28. 10. 2001
Americká letadla v neděli zaútočila na obytnou čtvrť v afghánském hlavním městě Kábulu a usmrtila nejméně 13 civilistů. Při tom v podstatě zcela zlikvidovala jednu rodinu, uvádějí místní zprávy.
Při útocích, k nimž došlo v neděli ráno, zahynulo sedm dětí a jejich otec. Těchto osm obětí společně snídalo, když zasáhla bomba jejich dům, který byl nedaleko místa protiletecké baterie Talibánu.
|
Ministerský chlapec Březina sám dokonale dokončil své vlastní zesměšnění, když.vybojoval Pyrrhovo vítězství nad Reflexem, který údajně prostřednictvím seriálu Zelený Raoul poškodil jeho osobnostní práva. Ministr bez portfeje, ale i bez schopnosti nerozmnožovat dál svoji mediální trapnost, dostal od Městského soudu požehnání: "Můžete si dál vyřizovat své bulvární avantýry s těmi, kteří na ně budou poukazovat," sdělila jinými slovy soudkyně Dagmar Stamidisová Karlu Březinovi a ještě více znedůvěryhodnila české polistopadové soudnictví.
Libreto směšné frašky které Březina už dávno autorsky podepsal, sehrála sice paní u soudu s maximální přesvědčivostí, nicméně si tím vykoledovala jen další roli v příštím komiksovém seriálu.
Situace je prý v souvislosti s veřejným Zemanovým záměrem zničit Respekt vážná, ale nebezpečný precedens z toho může být jen v případě, že ze sebe dobrovolně uděláme skutečně národ Švejků. Rozumný člověk nemůže vzít rozhodnutí soudu vážně, jakkoliv je údajně nezávislé a závazné.
Jako nelapitelný a neusvědčitelný příslušník všech vnitřně revoltujících lidí kteří ještě mají mozek, se skvěle bavím při představě "odborných" hodnotících kritérií, z kterých zmíněná soudkyně před svým verdiktem vycházela, zkoumajíc komiksová okénka Reflexu, zahleděna do neškodných prasárniček autorů Zeleného Raoula.
Tento společensko-kritický bulvární guláš je totiž sám tak pokleslý, že už nemůže být pokleslejší ani vyhřeznutými střevy presidenta Václava Havla (viz.výstava Zeleného Raoula v pražském metru), natož obrázky sexuálně aktivního ministra Březiny, který si na tom nakonec zakládá.
S ohledem na kreslířské kvality autora seriálu je ale vůbec otázka, zda šlo podobou skutečně o pravého ministra Březinu anebo jen o jeho dvojníka.
Soudkyně Stamidisová zřejmě z žaloby podané pravým Březinou paradoxně usoudila, že ministr se v seriálu našel, poznal, a jeho nárok na omluvu je tudíž relevantní.
Pokleslý požadavek omluvy, potvrzený pokleslým rozhodnutím Městského soudu, pro bulvárně pokleslého ministra od autorů pokleslého seriálu, je ale jen dalším vršením pokleslostí, z kterých může mít i pokleslý pozorovatel značně pokleslou náladu.
Chtít tedy omluvu od autorů tohoto komiksu je - bez ohledu na hledisko nepochopení médií státní institucí (jak ho presentoval Tomáš Pecina v souvislosti s rozhodnutím soudu) - stejně směšné, jako ji nechtít.
Březina totiž vstoupil dobrovolně do hnoje bulváru, v němž bulvární seriál reflektuje zas jen bulvární informace a vyprošené pomyslné holinky podané soudkyní Dagmar Stamidisovou, jsou s ohledem na hloubku žumpy stejně krátké. Březina v žumpě s omluvou a "holinkami", je totiž stále týž Březina v žumpě bez omluvy, i bez "holinek". I já pevně věřím, že odvolací soud nesprávný rozsudek zruší a ponechá bulváru, co jeho jest.
28. 10. 2001
Nejméně 16 osob bylo v neděli ráno usmrceno v Pákistánu, když pronikli neznámí střelci do křesťanského kostela a začali střílet na věřící. Další desítky osob byly zraněny. K útoku došlo v městě Behawalpur v provincii Pandžáb v Pákistánu. Na motocyklech přijeli čtyři maskovaní teroristé a začali střílet na kongregaci, která čítala asi 100 osob. Věříci se snažili utéci a skrývali se pod lavicemi. Byl prý usmrcen i Otec Emanuel, který bohoslužbu v tomto protestantském kostele celebroval, i muslimský policista, který kostel hlídal. Křesťané v Pákistánu se obávali možné odplaty od islámských extremistů za americké letecké údery na sousední Afghánistán. Křesťané tvoří jen asi 1 procento ze 120 milionů obyvatel Pákistánu, kteří jsou převážně muslimského vyznání. |
28. 10. 2001
Jak v neděli napsal týdeník Observer, britský premiér Tony Blair se v sobotu rozhodl zasáhnout proti rostoucímu znepokojení ohledně účelu a směru války v Afghánistánu tím, že bezprecedentně apeloval na britskou veřejnost, aby nezačala projevovat "slábnoucí morální postoj". Bylo to dosud nejjasnějším důkazem, že britská vláda začíná být nervózní ohledně boje o smýšlení britských občanů ve "válce proti terorismu".
|
28. 10. 2001
Podle nejnovějších informací z amerických bezpečnostních služeb a s ministerstva spravedlnosti organizují útoky antraxem v USA domácí neonacističtí extremisté, zejména ze západního pobřeží USA.
|
27. 10. 2001
Podle zpráv internetových stránek společnosti BBC (viz zde, včetně fotografie) ze soboty odpoledne vykonala americká letadla dosud nejintenzivnější nálety na afghánské hlavní město Kábul od té doby, co bylo téměř před třemi týdny bombardování zahájeno. Podle obyvatelů Kábulu trvalo bombardování 11 hodin. Spojené státy přiznaly, že v pátek podruhé omylem vybombardovaly budovy Červeného kříže v Kábulu (poprvé 7. 10.). Činitelé Červeného kříže odsoudili tuto bombardovací chybu a konstatovali, že v sobotu nebude možné distribuovat potraviny hladovým občanům Kábulu. Budovy Červeného kříže byly na střeše jasně označeny třímetrovým červeným křížem. K jejich vybombardování došlo podle Pentagonu v důsledku "omylu personálu". Podle agentury Xinhua News shodily dvě stíhačky US Navy na skladiště ČK dvě 900 kg (2000 pd) bomby, které explodovaly a jednu 220 kg (500 pd), která dopadla do blízké obytné čtvrti a nevybuchla.
|
27. 10. 2001
Civilisté, zranění při americkém bombardování v Afghánistánu, hledají lékařskou péči v Pákistánu, protože zdravotnictví v jižním Afghánistánu se rozložilo, svědčí uprchlíci. Rodiče, jejichž děti přišly o končetiny nebo byly jinak vážně zraněny, jsou v nemocnicích odmítáni a je jim sdělováno, aby si najali převaděče a nechali se převést do pákistánského města Quetta, které je vzdáleno od Kandaháru asi šest hodin jízdy automobilem. Uprchlíci interviewovaní v pátek v civilní nemocnici v městě Quetta konstatovali, že oni jsou ti, kteří měli štěstí. Ti, kteří byli příliš vážně zraněni anebo jsou příliš chudí na to, aby se mohli vydat na cestu do Pákistánu, byli zanecháni ve svých domovech v Kandaháru na pospas smrti. Psal o tom v sobotu zpravodaj listu Guardian z pákistánského města Quetta.
|
27. 10. 2001
"Během té krátké doby, co byla stihačka na obloze, lidi zanechali všeho a utíkali se schovat. Dvě osoby, které vedly kola, naskočily na ně a zuřivě šlapaly pryč.
"Vidíte - tak tohle je náš život," řekl Saleem. "Všichni pořád utíkají a schovávají se. Všichni se pořád bojí."
Bědoval nad těžkou minulostí svého národa - nejprve sovětská invaze, pak ostré boje mezi islámskými frakcemi, které se pak daly dohromady pod praporem Severní aliance, a pak boje mezi Talibánem a Severní aliancí.
A dneska: "Ze vzdálenosti tisíců a tisíců mil nám shazuje na hlavu bomby další supervelmoc."
Dnes už nemá žádnou naději. "Během občanské války jsme si mysleli, že OSN a islámské země budou pomáhat při vyjednávání míru, ale kdo teď může být prostředníkem? Není nikdo. Všichni jsou proti nám. Máme největší smůlu na světě." -
Tato reportáž z Kábulu od Kathy Gannonové z tiskové kanceláře Associated Press, vyšla v sobotu v deníku Guardian.
|
27. 10. 2001
Deset lidí usmrtily bomby, které dopadly na civilní cíle v Gulbaharu, deset kilometrů severně od Baghramu. Jde přitom o území, kontrolované americkým spojencem, Severní aliancí. V regionu zesilují hlasy Červeného kříže, OSN a okolních států, žádající ukončení bombardování. Poslední zprávy agentur hlásí, že proti bombardování o svatém měsíci ramadánu protestují u OSN Filipíny, k ukončení útoků na civilisty v Afghánistánu vyzval mezinárodní islámskou organizaci OIC (Organization of the Islamic Conference) Irák. Irácký ministr zahraničí řekl, že "afghánští civilisté nejsou zodpovědni za činy Usámy bin Ládina". |
27. 10. 2001
Dvoudenní konference, kterou svolalo Sdružení za mír a národní jednotu Afghánistánu Sayeda Ahmeda Gillaniho, skončila ve čtvrtek v pákistánském Pešaváru. Konference se účastnilo na 1000 nejvýznamnějších představitelů afghánského exilu. Přijala devítibodovou rezoluci, v nímž mj. vyzývá ke skončení bombardování země. Afgánský exil pochybuje o smysluplnosti vojenských operací USA a varuje před dlouhodobou občanskou válkou v Afghánistánu. |
27. 10. 2001
Patnáct nových táborů v halvním městě provincie Bálúčistánu Quettě, schopných přijmout 150.000 uprchlíků vytvořil v Pákistánu úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Úřad se tak snaží připravit na pokračování exodu obyvatel Afghánistánu, který je už tři týdny terčem bombardování Spojenými státy. Oznámila to agentura AFP. Podle údajů OSN od začátku krize vyvolané teroristickými útoky na New York a Washington už z Afghánistánu uprchlo a ilegálně přešlo hranice s Pákistánem na 60.000 lidí. |
25. 10. 2001
Afghánci, zranění při amerických bombardovacích náletech, přijíždějí do Pákistánu a hledají tam lékařskou pomoc. Jedné rodině, z vesnice Tarin Kawts, se podařilo dostat se až do pohraničního pákistánského města Quetta. Fergal Keane vyslechl jejich příběh. Toto je ukázka z hlavního večerního zpravodajství televizního okruhu BBC1, které sleduje denně asi 6 milionů diváků.
|
26. 10. 2001
Z včerejších hlavních večerních zpráv televize BBCNejistota, zmatek a chaos v USA, kritika nejasných cílů nynějšího bombardování, usmrcování civilistů a užívání tříštivých bomb povede zřejmě k rychlému rozhodutí vyslat do Afghánistánu pozemní vojska. Další podstatná ukázka ze včerejších hlavních večerních zpráv televize BBC 1.
|
25. 10. 2001
OSN konstatovala ve středu, že americké bomby tento týden zasáhly mešitu ve vojenském prostoru a blízkou vesnici během náletů na město Herat na západě Afghánistánu, informovala francouzská tisková kancelář AFP. Mluvčí OSN Stephanie Bunker uvedla, že podle nezávislých zpráv z Heratu byla mešita v témž vojenském prostoru jako vojenská nemocnice, která byla vybombardována v pondělí večer. Vesnice, která je ve vzdálenosti asi 500 - 1000 metrů od vojenského prostoru, byla zasažena protipěchotními kazetovými (clustrovými) bombami - bombami, které kolem sebe rozhazují do široké oblasti desítky až stovky malých tříštivých bomb - kazet.
|
25. 10. 2001
Americký ministr obrany Donald Rumsfeld ve čtvrtek večer zdůraznil, že americká vláda očekává, že Osamu bin Ladena buď chytí anebo usmrtí. Opravil tak zřejmě svůj dřívější výrok ze čtvrtka, podle něhož se možná americké protiteroristické koalici nepodaří chytit Osamu bin Ladena. "Je to velký svět, existuje spousta zemí. Má hodně peněz, podporuje ho hodně lidí a já prostě nevím, zda budeme úspěšní," řekl Rumsfeld čtvrtečnímu vydání deníku USA Today. Rumsfeld dodal, že i kdyby byl bin Laden "zítra už pryč", vliv organizace al Qaeda je takový, že bude tentýž problém existovat i nadále. "Není to problém jednoho státu ani národa, je to síť, která existuje po celém světě. Ve snaze tento problém vyřešit je jasně nutno problém řešit v Afghánistánu, ale také je nutno zabývat se asi padesáti buňkami po celém světě." Na pozdější tiskové konferenci se Rumsfeld od těchto výroků, zveřejněných v listě USA Today poněkud distancoval a tvrdil, že titulek článku v listě byl "pesimističtější" než jeho výroky ohledně šancí na chycení bin Ladena. Rumsfeld ale připustil, že možná ho noviny citovaly správně a že sám mluvil špatně. Britský premiér Tony Blair naopak ve čtvrtek tvrdil, že nejpravděpodobnější je, že Osama bin Laden bude zabit. Bombardování Afghánistánu má pokračovat a americký ministr zahraničních věcí Colin Powell nevyloučil, že bude pokračovat i během islámského svatého měsíce ramadánu. Americká letadla dále těžce bombardují oblast na okraji Kábulu, kde má Talibán svá frontová postavení. "Ukazuje se, že to jsou tvrdí bojovníci," řekl americký admirál John Stufflebeam, náměstek operací spojených štábů americké armády. - Další podrobnosti jsou v angličtině např. zde. |
25. 10. 2001
Ve čtvrtek 25. října 2001 konečně obdržel Jan Čulík dopis prostřednictvím svého britského poslance od lorda Rookera, náměstka britského ministra vnitra, na interpelaci svému britskému poslanci ve věci britských imigračních kontrol na ruzyňském letišti z poloviny srpna 2001.
Celé řadě otázek v Čulíkově dopise se lord Rooker vyhnul. Ve své odpovědi tvrdí, že britské imigrační kontroly na pražském letišti nejsou zaměřeny proti Romům, ani není jejich cílem bránit českým občanům v žádosti o azyl v Británii. Odpověď je neuspokojivá a její vyhýbavost potvrzuje, že jde o vážný problém. Po konzultaci s některými britskými nezávislými institucemi a odborníky se na britské ministerstvo vnitra obrátíme prostřednictvím poslance znovu.
|
26. 10. 2001
Před nedávnem upozorňoval na stránkách BL Tomáš Pecina na připravovanou změnu Zákona č. 84/1990 Sb. o právu shromažďovacím, která by měla výrazně ztížit pořádaní občanských shromáždění a obsahuje například i přímou odpovědnost svolavatele za škody způsobené účastníky shromáždění. Pro diskreditaci, nejen ve smyslu morálním, ale i ve smyslu právním, nebude tedy nic snadnějšího, než když policisté, kteří se vydávají za demonstranty, občas něco roztlučou.
|
26. 10. 2001
Pokus o likvidaci Respektu je z Vaší strany aktem, jež podle mne může výrazně poškodit pověst naší země v zahraničí ve smyslu hrubého omezení svobodného šíření informací. Zatímco se někteří naši novináři snaží o více či méně konstruktivní kritiku Vaší práce, Vy se naopak uchylujete ke kritice nízké a zbabělé, píše premiéru Zemanovi Jeroným Janíček.
|
25. 10. 2001
Nynější uvedení operačního systému Windows XP na trh dokazuje, že Microsoft má v úmyslu kolonizovat internet stejným způsobem, jakým vládne trhu desktopových počítačů, napsal včera deník Guardian.
|
25. 10. 2001
Jitka
Konzumentum marihuany se konecne ulevilo: Velka Britanie jako dalsi ze zemi EU zmenila pristup k marihuane a jejim prerazenim ve skupinach omamnych latek se tak zaroven zmirnil postih za jeji uzivani.
|
26. 10. 2001
Reflex a Týden podporuje Jiřího DavidaDva časopisy, Reflex a Týden, mají v poslední době jedno společné: propagaci a podporu Jiřího Davida, v souvislosti s jeho údajně zmanipulovaným odchodem z Akademie výtvarných umění v Praze, kde působil jako profesor. Nejinak tomu bylo nyní na pozadí teroristických útoků v N.Y., neboť jak se dovídáme z obou titulů, světe div se, pohotový vizuální umělec, už leccos z toho předpověděl ve svém díle.
|
25. 10. 2001
Jak informoval server Práva Flashnews, zlínští policisté řeší delikátní případ: kdosi z místních nasprejoval na zeď u školního hřiště portrét a úkolem kriminalistů je určit, neznázorňuje-li graffiti náhodou Usámu bin Ládina. --- Ach, ty drobné rozkoše života ve vyspělé demokracii balkánského typu... |
25. 10. 2001
Arundhati Roy
Amerika musí okamžitě přestat s válkou. Bombardování Afghánistánu není odplatou za New York a Washington. Je to další teroristický čin proti lidem na světě, argumentovala výmluvně indická spisovatelka Arundhati Roy v článku, který v úterý 23. 10. zveřejnil deník Guardian.
|
24. 10. 2001
Na tuto otázku: Vážený pane Kytko, Vážím si vaší práce, té kterou znám. Otázka: S reformami v České televizi to bude asi problém. Vy jste byl neúspěšný. U koho jste nejvíce narazil a u koho narazí ti další? Prosím buďte konkrétní. odpověděl Ivan Kytka v našem onlinovém rozhovoru takto: Vážený pane, děkuji Vám za Vaše uznání a položenou otázku. Nezdůvodňuji svůj neúspěch tím, že jsem narazil "u někoho" a s odstupem se mi zdá nespravedlivé z mého vlastního neúspěchu z roku 1998 vinit někoho konkrétního a nějak ten neúspěch personifikovat. Podělím se však s Vámi o jeden konkrétní detail, o kterém jsem zatím s nikým nehovořil. Když jsem v únoru 1998 dostal od Jakuba Puchalského telefonickou nabídku převzít vedení redakce zpravodajství, měl jsem velmi smíšený pocit. Jedna z mých výhrad spočívala v tom, že taková pozice má být obsazena na základě konkursního řízení. Dohodli jsme se, že mu zpracuji projekt své reformy, který by mohl být součástí eventuálního konkursního řízení, stál jsem o to, aby můj mandát vzešel z volné soutěže, vskutku jsem nestál o to, aby má pozice byla spojována například s tím, že jsme se s panem Puchalským potkali zhruba dvakrát během jeho, tuším dvouletého působení v Londýně, kde pracoval v české sekci BBC. Pan Puchalský mou nabídku přijal. Když dostal můj podrobný projekt, odpověděl, že s ním souhlasí. Konkurs na místo šéfredaktora ovšem nevypsal. Žádal jsem ho tedy, ať můj projekt předloží tehdejší Radě České televize a chtěl jsem její výslovný souhlas se zamýšlenými plány, abych se v případných sporech mohl opřít o její mandát. Pan Puchalský mi takový postup přislíbil. Z následné sledu událostí jsem však nabyl dojmu, že Rada ČT můj projekt neviděla a nikdy s ním výslovně nesouhlasila. Ocitl jsem se tedy v situaci, kdy jsem cítíl vázaný kontraktem, pro který ve skutečnosti neexistovala objednávka, v užším slova smyslu ze strany vedení ČT a v širším smyslu společenská objednávka.Po reformě zpravodajství ČT nebyla poptávka, pokud ano, tak určitě ne v tom znění, jak jsem ji zformuloval. Když rada ČT a pan Puchalský po pár týdnech zjistili, co je jejím obsahem a jak ji zpravodajský tým ČT přijal, vyzvali mě k rezignaci, kterou jsem bez váhání podal. Měl-li bych se tedy vrátit k Vaší otázce, narazil jsem na neexistující poptávku ze strany vedení ČT po reformě zpravodajství ČT a neexistující profesní a společenský konsens k tomu, že je potřeba. Snad, prosím, uznáte, že konkrétní osoby a konkrétní jména jsou spíše bezpředmětná. Ivan Kytka se omlouvá, ale vinou časové zaneprázděnosti se nemohl zúčastnit online rozhovoru v plánovaném termínu. Redakce Britských listů mu proto umožnila zodpovědět dotazy postupně, v režimu off-line. To postupně činí a některé jeho odpovědi už byly zveřejněny. |
25. 10. 2001
Proč je nutné, aby v demokracii veřejně zaznívaly i "šokující", "nepřijatelné" názory? Nikdo nemá patent na rozum, které názory jsou "správné", a nikdo tedy nemůže určovat, kdo má mluvit a kdo má mlčet. Je součástí lidského údělu, že lidé chápou realitu kolem sebe jen velmi částečně a velmi nedokonale. K pravdě a ke skutečnosti jen postupně aproximujeme, prostřednictvím neustálých pokusů a omylů, prostřednictvím kritické debaty, jejíž povinností je zpochybňovat všechny většinové, konvenčně přijímané názory. Teprve sítem otevřené debaty stylem padni komu padni je možno zjistit, jaké názory a postoje jsou v dané etapě společenského poznání přijatelné. Vyskytnou-li se nové informace, debata musí vzniknout zase úplně znovu. Nikdo nemá patent na pravdu, to, co je pravdě nejblíže, se určuje ve veřejné diskusi. Zakážeme-li si diskusi a začneme-li do zhloupnutí opakovat konvenční, všeobecně přijímané, establishmentové názory, aniž bychom na nich systematicky hledali chyby a pokoušeli se je podvracet, brzo se dostaneme do virtuální reality, do světa, který bude mít jen velmi málo společného se skutečností, jak to konec konců přesvědčivě demonstrovala propaganda komunistického režimu zejména v posledních letech jeho existence.
|
25. 10. 2001
Nový politický styl?Dnes doručilo definitivně ministrstvo vnitra přípravnému výboru nové politické strany, že ji zaregistrovalo ke dni 22. 10. 2001. Stalo se tak na žádost přípravného výboru, jehož hlavními představiteli je Jiří Lobkowitz, Aleš Lederer, Irena Lazurová a Bořek Severa.
|