Proč nechci být přizpůsobivým občanem

6. 9. 2011

Po shlédnutí videa z proběhlého pogromistického pochodu v Rumburku a agitace "slušných" občanů zvoucí k účasti na protestních setkáních hned ve třech městech na Šluknovsku, předkládám Britským listům hrstku dojmů, které mne při "čtení" situace doprovázely. Týkají se plíživého posunu uplatňované klasifikace mezi Námi/Majoritou a Druhými/Jinými směrem od kategorizace etnické, k dělení rámovanému snahou zdůraznit občanskou linii konfliktu. "Na oko" se tak proměnily distinkční znaky, jenž jsou skupinou hlásící se k majoritě ve vymezování skupinovosti aplikovány jako hraniční linie. Důležitým mementem přitom je, že k tomu dochází cíleně. "Kauza Šluknov" je tak zdařile přeložena do sémantických kategorií většinové společnosti. Na jedné straně sémantické barikády stojí v nastoupeném šiku hesla upozorňující na stoupající kriminalitu nebo sociální nepřizpůsobivost (Romů), na druhé pak "slušní lidé". S nimi se dokáže identifikovat řádově větší skupina lidí středního proudu, jimž tato nálepka dodá legitimitu strážců pořádků v zemi české. Nastoupili jsme tak cestu k sociální nerovnosti, kdy se skupina označená jako nepřizpůsobivá stává skupinou Nepřizpůsobivých reálně existující v našem nazírání Druhých, napsal Michal Pavlásek.

Osudový mýtus "úspěšného protestu"

6. 9. 2011 / Karel Dolejší

Petr Jedlička ve svém facebookovém profilu shrnul výsledek několikadenní četby dokumentů WikiLeaks k radaru v Brdech (o níž ovšem konstatuje, že "je to fakt nuda ...") do hlavních bodů:

1) jednání probíhalo opravdu v plném významu toho slova. Topol, kníže a spol. si kladli požadavky, nešlo jen o nějaké servilní přikyvování
2) tzv. natoizace radaru byla podnícena ze strany USA, a to pro získání podpory sociální demokracie. Nikoliv v důsledku iniciativy ČR a na nátlak Zelených
3) Američané skutečně věřili, že štít budují proti hrozbě z Íránu
4) Vlasta Parkanová se bojí ruského vlivu a diví se, že to Češi neřeší
‎5) Vondra měl ze všech pro americkou pozici největší pochopení
6) Klvaňa byl jen člověk na odvedení zadané práce, nic nezpochybňoval, o ničem nevyjednával a na nic se neptal
7) Poláci chtěli výměnou za základnu řadu zištných výhod. Češi nechtěli cokoliv, co by mohlo působit jako úplatek
8) protestní hnutí Američany nezajímalo, zajímalo je ale mínění české veřejnosti odrážející se v průzkumech

Konec jakobínství? Menšiny, státy a násilí

6. 9. 2011 / Immanuel Wallerstein

V moderním světě neexistuje stát bez "menšin". Řečeno jinak, v každém státě je nějaká skupina, které se připisuje vysoký sociální status, ať je definována pomocí rasy, náboženství, jazyka, etnicity nebo nějakém kombinace těchto atributů. A pak jsou v ní vždy ti ostatní, kteří tyto atributy nemají. Tyto "menšiny" jsou na tom skoro vždy hůř co do využívání ekonomických, politických a sociálně -kulturních práv. Jsou v tomto elementárním smyslu utlačovány a svůj útlak pociťují. Obvykle se tím či oním způsobem snaží získat rovné postavení, na něž mají podle svého názoru jako občané státu nárok. Menšina není číselný pojem. Jsou "menšiny", které zahrnují většinu občanstva.

Deutsche Bank se obává návratu krize

6. 9. 2011

Josef Ackermann, šéf Deutsche Bank, prohlásil, že labilita trhů mu připomíná dobu, která bezprostředně předcházela kolapsu banky Lehman Brothers. Obvinil také Mezinárodní měnový fond, jehož výzvy k povinné rekapitalizaci evropských bank situaci "neprospívají".

5. 9. 2011

Aktuální zpravodajství ze světa dostupné nejen na sociální síti Facebook, ale i na webu. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, o kterých se v Česku ale mnoho nedovíte. Připravuje Štěpán Kotrba

webová stránka JINÉ ZPRÁVY ZDE

RSS 2.0 kanál k odběru zpráv ZDE

FINANČNÍ PŘÍSPĚVKY BRITSKÝM LISTŮM MOBILEM

Hodně klesající tendence

2. 4. 2012

V červnu 2011 jsme zprovoznili pro vaše pohodlí možnost přispívat na provoz Britských listů dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilního telefonu. Informace o tom, jak to dělat, jsou ZDE. Zároveň je samozřejmě možné přispět finančně na provoz BL na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Zdá se však, že možnosti a ochota čtenářů finančně přispívat na provoz deníku, který každodenně čtou (čtenářů je měsíčně cca 350 000) prokazuje silně klesající tendenci. Jenže provoz listu z něčeho uhradit musíme. Nepodporují nás ani velcí kapitalisté, ani velcí antikapitalisté. Nezávislost a existenci si uchováme pouze, pokud si udržíme podporu čtenářské obce.

Cameron chce vyšetřovat spolupráci britských služeb s Kaddáfího rozvědkou

6. 9. 2011

Británie patrně v minulosti spolupracovala s Kaddáfího režimem při únosech a mučení osob podezřelých z islámského radikalismu. Vyplývá do z dokumentů nalezených v úřadě někdejšího šéfa libyjských zpravodajských služeb Músy Kúsy. Britský premiér David Cameron požaduje, aby navrhované parlamentní vyšetřování britského podílu na "protiteroristických" aktivitách (Gibson inquiry) zahrnulo také prošetření této kauzy, které by mělo ukázat, do jaké míry britské tajné služby sdílely informace s libyjskými protějšky.

Tuhle arbitráž vyhrajeme

6. 9. 2011 / Petr Frish

Arbitráž, neboli rozhodčí řízení, bylo vynalezeno, když se americký právní systém stal tak dokonalým, že už se s ním už nedalo vydržet. Po každém rozhodnutí soudu se strana, která prohrála, mohla odvolat, a zase odvolat, do nekonečna. A ještě předtím než soudní řízení začalo, žalující strana dostává jistá práva, jako právo 'k objevům' (discovery), které jí umožní si vyžádat vnitřní, jinak soukromé dokumenty, které by mohly pomoci žalovanou stranu usvědčit.

Polovičatá novela zákona o rozhodčím řízení

6. 9. 2011 / Aleš Uhlíř

V textech Rozhodčí řízení v ČR nesmí být zákonem povolenou formou zlodějny a Rozhodčí řízení v pracovněprávních vztazích aneb konec práva na spravedlivý proces, které se mimo jiné dostaly na oficiální stránky České advokátní komory, jsem se podrobněji zabýval rozšířením rozhodčího řízení na oblast pracovněprávních vztahů, umožněným novelou Zákoníku práce od 1. 1. 2007. Negativní jevy související s praktikováním rozhodčího řízení v ČR, které jsem zmínil, jsou obecně známy a Ministerstvo spravedlnosti již delší dobu usiluje o novelizaci zákona o rozhodčím řízení.

Některé problémy vědecké práce vzhledem ke společnosti

6. 9. 2011

Věda je jedním ze způsobů, jimiž člověk popisuje skutečnost a manipuluje s ní -- zabývá se skutečností. Situace vědce je v práci jistě nelehká. Narozdíl od řemeslné či mechanické práce před ním leží větší díl společenské odpovědnosti -- to proto, že jen neudržuje, nýbrž s něčím přichází, něco vybojovává (často na sobě, se sebou) -- a vybojované pak nechává sdílet a působit. V dalších řádcích se budu zabývat nikoli problémy metodologie a nároků na výzkum ve striktně vědeckém smyslu, nýbrž spíše tím, jaké požadavky na vědu a vědce klást z hlediska širšího, z hlediska jeho společenského působení, z hlediska působení vědeckých teorií, napsal Otakar Bureš.

Poslouchejte hlasy z pískoviště

6. 9. 2011

Politikové nechávají politická témata spát. Taškařice typu kdo koho kde kupuje a uplácí, kdo kdy kradl, na kterém ministerstvu, kdo může či nemůže sedět na ministerstvu, nejsou skutečnými tématy pro diskuze politiků -- státníků. Opravdové diskuze jsou přenechány našimi volenými zástupci nám nezvoleným, hospodským rozumbradům a mámám na pískovištích, napsala Martina Kotyková z KDU-ČSL.

Greenpeace zahajuje DETOX tour 2011 za čisté řeky

6. 9. 2011

Tisková zpráva Greenpeace ČR

Greenpeace zahajuje inspekční plavbu po Labi "DETOX tour 2011". Bude odhalovat aktuální nebezpečí, která ohrožují české řeky, upozorní na neřešené problémy minulosti, propojí česká témata s globální kampaní DETOX, vrátí se na místa úspěšných kampaní z uplynulých dvaceti let, bude bilancovat u Spolany, Spolchemie či Synthesie. Během čtrnáctidenní plavby odebere Greenpeace vzorky vody a sedimentů na vybraných lokalitách a zmapuje nejrizikovější faktory, které ohrožují naše řeky dnes.

Litva -- jak ji nechceme znát

6. 9. 2011 / Miloslav Štěrba

Snad až na podivné chování velryb, které se někdy z neznámých důvodů vrhají na pobřeží a pak hynou, jiné živočišné druhy nemají zapotřebí páchat sebevraždy, ani se navzájem zabíjet v míře, jak to dokázali lidé. Určitě jste se i vy mnohokrát zamýšleli na příčinami, které nutí člověka, aby si zkrátil cestu na věčnost.

Vládě se to vymklo z ruky

5. 9. 2011 / Milan Daniel

Stovky, spíše však tisíce diskusních příspěvků pod články o demonstracích ve Šluknovském výběžku, se mj. pozastavují nad tím, že policejní těžkooděnci zasahují "proti vlastním lidem". Míněna tím je občanská většina, která je konfrontována s rostoucí každodenní drobnou kriminalitou, jež se projevuje zejména krádežemi v domech, na zahrádkách, krádežemi barevných kovů, rušením nočního klidu a někdy i otevřeným výsměchem vůči "gádžům", kteří pracují, zatímco flákačům stačí vybírat si sociální dávky.

Marx se zmýlil v komunismu, ale kapitalismu rozuměl správně:

Kapitalismus zničil vlastní sociální základnu

5. 9. 2011

Karl Marx se možná zmýlil ve věci komunismu, ale pokud jde kapitalismus, měl z velké části pravdu. Vedlejším produktem finanční krize je fakt, že stále více lidí dospívá k názoru, že se Marx nemýlil. Velký německý filosof, ekonom a revolucionář 19. století věřil, že kapitalismus je krajně nestabilní a je v něm zabudována tendence vytvářet stále větší hospodářské vzestupy a pády, a v dlouhodobém výhledu je odsouzen k tomu, aby sám sebe zničil.

Ještě několik slov ke skupině bratří Mašínů

5. 9. 2011 / Jiří Baťa

Díval a poslouchal jsem v TV na "vyprávění" bratří Mašínů, jejich kolegy Paumera, stejně jako jejich příbuzných apod. Je to vyprávění, které se poslouchá jako pohádka o Draku a udatném Jankovi, který coby představitel dobra zvítězil nad zlem. Vyprávění, které nepostrádá napínavé momenty v zápase o dobro, momenty, kterými zlo vyvolalo to protivenství, odvahu a sílu, hrdinné rozhodnutí se zlem bojovat. Všemi prostředky, nehledě nalevo ani napravo. Tvrdě vpřed, utínat hlavy Drakovi, který se nadále a nebezpečně roztahuje a ovládá své okolí. V pohádce to však obyčejně končí happyendem, což o "této" pohádce říci nelze.

Ladislav Bátora na setkání tvrdého jádra českých antisemitů

5. 9. 2011

Z videa pořízeného 17. prosince 2005 je zřejmé, že se současný zástupce ministra Dobeše Ladislav Bátora zúčastnil setkání Vlastenecké fronty, na němž proběhla přednáška neonacisty Petra Kalinovského. Kalinovský je bývalým tiskovým mluvčím Národního odporu a ohlašovatelem rozpuštěné protižidovské demonstrace Maiselovou ulicí v lednu 2003. Přednáška proběhla v prostorách v ulici Ve smečkách 25, Praha 1, jež patřily a patrně stále patří magistrátu. Prostory lze pronajmout.

POZNÁMKA NA OKRAJ:

O hledání nepřítele, neboli O problému s přizpůsobivými

5. 9. 2011 / Uwe Ladwig

V Německu zase jednou stoupla ekonomická kriminalita a vzpominaje na článek Jakuba Wolfa o "problému nepřizpůsobivých" jsem si zase jednou uvědomil, že i v téhle zemi se více a častěji píše a mluví o problémech, které vyvolávají takzvaní "nepřizpůsobiví" lidé, než o tom, kdo ve velkém okrádá stát a tím i jeho obyvatele. U nás se to vztahuje podivným způsobem nejčastěji na lidi zde žijící, kteří jsou Turky nebo mají předky, jež imigrovali do Německa z Turecka. A ačkoli to vlastně není etnický, ale sociální problém na úrovni rodin, často se mluví o skupině "Turků" a zapomíná se, kolik se jich do zdejšího ekonomického systému integrovalo úspěšně. A protože podle mého jsou pro stát větším problémem "přizpůsobiví" než "nepřizpůsobiví", píšu tuhle poznámku.

Vážné varování rodičům: "Váš syn včera zkonzumoval k obědu skoro 1 800 kalorií!"

5. 9. 2011 / Miloš Kaláb

Americká televizní stanice "ABC News" nás informovala o tom, že se v USA zvýšil počet dětí, které mívají hlad a nikdy nevědí, kdy a odkud přijde jejich další jídlo. Letos je takových dětí už 25%. Přes tento problém hladových dětí v USA, kterému bychom před dvaceti roky vůbec nechtěli věřit, současně roste v USA počet obézních dětí. Vysvětluje se to tím, že k vývoji obezity přispívá levné nekvalitní jídlo. V americkém státu Texas začali tento problém řešit.

Sedí na Hradě ta správná osoba?

5. 9. 2011 / Boris Cvek

Včera jsem v Otázkách V. Moravce s napětím očekával, jak ministr zahraničí Schwarzenberg "vybruslí" z Moravcova naléhání na to, aby zaujal postoj k prezidentovu proslovu na setkání s velvyslanci, kde prezident, slovy ministra samotného, zahraniční politiku ministerstva zahraničí "sepsul".

"Náš" (?) pan prezident a jeho "dobrý den", alias faux pas!

5. 9. 2011 / Jiří Baťa

Nejlepší poučení lze spatřovat v příkladu. Za předpokladu, že ten příklad není opakem toho, co předkládá za ponaučení. Jako kdybychom poslouchali kázání lékaře, jak s "cigárem" v ústech a zvednutým prstem veřejně káže: "Nekuřte, kouření způsobuje rakovinu!" Obecně se tomu říká: "Káže vodu, sám pije víno"!

430 000 občanů protestovalo v Izraeli

4. 9. 2011

Statisíce Izraelců demonstrovalo v sobotu večer v ulicích izraelských měst. Byla to dosud největší demonstrace za sociální spravedlnost a nižší náklady na živobytí. Demonstranti požadovali jasnou reakci vlády proti stále více ožebračovaným středním vrstvám.

Podle policejních odhadů se demonstrací a shromáždění po celém Izraeli účastnilo asi 430 000 lidí. Největší demonstrace byla v Tel Avivu. Tam demonstrovalo 300 000 osob. V Jeruzalémě se konal bezprecedentní pochod 50 000 lidí a v Haifě 40 000 lidí. Demonstrace se konaly i v menších městech.

Klausovi s jídlem roste chuť

3. 9. 2011 / Boris Cvek

Myslím, že Václavu Klausovi s jídlem roste chuť. Bezmoc Nečase a Kalouska, kteří mu nedokázali vzdorovat v případě vypuzení VV z vlády ani v případě Bátora, dosáhla takového stupně, že prezident začal útočit přímo na ministra zahraničí a zahraniční politiku vlády. Prezidentovi nesmrdělo ani to, když sám sebe spojil s Bátorou a nazval útoky na Bátoru jako pokus o útoky na něj ze strany těch, kdo si netroufnou útočit přímo na prezidenta.

Jak napravit aspoň jedno lidské a právní selhání českých zákonodárců a soudců

3. 9. 2011 / Josef Mrázek

Ve sněmovně jsou právě příjmány zákony, které budou škodit skoro všem občanům, i když bohatým mnohem méně, a nesouhlasí s nimi ani celá koalice. Její rozklad možná způsobuje podezření, že za tuto špatnost nebudou dost odměněni všichni její strůjci a tak někteří pózují před voliči a mluví i o předčasných volbách. Media se možným pozadím sporu nezabývají, jsou zvyklá být na straně vítěze, a nevědí, kdo to bude. Proto nastoupila zástupná témata, aféry, které nemají pro budoucí život občanů žádný význam, ale jako zastírací manévr se znamenitě hodí. Já tuto hru nehraju a tak bych rád navrhl něco užitečného, opravu odporné skvrny, která je hanbou naší právní praxe, jsou to exekuce.

Stydím se za prezidenta

3. 9. 2011

Původně jsem chtěl napsat, že se stydím za svého nebo našeho prezidenta, ale můj prezident to už dávno není. A je to vůbec náš prezident? Podle ústavy ano. Byl zvolen našimi zástupci, složil slib a zatím neprovedl nic, co by se dalo vyložit jako velezrada, píše Pavel Kučera.

Rasismus a sociální demokracie

3. 9. 2011

V západní Evropě soupeří sociální demokraté právě o tyto voliče s populistickou radikální pravicí. Ve Francii se pro ně používá termín "left-lepenism" čili "levicoví lepenisté".

Demonstrace v Rumburku a Varnsdorfu mají oproti událostem v Krupce či Janově několik odlišných znaků vyplývajících z problémů, které jsou strukturální, ale rovněž takové, které jsou svým způsobem dílem náhody a vyplývají z aktuálního rozložení sil v poslanecké sněmovně a komunální politice. Podle mého soudu můžeme vypíchnout tři základní charakteristiky týkající se dění na severu Čech, píše čtenář Jakub Sedlák.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červenec 2011

7. 8. 2011

V červenci 2011 přispělo finančně na Britské listy 222 osob bankovním příkazem celkovou částkou 50 484.75 Kč. (V polovině června jsme zpřístupnili čtenářům možnost přispívat dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilního telefonu, jeho vyúčtování bude zveřejněno v přehledu hospodaření za srpen, kdy se dobrovolné předplatné z června objeví na účtě OSBL.) Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 30.6. 2011 částku 90 268.90 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní