Stávky těžko mohou změnit povahu zdejšího průmyslu

1. 3. 2017 / Boris Cvek


Pan Řezáč vidí hlavní problém nízkých mezd v ČR v tom, že se tu nestávkuje, a zřejmě má aspoň částečně pravdu. Podle mne však skutečný problém je v tom, že pokud základní koncepce ekonomické výkonnosti ČR je dána výrobou s nízkou přidanou hodnotou, pak jsou nízké platy a nízké korporátní daně asi opravdu jedinou cestou, jak obstát v globální ekonomické soutěži. Stávkováním se tohle těžko dá změnit. Klíčová je v tomto ohledu vládní koncepce vzdělávání, strategická podpora něčeho lepšího než montoven, změna mentality z těžkého průmyslu na průmysl spíše inteligentní atd.

Na druhou stranu naprosto souhlasím s tím, že je mnohem lépe pro celou naši společnost, aby zisky z výroby šly do platů pracujících tady (zvýší se tím kupní síla a možnost uživit zdejší služby, o odvodech státu nemluvě) než do zahraničí akcionářům. Odbory by v tomto měly výrazně zvýšit tlak na některé zaměstnavatele. Jenže působení odborů někdy působí velmi podivně… např. místo toho, aby odbory tlačily na vlastníka severočeských uhelných dolů, aby se se zaměstnanci více dělil o svůj zisk, tak za něho lobují, aby mohl nadále drancovat krajinu prostřednictvím prolomení těžebních limitů. To je mentalita ROH, kde tak nějak bez povšimnutí stát předal svou auru nedotknutelnosti kapitalistovi.

Vytisknout

Související články

Češi chudí teprve budou, a brzy...

2.3. 2017 / Bohumil Kartous

Autor obrázku: Jáchym Bohumil KartousČeská ekonomika doposud těžila ze dvou konkurenčních výhod na globálním trhu. Z relativně kvalifikované a zároveň levné pracovní síly a z geografické blízkosti evropského ekonomického generátoru, Německa. V řádu l...

Obsah vydání | Pátek 3.3. 2017