Zničení ruské ekonomiky může být pro Západ katastrofou

16. 12. 2014

Řešení je jasné. Zrušte protiraketovou obranu. Ukončete rozšiřování NATO. A začněte odvážně uvažovat o novém bezpečnostním uspořádání pro celou Evropu - o takovém uspořádání, které začlení i Rusko a nebude ho nechávat venku ve zranitelném postavení. Kdyby se tohle udělalo, z všeho toho, co vím o Putinovi a o Rusku, jsem si vědom, že ukrajinskou krizi by to vyřešilo - a ruská ekonomika by nebyla zbytečně zničena, což vyvolá zoufalství a trpkost ruských lidí. Pokud tohle Západ neudělá, bude muset jednat s rozhněvaným Ruskem po dlouhá desetiletí - neboť Putinovi následníci budou také vyžadovat bezpečnost.

Je naprostou pošetilostí doufat, že krach ruské ekonomiky Rusko to destabilizuje a Vladimír Putin bude svržen. Nemáme tušení, co by přišlo po něm, argumentuje v deníku Guardian Angus Roxburgh, bývalý dlouholetý reportér televize BBC v Moskvě a někdejší student češtiny na univerzitě v Glasgow. V letech 2006-2009 pracoval Brit Angus Roxburgh v Kremlu jako poradce ruské vlády pro styky se Západem, dospěl přitom k závěru, že je taková práce beznadějná, protože Rusko Západu vůbec nerozumí a obráceně.

Ještě o postojích některých Čechů k Polákům - na základě dopisů od čtenářů Britských listů

16. 12. 2014 / Tomasz Oryński

Po vydání mého článku „Je to pravda, že Češi nemají rádi Poláky?”, v němž jsem několik nepřátelských reakcí na můj předchozí článek rozdělil do tří kategorií, jsem byl doslova zaplaven emaily od čtenářů. „V reakci na Váš článek bych Vám chtěl napsat, že je ještě čtvrtá skupina Čechů, z nichž Vám asi nikdo nepsal. Já i moje žena máme Poláky rádi, máme rádi i polské výrobky, polskou kulturu atd. A nejsme sami," napsal mi například pan Jiří Olšanec. A má pravdu - je vás hodně. Dostal jsem už více než padesát emailů (a další přicházejí) a ani jeden z nich nebyl záporný.

Svět obyčejného člověka a Vánoce

16. 12. 2014 / Josef Mrázek

Asi jsem nevěnoval běhu času dost pozornosti a tak teprve, když se ozvaly hlasy připomínající pětadvacáté výročí událostí roku 1989, uvědomil jsem si, že už roste druhá generace, která nedávnou historii zná většinou jen z podání paní a slečen učitelek, takže převážně vůbec ne. A protože pamětníků ubývá, napsal jsem něco pro svá i jiná vnoučata pod stromeček, a otvírám to všem čtenářům.

Biblické Vánoce a jejich poetická faktografie

16. 12. 2014 / Miloš Dokulil

Skoro všechno, nad čím se člověk v souvislosti s křesťanstvím zkusí zamyslet, má kupodivu hned zpočátku celou řadu různých a nikoli zrovna souřadných významových vrstev. Netýká se to jen křesťanství, ovšemže. Každá historicky mezi námi zakotvená víra má svou tradici, jejíž dominanty bývají svými projevy a významy proměnlivé. Už s ohledem na to, že se mění jak podmínky materiálního života, tak také (nikoli v nějaké přímé úměře) jejich reflexe či kýžená projekce v hlavách současníků. Samozřejmě že tu vždycky výchozí historická situace nějak průlinčitě má pro své zorné pole spojitě i nespojitě na sebe navazující generace, které se s ní – každá po svém, a v jejím povzbudivém či přízračném stínu – „vyrovnávají“.

Jásat nad skonem sousedovy kozy by bylo poněkud nejapné

Padá rubl, něco si přej?

16. 12. 2014 / Karel Dolejší

Ruský rubl i přes dramatický zásah centrální banky dál padá. Vysvětlit to momentálně nelze už ani mizernými vyhlídkami ruského modelu ekonomiky na další rozvoj bez územní expanze, ani klesajícími cenami ropy, ani západními sankcemi. Podstatnou část toho, co se právě děje, prostě vysvětluje tržní panika.

Poděkování za všechno

16. 12. 2014

Dobrý den,

Chtěl bych Vám (panu Čulíkovi) a čtenářům Britských listů ještě jednou poděkovat za veškerou pomoc a podporu, kterou jsem díky Britským listům získal, píše autor článku "Zaslouží si tento člověk likvidaci, nebo pomoc?"

Těžko se to vyjadřuje slovy můj vděk, díky obdrženým příspěvkům jsem si mohl dovolit koupit nové boty a použitý mobilní telefon v bazaru - z mého dosavadního telefonu nebylo už technicky možné komukoli zavolat.

Bartekovi: Ještě jednou díky

16. 12. 2014

Rodině Bartekových, postižených parazitickými exekutory tak, že není schopna zaplatit "dluhy", neustále navyšované exekutory a právníky o další poplatky, poslali čtenáři Britských listů další finanční dary, takže celková částka pro ně do pondělí 15.12. narostla na 30 150 Kč. Pan Michal Bartek píše:

Vážený pane Čulíku,

díky Vaší skvělé práci, kterou děláte, se čtenáři dozvěděli o naší situaci a našlo se tolik lidí s dobrým srdcem, kteří nám pomohli. Nevím, jestli je to i touto předvánoční dobou, kdy mají lidé otevřenější srdce, ale ať je to čímkoliv, tak znovu děkujeme všem, které naše situace nenechali chladnými a pomohli nám.

Povede povolební koalice skotských nacionalistů a labouristů v Anglii k likvidaci Labour Party?

16. 12. 2014

Otázka skotské nezávislosti naprosto není dořešena a tlaky v britském ústavním uspořádání napovídají, že situace bude ještě zřejmě složitá.

Podstatou ústavních tlaků rozdírajících Spojené království je skutečnost, že skotští voliči jsou drtivou většinou daleko více levostředoví než k pravici tíhnoucí Angličané. V tom smyslu jsou Skoti daleko "skandinávštější" než Angličané.

Proč není radno podceňovat spory o Arktidu

16. 12. 2014 / Karel Dolejší

Dánsko právě vzneslo v OSN nárok na arktická území o ploše 895 000 km2 ZDE. V prostoru, kde se podle expertních odhadů nachází více než pětina dosud neobjevených zásob strategických surovin, se dánský nárok částečně překrývá s kanadským - a ještě mnohem podstatněji s ruským.

Ruská centrální banka zvýšila úrokové míry na 17 procent

16. 12. 2014

Ruská ústřední banka se pokusila drastickou akcí zastavit volný pár ruského rublu zvýšením úrokových měr o 6,5 procentních bodů na 17 procent. Vysoké úrokové míry by měly učinit rubl atraktivnějším pro zahraniční investory, avšak dlouhodobější období vysokých úrokových měr prohloubí ruskou recesi. V pondělí dále poklesl rubl proti dolaru o dalších 10 procent, což vážně otřáslo světovými trhy. Investoři se obávají, že hospodářská krize destabilizuje Rusko a způsobí, že bude pro Západ obtížnější vyjednávat s Vladimírem Putinem.

15 000 osob se účastnilo v Drážďanech extremně pravicové demonstrace proti "zločinným žadatelům o azyl"

16. 12. 2014

V pondělí večer se v Drážďanech účastnilo 15 000 lidí demonstrace ultrapravicové organizace Pegida, "Vlasteneckých Evropanů proti islamizaci Západu". Demonstranti nesli hesla jako "Nulovou toleranci proti zločineckým žadatelům o azyl" a "Ochraňujme svou vlast" a "Zastavte islamizaci".

"Muslimové se spikli otrávit naše potraviny svými výkaly," sdělil jeden šedesátiletý účastník novinářům. Postarší žena dodala, že je šokována, že "žadatelé o azyl v Německu mají drahé mobilní telefony, zatímco já si takový luxus dovolit nemůžu a jiní nemají ani na jídlo."

Britské listy se bez finančních příspěvků neobejdou

19. 11. 2014 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři, krátce k nově nastaveným formátům reklamy a k souvislostem, které z toho vyvstávají jak pro BL, tak pro vás. BL nejsou komerční projekt, ale peníze potřebují. Proto se v současnosti bez reklamy neobejdou. V rámci nového designu jsme se snažili najít kompromis mezi její „otravností“ a užitečným přínosem.

Odmítli jsme formáty zcela běžné na většině českých mediálních portálů, drželi jsme se formátů běžných na britských a amerických médiích. I tak se určitě najdou lidé, které to bude obtěžovat. Pochopte prosím, že bez reklamy to nejde.

Budou zase islamofobové připraveni o orgie své nenávisti?

15. 12. 2014 / Boris Cvek

V souvislosti s dnešním incidentem v Sydney, kdy nějaký násilník zadržel nevinné lidi v kavárně jako rukojmí a vyvěsil jakýsi „islámský prapor“, jsem velmi držel palce českým islamofobům, aby jim to konečně vyšlo. Nenávist byla nastartovaná, pěna u úst, odsouzení všech muslimů jako zločinců… tak nadějně to vypadalo.

Lít vodu do cedníku

15. 12. 2014 / Boris Cvek

Zažil jsem v posledních dnech poměrně silný šok z charakteru „pravicového“ myšlení v Česku. Člověk by řekl, že pravice po všech těch prohrách, kdy v 19. a v 20. století stála na té špatné straně (na straně šlechty a aliance oltáře a trůnu, na straně neregulovaného kapitalismu a vykořisťování, na straně nerovnosti žen, na straně různých předsudků), bude velmi opatrná v ideologických receptech na realitu. Bohužel v Česku po intenzivním oficiálním pěstování marxismu-leninismu, které trvalo 40 let, ikony nové pravice, vynořivší se z normalizační bažiny, pojaly pravicové koncepty jako marxismus-leninismus naruby.

Naše nemocná společnost potřebuje mnohem více klinik, pozitivních recidivistů i pozitivních extremistů

15. 12. 2014 / Tomáš Fiala

(Věnováno – nejen – členům iniciativy Klinika)

V sobotu 13. prosince jsem se zúčastnil demonstrace na podporu Autonomního sociálního centra Klinika. Byl jsem potěšen a mile překvapen poměrně velkým počtem účastníků (lidé všeho věku, i když převažovali mladí. Byli mezi nimi i maminky a tatínkové s malými dětmi, pár lidí se svými psy, poměrně pohodová atmosféra. Během demonstrace k žádnému incidentu (ani z jedné strany) nedošlo. K policejnímu zásahu před budovou Kliniky došlo až několik desítek minut po skončení demonstrace, svědectví účastníků jsou například ZDE nebo ZDE.

Klinická smrt vlídné společnosti

15. 12. 2014 / Karel Dolejší

Jednoho zářijového dne roku 1993 skupina mladých lidí obsadila opuštěná kasárna Jugoslávské lidové armády uprostřed slovinského hlavního města Lublaně, zčásti ještě poznamenaná nedávnými boji. Krátce na to byl squatt přejmenován na Avtonomni kulturni center Metelkova mesto ZDE a začal fungovat jako kulturní centrum pro mládež. Chcete-li, můžete jeho historii srovnat s nedávnou historií podobně vzniklého pražského kulturního centra Klinika.

Zažíváme druhou normalizaci?

15. 12. 2014 / Bohumil Kartous

”Využití internetu a dalších elektronických nástrojů pro posilování demokracie ukazuje jedna z částí výstavy věnovaná islandskému pokusu vytvoření návrhu nové ústavy, poskytujícímu možnost nejširší účasti veřejnosti a transparentnost celého procesu,” říká k právě probíhající výstavě Mody demokracie Jaroslav Anděl, umělecký ředitel centra současného umění DOX, kde je výstava k vidění. Je demokracie na ústupu? Je umění v krizi? A co společnost? Ovládá ji občanská apatie a kult celebrit? Na tyto otázky se neodpovídá snadno. S Jaroslavem Andělem jsme se o to pokusili...

Vztahy USA-Rusko a ukrajinská krize

15. 12. 2014

"Za prvé, nesouhlasím s převládajícím přesvědčením, že konflikt není vyvolán ideologií. Naopak, podle mého názoru zahrnuje zásadní střet principů - nebo pokud dáváte přednost jiné formulaci, střet světových názorů. A za druhé jsem přesvědčen, že existuje nestabilní rovnováha vojenských sil podél západních hranic Ruska, což zvyšuje motivaci Moskvy použít vojenskou sílu."

KD│ To, že o České republice ve světě nikdo nic neví a nikoho nezajímá, má řadu důvodů. Jedním je i fakt, že se tu sice debatuje i o "velkých" světových problémech, jenže ve stále větší míře způsobem provinciálním, neinformovaným a ovlivněným kromě nekriticky přijímané ruské ideologie také idiosynkraziemi samozvaných formovačů veřejné debaty, jejichž údajná autorita vyjadřovat se k tématu se odvozuje čistě od institucionálního postavení v českém rybníčku. Například ukrajinská krize a debata o ní je nyní často rámcována variantami "Ukrajina v NATO - finlandizace", přičemž při sledování reálných událostí je dávno zřejmé, že oba zmíněné "dialektické protiklady" jsou v daném okamžiku daleko za hranicí možného. Češi se tedy do krve hádají o nesmysly, na kterých nesejde. Jak by mohl někdo jejich nezřízené a neinformované fantazírování brát vážně? Proč by to vůbec dělal?

Edward W. Walker je komparativní politolog z University of California, který se zabývá Ruskem a dalšími následnickými státy SSSR od 90. let. Následující analýza je upravenou verzí přednášky, s níž vystoupil v Berkeley 2. prosince. Shrnuje pohled autora dlouhodobě kritického k západní politice vůči Rusku, aniž by se proto stal užitečným idiotem ruské propagandy jako tolik jeho českých "kolegů":

Proměny Williama Hogartha v Národní galerii

15. 12. 2014 / Michal Giboda

< Předvolební obcování

Jestli platí, že naše chování a činy jsou určovány přírodou (geny) a výchovou, potom se evoluce druhu Homo sapiens sapiens (člověk moudrý) posunula za několik tisíciletí zanedbatelně k naší dokonalosti, zejména v oblasti morálky a etiky jenž se promítá do chování ve společností a rodině. Svědectví o pravdivostech těch slov podávají tři velcí myslitele; Ibn Chaldún (1394-1406) arabský učenec a veřejný činitel, filosof dějin, sociolog, filosof, muslimský teolog, historik a teoretik vědy, Michel de Montaigne (1533 – 1592), francouzský renesanční myslitel, humanista, a Mahátma Gándhí (1869-1848), indický myslitel, duchovní vůdce, politik a zakladatel indické samostatnosti. Ti všichni bravurně popsali podstatné morální a sociální problémy doby v niž žili.

Rozloučení od Jana Posoldy

12. 12. 2014 / Jan Posolda

Snažím se využít posledních možností spojení se světem. Situace se natolik zhoršila, že na svátky jsem zůstal bez hmotných prostředků a dostávám ze všech stran upomínky na zaplacení. Tak chci vyžít snad posledních možností, které mám na spojení s Vámi.

Nyní již dobře vím, že spoléhat se na pomoc druhých je marné a stát ten nemá zájem. Viz dva roky trvající vyřizování žádosti o příspěvek na péči. A nyní mně také sdělují, že to prošetřují. Jak ještě dlouho budou šetřit naprosto jasný případ.

Poslal jsem panu Jandovi dotaz, kdy mně vyplatí alespoň příspěvek na péči za měsíc prosinec, bez odpovědi. Takže ještě jednou Vám děkuji za Vaši pomoc, kdybych již neměl možnost se s Vámi spojit, což je více než pravděpodobné. Nashledanou

Jan Posolda

Když se tedy blíží ty Vánoce...

11. 12. 2014

Britské listy v minulých dnech poslaly charitativní dar ve výši 4848 Kč panu Janu Posoldovi, invalidovi po mrtvici, protože právní kancelář Petra Gallata od něho neústupně vyžadovala uhrazení právě částky 4848 Kč za své údajné právní služby, totiž právní úkony právního zástupce žalobce, jemuž Jan Posolda dlužil 2648 Kč, avšak žalobce vzal už dne 12. 3. 2014 žalobu zpět, protože dlužná částka byla uhrazena. Jan Posolda míní, že vymáháním právního poplatku právní kanceláří Petra Gallata za vymáhání dluhu, který byl uhrazen, došlo k porušení vyhlášky č. 177/1996 Sb. Dodává, že nerozumí, proč příslušný soud nezrušil soudní jednání v této věci, přestože žalobce vzal z důvodu uhrazení dlužné částky žalobu zpět. - Janu Posoldovi v minulosti pomohli čtenáři Britských listů velmi podstatně z nouze a zbavili ho nejhorších problémů.

Vzhledem k tomu, že vymáhání právního poplatku právní kanceláří Petra Gallata od invalidy po mrtvici za už uhrazený dluh by ho znovu uvrhlo do neplatičské spirály, pomohli jsme znovu. Jan Posolda k tomu píše:

Dokumentární filmy z mezinárodního setkání Taizé

23. 11. 2014 / Dominika Švecová



Natáčíme dva šestadvacetiminutové časosběrné dokumentární filmy o přípravách a realizaci Evropského setkání mladých Taizé, které se bude konat v Praze na přelomu roku 2014-2015. Na toto ekumenické setkání se chystá kolem 30 000 mladých lidí z ČR i ze zahraničí. Filmy se soustředí na interakci mladých Čechů s lidmi ze zahraničí. Filmy natáčíme v koprodukci s Českou televizi a sháníme finanční prostředky na jejich realizaci.

Prosíme, pomozte nám svým finančním příspěvkem tento projekt uskutečnit.

Děkujeme všem kteří přispěli na výrobu těchto filmů na českém crowdfundingovém serveru Startovač.cz. Vybralo se 9125 Kč, avšak protože sbírka nedosáhla požadované částky, darované finanční příspěvky server Startovač vrátil dárcům v plné výši.

Sbírka pro oba filmy však pokračuje i nadále a k dárcům, kteří od srpna během podzimu přispěli a jimž se ze Startovače peníze vrátily, máme prosbu: Prosíme, pošlete je znovu na nové konto sbírky, které má projekt ZDE. Doufáme také, že na projekt přispějí i další jeho stoupenci. Pro přispěvatele jsou připraveny odměny. Na této facebookové stránce je uvedeno jaké.

Děkujeme.

V Mexiku se k životu probouzí lidová revoluce, zuří teror a česká média toho příliš nedbají

15. 12. 2014 / Daniel Veselý

Mexiko zrovna nepatří mezi sexy destinace, co se pozornosti tuzemských médií týče. Bohužel. Češi by měli být více informováni o tom, že tam probíhá brutální konflikt, na němž se negativně podepisuje politika Bílého domu, a jemuž nejméně od roku 2006 padlo za oběť víc lidí než ve válce v Afghánistánu – zhruba 100 tisíc. Ano, nedávné „zmizení“ 43 studentů v této násilím lomcované zemi je lákavá mediální krmě, nicméně bez patřičného uvedení do kontextu nelze pochopit, jak rozsáhlým násilnostem obyčejní Mexičané čelí.

Britští politikové:

Pachatelé mučení musejí být bezpodmínečně trestně stíháni

15. 12. 2014

V pátek se v pravidelném pořadu rozhlasu BBC Radio Four Any Questions diskutovalo o zprávě amerického Senátu, která odhalila mučení CIA. Pro čtenáře Britských listů může být zajímavé, že způsob, jímž se k této věci vyjadřovali diskutéři ze všech částí britského politického spektra se poněkud odlišuje od toho, jaký postoj vůči tomuto tématu zaujala česká média a čeští politikové. Bude někdo v ČR vyšetřovat, kdo se případnou účastí na amerických deportačních a mučicích programech dopustil trestných činů a budou někteří čeští vládní činitelé postavení před soud? (JČ)

Pozoruhodný film o tom, jak autoritářská společnost využije a zničí vynikajícího jedince

13. 12. 2014 / Jan Čulík



Až 29. ledna přichází do českých kin britský film The Imitation Game, s bohužel neohrabaným českým názvem Kód Enigmy, který se v Británii promítá už teď před Vánoci. Hlavního hrdinu, geniálního anglického matematika a zakladatele počítačové vědy Alana Turinga v něm velmi dobrým způsobem hraje Benedict Cumberbatch, anglický herec, který se nedávno silně prosadil především svou interpretací moderního Sherlocka Holmese v seriálu televize BBC.

Máte-li možnost, nenechte si ten film ujít. Ač možná pro některý vkus je jeho děj až příliš lineární, je to velmi přesvědčivá psychologická studie autistického geniálního jedince, kterému okolní společnost příliš nerozumí, přece jen ho však ve svůj prospěch využije a nakonec ho brutálně zničí. Film je vášnivou obžalobou autoritářského mocenského systému, který v Británii zjevně existoval ve čtyřicátých a padesátých letech minulého století.

Tři oříšky pro ideology

14. 12. 2014 / Karel Dolejší

Údajná recenze Tolkienova Pána prstenů z normalizačního Rudého práva kolující po internetu ZDE je podvrh. Avšak ne úplný, protože došlo pouze k záměně zdroje. Ve skutečnosti groteskní text kritizující "feudální zpátečnickou" Středozem a oslavující "socialistický" Mordor pochází z polského listu Czerwony Sztandar, kde vyšel 24. května 1971 a autorem je Wladyslaw Oczeret ZDE. "Zatímco dnem i nocí pracující Mordor trpí nedostatkem základních potravin a vody, sousední země oplývají nadbytkem. Jak nápadná podobnost s naší současností, kde nás rozbujelý kapitalizmus ohlupuje obrázky blahobytu, jehož zdroje zůstávají utajeny (čáry Gandalfa a elfů?), zatímco sedláci a dělníci našeho tábora pracují poctivě a usilovně, aniž by docházelo k jejich vykořisťování, a všechno získávají pouze prací vlastních rukou."

Mluvčí iniciativy Klinika zraněn policií

13. 12. 2014

Tisková zpráva

Praha, 13. prosince - Při zákroku u sociálního centra Klinika policie zranila tři osoby. Jedním z nich byl i mluvčí iniciativy Klinika Arnošt Novák, který skončil v nemocnici s naraženým loktem a krvavými šrámy v obličeji. „Policista na mě bezdůvodně zaútočil pěstmi. Poté, co mě shodil na zem, pokračoval v bití i na zemi,“ říká mluvčí iniciativy Klinika Arnošt Novák a pokračuje: „Zvážíme možnost podat trestní oznámení pro zneužití pravomoci úřední osoby.“

Britská Dolní sněmovna požaduje od USA údaje o britském podílu na únosech a mučení osob

14. 12. 2014

Sir Malcom Rifkind, předseda vlivného parlamentního výboru britské Dolní sněmovny pro výzvědné záležitosti a pro bezpečnost, požaduje, aby Spojené státy Británii předaly svůj archiv materiálu dokumentujícího roli Británie v únosech a mučení osob, organizovaných CIA po 11. září 2001.

Britští poslanci podle Rifkinda požadují, aby Spojené státy odtajnily pasáže, které byly v nedávném americkém senátní zprávě o mučení, které prováděla CIA, začerněny.

Nízké mzdy a pracující chudoba v ČR: makroekonomické souvislosti

11. 12. 2014 / Ilona Švihlíková

Kroky ke změně ekonomického modelu v podmínkách silných globálních turbulencí vyžadují předvídavost, systémové myšlení a politickou odvahu, což je v rámci ČR nedostatkové zboží…

K napsání tohoto článku mě pobídly makroekonomické souvislosti mezi různými analytickými materiály poslední doby. Nízké mzdy a pracující chudoba jsou navzájem spjaty, v obou případech se jedná o reakci na novou mezinárodní dělbu práce kontrolovanou nadnárodními korporacemi a s tím spojený rozvoj technologií. V České republice najdeme nicméně několik speciálních charakteristik tohoto fenoménu, který má nejen své ekonomické a sociálních důsledky, ale nutně se projevuje i na úrovni politické.

Británie deportuje ze země Jihoafričana, protože plat jeho anglické manželky "není dost vysoký"

13. 12. 2014

Jihoafrický inženýr čelí deportaci z Británie poté, co anglický soudce rozhodl, že plat jeho britské manželky není dost vysoký. Michael Engel (31) z Jihoafrické republiky konstatoval, že "bizarní" imigrační předpisy jsou "útokem na britské občany".

Engel je inženýrem specializujícím se na námořní jachty. Žije v Cornwallu. S anglickou manželkou Natalií a s osmnáctiměsíční dcerou se rozhodli odcestovat do Jihoafrické republiky. Žádali britské úřady o povolení k pobytu na základě lidských práv a práva na ochranu rodinného života.

Vaklav Hejvl a výprodej české devótnosti

13. 12. 2014 / Karel Dolejší

Symboly, o které se Česko do krve pře, možná jsou zcela bezvýznamné ZDE; anebo možná také ne. Devótnost, jediný přírodní zdroj, jenž se na území České republiky ještě vyskytuje v nadbytku, totiž prostřednictvím sporných symbolů dostává vektor, který vyznačuje orientaci jeho exportu.

Česká republika jako tragický vtip

12. 12. 2014 / Jan Čulík

Píše mi jeden z mých studentů:

"To, co se mi líbí na České republice, a co je důvodem, proč jsem se o ní toho tolik naučil, je, že většina akademických pracovníků, ani těch, věnující se středovýchodní Evropě, se jí nezabývá, a to ani ve středoevropském prostoru (mimo ČR). Tak jsem si ji vždycky zvolil jako případovou studii pro zkoušky a pro seminární práce, protože vím, že univerzitní učitel v daném kurzu neví o ČR vůbec nic, a tak mám daleko větší prostor psát si, co chci, a oni to nepoznají..."

To je možná docela zdrcující přiznání, nemyslíte?

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za listopad 2014

6. 12. 2014

V listopadu 2014 přispělo 195 čtenářů finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 42 902 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v září 2014 částkou 1573.86 Kč. Příjem z reklamy byl 2000 Kč.

Zůstatek byl koncem listopadu 2014 284 623,91 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 156 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | Ukrajina | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák