Co se událo ve vzdělávání v minulém týdnu
6. 10. 2014 / Bohumil Kartous
V neděli 5. 10. proběhl světový den učitelů. V ČR stále neexistuje systém hodnocení kvality učitelů, byť jsou právě oni opakovaně shledáváni jako klíčový prvek vzdělávání. V CERGE-EI analyzovali data z přijímacích zkoušek a potvrdili hypotézu, že vliv stresu na výsledek je zásadní a může být rozhodující. Vyšel aktuální žebříček úrovně VŠ Times Higher Education, dominují v něm anglosaské školy. Přinášíme přehled událostí ve vzdělávání v pravidelném týdenním souhrnu Beduin (29. 9. -- 5. 10. 2014), připravovaném obecně prospěšnou společností EDUin
Témata týdne:
- Světový den učitelů letos připadl na neděli 5. 9.
- O vztahu demokracie, učitelů a studentů, stejně jako o otázkách řízení škol a podobných je rozhovor s Lejfem Moosem, profesorem pedagogiky z Aarhuské univerzity v Kodani (Časopis Studia Paedagogica, FF UK).
- Vzdělání otce je podle posledního britského průzkumu silnějším faktorem úspěchu dítěte ve vzdělávání než faktor vzdělání matky (Guardian).
- Zájem rodičů o školy vymykající se běžným standardům dokumentuje reportáž z Brna (iDNES.cz).
- To, že VŠ vzdělání není zárukou ochrany před bezdomovectvím, dokumentují aktuální statistiky (ČT).
- Poslankyně Zelienková (ANO) by ráda zpoplatnila studium na českých VŠ lidem, kteří budou schopni studovat v českém jazyce a pocházejí mimo EU, stranický kolega Zlatuška jí to rozmlouvá.
- Vřele doporučujeme blog o nepití mléka, nedisciplinovanosti a vůbec výchově dětí v mateřských školách.
Výrok týdne:
"Dystopická varianta vývoje VŠ v Praze je, že tu zbudou dvě VŠ, a to UK a ČVUT. Všechny ostatní zaniknou, protože nebudou mít studenty. Ti budou studovat v zahraničí.." Jan Kasl na diskusním fóru kandidátů na primátora organizované pražskou American Chamber of Commerce, 2. 10. 2014.
Novinky (výběr ze zajímavých událostí)
- Diskuse o české učitelce/učiteli. Podle indexu efektivity učitelů (sleduje poměr "náklady na platy -- vzdělávací výsledky v mezinárodních průzkumech") patří ti čeští na špičku (Respekt). Jak tvrdí Eric A. Hanushek, diskusi o kvalitě učitelů nelze vést bez toho, aniž bychom se pokusili jejich práci zhodnotit (Britské listy). Zájmům trhu práce údajně neodpovídá množství praktiků ve školách (iHNED.cz).
- Stres a vzdělávání. Podle výzkumu Tomáše Protivínského a Daniela Münicha z CERGE-EI na datech z přijímacích zkoušek (od společnosti Scio) má stres významný vliv na výsledek testu u přijímacích zkoušek. O vlivu stresu na žáky existuje řada vědeckých publikací a rešerší. Zároveň se vede vědecká diskuse o tom, jak se naučit se stresem pracovat. Stres má významný vliv i na učitele. Jak stresu předejít se mohou učitelé dozvědět v rámci podpůrné skupiny organizované EDUinem (Inspirace z (a do) praxe).
- Romové (nejen) ve vzdělávacím systému. Zkušenost Romky v českém školském systému zprostředkovává příběh Magdaleny Karvayové (Referendum). Klíčovou roli učitelů v možnostech rozvoje romských dětí dokumentuje výzkum socioložky Laury Fónadové z MU v Brně. O tom, jak vzdělání determinuje sociální možnosti Romů, je komentář Boba Kartouse (Hospodářské noviny). Pozadí vztahu české společnosti k Romům a relativní zanedbatelnost vlivu školy na tento vztah u studentů ozřejmuje Daniel Prokop (Salon Práva).
- Kvalita vysokých škol. V aktuálním žebříčku Times Higher Education dominují zejména univerzity z USA a pak Británie, zejména ty z USA. První česká, UK, je ve čtvrté stovce. Žebříček odpovídá faktu, že lídří v řadě zemí získávají vzdělání právě zde.
Inspirace z (a do) praxe
- Poslední možnost nominovat na Eduína 2014. Cena za inovativní projekty ve vzdělávání, už jen do 15. 10.
- Příběhy 20. století. Přihlášky do soutěže na podporu vytváření vlastní orální historie prodlouženy do 20. 10.
- Jak na občanskou výchovu. Učíte tento předmět? Pomozte jej zmapovat prostřednictvím dotazníku.
- Zvoní. Nové číslo časopisu o tématech blízkých vzdělávání z pohledu školy i rodiny.
- Zlatý oříšek. Soutěž pro nadané děti (bez předem daných kategorií).
- Filmy do výuky. Dokumentární a výukové filmy na webu Jeden svět na školách: kromě dějinám už i přírodověda.
- Jak může vypadat Extra třída, medailonky z terénu: Deblín, Dolní Žandov, Chomutov, Frýdlant, Opočno, Petroupim.
Akce tohoto a příštího týdne (výběr z EDUkalendáře)
- Kongresové dny výchovného poradenství. 9. -- 10. 10. v hotelu Continental, Kounicova 6, Brno.
- Konference Cizí jazyky pro zvýšení kvality cestovního ruchu. Určeno pro vzdělavatele všeho druhu. 9. 10., sál zastupitelstva KÚ JČK, U Zimního stadionu 1952/2, České Budějovice.
- Jak komunikovat inkluzi? Workshop designového myšlení, 10. 10., Langhans, Vodičkova 37, Praha.
Více akcí a podrobnosti ke každé z nich najdete v EDUkalendáři
VytisknoutObsah vydání | Pondělí 6.10. 2014
-
6.10. 2014 / Rubl dosáhl historického minima6.10. 2014 / Karel Dolejší"Příměří" na Ukrajině znamená, že separatisté přecházejí do útoku pod Debalcevem6.10. 2014 / "Západní strategie boje proti islamistům nefunguje"6.10. 2014 / Přesně plníme scénář, který nám předepsal Isis6.10. 2014 / Karel DolejšíSvět se soustředí na americké nálety. Asad obkličuje Aleppo a hatí Obamovy plány6.10. 2014 / Carmen Segarra, disidentka z Wall Street4.10. 2014 / Britští muslimové se sjednotili v zuřivosti nad vraždou britského charitativního pracovníka Islámským státem3.10. 2014 / Mali: Nejméně devět "modrých přileb" zemřelo v léčce3.10. 2014 / Kim Čong-un "nekontroluje KLDR"2.10. 2014 / Britská úvěrová společnost Wonga zruší dluhy svých 330 000 zákazníků v hodnotě 7,7 miliard Kč1.9. 2014 / Hospodaření OSBL za srpen 2014