Mayová: "Sturgeonová je posedlá skotskou nezávislostí"
3. 3. 2017
Britská konzervativní premiérka Theresa Mayová obvinila skotské nacionalisty, že zanedbávají domácí politiku a starají se "jen o získání skotské nezávislosti". Tvrdila to paradoxně v situaci, kdy se drasticky rozkládá anglické věznictví, školství i zdravotnictví, za něž Mayová nese přímou odpovědnost.
Zároveň Mayová odmítla poskytnout Skotsku pravomoci týkající se rybářství a zemědělství Skotska, které mají být po brexitu repatriovány z Bruselu.
Šéfka skotských nacionalistů Nicola Sturgeonová se snaží přimět vládu Mayové v Londýně, aby Skotsku při vyjednávání o brexitu poskytla zvláštní podmínky, včetně setrvání Skotska ve společném evropském trhu a včetně umožnění Skotsku, aby na rozdíl od Anglie si uchovalo volný pohyb obyvatelstva se zeměmi Evropské unie.
Pokud tyto podmínky nebudou splněny, Sturgeonová chce uspořádat nové referendum o skotské nezávislosti, které by zachovalo členství Skotska v Evropské unii.
Mayová nyní právo Skotska na nové referendum zpochybňuje. Nyní také Mayová zpochybnila, že by Skotsko mělo po brexitu získat podstatnou dividendu poté, co Londýn převezme rozhodovací pravomoci z Bruselu.
Sturgeonová trvá na tom, že podle dohody o decentralizaci Skotska má Skotsko právo určovat svou politiku o námořním rybaření a o zemědělství a má přímo dostat tyto pravomoci, až budou repatriovány z Bruselu. Mayová to nezaručuje, čímž zvyšuje hněv skotských nacionalistů.
Sturgeonová poukázala na to, že Skotsko hlasovalo pro setrvání v EU poměrem 62 procent ku 38 procentům hlasů, a zdůraznila, že konzervativci nemají ve Skotsku žádný mandát:
"Pokud si paní premiérka myslí, že může přijet do Skotska a dělat nám tady přednášky o tom, kdo má mít moc, jako jedna její předchůdkyně, měla by si uvědomit, že její vláda nemá ve Skotsku vůbec žádný mandát a vůbec žádné demokratické právo vyčlenit nás z Evropy a z jednotného trhu proti naší vůli. Stále častěji si však tato konzervativní vláda myslí, že si může se Skotskem dělat, co chce, a že jí to projde."
Podrobnosti v angličtině ZDE
VytisknoutObsah vydání | Pátek 3.3. 2017
-
3.3. 2017 / Jan ČulíkOdborový předák Josef Středula se zdiskreditoval poskytnutím rozhovoru nenávistnému serveru4.3. 2017 / V Londýně v sobotu demonstrovaly desetitisíce lidí proti rozkladu zdravotnictví za vlády Theresy Mayové4.3. 2017 / Jak konzervativci předstírali pro televizi, že sál byl při projevu Mayové v Glasgow plný3.3. 2017 / Donald Trump junior "zřejmě obdržel 50 000 dolarů" za účast na akci propagující ruskou intervenci v Sýrii2.3. 2017 / Co možná nevíte o příjmech v ČR24.2. 2017 / Jak lidé nenáviděli židy3.3. 2017 / Grafika is not dead2.3. 2017 / Rekordní počet šesti prestižních cen pro televizní práci, o niž naši čtenáři neprojevují valný zájem2.3. 2017 / Trumpovým ministrem obchodu bude člověk, který žehnal brexit jako příležitost převzít britský business2.3. 2017 / Kryštof KozákPostoj části české společnosti k problematice migrace je ve světle českých dějin ostudný2.3. 2017 / Kryštof KozákJak místo vyhrocených diskusí nad maturitou z matematiky zlepšit její výuku1.3. 2017 / Bavorsko zvažuje časově neomezenou vazbu pro podezřelé z terorismu. Opozice a právníci jsou proti1.3. 2017 / Rusové plánující zavraždění černohorského premiéra cvičili v roce 2014 podvratnou skupinu v Moldavsku1.3. 2017 / Politické komentáře na masopustu v Düsseldorfu1.3. 2017 / Tomasz OryńskiVelké úspěchy polských politiků v zahraničí a ve školství a závažný teologický výboj katolického myslitele2.3. 2017 / Hospodaření OSBL za únor 2017