Britské listy 29.7. 1996:
Globální teror a hrozba národnímu státu
29. 7. 2016
Atlanta není jediným místem, které v posledních měsících utrpělo teroristický útok, zaměřený na civilisty. Stejně byly postiženy Manchester, Barcelona, Bastia a Islamabad, nemluvě o 230 cestujících, kteří zahynuli v letadle firmy TWA cestou z New Yorku do Paříže.
Národní stát začíná být stále méně efektivní při zajišťování bezpečnosti svých občanů. Přitom tato schopnost byla jedním z hlavních důvodů jeho vzniku, vedle schopnosti vést válku a vybudovat národní hospodářství.
I tyto schopnosti národního státu jsou nyní stále více ochromovány.
Dokonce i Spojené státy nyní přiznávají, že nejsou schopny jen tak vyhlásit válku, jak to bylo možné třeba v devatenáctém století. Situace v ekonomice je dobře známá: Multinacionální společnosti a globální kapitálové trhy už téměř úplně zlikvidovaly vliv národních států na národní hospodářství.
Upadá vliv nacionálního státu, nadnárodní organizace, které by měly být schopny ho nahradit, však nezaujímají tuto novou roli. Evropská unie nemá příliš velké schopnosti prosazovat se proti silným národním zájmům. OSN trpí finanční krizi. Prostředky Mezinárodního měnového fondu a Světové banky jsou omezeny.
Národní stát je v dnešní době na ústupu a s ním i síť mezinárodních vztahů, které vytvořily světový diplomatický a obchodní pořádek. V důsledku toho vzniká anarchie, kdy staré modely přestávají fungovat.
Tyto procesy jsou všudypřítomné. Neprojevují se jen terorismem. Jsou například zřejmě i v tom, jak dosavadní státní či veřejnoprávní, národní televizní stanice jsou na ústupu před vítězící satelitní televizí. Nebo je neobyčejně naléhavé, aby se přestaly drancovat ryby v mořích - Evropská unie je bezmocná, nedokáže prosadit v této věci jednotnou politiku, kterou by rybolovné firmy respektovaly.
Dokonce i to, co bývalo hlavním právem národního státu, totiž vybírat daně, je nyní ohroženo. Objem vybraných daní klesá, protože firmy se ukrývají své zisky v zemích, kde je nemusejí zdaňovat.
Profesor David Held argumentuje v důležité, nedávno vydané knize Democracy and the Global Order (Demokracie a světový pořádek), nakladatelství Polity Press, že vznik národních demokratických svobod byl důsledkem nejen úsilí státu získat v očích občanů legitimitu a loajalitu, ale i ústupek obyčejným lidem, kteří vyžadovali občanská práva. Jinými slovy, silný stát, politická komunita a demokratická vlád jsou těsně spojeny. Slabé státy jsou většinou neschopné udržet demokracii - viz zkušenost Jižní Ameriky.
Held argumentuje, že nacionální stát je už věci minulostí. Musíme dnes vybudovat nadnárodní instituce a s nimi daleko kosmopolitnější demokracii. Pokud to neučiníme, ztratíme kontrolu nad světem a s tím i nedokonalou demokracii, které se těšíme dnes.
Will Hutton, Observer, 28.7.96
(Will Hutton, autor ekonomické analýzy stavu dnešní Británie, The State We Are In, která je už řadu měsíců v Británii bestsellerem.)
VytisknoutObsah vydání | Pátek 29.7. 2016
-
31.7. 2016 / Jaké má Donald Trump vazby na Rusko?29.7. 2016 / Dvacet let Britských listů30.7. 2016 / Kampaň Hilary Clintonové: Demokratická strana se znovu stala terčem hackerského útoku z Ruska29.7. 2016 / There is no difference between islam and islamism, says the spokesperson of the Prague archbishopric29.7. 2016 / Globální teror a hrozba národnímu státu29.7. 2016 / Postoj Evropy k islámu?29.7. 2016 / Konec německého zlatého věku29.7. 2016 / Karel DolejšíAmerická předvolební krize by měla jediné korektní řešení: Vyřazení obou kandidátů28.7. 2016 / Stav světa28.7. 2016 / Dva týdny, šest zemí, osm útoků, 247 mrtvých...28.7. 2016 / Odpověď na rasismus27.7. 2016 / Přijďte v sobotu na Koncert pro Evropu!27.7. 2016 / Středovýchodní Evropa nechce žádné uprchlíky - konflikt v Sýrii však živí obrovským prodejem zbraní do oblasti27.7. 2016 / Bavorsko žádá od Berlína tvrdou reakci na vraždění27.7. 2016 / Útoky v Evropě: Teroristé nejsou duševně nemocní26.7. 2016 / Pacient zastřelil v Berlíně lékaře a pak sám sebe17.7. 2016 / Hospodaření OSBL za červen 2016