Co se událo ve vzdělávání v minulém týdnu
2. 10. 2014 / Bohumil Kartous
Novela školského zákona jde do druhého čtení ve sněmovně včetně kontroverzních formulací ustanovení týkajících se umisťování dětí do praktických škol, a to v době, kdy Evropská komise žádá po ČR informace o diskriminaci Romů ve vzdělávacím procesu. Sněmovna také přehlasovala návrh zákona o tzv. dětské skupině a zákona tak s největší pravděpodobností vejde v platnost v podobě, která ohrožuje existenci lesních školek a podobných zařízení. Pro a proti v otázce jednotných přijímaček na SŠ. Přinášíme přehled událostí ve vzdělávání v pravidelném týdenním souhrnu Beduin (22. 9. -- 28. 9. 2014), připravovaném obecně prospěšnou společností EDUin.
Témata týdne:
- Novela školského zákona jde do druhého čtení, stále je čas eliminovat rizika, zejména s ohledem na vzdělávání žáků se speciálními potřebami.
- V pátek 26. 9. proběhl Evropský den jazyků podporující rozvoj jazykového vzdělávání. Na Stream.cz vyběhl další díl Vší ve škole věnovaný "chybě a práci s ní" .
- Ondřej Štefl začal publikovat vizionářský blog na pokračování s názvem Černé labutě vzdělávání.
- Ve středu 24. 9. proběhlo další setkání kampaně Úspěch pro každého žáka, v pátek 26. 9. konference Předškolní vzdělávání pro udržitelný rozvoj, více informací o nich přineseme na EDUin.cz. Respekt vydal zajímavé texty o překvapivé inkluzi v Brazílii a průmyslově pojatém vzdělávání v Číně.
Výrok týdne:
"Přivydělávám si jako copywriter. Tato profese neodpouští chyby. Přesto, se mi stalo a stává, že nějakou udělám. Než odešlu svůj článek, čtyřikrát si text po sobě přečtu a pro jistotu mám po ruce pravidla Českého pravopisu. (...) Děti by měly být vedeny k tomu, aby dokázaly psát bez hrubých chyb, ale nikoliv formou pětek (...)." Jiřina Tylová, studentka ČZU v Praze, v komentáři k dílu Vší ve škole, který se věnuje chybám.
Novinky (výběr ze zajímavých událostí)
- Evropská komise oficiálně požádala ČR o informace o diskriminaci Romů v českém vzdělávacím systému (Týden). Jedná se o první krok v proceduře, která může vést k žalobě pro porušování základních práv občanů. Před 18 měsíci apelovala v této věci na EK Amnesty International (Britské listy). Výzva přichází v době, kdy novela školského zákona prošla do druhého čtení ve sněmovně s kontroverzní formulací pasáží věnovaných umisťování dětí do praktických škol, což je faktický důvod zájmu EK. Množství Romů na praktických školách je vysoce disproporční (28,4 % z celkového počtu). Aktuální průzkum mezi romskými ženami přitom ukazuje, že jejich cílem je plnohodnotné vzdělání pro jejich děti.
- Sněmovna přehlasoval výhrady Senátu k zákonu o dětské skupině. Poslanecká sněmovna přehlasovala návrh Senátu na vynětí lesních školek ze zákona o dětské skupině, čímž je nadále vystavuje riziku uzavření kvůli nesplnění hygienických norem. Podle předkladatelů rok na adaptaci stačí. Nejde jen o lesní školky, ohroženy jsou další zařízení pro předškolní děti, zejména pro ty z chudých rodin. Ignorantský přístup sněmovny kritizuje v blogu Tomáš Feřtek. Mezi tím sesbírala petice na podporu lesních školek více než 14 tis. podpisů. Podle článku z Týdne přitom nedostatek styku dětí s přírodou zapříčiňuje zdravotní problémy a poruchy chování.
- Jednotné přijímačky: pro a proti kulatého stolu. Kulatý stůl SKAV přinesl zajímavý souhrn argumentů pro a proti jednotným přijímačkám na SŠ. Viceprezident Svazu průmyslu a obchodu Radek Špicar, organizace druhdy podporující podobné kroky, považuje tento nápad za nešťastný. Komentář Jiřího Leschtiny kritizující hlavní rizika jednotných přijímaček vyšel v Hospodářských novinách. Zajímavou souvislostí je, že novela školského zákona neupravuje pasáže týkající se přijímaní na SŠ, nechává tedy pravomoc řediteli.
- Digitální hry a jejich role ve vzdělávání. Důležitost digitálních her ve vzdělávání zdůraznila akvizice Microsoftu, který koupil tvůrce globálně rozšířené hry Minecraft. Vzdělávání založené na digitálních hrách se během několika málo let stalo etablovanou vzdělávací metodou. Příkladem hry šité na mísu vzdělávání je Classcraft. Mezi tím pokračuje "boj" českých škol s mobilními zařízeními a vedou se odborné diskuse nad tím, kdy počítače ve vzdělávání škodí a kdy prospívají. Protichůdné tendence se týkají zejména tzv. multitaskingu (více činností vykonávaných naráz) a pozornosti.
Inspirace z (a do) praxe
- 50 TED talks, které stojí za to. Krátká inspirativní videa lidí, kteří mají co říct ke vzdělávání.
- Semestr Mimo školu. Zkuste sebevzdělávání zaměřené na dovednosti pro 21. století, otevřeno pro každého.
- Kreativní partnerství pro rovné příležitosti. Původně anglický, v praxi prověřený program na rozvoj kreativních metod ve školní výuce. Zapojte se.
- Nechybujte.cz. Portál zaměřený na rozvoj vašich dovedností v používání českého jazyka. Slovníky i gramatika.
Akce tohoto a příštího týdne (výběr z EDUkalendáře)
-
EDUin startuje EDUpoint Praha! Místo, kde je vzdělávání doma. Pevnostní 651/8, 162 00 Praha 6. Pravidelný úterní EDUhub (13:00 -- 18:00) -- síťujte se, nebo si dělejte na svém. Kontakt: tamara.kovacova@eduin.cz.
- Debata středoškoláků s politiky - s kandidáty na pražského primátora. 1. 10. od 13 do 14 hodiny, Dům ABF, Václavské náměstí, Praha.
- Analýza přijímaček na SŠ. Představí CERGE-EI a Scio, 2. 10 v 11:00, Politických vězňů 7, Praha.
Více akcí a podrobnosti ke každé z nich najdete v EDUkalendáři
VytisknoutObsah vydání | Čtvrtek 2.10. 2014
-
2.10. 2014 / Britská úvěrová společnost Wonga zruší dluhy svých 330 000 zákazníků v hodnotě 7,7 miliard Kč2.10. 2014 / Nová australská legislativa je vítězstvím teroristů1.10. 2014 / Cameronův rap ze sjezdu Konzervativní strany1.10. 2014 / Proč nebombardujeme rovnou celý muslimský svět?1.10. 2014 / Nigérie zřejmě zastavila epidemii eboly1.10. 2014 / Poslanci projednají petici za dobrý zákon o Šumavě1.10. 2014 / NATO: Na Ukrajině jsou stále stovky ruských vojáků30.9. 2014 / Britští konzervativci omezí svobodu projevu1.9. 2014 / Hospodaření OSBL za srpen 2014