bude hluboký sníh.

O argumentačních faulech v kauze Obamovy íránské "smlouvy"

20. 1. 2016 / Karel Dolejší


V libovolné kauze, tedy i u mezinárodní dohody, je vždy třeba prozkoumat především to, nakolik je věc v praxi přínosná, a vedle toho, nakolik je závazná a vynutitelná. Jestli námitky vznášejí katolíci, vojáci, republikáni nebo kominíci, je vždy a všude i v tom nejlepším případě druhotný problém, ale spíše na tom záleží starou belu.

Sexistický příplatek: Výzkum zjistil, že ženy platí za obdobné výrobky o 37 procent vyšší ceny než muži

20. 1. 2016

Kupujete-li si propisovačky, žiletky, parfém či prostě jen trička, aspoň v Británii platíte jako žena za obdobné výrobky o hodně vyšší ceny. Deník Times srovnal ceny stovek výrobků a zjistil, že tytéž výrobky, určené pro ženy jsou skoro o 40 procent dražší než výrobky určené pro muže. Například žiletka, kterou vyrábí tentýž výrobce, je dražší, když má růžovou barvu - pro ženy, než když má oranžovou barvu - pro muže. Žiletky vyrábí firma Bic, která také prodává své propisovačky za vyšší cenu, když je propisovačka určena ženě a ne muži. Miniaturní dětské jízdní kolo Kidimoto stojí 50 liber, ale pokud je pro holčičky, stojí 60. Totéž platí nejen v Británii, ale i v USA.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Lidskoprávní organizace ostře odsoudily Británii za prodej zbraní Saúdské Arábii

20. 1. 2016

Británie prodala za tři měsíce loni v létě Saúdské Arábii bomby, rakety a řízené střely za více než 1 miliardu liber. Bylo to v době, kdy Saúdská Arábie zintenzivnila své letécké údery proti vzbouřencům z kmene Houthi.

Humanitární organizace Saferworld, která bojuje proti prodejí zbraní represivním režimům, a Amnesty International získaly právní analýzu od soudce a profesoraa Philippa Sandse a dalších právníků, kteří konstatovali, že prodej britských zbraní do Saúdské Arábie v kontextu bombardování v Jemenu porušuje britské, evropské i mezinárodní právo.

Podrobnosti v angličtině ZDE

USA: Kdo navštíví Írán, nesmí už do Ameriky bez víza

20. 1. 2016

Spojené státy zabránily novinářce z BBC letět z Londýna do USA, protože má dvojí, britské a íránské občanství.

Rana Rahimpour, moderátorka perského vysílání BBC, nesměla v úterý odletět z Londýna do New Jersey. Je to v důsledku nového zákona, který schválil americký Kongres. Podle něho musejí osoby s dvojím občanstvím, které dosud mohly cestovat do USA bez víza, žádat o vízum. Nové opatření trestá všechny íránské držitele dvojího občanství, bez ohledu na to, zda jsou či nejsou kritičtí vůči íránské vládě. Íránská vláda šikanuje členy perské redakce zahraničního vysílání BBC, avšak to neznamená, že je Spojené státy vpustí do země.

Dezinformace v českých médiích pokračuje:

Vytvářejí nyní falešný dojem, že Miloš Zeman je na Západě populární

19. 1. 2016 / Jan Čulík

Jeden čtenář nás upozornil, že televize Nova zkoumala reakce na čtenářských fórech britských bulvárních listů a na Facebooku a "zjistila", údajně, že "Británie tleská Zemanovi, s uprchlíky má stoprocentní pravdu".

Je to další pozoruhodný krok, jímž česká komerční média vrhají Českou republiku do nesmyslů a informační izolace. Nikdo přece nemůže brát vážně výroky většinou psychopatických "debatérů" na fórech deníků či na Facebooku. To není seriozně ověřitelný zdroj informací o názorech ve společnosti. Nikdy nevíte, kolik z těchto "debatérů" jsou trollové, tři lidi, kteří používají stovku různých anonymních přízvisk.

Kromě toho, to, co se děje na sociálních sítích, není odrazem toho, co se děje ve společnosti, jak ke své škodě v roce 2009 shledali západní komentátoři, když tehdy podporovali údajně "celostátní" "zelenou" íránskou revoluci, odehrávající se na Facebooku a Twitteru. Ukázalo se, že šlo o vrstvičku středostavovských obyvatel, kteří drtivou většinou po porážce revoluce, protože se k ní nepřidal íránský venkov, skončili v mučírnách režimu a ve vězení.

Když loni projížděl Slovenskem a Čechami americký vojenský konvoj, sociální sítě byly plné antiamerického hněvu. Do ulic však proti konvoji vyšlo protestovat jen pár desítek lidí.

Miloš Zeman vystupuje na veřejnosti se skoro stejně šokujícími, xenofobními, neinformovanými a rasistickými tvrzeními jako americký prezidentský kandidát Donald Trump.

Zřejmě o hodně reprezentativnější výpovědí o názorech britských občanů je skutečnost, že v Británii podepsalo rekordních 600 000 lidí petici, aby byl kvůli xenofobním antimuslimským názorům Trumpovi zakázán přistup do země a muselo se o tom debatovat v parlamentu. I v západních zemích samozřejmě existují xenofobové a rasisté, kteří se projevují na sociálních sítích a na fórech novin, avšak nikoliv v tak drtivé míře jako v postkomunistické střední Evropě.

Lékaři bez hranic ostře odsoudili katastrofální selhání Evropské unie ve věci uprchlické krize

19. 1. 2016

V roce 2016 musejí evropské země přijmout odpovědnost za lidské ztráty na životech, které byly důsledkem jejich rozhodnutí a poučit se ze svých chyb.

Ve zprávě, zveřejněné v úterý, důrazně odsoudila organizace Médecins Sans Frontières, Lékaři bez hranic (MSF) katastrofální selhání Evropské unie, která nedokázala v roce 2015 reagovat na uprchlickou krizi.

"Nejenže Evropská unie a evropské vlády kolektivně selhaly a vůbec krizi neřešily, ale nadto jejich pozornost věnovaná politice odstrašení a jejich chaotická reakce na humanitární potřeby prchajících lidí aktivně zhoršily situaci tisíců zranitelných mužů, žen a dětí," konstatoval ředitel operací organizace Lékaři bez hranic Brice de le Vingne.

O řešení příčin a prázdných a plných domech

19. 1. 2016 / Boris Cvek

V české veřejné debatě se stále častěji objevují hlasy politiků, že západní Evropané dávají konečně za pravdu nám Čechům, kteří jsme odmítali kvóty a kteří jsme chtěli jako prioritu ochranu vnějších hranic EU a „řešení příčin“. Ztrácí se přitom malý detail: ti západní Evropané přijali veliké množství uprchlíků, zatímco my prakticky nikoho.

Je to podobné, jako by dva lidé ubytovávali chudé: jeden by se staral, druhý by odmítal pomoci, jeden by měl plný dům, druhý by měl dům prázdný. A ten s prázdným domem v okamžiku, kdy ten s plným domem začne odmítat nové příchozí s tím, že už má naprosto plno, by začal chodit a všude říkat: vidíte, měl jsem pravdu, nemá to smysl!

Kromě toho ochrana vnějších hranic EU je mnohem obtížněji proveditelná, má-li být účinná, než kvóty, zrychlení azylových řízení, rozšíření statusu „bezpečná země“ na Albánii atd. či repatriace lidí, kteří azyl nedostali. Možná ještě obtížnější než ochrana vnějších hranic EU je ukončení války v Sýrii a zlepšení životních podmínek v dalších zemích, kde se už prakticky nedá žít, zastavení klimatických změn a prostě to česky chytré „řešení příčin“.

Pro naše pohodlné konzumní životy produkujeme obrovské množství skleníkových plynů a spolu s nimi globální změny v klimatu, které vyhánějí a zejména budou vyhánět lidi z jejich domovů. Je to podobné situaci, v níž někdo z důvodu svého pohodlí pouští jedovatý plyn do sousedova domu, a když pak vidí, jak zoufalá rodina z toho domu utíká, odmítá jí pomoci s tím, že nejprve je třeba řešit příčiny.

Stephen Hawking: Většina hrozeb lidstvu pochází od vědy a techniky

19. 1. 2016

Lidstvo čelí jednomu z nejnebezpečnějších století své existence v důsledku pokroku vědy a techniky, varuje britský vědec Stephen Hawking. Pravděpodobnost katastrofy na planetě Zemi v období následujícího jednoho roku až tisíc let stoupne na téměř úplnou jistotu, avšak lidstvu to potrvá ještě nejméně století, než bude schopno vytvářet kolonie ve vesmíru.

"Funkční kolonie ve vesmíru nebudeme schopni vybudovat nejméně ještě sto let, tak musíme v tomto období být velmi opatrní," varoval Hawking. Největší hrozbou lidstvu jsou nyní jaderné technologie a geneticky zkonstruované viry.

Podrobnosti v angličtině ZDE

KULTURNÍ DIPLOMACIE ČESKÉ REPUBLIKY:

Deník Guardian kontrastuje vstřícný postoj papeže Františka vůči uprchlíkům s xenofobními nesmysly Miloše Zemana

19. 1. 2016

V neděli přivítal papež František 5000 migrantských věřících na mimořádné mši v bazilice Sv. Petra ve Vatikánu. Oslavil tím světový den migrantů a uprchlíků. V kázání papež naléhal, aby si uprchlíci cenili své kultury a svých hodnot, zatímco začínají nový život, píše list Guardian.

"Milí migranti a uprchlíci, každý z vás v sobě nese příběh, kulturu a cenné hodnoty - ale také, bohužel, často zážitky zoufalství, útlaku a strachu," řekl papež František.

Papež František také v pondělí pronesl projev k vatikánským velvyslancům evropských zemí, v němž naléhal, aby evropské vlády dál přijímaly imigranty, i když přiznal, že je nutno vyřešit bezpečnostní otázky spojené s příchodem vlny lidí z Blízkého východu, Jižní Asie a Afriky.

List Guardian dává tyto informace do kontrastu se známými nedávnými výroky českého prezidenta Miloše Zemana o tom, že "integrace muslimů do Evropy je nemožná", že "příchod imigrantů je invaze, kterou někdo řídí", že "invazi imigrantů řídí Muslimské bratrstvo" a že "mladí zdraví muži z Iráku a ze Sýrie by měli bojovat se zbraní v ruce proti Islámskému státu a neutíkat před ním". Článek sdílelo na Facebooku během pondělka 7000 lidí.

Podrobnosti v angličtině ZDE

KULTURNÍ DIPLOMACIE:

Zemanovy výroky vyvolávají po světě zděšení

19. 1. 2016

Prezident České republiky tvrdí, že integrace muslimů v západní Evropě je "prakticky nemožná", píše na Facebooku Guy Verhofstadt, bývalý belgický premiér a nynější šéf europoslaneckého klubu Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE). Pokračuje:

"Zeman ignoruje všechny muslimy, kteří se úspěšně integrovali do naší společnosti a kteří jsou úspěšní, tečka. Máme muslimské hasiče, generální ředitele firem, designery, učitele, sociální pracovníky, policisty, státní úředníky, architekty, majitele restaurací, obchodníky, právníky, a, ano, i muslimy, jako je Hesham Ahmad Mohammad, který v Kolíně nad Rýnem na Silvestra chránil ženy před útočníky.

Zeman se mýlí, protože to, že máme různé kultury anebo různou náboženskou víru nám nebrání v tom, abychom sdíleli stejné hodnoty a budovali jednu společnost.

Americká politika na Blízkém východě: Jako když pejsek a kočička vařili dort

19. 1. 2016

Zrušení sankcí proti Íránu není "triumfem americké diplomacie", je to svědectví americké slabosti a nesystematičnosti, kupodivu zrovna v regionu, kde soustřeďovala svou vojenskou a politickou moc po celá desetiletí. Írán nyní zrušil svůj jaderný program, propustil symbolicky hrstku Američanů a nyní se může vrátit k normální míře svého barbarství, píše v deníku Guardian Paul Mason.

Zaprvé v Íránu existuje normální útlak: vězni. Dvě třetiny z nich, uživatelé drog anebo prodejci drog podle OSN - byli loni popravováni, tři každý den. Je to nejvyšší počet poprav na jednoho obyvatele na celém světě. Zadruhé, existuje tvrdý útlak odborů. V roce do května 2015 zatkl Írán 233 odborových aktivistů. Všechny stávky a jakákoliv odborová činnost jsou považovány za ohrožení národní bezpečnosti Revolučními gardami, fundamentalistickou vojenskou organizací, která doma vynucuje islamistickou disciplínu a v zahraničí provádí vojenské operace. Zatřetí dochází k otevřenému politickému útlaku, takže dva prezidentští kandidáti ze "zeleného" protestu v roce 2009 Mehdi Karroubi a Mir Hossein Mousavi - jsou v domácím vězení a ve věznicích jsou také stovky aktivistů za lidská práva, právníků, novinářů a vědců.

Martin Luther King jr. byl mnohem radikálnější, než jsme se domnívali

19. 1. 2016 / Daniel Veselý

 (Charismatický bojovník za lidská práva by se 15. ledna dožil 87 let)

Vždy v lednu je Martin Luther King jr. univerzálně oslavován jako národní hrdina, který mírumilovně kázal proti rasové nespravedlnosti. Avšak tento obrázek světce je na hony vzdálený útokům, jimž reverend čelil po dobu svého života. Bývalý ředitel FBI J. Edgar Hoover jej „příznačně“ označil za „nejnebezpečnějšího černocha“ a „nejproslulejšího lháře v zemi“, zatímco FBI pozorně monitorovala jeho aktivity. Postupem času se Kingovy kontroverzní činy uhlazovaly, a byla tak pohřbena jeho radikálnější učení. Zde jsou čtyři z nich:

Kongo: Sedmileté děti těží v dolech kobalt pro vaše chytré telefony

19. 1. 2016

Sedmileté děti pracují v nebezpečných podmínkách v tzv. Demokratické republice Kongo. Dolují tam kobalt pro chytré telefony, počítače a automobily, prodávané po celém světě firmami známých značek, jako je Apple, Microsoft a Vodafone, varuje Amnesty International.

Tato lidskoprávní organizace vystupovala kobalt, který se používá v lithiových bateriích a prodává se 16 multinacionálním formám. Tento kobal se těží v dolech v Kongu, kde děti a dospělí za svou práci dostávají jeden dolar denně, pracují v životně nebezpečných podmínkách a jsou obětí násilí, vydírání a zastrašování.

Více než polovina světového kobaltu pochází z Konga a 20 procent z tohoto množství z dolů na jihu země. R. 2012 uvedl UNICEF, že tam v dolech pracuje 20 000 dětí.

Amnesty International některé pracovníky v těchto dolech interviewovala. Pracují 12 hodin denně bez ochranných oděvů a mnozí z nich v důsledku toho trpí vážnými zdravotními problémy.

Dětší horníci často ve věku pouhých 7 let nosí těžké náklady v intenzivním vedru za jeden nebo dva dolary denně. Nemají masky ani rukavice. Několik děti svědčilo o tom, že je stráže, zaměstnávané důlní společností, bijí a nutí platit "pokuty".

Podrobnosti v angličtině ZDE

Zemanovy moudrosti i ve švédských novinách

18. 1. 2016

Švédská média se téměř nikdy nezajímají o to, co se děje v Čechách, ale dnes se česká hlava státu dostala i do našich novin agens Nyheter : http://www.dn.se/nyheter/varlden/tjeckiens-president-omojligt-integrera-muslimer/

Překlad nadpisu: "Český prezident: [Je] nemožné integrovat muslimy"

Zajímalo by mě, kolik Zeman zná muslimů?

Většina čtenářů švédských novin, co integrovaných muslimů potkává denně spousty - ať už mezi kolegy, sousedy, prodavači či doktory - nad majestátní moudrostí knedlovepřového Kocourkova nevěřícně kroutí hlavou.., píše Josef Berger.

Novinky dál poškozují Českou republiku: Znovu publikují manipulativní nesmysly Klause mladšího

18. 1. 2016 / Jan Čulík

Celý článek je neuvěřitelný. Zmiňme jen tři případy Klausovy nehorázné manipulace veřejnosti:

"Poláci jen zvolili po letech vládu, která není eurohujerská. Ba naopak. Navíc vláda dostala silný mandát od Poláků – sestavila se jednobarevná vláda strany Právo a spravedlnost."

Jak na to poukazují četní mezinárodní komentátoři, problémem není, že by nová polská vláda strany Právo a spravedlnost prováděla novou, třeba pravicovou (ona je vlastně levicová, komunistická) politiku. Problém je v tom, že nová polská vláda strany Právo a spravedlnost mění ústavní pořádek. Zlikvidovala nezávislost Ústavního soudu, který byl pojistkou kontroly státní moci, a přímo podřídila média ministru financí. Odebrala také soudům pravomoc rozhodovat o tom, zda a kdy stát smí lézt občanům do soukromí a špehovat je na internetu. Nyní o tom už v Polsku nerozhodují soudy, ale samy si o tom rozhodují státní orgány.

A ohledně toho, jak kdo v nedávných polských volbách hlasoval, a proč a jaké je situace v dnešním Polsku a proč je nebezpečná i pro Václava Klause mladšího, si přečtěte vynikající analýzu globálního odborníka Neala Aschersona. Srovnejte úroveň pana Aschersona s úrovní pana Klause ml., úroveň týdeníku Observer s úrovní Novinek.

"Facebook zrušil stránku Bloku proti Islámu (nebo jak se to přesně jmenuje), která měla asi 170 000 podporovatelů. Neomarxistická levice jásá, ostatní jsou zticha podle principu, že „každý bude řvát, až zablokují jeho, dokud jen likvidují souseda, tak jsem radši potichu“. To není moc svobodomilné a hlavně trvale udržitelné."

Ve všech civilizovaných státech světa je trestným činem vyzývat k násilí proti náboženské, etnické či politické skupině. Je to podle trestního zákoníku České republiky trestným činem i v ČR. Klaus mladší se bude teď zasazovat i o zrušení trestnosti znásilňování malých dětí?

Stejní lidé většinou i podporují norský Barnevernet (to je taky soukromá společnost), co krade české děti, a jedním dechem hystericky vítají statisíce cizokrajných migrantů.

Jedním z nejškodlivějších mýtů, nyní převládajících v České republice, který Klaus ml. prohlubuje, je představa, že lidi jednají jako automaty. Když mají jeden názor, určitě to znamená, aspoň podle Klause mladšího, že automaticky s tím budou zastávat desítky dalších názorů, které s tím prý jdou ruku v ruce. Jenže lidi nejsou roboti.V Čechách se dnes "automaticky se  předpokládá, že se váš názor pojí s batohem dalších, které jsou na něj nalepené," píše Štefan Švec.

Barnevernet dává děti do adoptivních rodin na základě rozhodnutí nezávislých soudů. V Česku naproti tomu úřady odebírají ročně rodičům 2000 dětí a nikdo neví proč. Nikdo to také neřeší, ani Klaus mladší. Pokrytectví. Označovat lidi za "cizokrajné" je rasismus, uprchlíky za "migranty" je sprostota. Když někdo není Čech, on to není podle tebe člověk, Klausi?

Redaktoři Novinek hrubě poškozují poměry v České republice, pokud dávají Klausovi mladšímu možnost, aby publikoval emocionální, manipulativní nesmysly bez korekce. V civilizovaných novinách se provádí před vydáním editace článků a provádí se verifikace faktů.

Kdyby to dělali v Novinkách, zjistili by, že z Klausova textu se nedá publikovat jediné slovo.

Teď už máme, co jsme chtěli, aneb nežít ve lži

18. 1. 2016 / František Řezáč

Soudobá kapitalistická společnost vynakládá velkou energii na potlačení pravdy, říká v rozhovoru z roku 1980 pro veřejnoprávní televizi Südwestfunk Baden Baden psycholog, filosof a prorok Erich Fromm. Uvádí příčiny krizového stavu kapitalismu s naléhavostí, která platí dodnes a nevidí nic, co by na základě znalostí, které již lidstvo o sobě a o přírodě má, vedlo ke změně. Naopak, pravda je potlačována v zájmu honby za profitem, což nemůže skončit jinak, než katastrofou.

V Evropě hledá azyl stále více rodin, čeští dobrovolníci jim pomáhají v Šidu

18. 1. 2016

Tisková zpráva sdružení Pomáháme lidem na útěku

Počty lidí na útěku se sice snižují, přesto denně tzv. balkánskou trasou přichází cca 2 tisíce uprchlíků (od začátku roku do Řecka přijelo asi 29 tisíc lidí hledajících azyl v Evropě). Na cestu vyráží daleko více rodin, narostl především počet dětí. “Turecko totiž stále nezprovoznilo slibované hotspoty. Mění se i skladba uprchlíků - podle posledních sčítání UNHCR roste počet rodin - mezi uprchlíky je 34 % dětí, 21 % je žen a 45 % mužů.”, dodává analytik spolku Pomáháme lidem na útěku Dalimil Petrilák.

Uprchlíci se v Egejském moři topí ve tmě

18. 1. 2016

V současnosti je to nejobtížnější doba roku pro přeplavbu Středozemního moře. Fouká silný vítr a drasticky klesá teplota. Avšak podle odhadů přišlo na řecké ostrovy a do Itálie za prvních čtrnáct dnů v lednu 24 000 uprchlíků a migrantů. K dramatickým případům záchrany lidí dochází téměř denně. V pátek ráno strávilo pětatřicet uprchlíků pět hodin na rozbouřeném moři, než je z něho záchranáři vytáhli do bezpečí. Ne všichni tito uprchlíci přežili. Jinde byli na znepokojujících záběrech z nočního moře vytaženi do bezpečí tři muži.

(Reportáž)

Zima jim nezabránila v příchodu. Ve tmě je brzo ráno v pátek nalezl jediný světlomet. Tři Syřané plavali v rozbouřených vodách Středozemního moře. Tito lidé měli štěstí. Záchranáři jsou pobřežní hlídka z charitativní organizace Moas, která má základnu na Maltě. Křižují v noci ve vodách Egejského moře.

V této roční době lidi ve vodě rychle trpí podchlazením. Ale lidé stále přicházejí.

Pak záchranáři zaznamenali nafukovací člun, plný lidí. Na palubě jsou děti a ty jsou prioritou. V podpalubí začíná delikátní úkol lidi resuscitovat a poskytnout jim lékařskou pomoc. K zvýšení tělesné teploty lidí používají fény na vlasy. Muž dostává lékařskou péči pro podchlazení.

Byl to příběh jen jediného člunu za jediné lednové noci v obrovském prostoru Středozemního moře.

ODS jako nostalgická strana minulosti, velmi podobná KSČM

18. 1. 2016 / Boris Cvek

Nějakou chvíli jsem váhal, zdali má vůbec smysl komentovat právě skončený sjezd ODS, strany, která byla hlavní budovatelkou českého kapitalismu a která dlouho představovala hlavní pravicovou stranu v soupeření s levicovou ČSSD. Dnes je ODS jedním ze dvou menších pravicových projektů, spolu s TOP09, které marginalizovalo Babišovo hnutí ANO.

Předseda TOP09 Miroslav Kalousek ve svém projevu na sjezdu ODS podle mne velmi dobře vystihl, co obě české pravicové strany spojuje a co rozděluje. Hlavní nepřítel je právě Babiš, tedy zosobnění českého kapitalismu, a hlavní spor je v přístupu k EU. Odpor proti Babišovi je defenzivní a nenabízí nic více než minulost, tedy český kapitalismus.

KULTURNÍ DIPLOMACIE:

Miloš Zeman a jeho blbosti se stávají nejslavnějším vývozem České republiky

18. 1. 2016 / Jan Čulík

Motto:

V druhé půli dvacátého století otevřely se velké perspektivy integrace. Vývoj lidstva se poprvé spojil v jednotnou světovou historii. Malé celky se spojují do větších. Mezinárodní kulturní úsilí se koncentruje a sjednocuje. Jak se stává veškerý život čím dál víc mezinárodním, působnost jazyků malých národů se čím dál víc omezuje. V těchto okolnostech mohou malé národy bránit svůj jazyk a svou svébytnost jedině kulturním významem svého jazyka, nenahraditelností hodnot, jež vytvořil a jež jsou s ním spjaty.

Plzeňské pivo je ovšem také hodnota. Jenomže všude ho pijí jako Pilsner Urquell. Plzeňské pivo nárok Čechů na vlastní jazyk neospravedlní.

A budoucnost sjednocujícího se světa bude nemilosrdně a zcela oprávněně požadovat účty z ospravedlnění existence, kterou jsme si před 150 lety zvolili, a bude se ptát, proč jsme si ji zvolili.

Celý příběh tohoto národa mezi demokracií, fašistickou porobou, stalinismem a socialismem (násobený ještě zcela jedinečnou problematikou nacionální) obsahuje v sobě všechno podstatné, co dělá dvacáté století dvacátým stoletím.

To nám umožňuje klást možná podstatnější otázky než ti, kteří touto anabází neprošli. Toto větší vědění by se mohlo proměnit v ono osvobozující překročení dosavadních hranic, v překročení hranic dosavadních vědomostí o člověku a jeho údělu a dát tak české kultuře smysl, dospělost a velikost.

Jenže znovu se musím ptát: je si naše národní společenství vědomo těchto šancí? Ví, že to jsou jeho šance? Ví, že historické příležitosti jsou neopakovatelné?

(Milan Kundera na IV. sjezdu československých spisovatelů 27. června 1967)

V červnu 1967 apeloval Milan Kundera na to, aby Češi měli svobodu k tomu, aby uhájili svůj jazyk a svou svébytnost před globalizací nenahraditelností kulturních hodnot, které české společenství vytvoří. Vývoz piva do zahraničí to nebude, argumentoval.

V současnosti nezná nikdo v zahraničí jediného českého autora, dramatika, hudebního skladatele či filmaře. Hodně lidí ale zná Miloše Zemana a jeho xenofobní a neinformované výroky o uprchlících. Zdá se, že západní média, a to i anglosaská, která jinak nevěnují střední Evropě příliš mnoho pozornosti, se už na Zemana naučila. Jeho nejnovější výroky o "neintegrovatelnosti muslimů v Evropě" - které drsně protiřečí faktům, a anglosaští čtenáři to vědí, citoval nejčtenější britský bulvární list Daily Mail a nyní i deník Guardian. Článek z Guardianu zase už sdílelo na Facebooku více než 2000 lidí (předchozí, o šíleném Zemanově vánočním projevu, sdílelo na Facebooku 28 000 lidí). Ze zjištění na Googlu vyplývá, že jakýkoliv blábol nyní Zeman vysloví, okamžitě se to dostane do světových médií, která v článcích vždycky citují i všechny Zemanovy předchozí nesmysly.

Jak silně to prospívá popularitě jinak neznámé České republiky ve světě a jaký to má pro ni bezpečnostní a kulturně diplomatický prospěch, musíte posoudit sami.

Oxfam: 62 miliardářů vlastní tolik bohatství jako celá chudší polovina obyvatelstva Zeměkoule

18. 1. 2016

Těsně před výroční schůzí suberbohatých jedinců na Světovém ekonomickém fóru v Davosu vydala charitativní organizace Oxfam analýzu, z níž vyplývá, že 62 nejbohatších miliardářů vlastní tolik majetku jako celá chudší polovina světového obyvatelstva. Zpráva také poukazuje na sílící trend, že 1 procento lidí vlastní více bohatství než všech 99 procent ostatních.

Oxfam uvádí, že bohatství nejchudších 50 procent lidí vletech 2010-2015 pokleslo o 41 procent, přestože se počet obyvatel světa v těchto letech zvýšil o 400 milionů. V témže období stouplo bohatství nejbohatších 62 jedinců o 500 miliard dolarů na 1, 76 bilionu dolarů.

Generální ředitel britské pobočky humanitární organizace Oxfam Mark Goldring zdůraznil: "Je prostě nepřijatelné, aby chudší polovina světových obyvatel nevlastnila víc než malá skupinka superbohatých, která se vejde do jednoho autobusu. Znepokojení světových politiků ohledně eskalující krize nerovnosti se dosud neproměnilo v žádné konkrétní kroky na zajištění toho, aby lidé dole dostali férový podíl ekonomického růstu. Ve světě, kde každý devátý člověk usílá večer hladový, si nemůžeme dovolit dávat dál nejbohatším stále větší část dortu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Jane’s: "Islámský stát" se hlásí k 17 % ozbrojených útoků provedených v Sýrii a Iráku v roce 2015

18. 1. 2016


Centrum společnosti IHS Jane’s pro terorismus a povstání zaznamenalo vloni z otevřených zdrojů 18 987 ozbrojených útoků na celé planetě provedených nestátními aktéry. Značná část se jich odehrála na území Sýrie a Iráku a k 3 317 z nich, tj. k 17 % podílu, se hlásí organizace "islámský stát". Stala se tak největší teroristickou organizací na světě.

Jak taxikář odvezl osamělou stařenku do hospice

18. 1. 2016 / Ivan Sommer

Odezva na úvahu „Osamělá smrt kráčí českou krajinou“ byla poměrně rozsáhlá a nezvládl jsem ještě na všechno odpovědět. Pocítil jsem povzbuzení, dostal jsem i nabídku léků ze Švýcarska. Avšak objevily se i stíny. Manželský pár mě přesvědčoval, abych se zbavil myšlenek na pomstu a našel si malou místnost. Nepochopili, že velikost místnosti osamělost nezmění. Pak mi kdosi vyčinil, že jsem paranoik. Byl jsem také označen jako zasranej hajzl, zbytek vulgarit tohoto autora nelze citovat.

Francouzský klasik o české politické nevyzrálosti

18. 1. 2016 / Martin Horut

Síla „klasických“ děl, ať už jsou staletí stará, spočívá v jejich umění promlouvat k naší přítomnosti, říci nám o nás samotných a o naší době něco, co bychom bez nich netušili. Při přemítání nad současnou politickou situací v Česku, nad volební politickou apatií na straně jedné a davovou hysterií ohledně migrace na straně druhé, mi často přijde na mysl dílo francouzského myslitele Benjamina Constanta. Constant v roce 1819 pronesl slavnou přednášku o dvou typech svobody.

Ekonomika uprchlické krize odhalila morální bankrot Evropy

18. 1. 2016

Kontinent, jehož soudržnost bude založena na odmítání přijmout zoufalé lidi, zjistí, že je jeho sebevědomí fatálním způsobem poškozeno.

Německo chce zavést celoevropskou daň na uhrazení nákladů uprchlické krize. Dánsko chce schválit zákon, který má umožnit státu zkonfiskovat uprchlíkům veškerou bižuterii dražší než 1000 euro - s výjimkou snubních prstenů. Tak se prý Dánové chovají jako civilizovaní lidé, protože tak zjevně uznávají, že i uprchlíci mají právo na osobní život - než si na nich namastí kapsy.

V Turecku účtují pašeráci lidí uprchlíkům 1000 amerických dolarů za místo v gumovém člunu a 2500 dolarů za místo v dřevěné lodi. Vzhledem k tomu, že jen na jediný řecký ostrov přišlo během roku 2015 350 000 uprchlíků, pašerácké zisky dosahují stamiliony dolarů - a jediné, co dokázala Evropská unie udělat, bylo, že nabídla Turecku další peníze, buď aby zadržovalo uprchlíky na svém území, anebo aby je - proti zákonu a proti duchu všech příslibů, jaké učinily moderní společnosti uprchlíkům, posílalo zpět do války, odkud přišli.

O pozitivech vyplývajících z uzavření jaderné dohody mezi Íránem a velmocemi

18. 1. 2016 / Daniel Veselý

Jestliže vnímám velice kriticky zahraniční politiku Obamovy administrativy, světlou výjimku tvoří jaderná dohoda mezi Spojenými státy, dalšími velmocemi a Teheránem, neboť její uzavření zabránilo možnému vypuknutí vojenské konfrontace, otevírá ostrakizovaný Teherán světu a v neposlední řadě pomáhá samotným Íráncům. Proti neutralizaci napětí mezi velmocemi a Íránem se staví především (ultra)konzervativní kruhy ve Spojených státech, Izraeli i samotném Íránu, jejichž nebezpečné konfrontační postoje jsou samy alespoň prozatím neutralizovány.

Velké vítězství nad Velkým Satanem

17. 1. 2016 / Karel Dolejší


Brigádní generál íránských Revolučních gard Salámí sdělil včera agentuře Fars, že zajatí američtí námořníci "plakali", když padli do rukou jeho mužů ZDE. Na dnešek tiskový mluvčí ministerstva školství Sakafí oznámil "spontánní" oslavy vítězství na Spojenými státy v íránských školách ZDE. Takto podle appeaserů vypadá vítězství diplomacie.

Írán: Mají pravdu američtí republikáni, že dohoda s Íránem je "nebezpečná"?

17. 1. 2016 / Jan Čulík

Je známo, že americký Kongres, jemuž dominují Republikáni, se ostře staví proti Obamově dohodě o zastavení jaderného programu s Íránem. Dohodu po její sobotní realizaci řada amerických republikánů opět ostře odsoudila. Donald Trump se v sobotu hlasitě dotazoval, jaký vůbec mají Spojené státy prospěch z dohody o výměně vězňů, vzhledem k tomu, že Írán propustil čtyři osoby s dvojím občanstvím a Spojené státy sedm Íránců, vězněných za údajné porušování sankcí. "Oni dostávají sedm lidí, takže v podstatě dostanou 150 miliard dolarů a více, a my dostáváme čtyři," řekl Trump. "Jsem rád, že se vracejí, ale říkám vám, je to zcela ostudné, že byli vězněni tak dlouho."

Wall Street Journal:

Evropa se navrací k středověkému hašteření mezi národy

17. 1. 2016

Několik desetiletí prosperity a stability, od padesátých let dvacátého století až do roku 2009, kdy začala evropská dluhová krize, způsobovalo, že politické a hospodářské kontury evropského kontinentu vypadaly jednoduché. Po dobu studené války existovaly dva koherentní bloky, které byly po jejím ukončení nahrazeny snem o sjednocené Evropě s jednotnou měnou. Dnes, kdy Evropská unie dostává zevnitř i zvnějšku jednu ránu za druhou, se historie vrací do minulosti, k ochromující středověké složitosti, jako by posledního půlstoletí nebylo ničím jiným než krátkodobou výjimkou z normálního stavu éry strachu a konfliktů.

Podívejme se mapu Evropy od středověku do doby před průmyslovou revolucí. Je to nezvládnutelný chaos - všechna ta impéria, království, konfederace. Obraz drasticky roztříštěného světa. A k tomu se Evropa nyní navrací, míní v deníku Wall Street Journal Robert Kaplan. Pro Spojené státy začíná být vážným problémem jak na to reagovat a jak to zvládnout.

Pevným jádrem moderní Evropy je impérium, které založil v devátém století Karel Veliký. Slabší bratranci této Evropy jsou ve Středozemí a na historicky méně rozvinutém Balkáně, který je dědicem byzantských a osmanských tradic.

Česko, Dánsko, Švýcarsko: Úpěnlivě chudé země, jejichž přežití závisí na kradení cenností od uprchlíků

17. 1. 2016

Na Twitteru vznikly ironické účty @SaveCzechia, @SaveDenmark a @SaveSwitzerland, které poukazují na to, že tyto tři země jsou tak šíleně chudé, že jim k odstranění své chudoby nezbývá nic jiného, než krást uprchlíkům cennosti.

Czech President Zeman: "Barnevernet, the Child Welfare Service of Norway, are gangsters who kidnap children"

17. 1. 2016

"Barnevernet, the Child Welfare Service of Norway, are gangsters who essentially kidnap children," said Czech President Miloš Zeman in his interview for the Czech tabloid newspaper Blesk. Zeman regards the help which the Czech government offers to the parents whose children have been placed into care in Norway, as insufficient. He wants the Czech government to recall the Czech ambassador to Norway for consultations. "Barnevernet is a state within a state," said Zeman. "Any organisation which is not supervised from above, does just what it wants and it degenerates," said Zeman. In his view, Barnevernet's decision to place children into care "are disgusting deeds by gangsters".

Czech media and some activists have been running a campaign against Barnevernet for placing into care the two children of Eva Michaláková in May 2011. The mother of the children was suspected of neglecting and sexually abusing them. The suspicion was not confirmed by the Norwegian police, but a Norwegian court decided that the two boys, who are now aged 6 and 11, were under threat from their mother and ordered that they should remain in care. The boys do not want to return to their mother or even to meet her. Eva Michaláková has been bitterly complaining about the case to the Czech media which have been running a major campaign against Barnevernet in her support. The subtext of the campaign is "evil foreigners are taking away our, Czech, children, and making them foreign". There are implicit links in the campaign to the practice of Germanisation of some fair-haired Czech children by the Nazis during the Second World War.

Early in January 2016, the xenophobic atmosphere intensified in the Czech Republic when it became known that Barnevernet has now taken a nine-month old girl from her Czech mother and Norwegian father. The reason for this is allegedly an insufficiently developed relationship between the parents and the child. The girl is suffering from a serious kidney disease and is undergoing treatment in Norway. Her parents had said that if the treatment is too demanding and the baby cannot cope with it, they want the treatment to stop and let the baby die. The Norwegian social welfare authorities seem to regard this as unacceptable.

On Saturday 16th January, 2016, hundreds of people demonstrated in Prague against Barnevernet. In their criticism of Norway and its social services, the activists are given support by Tomáš Zdechovský, a EuroMP for the Czech People's Party, and Petr Mach, a EuroMP for the extreme right wing "Party of the Free".

The Czech anti-Norwegian protests happen to coincide with a campaign led by Russia against Norway against the so called "juvenile justice". Anti-Norwegian Russian activists have been conducting a campaign against “evil Western authorities”, especially in Norway, which “steal children from families”. Hundreds of children are placed into care annually by the Czech authorities in the Czech Republic, as are often children of Czech and Slovak parents in the United Kingdom, but no one in the Czech Republic seems to be protesting against this.

Sources in Czech HERE HERE

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za prosinec 2015

1. 1. 2016

V prosinci 2015 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 74 066,31  Kč. Příjem z reklamy byl 15 893,00 Kč.

Zůstatek byl koncem prosince  2015 161 059,72 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák