18. 10. 2001
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
18. 10. 2001

Keňská vláda potvrdila, že v Keni byl zaznamenán první případ útoku antraxem. Keňský ministr zdravotnictví Sam Ongeri konstatoval, že bílý prášek, poslaný v dopise jednomu keňskému občanovi z USA, obsahoval spóry antraxu. Příjemce a čtyři členové jeho rodiny se podrobili lékařským testům. Dvě další obálky, obsahující prášek, které dostal jeden činitel OSN v Nairobi a jeden keňský obchodník, jsou také podrobovány testům na antrax. Dopis s pozitivním vzorkem antraxu byl odeslán 8. září z Atlanty. Dorazil do Keni přes Miami dne 9. října a byl otevřen 11. října. Dopis činiteli OSN byl odeslán z Pákistánu a dopis podnikateli z Nairobi. V Keni se antrax vyskytuje velmi často: lidé ho dostávají z masa a s kůže zvířat, kontaminované spórami antraxu. Keňské ministerstvo zdravotnicví připravilo zásobu antibiotik a instrukce pro zdravotníky a pracovníky pošt. - Po světě vzniká množství dalšího poplachu ohledně podezření na antrax, například podezřelý bílý prášek byl zjištěn ve francouzském Národním shromáždění a tři lidé byli odvezeni do nemocnice. Francouzský ministr spravedlnosti vážně varoval případné autory kanadských žertíků v této věci, že budou přísně potrestáni.

Sloupek

Tuto glosu potlačily Lidové noviny.

Podle CNN Talibán v neděli nabídl, že je výměnou za ukončení náletů a předloží-li USA jednoznačné důkazy o jeho vině, ochoten vydat bin Ládina do třetí země.

George Bush toto rázně odmítl se slovy, že o svých požadavcích nejsou Američané ochotni vyjednávat.

Zdá se jakoby zapomněl na své slova, že je v zájmu míru ochoten vyjednávat kdykoli a s kýmkoli, která použil ještě před několika dny, když se snažil vybudovat mezinárodní koalici proti terorismu.

Můžeme odsoudit nabídku Talibánu jako laciný propagandistický trik zbabělých prašivých psů, nebo se můžeme rozhodnout jim věřit, a uvědomit si, že přes jejich ideologickou odpornost všem ochráncům lidských práv, leží i těmto lidem na srdci životy miliónů Afghánců, kterým hrozí hladomor, nebude-li moci kvůli náletům pokračovat humanitární pomoc.

Je-li jinak fanatický režim ochoten slevit ze své nenávisti k USA a zapomenout na vděčnost a jiné závazky k bin Ládinovi, měli bychom se nad sebou zamyslet.

Bohužel americká reakce až příliš připomíná jejich chování na Blízkém východě za posledních několik desetiletí. Americká vláda až příliš často říká, budeme s vámi vyjednávat, jen když přijmete náš názor.

Vyvolává to pochybnosti o upřímnosti jejich slov o touze po spravedlnosti, a nutí nás to připomenout si, že americké veřejné mínění, jemuž je prezident USA poplatný více než mullah koránu, volá zcela jasně po pomstě. Je to možná cynické, ale musíme se zeptat, nestoupl-li souhlas veřejného mínění Bushovi a jeho generálům příliš do hlavy. Je navíc pochybné, že další bombardování omezí bezprostředně nebezpečí teroristických útoků, spíše naopak.

K bombardování je možné se vrátit vždy. Teď je nutné vrátit se zpět k vyjednávacímu stolu, než koalice proti teroru obdrží ještě další trhliny, jimiž se jako květ nenávisti provalí vzpomínka na statisíce Afghánců, kteří umřeli hlady.

19. 10. 2001

Ve čtvrtek odpoledne se konal onlinový rozhovor s komentátorem, často píšícím do deníku Právo, a šéfredaktorem Listů Václavem Žákem. Jak je to podle něho v demokracii se svobodou projevu? Mají se lidé trestně stíhat za výroky? Václav Žák odpověděl takto:

"V roce 1927 se Nejvyšší soud USA zabýval žalobou na jakousi americkou komunistku, která hlásala třídní boj. Ona se samozřejmě dovolávala svobody projevu. Tehdy soudce Brandeis, jeden z nejlepších soudců USA všech dob, vypracoval rozlišení, kdy jsou verbální činy trestné. Prohlásil, že jsou trestné pouze tehdy, vedou-li BEZPROSTŘEDNĚ k násilí. Pokud tedy prokážete, že na základě prohlášení pana Peciny (nebo nešťastníka Kopala) někdo vzal baseballovou pálku a jal se poškozovat majetek USA či mydlit Američana, kterého měl po ruce, budu s Vámi souhlasit, že pan Pecina spáchal trestný čin a měl by být přisně potrestán, úměrně tomu, který tu baseballovou pálku zvedl. Pokud to ovšem tak není, a v obou případech jde čistě o výrok, pak by se skutečně kriminalizovat neměli. Lidé, kteří chtějí trestat verbální trestné činy, podle mých zkušeností příliš v demokracii nevěří a myslí si, že JINÍ (všimněte si: nikdy ne oni) jsou tak hloupí, že je každá pitomost, kterou někdo řekne, svede od cesty pravé. Je v tom notná dávka paternalismu. Ale demokracie není paternalistická."

Na otázku, proč se nepovedla česká privatizace, odpověděl VŽ takto:

Stručně řečeno, svobodná tržní ekonomika potřebuje souhru spousty specializovaných institucí, aby mohla fungovat, zejména zřetelné vlastnické vztahy. Transformace - pod vlivem MMF - se soustředila na marketizaci, a silně podcenila instituce. Navíc, pod vlivem politických nálad, bránila přístupu zahraničního kapitálu a chtěla vytvořit "české Rotschildy". To se nedalo udělat jinak než nelegálně. Čeští "kapitalisté" neměli jiný kapitál než majetky podniků, jichž se zmocnili - a tak je logika situace vedla k tomu, že začali hospodařit s aktivy podniků. Většinou tak, že je přelévali mimo vlastněný podnik. Jinými slovy, chovali se jako bezdomovec, který zdědí jaguára, ale aby měl na benzin, musí prodat rezervu. To je v kostce důvod, proč se transformační manévr nepovedl, ačkoliv ČR měla ze všech zemí východního bloku nejlepší předpoklady, aby ho zvládla.

Rozhovor doporučujeme.

18. 10. 2001

Obvodní státní zastupitelství (OSZ) pro Prahu 2 vyhodnotilo trestní oznámení na Tomáše Pecinu, který demonstrativně schválil teroristický útok na USA, jako důvodné a postoupilo je policii. Ta se Pecinu nyní bude pokoušet předvolat nebo předvést k podání vysvětlení. (Tomáš Pecina toto trestní oznámení sám napsal.)

Postup OSZ považujeme za závažný zásah do ústavou chráněného práva na svobodu projevu a o situaci informujeme mezinárodní organizace zabývající se ochranou lidských práv.

Nemusíme nic zdůvodňovat!
18. 10. 2001

Totalitní návyky policie z Vysokého Mýta

Pozoruhodný text o blokádě silnice I/35 ve Vysokém Mýtě publikovala vysokomýtská policie (zde je naše - podle policistů asi závadná - reportáž od Heleny Svatošové).
Hladovějící Afghánistán
18. 10. 2001
Mezinárodní humanitární organizace apelovaly včera na George Bushe a Tonyho Blaira, aby dočasně zastavili bombardování a umožnili před začátkem zimy distribuci potravin pro 7,5 milionů lidí v Afghánistánu, ohrožených hladomorem. Tony Blair však tento apel odmítl. Citujeme informace ze včerejších Channel Four News.
17. 10. 2001

Podle zpráv íránského rozhlasu a televize, které citovala včera v 19.11. britského času agentura Ananova, už vstoupili američtí vojáci na území Afghánistánu.

Íránská státní televize cituje svědky, kteří tvrdili, že nedaleko Kandaháru docházelo k přestřelkám mezi americkými vojáky a vojáky Talibánu.

Státní íránská rozhlasová stanice uvedla, že američtí vojáci vstoupili údajně do Afghánistánu prostřednictvím vrtulníků. Zprávy nebyly potvrzeny z nezávislých zdrojů. Nebylo uvedeno, kolik amerických vojáků mělo vstoupit na afghánské území.

17. 10. 2001
Pentagon utratil miliony dolarů na to, aby zabránil západním sdělovacím prostředkům v přístupu k vysoce přesným satelitním videozáběrům důsledků bombardování v Afghánistánu, informoval ve středu v deníku Guardian známý odborník na špionážní a vojenské záležitosti Duncan Campbell. Šlo o záběry, které pořídil satelit Ikonos, vysoce moderní civilní satelit, umístěný na oběžnou dráhu v roce 1999. Záběry z Ikonosu jsou kvalitnější než většina záběrů a fotografií pořizovaných z vojenských špionážních satelitů během studené války.
17. 10. 2001
Ministr zahraničí Talibánu se pokusil v pondělí během tajné návštěvy v Islamabádu znovu Američanům nabídnout bin Ladena, informovaly deník Guardian osoby, postavené vysoko v pákistánské vládě. Poprvé nabídl nyní Talibán Američanům, že jim vydá bin Ladena k procesu v třetí zemi, aniž by Američané museli předem předložit důkazy o jeho vině, jen oplátkou za zastavení bombardování.
17. 10. 2001
Nejméně u 31 osob byly podle oficiálních informací pozitivní testy, dokazující, že tyto osoby byly vystaveny spórám antraxu v americkém Kongresu. Došlo k tomu poté, co dostal čelný představitel amerického Senátu Tom Daschle dopis s antraxem a látka se dostala do ventilačního systému budovy. Spóry antraxu byly také nalezeny v úřadě guvernéra New Yorku George Patakiho. Mluvčí Sněmovny reprezentantů Dennis Hastert konstatoval že celý komplex Kapitolu bude ve středu po pracovní době evakuován, aby mohli zdravotníci budovy řádně prohledat. Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že spóry připravili odborníci. Asi 200 zaměstnanců Kongresu včetně čelných politiků začalo z preventivních důvodů brát antibiotika.

Z dalších zpráv:

  • V Izraeli byl zavražděn pětasedmdesátiletý extrémně pravicový ministr Rehavam Zeevi, právě když se chystal odstoupit na protest proti návrhům obnovit jednání s Izraelci. K vraždě se přihlásila Lidová fronta pro osvobození Palestiny, která konstatovala, že to byla "odveta" za smrt jejího šéfa Abu Ali Mustafy, kterého zavraždily izraelské jednotky letos v srpnu. Zřejmě to téměř zlikvidovalo možnost, že by bylo obnoveno vyjednávání mezi Izraelem a Palestinci a vážně to otřáslo proamerickou spojeneckou aliancí na Blízkém východě.
  • Vládne zmatek ohledně toho, co dělá a kde se nachází ministr zahraničí Talibánu Mullah Abdul Wakil Muttawakil. Podle zpráv opustil Afghánistán a navázal kontakt v Itálii s bývalým afghánským králem Zahirem Shahem.
18. 10. 2001
Na speciální bezplatné telefonní lince 0841 111120 přístupné prozatím pouze z veřejné telefonní sítě se budou lidé moci s odborníky z řad Policie České republiky a Hasičského záchranného sboru České republiky poradit, zda je důvodné se obávat doručených podezřelých listovních zásilek či jiných předmětů. Lidé ale nemají panikařit, České republice biologický útok zřejmě nehrozí. Podrobnosti viz níže.
Poslední známý výskyt viru Ebola v Ugandě
18. 10. 2001
Fotograf Britských listů Luboš Wišniewski v minulých dnech cestoval přes Turecko do Íránu a odtud do Arménie. Byl vrácen z turecko-íránských hranic s varováním, že v Íránu údajně zuří epidemie Eboly. Ebola je vysoce infekční, nesmírně virulentní infekce, která vede k rychlému úmrtí a předtím ke krvácení se všech tělesných otvorů. Informace o epidemii v Íránu se nám nepodařilo ověřit z nezávislých zdrojů. Například internetové stránky britského ministerstva zahraničí, které varují turisty, do kterých zemí je či není možno vstoupit, o této údajné epidemii nepraví vůbc nic. Wišniewski od íránských hranic rychle prchá a prozatím není schopen víc informovat na místě. Slíbil však informace a reportáž s fotografiemi do některého z příštích vydání BL, pokud se dostane k internetu. Informace o infekci podobné Ebole mezi afghánskými uprchlíky prchajícími do Pákistánu a dalších okolních zemí však mezinárodními sdělovacími prostředky přesto probleskly minulý týden. O počínající epidemii krymsko-konžské verze haemorrhagické horečky v Pákistánu (Quetta) informovalo i Radio BBC. Kupodivu bez většího ohlasu.
Susan Sontag
18. 10. 2001
Americká spisovatelka Susan Sontagová vyjádřila (zde česky) těsně po teroristických útocích z 11. září v časopise New Yorker nevoli z infantilizace americké společnosti, jíž se na občanech dopouštěli politikové a sdělovací prostředky. Vysloužila si tím přízvisko "zrádce amerického národa". Jak se na situaci dívá nyní, se jí zeptal internetový časopis Salon.com
18. 10. 2001

Nesouhlasím s černobílým viděním Štěpána Kotrby

Text, který vydal Štěpán Kotrba jako svůj včerejší zahraničněpolitický sloupek pod názvem "Přirozené pravidlo nespravedlnosti", vyžaduje podle mého názoru určitou korekci. Štěpán Kotrba má samozřejmě právo na svůj názor, osobně si však daleko více vážím jeho informovaných analýz vnitřní politické situace uvnitř ČSSD než jeho pokusů o interpretaci mezinárodní politiky, kde mu, zdá se mi, chybějí hlubší informace, a tak se dopouští stereotypních, černobílých, občas poněkud ideologicky působících zkreslení. Štěpán Kotrba si neodpustil poznámku, a tak si přečtete současně i jeho reakci.
Novinář Ivan Brezina
18. 10. 2001
'Jak ochotně poskytují česká média hyenám prostor,' se diví humanista a zoolog Ivan Brezina ve svém článku 'Hyeny mezi námi' v Reflexu (41). Do této kategorie jmenuje Erazima Koháka, Ludvíka Vaculíka a Jakuba Patočku a implicitně mnohé další, jimž připisuje autor názor, 'že si za to oběť může sama'. Navíc tito lidé podle něj využívají 'americkou tragédii' ke svým 'propagandistickým cílům'. Musím se přiznat, že mi nejdřív tento nenávistný článek vyrazil dech. Měl jsem pocit, jako bych se ocitl ve třicátých letech v Sovětském svazu nad vydáním Pravdy. Z každého autorova slova čiší upřímná zášť a zároveň hluboký strach z jakékoli pochybnosti. Toto vyjadřování bylo typické pro nejzavilejší stalinisty, termín, který nemyslím jako urážku, ale jako popis stavu mysli, naprostého zaslepení a až náboženského zapálení. Nutnost pošpinit a ponížit "třídního nepřítele" v očích 'běžného čtenáře' byla vlastní právě komunistickým komentátorům (ale samozřejmě nejen jim).
18. 10. 2001

Proč dělat reklamu umělecky profláknutému výtvarníkovi?

Nejsem zaujatý vůči občas krkolomným intelektuálním kombinacím Jiřího Peňáse, přes které se nakonec tento jemný muž přece jen propíše k tomu,co chce říci. Vůbec se mu to ale nepovedlo v článku Prestižní malíř vzpomíná,aneb co chce říci instinkt Kristiana Kodeta, otištěném v časopise Týden (č.32/2000), kde je Jiří Peňás šéfem kulturní rubriky. Nechápu důvod, proč Týden dělá reklamu knize umělecky profláknutého výtvarníka. Nerozumím tomu o to víc, platí-li v seriozních médiích docela respektované pravidlo, že co nestojí za pozornost, o tom se nepíše.
17. 10. 2001
Podmínkou demokracie není důvěra vládě, ale skepse a kritičnost veřejnosti. Jestliže nebudeme připraveni zpochybňovat, odhalovat chyby politiků a energicky projevovat své odlišné názory, začínáme se podílet na spiknutí, jehož důsledkem je likvidace politického zřízení, které mají naše vlády bránit. Pravými obránci Ameriky jsou ti, kteří jsou nyní obviňováni z antiamerikanismu - to jsou argumenty George Monbiota v deníku Guardian.
17. 10. 2001
"I když vás a vaše spoluobčany civilisty usmrcujeme v počtech, které nelze ověřit z nezávislých zdrojů, je to jen pro vaše vlastní dobro. Vím, že jsme vás už jednou žádali, abyste s námi stáli po boku, ale poslali jsme vám jen pár mužů ze speciálních jednotek SAS a pak jsme vás nechali ve štychu, na pospas Rusům, zoufalé chudobě a zuřivému extremismu, a tak dál, ale tentokrát to uděláme jinak.Teď už neodejdeme. Ne. Určitě tam zůstaneme, i když, upřímně řečeno, ona ta vaše země bude tak trochu radioaktivní v důsledku veškerého toho ochuzeného uranu, kterým ji teď bombardujeme. Tak jen nepropadat depresi a hněvu a jen si nemyslete, že vám někdo povolí z vaší země emigrovat a stát se ekonomickým uprchlíkem pouze proto, že je ve vaší vesnici spousta mrtvol a shořely vám domovy. To není důvodem k emigraci. Řeknu vám zcela otevřeně, cestovat do Doveru jako uprchlík jen proto, že jsme z vás uprchlíky udělali, to by nebylo moudré." - Satirický text A. L. Kennedyho, který vyšel v deníku Guardian.
Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2001 Zrádce národa Susan Sontagová: "Není divu, že jsou sdělovací prostředky zastrašeny"   
18. 10. 2001 Ještě jednou o svobodě, Havlovi, Spojených státech a demokracii Jan  Čulík
17. 10. 2001 Cenzura: Spojené státy odkoupily civilní satelitní záběry války v Afghánistánu   
17. 10. 2001 Satira: Dopis Tonyho Blaira Afgháncům   
17. 10. 2001 Jak Amerika umlčuje skeptiky   
16. 10. 2001 "Odsuzujeme cenzuru americké vlády vůči sdělovacím prostředkům"   
15. 10. 2001 Američtí "jestřábové" chtějí obvinit Irák   
14. 10. 2001 Good PR: How Britain succesfully presented itself as a racist imperial power to the Czech Republic. Jan  Čulík
14. 10. 2001 O západní "nadřazenosti" Umberto  Eco
13. 10. 2001 O korumpujícím nebezpečí "mocenské turistiky"   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2001 Policie ČR: Kam se obrátit o radu, dostanete-li "podezřelý balíček"   
18. 10. 2001 Spravedlnost nebo pomsta? Dominik  Lukeš
18. 10. 2001 Brezinovy hyeny Dominik  Lukeš
18. 10. 2001 Humanitární organizace: Zastavte bombardování, v Afghánistánu hrozí hladomor 7,5 milionů lidí   
18. 10. 2001 Zuří mezi afghánskými uprchlíky v Íránu epidemie Eboly?   
18. 10. 2001 K prvnímu útoku antraxem mimo USA došlo v Keni   
17. 10. 2001 31 osob přišlo v americkém Senátu do styku s antraxem   
17. 10. 2001 Talibán se znovu pokusil nabídnout Američanům bin Ladena   
17. 10. 2001 Cenzura: Spojené státy odkoupily civilní satelitní záběry války v Afghánistánu   
17. 10. 2001 Antrax: má smysl propadat panice?