31. 10. 2001
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Jiří Balvín
31. 10. 2001

Rada České televize zvolila na svém středečním zasedání Jiřího Balvína ředitelem veřejnoprávní televize. V hlasování, které je ze zákona tajné, dostal J. Balvín, prozatímní ředitel ČT, 10 hlasů, pro bývalého programového ředitele TV Nova Petra Sládečka byli tři radní a dva hlasovali pro dokumentaristu a kameramana Martina Vadase. Radní Svatopluk Karásek krátce po hlasování odstoupil ze své funkce.

Poznámka JČ: Ať by býval byl zvolen kdokoliv, je nutno znovu zdůraznit, že volba generálního ředitele byla protizákonná a nelegitimní, protože zákon praví, že výběrové řízení musí být veřejné a Rada ČT ho utajila. Kdyby bylo konkursní řízení veřejné, jak požaduje zákon, lidé by mohli posoudit hodnotu jednotlivých předložených projektů a pro Radu by bylo obtížné zdůvodnit, proč případně vybrala špatného kandidáta. Takhle se těžko může Rada ČT hájit, že při tajném řízení nepropadla politických tlakům a čachrům. - Volba Jiřího Balvína je zradou na českých televizních koncesionářích a potvrzením nynějšího stavu, kdy Česká televize zůstane v krátkodobé perspektivě sinekurou, nekriticky a neprůhledně rozdělující miliardy vybrané z koncesionářských poplatků (protiprávně jsou utajovány platy vedoucích pracovníků ČT i rozpočty pořadů - i když to všechno platí občané, nesmějí vědět, kam ty peníze jdou) mezi své zaměstnance a "příznivce", aniž by byla schopna poskytovat profesionální službu, hodnou moderní demokratické společnosti - jak to konec konců prokazuje nyní například svým zpravodajstvím každým dnem. Balvín je ředitelem, zastávajícím zájmy televizních spiklenců, nikoliv zájmy české veřejnosti. Jeho hlavní politikou bude udržet se ve funkci za každou cenu a tomu přizpůsobí všechno. V rychle se měnící mezinárodní situaci se nezreformovaná a neprofesionální Česká televize bude i nadále stávat stále irelevantnější a zanedlouho skončí v privatizaci. Šokující je pro vnějšího pozorovatele absolutní neporozumění, s nímž přijali členové Rady ČT jediného profesionálního kandidáta a představitele normálního západoevropského přístupu, Petra Sládečka (na něhož na rozdíl od ostatních kandidátů čekají lukrativní nabídky práce v západních televizích) - avšak při úrovni těchto členů Rady ČT a celkovém povědomí české společnosti o roli a práci sdělovacích prostředků to není překvapivé. Jak jsme psali v Britských listech opakovaně, kauza Česká televize dávno skončila a na věci se už nedá zachránit nic.

31. 10. 2001

Jak potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje, v Radě České televize sílí hlasy, že by bylo dobře zvolit ředitele dříve než v plánovaném termínu 7. 11. 2001 - zvolen prý má být už na dnešním jednání. Kdo tímto ředitelem bude, je jasné: poté, co se ČSSD zalekla volby Petra Sládečka, který oznámil, že hodlá přenechat podstatný díl exekutivních pravomocí Kateřině Fričové - a to by znamenalo skutečnou, nekašírovanou reformu této instituce - sociální demokracie se přiklonila k variantě řízené likvidace veřejnoprávní televize, s níž kandiduje Jiří Balvín. Ředitel kontrolovaný smluvně-opozičním partnerem je lepší než ředitel nezávislý - to je úvaha, jíž nelze upřít racionální jádro.

Volbu J. Balvína nelze zvrátit ani soudní žalobou, neboť soud nemůže rozhodnout jinak, než že volbu pozastaví a později zruší, takže máme na výběr mezi Balvínem se silným a Balvínem se slabším, ale nenapadnutelným mandátem prozatímního ředitele.

Nedomnívám se, že má smysl nad rozhodnutím radních hořekovat a dovolávat se etických principů; dnes nebo v nejhorším případě příští týden vynesený ortel bude logickou odplatou politické třídy za televizní revoluci (a tato odplata je - v deformované logice postkomunistické politiky - zasloužená). Přijměme tedy kolektivní trest za zpupnost a snažme se, aby televize veřejné služby byla tím posledním, co dovolíme nezralé politické "elitě" zničit.

30. 10. 2001
"Výrok amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda, že by mohly být v Afghánistánu použity jaderné zbraně, aby se tím překonal odpor Talibánu, je nepochopitelnou myšlenkou, o níž ani neměl uvažovat. V rozhovoru s CNN se tento americký politik zmínil o plánu použít "malé" jaderné zbraně, jestliže strategie shazování 5000 librových bomb nepřinese požadované výsledky. Rumsfeld nespecifikoval, co má na mysli jako "malé" jaderné zbraně, ale to je jedno, neboť použití jaderných zbraní, ať jsou malé nebo velké, přivede svět o několik kroků dál k soudnému dni." - Citujeme redakční komentář z úterního vydání (z 30.10.) listu The News International, který vychází v Pákistánu.
31. 10. 2001
Ve výcvikovém táboře ve státě Georgia provozují Spojené státy už 55 let teroristický výcvikový tábor. Počet jeho obětí obrovským způsobem přesahuje počet lidí, kteří zahynuli 11. září v New Yorku a při dalších zvěrstvech, z nichž je, právem či neprávem, obviňována organizace al Qaeda. Tábor se jmenuje Western Hemisphere Institute for Security Operation (WHISC). Je v městě Fort Benning v Georgii a financuje ho vláda prezidenta Bushe, napsal George Monbiot ve včerejším listě Guardian.
31. 10. 2001
"Po 11. září nemůžete cestovat s takovýmihle knihami," sdělil mi na letišti v Mnichově vítězoslavně policista, který mě zatýkal. "V tom případě," odpověděl jsem, "byste je tady neměli vydávat, anebo, ještě lépe, měli byste je na veřejnosti pálit." - Tariq Ali je známý britský politolog, historik a spisovatel. Shrnujeme jeho článek, který vyšel 30. 10. v britském listě Independent.
31. 10. 2001
Podpora britské veřejnosti pro bombardování Afghánistánu poklesla za posledních 14 dní o 12 procent a většina britských občanů je nyní přesvědčena, že by mělo být bombardování dočasně zastaveno, aby mohly potravinové konvoje dovézt do Afghánistánu humanitární pomoc, informoval včera deník Guardian.
31. 10. 2001
Americké organizace na obranu lidských práv požadují, aby americká vláda zveřejnila informace o stovkách lidí, kteří byli zatčeni po útocích z 11. září, informoval časopis Wired.

Na tiskové konferenci, která se konala na Kapitolu ve Washingtonu v pondělí konstatovaly tyto organizace, že je načase, aby ministerstvo spravedlnosti zveřejnilo alespoň nějaké informace o pokračujícím vyšetřování, jako například kolik lidí bylo zatčeno, proti komu bylo zahájeno trestní stíhání za terorismus a zda mají přístup k obhájci. Někteří prý byli zatčeni jen proto, že v telefonických rozhovorech chválili útoky proti Světovému obchodními středisku a Pentagonu - lidskoprávní organizace proti tomu protestují.

31. 10. 2001
Vyšetřovatelé FBI a amerického ministerstva spravedlnosti jsou stále silněji frustrování mlčením vězněných údajných stoupenců organizace al Qaeda a Osamy bin Ladna. Někteří z nich začínají argumentovat, že bude nutno ignorovat tradiční občanské svobody, má-li se jim podařit získat iformace o útocích z 11. září a o plánech teroristů. Tento článek vyšel v kanadském listě Toronto Star. (Článek původně vyšel ve Washington Post.)
31. 10. 2001
Uneseni zuřivostí nad svou bezmocností, skrývajíce se v dočasných kongresových kancelářích a neschopni chytit kohokoliv, odpovědného za teroristické útoky proti Spojeným státům, Kongres a prezident kolem sebe slepě bijí. Schválením Vlasteneckého zákona 2001 (Patriot Act 2001) zlikvidovali občanské svobody nevinných lidí, napsal včera list Los Angeles Times a pokračoval: Máme-li zabránit budoucím teroristickým činům, budeme muset vznášet ostře kritické otázky o tom, jak fungují státní úřady, a nesmíme se nechat zastrašit těmi, kdož se starají o naši bezpečnost. Špehování našich e-mailů a dalšich našich komunikací sotva povede k chycení teroristů, ale zcela jistě to zmrazí svobodu projevu Američanů, kteří nyní potřebují hovořit veřejně ještě daleko odvážněji než kdy předtím. Ohrožena je naše země, ohroženy jsou naše životy, a proto teď není čas na zastrašené mlčení. Zoufale potřebujeme mezi našimi politickými představiteli víc odvážných vzorů a méně patriotických šéfů klaky, kteří hrají hru demagogů.
31. 10. 2001
Při moderních válkách vždycky nastává doba, kdy vláda začne útočit na sdělovací prostředky. V této válce k tomu došlo velmi brzo a není to překvapivé. Tato válka totiž nebude mít jasný pozitivní výsledek - proto ta frustrace britského ministra zahraničí a ministra obrany ohledně role tisku a zejména televize. - Martin Bell je slavný bývalý válečný korespondent televize BBC. Každodenně jsme ho vděli v televizi při reportážích z Bosny, jednou byl při vysílání postřelen. Když před britskými volbami v roce 1997 odmítl zrušit svou kandidaturu ve volebním okrsku Tatton zkorumpovaný konzervativní kandidát Neil Hamilton, Bell souhlasil, že se vzdá své novinářské práce a stane se v tom volebním okrsku protikandidátem - zvítězil proti Hamiltonovi obrovskou většinou. Tento jeho komentář vyšel 30. 10. v deníku Independent.
31. 10. 2001
O statistice se říká, že to je děvka, kterou je možno jebat ze všech stran. Jinak řečeno, kdokoli se jí zmocní, může ji zneužívat podle potřeby a k obrazu svému. Zdá se, že podobný osud postupně postihuje i demokracii, kterou, rovněž k obrazu svému, unesli politikové.
30. 10. 2001

Nejmladší ministr Zemanovy vlády oznámil úmysl neucházet se v příštích parlamentních volbách o poslanecký mandát. Místo toho má K. Březina namířeno na post ředitele pro strategické plánování Českého Telecomu.

Zdroje blízké Báře Nesvadbově však jízlivě poznamenávají, že v manželství se spisovatelkou nebylo strategické plánování ministrovou silnou stránkou: podle manželské smlouvy si totiž exministr a exmanžel v případě, že manželství bude rozvedeno z jeho viny, ze společné domácnosti neodnese nic.

31. 10. 2001

Irácký student elektrotechnické fakulty ČVUT Majid Majed, jemuž cizinecká policie neustálými obstrukcemi znepříjemňuje život, se obrátil s žádostí o pomoc na americké velvyslanectví. Pomoc mu zastupitelský úřad poskytnout nemohl, nicméně za zaznamenání stojí tón odpovědi, v příkrém kontrastu s tím, jak s jeho rodinou jednala arogantní pracovnice Kanceláře prezidenta republiky dr. Rážová. Ta je za to, aby lidem v podobných svízelných situacích pomáhala, placena z peněz daňových poplatníků, ale nezmohla se ani na to, aby M. Majedovi zprostředkovala kontakt na ombudsmana (a naopak skandálně prohlásila, že je pro ni rozhodující stanovisko irácké ambasády).

Co vy na to, pane Mathé? Nestálo by za to dr. Rážovou propustit a její plat poskytnout např. neziskovým organizacím, které v této oblasti působí?

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
31. 10. 2001 Rada ČT zvolila ředitelem České televize Jiřího Balvína Tomáš  Pecina, Jan Čulík
31. 10. 2001 Tariq Ali: Byl jsem zatčen v Německu, protože jsem měl knihu od Marxe   
31. 10. 2001 Spojené státy provádějí výcvik teroristů   
30. 10. 2001 Použijí Američané v Afghánistánu jaderné zbraně?   
30. 10. 2001 Pane Pecino, neprovokujte justici! Eugen  Haičman
30. 10. 2001 V hlavě se nám rodí pošetilé myšlenky - Zavřít!! Jan  Čulík
30. 10. 2001 "Tato válka je podvod"   
29. 10. 2001 Co to je, tahle "civilizace"?   
28. 10. 2001 Útoky antraxem proti USA "organizují místní neonacistické skupiny"   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
31. 10. 2001 Rada ČT zvolila ředitelem České televize Jiřího Balvína Tomáš  Pecina, Jan Čulík
31. 10. 2001 Rada ČT zřejmě již dnes zvolí ředitelem Jiřího Balvína Tomáš  Pecina
30. 10. 2001 Veřejné zasedání "alternativní" Rady ČT se pro nezájem veřejnosti nekonalo Tomáš  Pecina
25. 10. 2001 Milan Knížák: "Petr Sládeček byl neprofesionální" Jan  Čulík
24. 10. 2001 Pracovník firmy ATS: Telefonní hlasování voláním do televize je v pořádku Daniel  Veselý
24. 10. 2001 Ivan Kytka: k profesionalizaci zpravodajství ČT jsem nedostal mandát   
22. 10. 2001 Telefonní hlasování v ČT: "Co jste si to zase vymysleli za problém?"   
22. 10. 2001 Báječné "sjezdové retro" v České televizi Ondřej  Čapek
22. 10. 2001 V nelegálním konkursu na ředitele ČT zůstali tři kandidáti Tomáš  Pecina

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
31. 10. 2001 Spojené státy: Co se děje se zatčenými?   
31. 10. 2001 Tariq Ali: Byl jsem zatčen v Německu, protože jsem měl knihu od Marxe   
31. 10. 2001 Spojené státy provádějí výcvik teroristů   
31. 10. 2001 54 procent Britů požaduje pauzu v bombardování   
31. 10. 2001 Spojené státy: Po schválení takovýchto pravomocí, může být útlak daleko?   
30. 10. 2001 Použijí Američané v Afghánistánu jaderné zbraně?   
30. 10. 2001 Lloyds: Vydělávejme na strachu z terorismu   
30. 10. 2001 V hlavě se nám rodí pošetilé myšlenky - Zavřít!! Jan  Čulík
30. 10. 2001 Blair kecá: Smysl pro to, co je správné, má Talibán   
30. 10. 2001 "Tato válka je podvod"