19. 11. 2001
Spojené státy nepodpořily úsilí Velké Británie vyslat o minulém víkendu do Afghánistánu mezinárodní mírové sbory. Nejde jim o budoucnost Afghánistánu, ale o chycení bina Ladena. Příležitost k tomu, aby Západ pozitivněji ovlivnil humanitární a politickou situaci v Afghánistánu, tak byla zřejmě ztracena. O tom informoval rozhlas BBC v pondělí v poledne. Přinášíme z jeho zpravodajského bloku k tomuto tématu stručný výňatek, celý blok zveřejníme v zítřejším vydání BL. Moderátor: Pozoruhodný článek o údajných sporech mezi Tony Blairem a prezidentem Bushem ohledně této otázky vyšel v pondělí v londýnském listě Evening Standard. Autorem byl veterán válečný reportér Robert Fox. Máme ho teď na lince. Co je jádrem vašeho argumentu? Robert Fox: Jde o to, že minulý týden došlo k dohodě mezi Tonym Blairem a prezidentem Bushem, že se Británie postaví do čela multinacionální operace. O britském premiérovi se vyjádřili nejvyšší představitelé britské armády, že vyvinul velmi energicky jako první v tomto smyslu důležitou iniciativu. Neměla to být armáda OSN, protože Rada bezpečnosti nechtěla vydat k tomu rezoluci a Kofi Annan intervenci OSN nechtěl, měla to být mnohonárodnostní armáda s požehnáním OSN. Cílem mělo být začít intenzivně distribuovat humanitární pomoc a stabilizovat situaci v Kábulu. Moderátor: A Washington tohle Blairovi zablokoval? Robert Fox: Vím to z rozhovoru mezi jedním svým kolegou a Tonym Blairem. Blair očekával, že bude mít nejpozději minulý pátek zelenou k tomu, aby se britské a francouzské jednotky vydaly do Mazar-i-Sharifu, dále vojáci z muslimských zemí, možná i z Indonésie, z Turecka a z Japonska. To všechno bylo zrušeno. Washington se k této iniciativě prostě nevyjádřil a o víkendu jsme byli odtamtud byli svědky přešlapování - Američanům se toto řešení nelíbí. Moderátor: Máme nyní oněch sto britských vojáků na letišti v Bagramu. Jak můžeme vyslat další vojska do Afghánistánu, když to Američané nechtějí. Musíme čekat? Robert Fox: Absolutně není šance, aby Británie v Afghánistánu jednala vojensky sama. Z tohoto důvodu se čelní analytikové na britském ministerstvu obrany začínají dívat na celou situaci v Afghánistánu velmi pesimisticky. Jeden z nich mi řekl v pondělí ráno, že příležitost, vyslat do Afghánistánu 2000 - 4000 vojáků, byla už ztracena. To bude zřejmě mít velmi závažné důsledky. Nejen pro humanitární pomoc a pro bezpečnostní situaci, ale i jinak. Je zjevné, že Severní aliance, která je součástí strany Džamia islamí - v Kábulu nyní vládne tato strana - má jiné přátele. Bezpochyby jí nesmírně silně pomohla ruská armáda a speciální jednotky z indické armády, aby rychle okupovali Mazar a pak Kábul. A Severní aliance se nyní spoléhá na podporu z Ruska a z Indie. |
19. 11. 2001
Farář z Rakvic na jižní Moravě vyzýval při posledních senátních volbách letákem, aby lidi nevolili komunisty. Břeclavská policie ho obvinila z trestného činu hanobení národa, rasy a přesvědčení. Může být odsouzen až na dva roky do vězení. |
18. 11. 2001
Ve čtvrtek se konal další seminář BIS pro studenty Filosofické fakulty UK. Zpočátku to vypadalo, že se organizátoři semináře poučili z minulých chyb. "Rozvědčice" Nina (jinak personalistka BIS PhDr. Nina Krásenská) opustila obvyklé místo a posadila se do jedné z lavic mezi studenty a semináři byla od začátku až do konce přítomna zástupkyně fakulty, prof. Marie Königová z pořádajícího Ústavu informačních studií a knihovnictví. Nakonec to všechno dopadlo jinak: poté, co se Nina Krásenská začala rozplývat nad platovými vyhlídkami zaměstnanců BIS v porovnání např. s knihovníky (právě ten obor většina posluchačů semináře studuje), přiznali soukromě někteří ze studentů, kteří dosud výhrady Britských listů odmítali a seminář BIS hájili, že zde nešlo o nic jiného než o náborovou agitaci a že budou od nynějška názory prezentované pracovníky služby přijímat daleko kritičtěji. Pro zájemce přinášíme zvukový záznam téměř celého semináře ve formátu Real Media 28.8K (přehrávač je ke stažení zde). Proslov N. Krásenské je v závěru nahrávky. Zde je komentovaná fotogalerie Štěpána Kotrby. |
19. 11. 2001
Komentář k vládní předloze zákona o svobodě shromažďováníPřed časem jsme na tomto místě komentovali mimořádně restriktivní návrh shromažďovacího zákona, který - pod vlivem nálady panující po zasedání MMF/SB vloni v září - připravilo ministerstvo vnitra. Předloha nyní dorazila do Sněmovny. Tato verze upouští od některých sporných a potenciálně nebezpečných ustanovení, např. od přímé hmotné odpovědnosti svolavatele za jednání účastníků, avšak objevilo se v ní několik zcela nových prvků. Výsledkem má být právní úprava, která bude představovat vážný zásah do demokratického práva občanů na pokojné shromažďování a která na několika místech koliduje s ústavním pořádkem České republiky a odchyluje se od praxe běžné v demokratických zemích.
|
17. 11. 2001
Poněkud symbolicky - 7. listopadu 2001 - schválila vláda návrh zákona, jímž má být v této zemi omezena svoboda shromažďování (stručný rozbor viz zde). Protože jsme chtěli mít k dispozici přesné znění této předlohy, obrátili jsme se s dotazem podle zákona č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím na Úřad vlády. Přišla nám tato odpověď: paní Jitka Vodrážková sděluje, že zákon-nezákon, informace nám neposkytne a máme se obrátit na ministerstvo vnitra, tam nám možná vyhoví. Protože se zdráháme uvěřit, že by vláda opravdu neměla text dokumentu, který minulý týden schválila, podáváme proti rozhodnutí o neposkytnutí informací odvolání a zároveň chceme vědět, jak bude autorka dopisu za své skandální jednání s žadateli o informace potrestána. Připomínáme, že každý úřad (stejně jako všechny další instituce, které hospodaří s veřejnými prostředky) je za zákona povinen poskytnout žadateli všechny informace, které má k dispozici a u nichž to zákon č. 106/1999 Sb. nebo jiné předpisy (zákon o ochraně utajovaných skutečností, zákon o ochraně osobních údajů apod.) výslovně nezakazuje. |
19. 11. 2001
Síť kolem Talibánu se zužuje, obyčejní občané v Afghánistánu však nejsou úplně spokojeni, přestože se navrací některé normálnější rysy života: začala vysílat televize, promítají kina. Afghánci stále utíkají ze země do zahraničí. Kde je asi bin Laden? Bude úspěšné americké úsilí vytvořit "vládu širokého etnického rozpětí"? I na krátkém prostoru cca 10 minut z celkového rozsahu nedělních, zkrácených 15minutových večerních zpráv, prezentovala včera televize BBC nejnovější informace z Afghánistánu analyticky, nezávisle, jasně a konkrétně a na příkladech individuálních lidských osudů, takže to oslovovalo i diváka na druhé straně světa.
|
19. 11. 2001
Co se nepodařilo prezidentu Bushovi po dobu dvou měsíců, dokázal nyní list Observer, konstatoval britský rozhlas v neděli ráno v přehledu tisku. Observer totiž včera publikoval informace o dokumentech, které spojují al Qaedu s útoky na New York a Washington z 11. září. Informace shrnujeme.
|
19. 11. 2001
Vítězící Severní aliance začala sestavovat v Kábulu vlastní jednobarevnou vládu, OSN nevyslala do Kábulu svého vyjednavače a Washington dosud nevypracoval žádné plány na to, jaká afghánská vláda by měla vzniknout, informoval včera týdeník Observer.
|
19. 11. 2001
|
19. 11. 2001
Analytikové v Londýně, Washingtonu a Islamabádu vědí, že pokud má fungovat posttalibánská vláda, musí fungovat především v městě Džalalabádu. Avšak nevypadá to, že by návrat mudžahídů přinesl lidem tohoto města svobodu a prosperitu, napsal včera týdeník Observer. Místní lidi sledují situaci se strachem a s rezignací. "Mám už plné zuby toho, co se děje. Neexistuje policie, armáda, vláda. Hlavně, že všichni mají samopaly," řekl jeden obchodník s kořením na tamějším městském trhu.
|
18. 11. 2001
"Myslím, že je důležité si uvědomit, proč vedeme tuto válku. Nevedeme ji proto, že jsme chtěli svrhnout Talibán jako takový. Vedeme ji, protože Talibán chránil Osamu bin Ladena a al Qaedu. A cílem této války bylo poškodit co nejvíce al Qaedu a chytit Osamu bin Ladena. Mám-li odpovědět na vaši otázku přímo: Hrozí nebezpečí, že nahradíme jednu diktaturu druhou? Je to docela dobře možné. Ale, abych vám to řekl upřímně, to je mi jedno. Mně jde o to, zda se nám podaří zlikvidovat al Qaedu a zatknout Osamu bin Ladena. Proto se tahle válka vedla. Talibán vládl v Afghánistánu pět nebo šest let a my jsme ho nesvrhli." - "Velmi nebezpečné je, že [bývalý britský ministr vnitra] Ken Clark říká, že jako ministr vnitra on prý věděl, že někteří lidé jsou teroristé, ale nemohl je dostat do vězení. Pane Bože, ochraňuj nás před ministry vnitra, kteří vědí, že lidi jsou zločinci, ale nedaří se jim, aby je nezávislý soud shledal vinným. To je začátek tyranie." - Dva názory z víkendového pořadu Any questions rozhlasu BBC, mj. na téma Afghánistánu a omezování občanských svobod v Británii v rámci boji proti terorismu.
|
17. 11. 2001
V posledních hodinách a dnech je Západ prosycen nadšením z postupu Severní aliance v Afganistánu. Když Taliban opustil Kábul a začal se stahovat hlouběji na jih státu, euforie nekráčela pouze ulicemi afgánského hlavního města, ale také mnohým městem Afganistánu na hony vzdáleným. "Bombardování mělo úspěch, všechno je zapomenuto! Co jsme si, to jsme si!" Dozajista znělo, a stále zní, v hlavě nejednomu (ještě před nedávném) pochybovači. To je naprosto pochopitelné, protože zájem médií se v současnosti přesouvá na "pouliční frontu", mezi obyvatele dříve okupovaných měst, kteří slaví nově nabytou svobodu. Jak říká staré české přísloví "sejde z očí, sejde z mysli." Ale i přes nezvratitelnou pravdivost zmíněné pranostiky je zde stále čeho se obávat, a to přímo v Kábulu a dalších městech, která byla uzmuta z područí Talibanu.
|
18. 11. 2001
Retro styl už i v žurnalistice?Mediální hony na čarodějnice z let padesátých si už pamatuje málokdo. Článek Martina Komárka v Mladé frontě DNES nazvaný "Železného muž" (6.11.2001) je však jakýmsi ohlédnutím za tehdejším stylem.
|
19. 11. 2001
Otevřený dopis Martina Vadase, ve kterém volá po parlamentním šetření bývalých i stávajících členů Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, stojí za pozornost. Nenapsal jej totiž jen tak někdo, nýbrž člověk, který stál jen krůček od toho, aby se stal generálním ředitelem veřejnoprávní České televize.
|
16. 11. 2001
V rozhovoru s literárním historikem Jiřím Holým v těchto dnech jsem se dozvěděl, že od nejnovějších vydání děl moderních českých klasiků (Františka Langera, Vladimíra Holana) se v současnosti v ČR prodá 100 výtisků (!) Přesto má prý cenu ty knihy pracně připravovat k vydání - alespoň budou k dispozici. Přesně tak argumentovali Zdena a Josef Škvoreckých, když vydávali v Torontu v letech 1971 - 1989 nezávislou českou literaturu - je lepší, aby byla kniha, rukopis se ztratí... (Ti ovšem vydávali - v cizině - knihy v nákladu kolem 2000 výtisků...) - Mám pocit, že lidi v ČR trochu pozapomněli, na co je literatura. Je na něco úplně jiného, než je biflování jmen, názvů knih a dat ve špatných hodinách češtiny. Lubomír Machala z olomoucké univerzity připravil vysoce zajímavý přehled nejnovější české prózy, který tímto publikujeme. Lidé, čtěte! (JČ)
|
Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
19. 11. 2001 | Svoboda shromažďování má být podstatně omezena | Tomáš Pecina | |
19. 11. 2001 | Země, která kriminalizuje názory, je Absurdistán | ||
18. 11. 2001 | BIS slibuje: nástupní plat 15 tisíc a "dobrou partu" | Tomáš Pecina | |
17. 11. 2001 | Úřad vlády: Zákon o svobodném přístupu k informacím pro nás neplatí! | Tomáš Pecina | |
16. 11. 2001 | O nejnovější české próze | Lubomír Machala | |
16. 11. 2001 | Američané vybombardovali kancelář televize al Jazeera | ||
16. 11. 2001 | BBC záměrně nenazývá útoky z 11. září "terorismem" | ||
16. 11. 2001 | Jak reaguje ČT na rychle se měnící svět: Bude Nemocnice na kraji města! | Jan Čulík | |
15. 11. 2001 | Jak John Simpson z BBC "osvobodil Kábul" | ||
15. 11. 2001 | To je překvapení, že "naši" vojáci v Afghánistánu páchají zvěrstva! |
Útok na USA, Afghánistán, Irák | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
19. 11. 2001 | Bush zabránil Blairovi vyslat do Afghánistánu mezinárodní vojenskou koalici | ||
19. 11. 2001 | Neděle večer: nejnovější informace z Afghánistánu | ||
19. 11. 2001 | Jaké to je dnes v Afghánistánu | ||
19. 11. 2001 | "Vrátili se mudžahídové a budou nás okrádat a bít" | ||
19. 11. 2001 | Jak to dopadne s mocenským vakuem v Kábulu? OSN nechce vyslat mírové sbory | ||
18. 11. 2001 | Nahradí Západ v Afghánistánu jednu diktaturu druhou? | ||
17. 11. 2001 | Osvobození neznamená konec obavám | Luboš Kreč | |
16. 11. 2001 | Američané vybombardovali kancelář televize al Jazeera | ||
16. 11. 2001 | Opakované vysílání záběrů WTC kritizováno jako "pornografie" | ||
16. 11. 2001 | BBC záměrně nenazývá útoky z 11. září "terorismem" |