Zemětřesení v britské politice:

Labouristé by získali ve Skotsku jen ČTYŘI poslance

30. 10. 2014

< Labouristé=strana jidášů. Užijte si svou poslední večeři! Už žádné rudé konzervativce!

Z právě provedeného průzkumu veřejného mínění vyplývá, že kdyby se příští britské všeobecné volby, plánované na květen 2015, konaly teď, Labouristická strana by v Dolní sněmovně za Skotsko získala jen ČTYŘI poslance.

Společnost Ipsos Mori zjistila, že 52 procent Skotů by hlasovalo pro skotské nacionalisty. Labouristé by získali podporu 23 procent voličů, konzervativci 10 procent, liberální demokraté 6, zelení 6 a UKIP 2 procenta a ostatní 1 procento.

Znamená to, že skotští nacionalisté by v londýnské Dolní sněmovně získali 54 křesel (nyní mají 6), labouristé pouze 4 (nyní mají 40) a liberální demokraté jednoho.

Pokud by skotští nacionalisté získali ve Westminsteru skutečně 54 křesel, mohli by se stát jazýčkem na vahách moci v celé britské politice.

Jak skotští unionisté umlčují své někdejší stoupence

30. 10. 2014

Unionistická média ve Skotsku, která umlčovala nacionalisty, nyní umlčují mlčící nespokojené občany, kteří hlasovali v referendu proti nezávislosti Skotska, míní v deníku Guardian Mike Small.

Představa, že demokracie ve Skotsku by zemi ochromila a destabilizovala, se nyní zdá podivná, když válečný křik v jižní Anglii požadující odchod z EU se proměňuje v totální řev. Jen čtyři z 52 volebních okrsků Dolní sněmovny ve Skotsku mají většinu voličů, která chce odejít z EU. Naproti tomu v Anglii podporuje odchod z EU většina volebních okrsků. Kdo jsou tedy dnes separatisti?

Češi jsou jako obvykle mimo mísu

30. 10. 2014 / Jan Čulík

Nechtěl jsem se k tomu vůbec vyjadřovat, ale děsí mě, že v době, kdy jsme svědky všeobecného rozkladu a destabilizace na mnoha frontách, v České republice to nikdo nevnímá, ani nezohledňuje, a nikoho ani nenapadne, že by se měli čeští politikové dát dohromady a uvažovat ve stále nebezpečnějším světě nad společnou zahraničně-politickou, kulturní a ekonomickou strategií, nad cílevědomým vyhledáváním zahraničních spojenců v celé řadě středně velkých a menších zemí, s nimiž má Česká republika společné zájmy.

V Maďarsku jsme svědkem protivládních demonstrací, jichž se účastní desetitisíce lidí. Ukrajina hoří. Velká Británie se rozkládá. Francie kolabuje ekonomicky, Německo zaznamenává hospodářskou stagnaci. Rusko se začíná chovat agresivně. Američané projevují stále silnější nezájem o Evropu a Španělsko, Portugalsko a Itálie se propadá do nezaměstnanosti. Evropa je ohrožena statisíci ubohých lidí, kteří prchají ze zničených zemí, které Západ destabilizoval svými nekompetentními vojenskými intervencemi. A Česká republika? Tam se řeší, že na oslavu 28. října si přišel pro ocenění k prezidentovi filmový režisér v mikině!

K Zemanově zahraniční i jiné politice

30. 10. 2014 / Jan Čulík

Je mi naprosto odporné se vyjadřovat k banalitám, k nimž se v sebeposedlém českém rybníčku, z něhož není vidět nikam jinam a jehož obyvatelé se zabývají jen žabomyšími válkami, aniž by vnímali, co jim dlouhodoběji hrozí a jak se vůči tomu postavit, vyjádřil snad už skoro každý. Až patologicky infantilní je nenávist pražské kavárny vůči prezidentu Zemanovi. Co o tom proboha dál psát. Ta nenávist, pramení, myslím z totalitní frustrace - Zeman pražským kavárenským povalečům a členům prostě narušuje jejich kruhy - a myslím, že to dělá provokativně a schválně.

Jak může parlament jednat v nejlepším zájmu země, když ji nezastupuje?

30. 10. 2014

Jak proboha můžeme jednat v nejlepším zájmu Skotska nebo v nejlepším zájmu Británie, když parlamenty nevypadají tak, jak vypadají jejich země?

Po zveřejnění drastických informací o genderové nerovnosti v mnoha zemích světa se v Británii, na rozdíl od České republiky, o tomto problému vážně diskutuje. Británe je na 26. místě, Česká republika na místě 96, co se týče rovnosti politické moci mezi muži a ženami, dokonce až na 109. místě. V ČR tato drsná nespravedlnost nikoho nezajímá. Vyjímáme z diskuse v rozhlase BBC ve čtvrtek dopoledne:

Jenni Murray: Začátkem tohoto týdne zveřejnilo Světové hospodářské fórum svůj Gender Gap Report, zprávu o nerovnosti mužů a žen. A Británie, obávám se, poklesla. Posledně jsme byli na 18. místě ze 142 zemí světa, nyní jsme na 26. místě. A co se týče počtu žen v parlamentě, jsme dokonce ještě níže: 63. Jsme dokonce níže, než země jako Rwanda, Nikaragua a Alžírsko. V současnosti je v britském parlamentě více mužů poslanců, než kolik v něm kdy zasedalo poslankyň dohromady v celé jeho historii. Tak co se proti tomu dá dělat? Irsko zavedlo kvóty a ve Skotsku sílí požadavky pro obdobné opatření. Kezia Dugdale je labouristická poslankyně skotského parlamentu a hovoří s námi z Edinburku, Fiona Buckley pracuje na univerzitě a je zakladatelkou irské organizace 50:50 group. Hovoří s námi z Corku. Fiono, jak jste realizovali svou kampaň?

Sirotci pravdy, dezertéři lásky -- II. část

30. 10. 2014 / Josef Brož

< Caravaggio, Narcis

Čert mi byl dlužen tohle výročí. Vždy to začíná i končí stejně. Ale po pětadvaceti letech se to nedá zcela ignorovat. "Čas neléčí, když nechce / čas je čaroděj." Opakuji si ta slova, abych věděl, že v tom nejsem sám. Dostal jsem konečně i další knihu, a nemohl jsem spát o tomhle víkendu. Proč se otevírají deníky po tolika letech? Proč? Každý máme přece paměť, byť se nám někteří snaží sdělit, že už si nemáme raději nic, ale vůbec nic pamatovat.

Předchozí díl nalezne laskavý čtenář ZDE

Měla to být původně recenze, zejména na knihu Andrey Sedláčkové: Moje pařížská revoluce, ale protože tam-tamy duní, zdálo se mi to jako dobrý důvod, zmínit rovněž Moniku Pajerovou (MacDonagh -- nemohu si na to jméno stále zvyknout) a její "vzpomínky a deníky z let 1980-1990" Vezměte s sebou květinu. Oboje to ostatně vydává nakladatelství Prostor.

JIHLAVA:

Závěrečná ceremonie jihlavského festivalu: Jeho význam roste

30. 10. 2014 / Sam Graeme Beaton

Pondělní závěrečná ceremonie v Jihlavě uzavřela 18. výroční festival a šest dní workshopů, masterclasses a samozřejmě i množsdtví promítání zahraničních i českých dokumentárních filmů. První hodina této ceremonie, kdy byly udělovány hlavní ceny, se vysílala na artovém okruhu České televize a lze ji zhlédnout ZDE.

An English version of this article is in CLICK HERE

JIHLAVA:

Jihlava Closing Ceremony -- A Festival in Ascendance

30. 10. 2014 / Sam Graeme Beaton

Monday's closing ceremony in Jihlava saw the conclusion to the 18th annual festival and six days of workshops, masterclasses and of course the screening of both international and Czech documentaries for another year. The first hour of the ceremony, where the major awards were presented, was broadcast on Česká televize's dedicated arts channel, and can be viewed here: ZDE.

Řádový den, tetování a jiné formy veřejného mínění

30. 10. 2014 / Lubomír Brožek

Některé postoje, coby formy veřejného mínění, přímo touží být vystaveny na odiv -- jako tetování.

Jacob van Blom

Aby bylo jasno -- nemám vůbec nic proti spoluobčanům, jejichž tetovaná těla proměněná ve více či méně povedená výtvarná díla zahalil soucitný podzim do teplých oděvů. Nevím, nakolik je mrzí, že už nemohou veřejně vystavovat své roztodivné obrázky, obrazce a piktogramy a hrdě se hlásit ke své komunitě. Svým způsobem jsou totiž tetovaní zajímavou metaforou toho, čemu se říká veřejné mínění. Touha někam patřit. To, co na první, letmý pohled může být vnímáno jako projev individuality, se ve skutečnosti stává součástí množiny, proklamací příslušnosti, výsledkem puzení zařadit se, splynout, být jedním z mnoha a při tom si zachovat pocit originality. Nicméně každá výstava jednou skončí a nastane čas uhrabat listí ústavních cest.

Rusko vzpomnělo stalinského útlaku a domnívá se, že by se mohl vrátit

30. 10. 2014

Stovky Rusů se ve středu 29.října shromáždily před bývalým ústředím KGB v Moskvě v rámci každoročního rituálu, kdy se vzpomíná desetitisíců obětí, popravených v období velkého teroru za Stalinovy vlády. Každé oběti je věnováno jen několik slov - jméno, věk, povolání a datum, kdy byla popravena, většinou zastřelením do hlavy.

Švýcarsko používalo až do sedmdesátých let otrockou práci dětí

29. 10. 2014

Tisíce občanů ve Švýcarsku, kteří byli jako děti zneužíváni k nuceným pracím v zemědělství, požadují odškodné za ukradené dětství. Od padesátých let devatenáctého století až do sedmdesátých let dvacátého století unášely úřady děti z chudších rodin a posílaly je na nucené práce do zemědělství.

David Gogniat slyšel silné zaklepání na dveře. Stáli tam dva policisté.

"Slyšel jsem, jak křičí, a uvědomil jsem si, že se děje něco špatného. Podíval jsem se a viděl jsem, že moje matka shodila oba policisty ze schodů," říká. Druhý den přišli tři policisté. Jeden držel mou matku a druzí dva mě odvedli."

Ve věku osmi let byl David švýcarskou policií unesen a donucen pracovat na statku. Dodnes nemá tušení proč.

Maďarsko: Vyprázdňování demokracie

29. 10. 2014

V době, kdy se rozkládá důvěra veřejnosti v politiky po celé Evropě má maďarský premiér Viktor Orbán jeden z nejsilnějších volebních mandátů v EU. Jeho politická strana Fidesz v roce 2010 ve volbách zaznamenala drtivé vítězství nad roztříštěnou a morálně zbankrotovanou středolevicovou opozicí. Loni v dubnu Orbán zase vyhrál volby, letos v květnu zvítězil v eurovolbách a v říjnu v komunálních volbách ovládl skoro všechna maďarská města.

Nechci slevu zadarmo, nechci změnu s novotami!

29. 10. 2014 / Karel Dolejší

V minulých dnech vyšlo dalším způsobem najevo "tajné" pevné spojení centrálních struktur KSČM s politickým establishmentem v ČR ZDE. Kontakty kontroverzní lobbistky Mrencové přímo do vedení strany ukazují, že občasné oportunní antikomunistické kampaně pravice jsou vlastně netypickou výjimkou. Nejen formálně institucionálně a na úrovni zákulisních politických dohod o dělbě moci a pozic, ale také z lobbistického hlediska jsou komunisté velmi dobře integrováni "do systému", jemuž na veřejnosti nemohou přijít na jméno.

K čemu taková oslava?

30. 10. 2014 / Ivan Jordák

Nakonec jsme státní svátek přece jen přežili, nabízí se vyslovit, když vzpomeneme den vzniku samostatného Československa, jak nás jím provázela Česká televize. Nějak jsem se přestal divit, že většina občanů brala tento den hlavně a také jedině za prodloužení víkendu, mohli tak zůstat déle na chatě nebo chalupě. Popřípadě si udělat další výlet.

Ve zprávách sice se o tomto dni paní redaktorka zmínila. Čas určený ke vzpomínce však využila k upozornění, jak špatně nakládal s tímto svátkem předpřevratový režim. O příčinách, důvodech a lidech, kteří se nějak podíleli na vzniku Československa, už pro krátkost vymezeného času nepadlo vlastně ani slovo, píše Ivan Jordák.

Papež František to nepochopil

30. 10. 2014 / Daniel Rejman

Hypotéza, kterou většina z nás zná pod pojmem velký třesk, s sebou nese dlouhý příběh o neporozumění. Už samotné sousloví velký třesk je oxymóronem (pokud se odehrál, pak na malé ploše a bez zvuku). Takové pojmenování je navíc nesprávné, ve skutečnosti se jedná o prvotní atom. Coby bulvárně znějící "Big Bang" jej pojmenoval až astrofyzik Fred Hoyle v jednom rozhlasovém rozhovoru. Hypotézu prvotního atomu formuloval katolický kněz a geniální matematik Georges Lemaître.

Genderová nerovnost v ČR se výrazně zhoršuje

Česká republika se umístila ze 142 zemí světa na 96. místě

28. 10. 2014

Podle letošní analýzy genderové nerovnosti Světového ekonomického fóra se situace v ČR výrazně zhoršuje. Česká republika se umístila na 96. místě ze 142 zemí světa, dokonce i za Maďarskem (93. místo) a za Slovenskem (90. místo). Polsko je na 57. místě, Německo na 12. místě. Zatímco v kategorii dosažení vzdělání je ČR na prvním místě, v kategorii ekonomické participace je ČR na 100. místě a v kategorii politické moci je až na 109. místě. Co se týče platů za obdobnou práci, ČR je dokonce na 119. místě. Co se týče žen ve funkcích ministryň, ČR je na 118. místě. Jinými slovy, ženy v ČR dosahují stejného vzdělání jako muži, ale pak jsou vyšachovány z hospodářského a politického rozhodování.

Rusko rozšíří své území o 1,2 milionu čtverečních kilometrů

29. 10. 2014

Rusko obnoví svůj nárok na změnu hranice v Arktidě, což mu dovolí rozšířit území v oblasti Severního ledového oceánu o 1,2 km2. Na tomto území se nacházejí zásoby přírodních zdrojů v objemu 5 miliard tun paliva, oznámil ministr přírodních zdrojů Sergej Donskoj na setkání prezidenta s vládou.

Podrobnosti v ruštině: ZDE

Spojené státy označily izraelského premiéra za "zbabělce" a "sráče"

29. 10. 2014

Americké vztahy s Izraelem zaznamenaly rekordní míru hněvu a nepřátelství. Vysocí činitelé Obamovy vlády označili premiéra Binyamina Netanyahu za "zbabělého sráče" ("chickenshit prime minister", "coward"), který se zajímá daleko více o vlastní přežití než o mír.

Toto zuřivé hodnocení izraelského premiéra vyšlo v rozhovoru v americkém časopise Atlantic. Zveřejnily ho tam nejmenovaní vysocí američtí činitelé. Autor rozhovoru, americký novinář Jeffrey Goldberg varoval, že americko-izraelské styky jsou "v totální krizi" a že po nadcházejících kongresových volbách v USA se mohou jedině zhoršit. Netanyahui se hněvivě bránil, že je "terčem útoku, protože hájí Izrael". Netanyahuova vláda se rozhodla zahájit další ilegální výstavbu osad v okupovaném východním Jeruzalémě a na západním břehu Jordánu.

"Dobrá věc ohledně Bibiho je, že je to zbabělý sráč," konstatoval jeden americký politik, citovaný v časopise The Atlantic. "Dobrá věc je, že se bojí zahajovat války. Špatná věc je, že neudělá nic ke smíření s Palestinci či se sunnitskými arabskými státy. Jediné, o co se zajímá, je ochraňovat sám sebe před politickou porážkou. Není to Rabin, není to Šaron. Vůbec to není Begin. Je to zbabělec."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Britské špionážní agentury mají přístup ke komunikačním datům bez soudního příkazu, potvrdila vláda

29. 10. 2014

Tajná ujednání britské špionážní agentury GCHQ, která ji umožňují shromažďovat komunikační data z internetu a z telefonních sítí v obrovském množství bez soudního příkazu byla poprvé zveřejněna v dokumentech předložených Tribunálu vyšetřovacích pravomocí, britskému regulačnímu úřadu, v reakci na právní stížnosti organizací Privacy International, Liberty a Amnesty International. Z vládních dokumentů, předložených regulačnímu úřadu, vyplývá, že Velká Británie může získávat velké množství dat od zahraničních partnerů bez soudního příkazu, pokud "není technicky možné" získat data podle soudního příkazu a je "nutné a přiměřené", aby špionážní agentura data získala.

Předpisy v podstatě povolují hromadné sbírání digitálního materiálu, včetně komunikací britských občanů. Dokument jasně uvádí, že GCHQ nepovažuje za nutné žádat ve všech případech o soudní příkaz.

Podrobnosti v angličtině ZDE

V Budapešti demonstrovalo proti Orbánově dani z internetu 100 000 osob

29. 10. 2014 / Amy Mackinnon

< "Tati, co je to demokracie?" - "To nevím, synu, my jsme Maďaři."

V Budapešti se už druhý večer konaly demonstrace. Až 100 000 lidí (jak odhaduje tisková kancelář Reuters) vyšlo do ulic protestovat proti navrhované dani z užívání internetu. Byl to dosud největší pouliční protest od doby, kdy se k moci dostal premiér Orbán a strana Fidesz.

Demonstranti drželi nad hlavami své mobilní telefony a skandovali "Orbán takarodj!" ("Orbán ven!") a "Viktátor!". Útočili tak na premiéra Viktora Orbána, jehož vládnoucí strana Fidesz zdanění internetu navrhuje.

An English version of this article is in CLICK HERE

Další fotografie jsou pod tímto článkem a ještě jiné pod anglickou verzí tohoto článku.

100 000 people demonstrated in Budapest against Orban's internet tax

29. 10. 2014 / Amy Mackinnon

Budapest saw its second night of demonstrations as an estimated 100 000 people took to the streets to protest a proposed tax on internet use. It was the largest anti-Orban protest since his Fidesz party has assumed power.

Demonstrators held their mobile phones aloft and chanted `Orban takarodj!' [Orban out!] and `Viktator!' in reference to the country's Prime Minister, Vikotr Orban, whose ruling Fidesz party put forward the proposals.

Skotští nacionalisté vyžadují "dvojí referendum" o odchodu Británie z EU

29. 10. 2014

Nicola Sturgeon, dezignovaná nová předsedkyně skotských nacionalistů, uvedla ve středu ráno v rozhlase BBC, že pokud budou chtít angličtí konzervativci uspořádat referendum o odchodu Velké Británie z Evropské unie, mělo by se konat tzv. "dvojí referendum" jako ve federalizovaných státech. Kromě celkového celostátního referenda v této věci by se měla konat samostatná referenda ve všech čtyřech britských národech, v Anglii, ve Walesu, ve Skotsku a v Severním Irsku. Podle Sturgeonové není totiž přece možné, aby numericky drtivá většina Angličanů vnucovala svůj názor ostatním národům ve Spojeném království, vzhledem k tomu, že Skoti v žádném případě Evropskou unii opouštět nechtějí.

Dopis příteli (z aktivního disentu) o zprávě BIS

28. 10. 2014 / Miroslav Polreich

Přeji pěkné mrazivé ráno. I když mráz tentokráte přichází z BISu. Přečetl jsem si hned po ránu v Britských listech výroční zprávu BIS. A je to síla. Věcně se k ni snad ani nedá vyjádřit natož hodnotit. Pokud alespoň trochu věřím v pozitivní prvky americké společnosti a já jsem dosti naivní a tak tu víru mám, pak je to zpráva jednoznačně antiamerická. Ti totiž potřebují skutečné partnery a ne připoťouchlé sluhy. Kdysi jsem sám i do Britských listů napsal článek "Nebezpečný národní bezpečnostní úřad" do kterého jsem BIS samozřejmě zahrnul. A oni si jedou v té bolševizaci dál.

Nový rekord: 54 rublů za euro, 42,5 za dolar

29. 10. 2014

Už během úterního začátku obchodování na moskevské burze kurz evropské měny dosáhl nového rekordu. Valutové intervence centrální banky, které v říjnu přesáhly 20 miliard dolarů, nemohou zadržet nápor kupců valut.

ROZHOVOR, JAKÝ V ČESKÝCH MÉDIÍCH NEUSLYŠÍTE

Rozhlas BBC o revoluci

28. 10. 2014



V pořadu Start the Week rozhlasové stanice BBC Radio Four v pondělí diskutoval o revoluci britský komik Russell Brand, který požaduje svržení současného kapitalistického systému, šířícího extremní nerovnost. David Babbs, zakladatel vysoce úspěšného petičního serveru 38 Degrees usiluje o to, aby občanské kampaně ve společnosti přivodily změnu a posílily demokracii. Historička Juliet Barkerová hovoří o velké občanské revoluci v Anglii z roku 1381 a filozofka Susan Neimannová soustřeďuje svou pozornost na to, jak se bránit před infantilizací, kterou nám vnucují politikové a dnešní kapitalistická společnost.

Níže následuje kompletní překlad této diskuse.

Pořad je v angličtině (audio) k dispozici ZDE

Doněck: Úporný boj o bezcenné trosky letiště je symbolem "příměří" na Ukrajině

29. 10. 2014

Jen tři zčernalá patra zůstávají stát z kdysi sedmipodlažního proskleného letištního terminálu otvíraného s explozí národní pýchy přede dvěma lety u příležitosti šampionátu Euro 2012. Ukrajinští commandos kontrolují dvě z nich; první a druhé poschodí. Proruští separatisté navzdory barikádám z trosek prošpikovaným výbušnými nástrahami infiltrovali třetí a pronikli také do sklepa se systémem úzkých chodeb vedoucích do podzemí.

Nicholas Winton v britských médiích

28. 10. 2014



Britská média, televize i rozhlas, projednou v úterý široce zaznamenala, že "Česká republika" udělila vyznamenání Siru Nicolasi Wintonovi za jeho záchranu téměř 700 židovských dětí. Tuto dojemnou, krátkou reportáž odvysílaly ve svém závěru v úterý večer s velkou úctou britské Channel Four News.

JIHLAVA:

Filmy o rasismu v České republice

28. 10. 2014 / Sam Graeme Beaton

V neděli odpoledne byl sál č. 2 v jihlavském Domě kultury přeplněný - promítaly se tam premiérově dva filmy o trvajícím problému rasismu v České republice. Oba dokumentární filmy ukázaly dva rozdílné, ale při tom efektivní způsoby jak představit své protagonisty na plátně a zároveň komunikovat divákům důrazné společenské poslání.

An English version of this article is in CLICK HERE

JIHLAVA:

Films about racism in the Czech Republic

28. 10. 2014 / Sam Graeme Beaton

On Sunday afternoon, DKO2 was packed out for two premiers dealing with the continued problem of racism in the Czech Republic. The documentaries on show demonstrated two different, yet effective ways of capturing their protagonists on screen, and in conveying a strong societal message to the audience.

Idealismus, Masaryk a Salk

28. 10. 2014 / Boris Cvek

Dnes je výročí vzniku samostatného Československa, jehož "prezidentem osvoboditelem" se stal muž, kterého dříve český národ, v době hilsneriády a boje o Rukopisy, nenáviděl. Možná se Masarykův idealismus, osvědčený za doby těchto protivenství, může zdát poněkud falešný ve shnilé politické realitě první republiky, která se rozhodně nenapájela dědictvím Husa nebo Komenského, jak by Masaryk rád chtěl, nýbrž dědictvím provinčnosti starého mocnářství (o této náladě dávají zajímavé svědectví např. spisovatelé Karl Kraus a Robert Musil).

Co mi na Putinově valdajském projevu nejvíc vadí? Nostalgie po americko-ruském bipolárním světě

28. 10. 2014

Co mi na Putinově projevu na Valdajském fóru nejvíc vadí? Nostalgie po americko-ruském kondominiu, de facto po společném bezskrupulózním ovládání světa za tzv. studené války dvěma velmocemi. Vadí mi chvála "světového koncertu" multipolárních imperialismů "podle pravidel" (samozřejmě podle jejich pravidel). Je to podivné laudatio, jestliže víme, že "evropský koncert" skončil první světovou válkou. Putin (tak jako Obama nebo Hollande či Cameron atd.) ani nepomyslí na "obyčejné lidi", většinu lidstva. Co by tato většina měla mít ze vzájemného "vyvažování" brutálních mašinérií, které - naprosto všude - slouží oligarchům? Levice by se asi neměla spokojit s pouhým zatlačováním amerického unilateralismu, natož nad ním pouze jásat. To je jen skok na vidle různých nacionalismů, pokud toto zatlačování není spojeno s žádnou alternativou zdola. A není! Ani stín něčeho podobného se neobjevil! píše Martin Hekrdla na Facebooku.

Vystoupení Vladimíra Putina na Valdajském fóru:

Světový řád: nová pravidla nebo hra bez pravidel?

27. 10. 2014 / Vladimír Vladimirovič Putin



Záznam vystoupení (s českými titulky) ZDE

V.Putin: Vážení kolegové, dámy a pánové, drazí přátelé!

Rád bych vás všechny přivítal na 11. konferenci diskusního klubu Valdaj. Již zde bylo řečeno, že se v klubu v tomto roce objevili noví spoluorganizátoři, mezi které patří i ruské nevládní, odborné struktury, přední univerzity. Kromě toho tu zazněl návrh, aby bylo doplněno při projednávání ruské problematiky jednání také o otázky globální politiky a ekonomiky.

JIHLAVA:

Česká cesta a kupónová privatizace: Porozumět minulosti

27. 10. 2014 / Sam Graeme Beaton

Jako tzv. work in progress, dosud nedokončený film, se dokumentární film Česká cesta (režie Martin Kohout) asi těžko ve své nynější formě dostane na televizní obrazovky. To ale neznamená, že by snímek neobsahoval množství cenných informací. Potenciálně je to důkladně propracovaný dokument o nechvalně známé "kupónové" privatizaci v postkomunistickém Československu.

An English version of this article is in CLICK HERE

Politické elity USA a Ruska si přejí studenou válku - a proto bude

27. 10. 2014

Vystoupení Vladimira Putina ve Valdajském klubu v Soči mělo konceptuální charakter. Co se týče základních aspektů dnešních vztahů Ruska se Západem, bylo důkladně promyšlené. Putin předložil celou řadu argumentů pro své příznivce a propagandisty. Hlavní z nich zní: Rusko všechno udělalo správně. Ale USA si dělají ve světě, co chtějí. S haldou příkladů: Od Iráku až k Libyi, od Kosova k Ukrajině, od Sýrie k ISIL, napsal Konstantin Remčukov.

K tomu: Putinův projev ve Valdajském klubu s českými titulky ZDE

Hra o Dismanův soubor

27. 10. 2014 / Šárka Skaláková

Management Českého rozhlasu (ČRo) s koncem tohoto roku zruší funkci sbormistrů Dismanova rozhlasového dětského souboru (DRDS), dá jim výpověď a soubor sloučí s Dětským pěveckým sborem (DPS). Rozhodnutí vyvolalo velkou vlnu odporu. Nepředcházela mu žádná veřejná diskuse, jak by si takové radikální změny u tak významného souboru žádaly. Sbormistrům Zdeně a Václavu Fleglovým, kteří dostanou výpověď, aniž se čímkoli provinili, byla tato skutečnost prostě oznámena.

DRDS založil před osmdesáti lety rozhlasový a divadelní režisér, dramaturg a pedagog Miloslav Disman a nynější sbormistři Zdena a Václav Fleglovi jej úspěšně vedou 24 let.

Zisk až na prvním místě aneb Co je nám do nějakých dětí

27. 10. 2014 / Jiří Bátěk

Cestou do práce jsem v odhozených Hospodářských novinách zahlédl starší článek z března 2014. Palcový titulek zněl Zkraťte rodičovskou, radí vyspělé země Česku. Stát to prý stojí 25 miliard korun ročně. Hospodářské noviny mají opravdu skvělou schopnost doslova vše přepočítávat na peníze. Fotbalový klub postoupí a hned se píše, kolik se vydělalo. Zde přišla na pranýř "drahá rodičovská".

Britští euroskeptici útočí na osvícenské základy Evropy

27. 10. 2014

Více zemí se nachází na nejmenším kontinentě světa - v Evropě - než na jakémkoliv jiném. Je nás 49 (kromě Ruska), uzavřených v relativně malém zeměpisném prostoru. Většina z nás jsme spolu v některé době válčili. Staré antipatie tiše přežívají. Apelů na hrdou jedinečnost naší krve a našeho etnického původu - od Skotska po Srbsko, od Katalánsko po Francii, od Clactonu do Budapešti - je obrovské množství. To ale není základ, na němž by se dalo budovat přátelství, obchod, prosperita, píše britský ekonom Will Hutton.

JIHLAVA:

Kolaborace a kontroverze - měl by být Wonka odhalen?

26. 10. 2014 / Sam Graeme Beaton

Je tomu šestadvacet let, co český disident Pavel Wonka zemřel v komunistickém vězení v Hradci Králové. Od pádu režimu v Wonkově poctě pojmenovali ulice a mosty, je oslavován spolu s disidenty z Charty 77, a loni na podzim mu posmrtně udělil medaili Za zásluhy prezident Miloš Zeman. Nyní nový film Libuše Rudinské zpochybňuje Wonkův charakter v novém dokumentárním snímku Pavel Wonka se zavazuje.

An English version of this article is in CLICK HERE

JIHLAVA:

Collaboration and Controversy -- Should Wonka be Exposed?

26. 10. 2014 / Sam Graeme Beaton

It has been twenty-six years since Czech dissident Pavel Wonka died in a communist prison in Hradec Králové. Since the fall of the regime, Wonka has had streets and bridges named in his honour, been celebrated alongside the Charta 77 dissidents, and last October was posthumously awarded the Medal of Merit by President Miloš Zeman. Now a new film by director Libuše Rudinská casts doubt upon Wonka's character in her new documentary feature, Pavel Wonka se zavazuje.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za září 2014

9. 10. 2014

V září 2014 přispělo 187 čtenářů finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 38 899.50 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v červenci 2014 částkou 2529.87 Kč. Příjem z reklamy byl 11 080 Kč.

Zůstatek byl koncem září 2014 323 559,25 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 156 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | Ukrajina | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Noam Chomsky v České republice | Otrokářský stát Česká republika | 17. listopad | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Prezident Miloš Zeman ve funkci | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egyptská revoluce | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák