BRITSKÝ POLICEJNÍ STÁT:
Britský soud znepokojujícím rozhodnutím učinil rovnítko mezi novinářskou prací a terorismem
20. 2. 2014
Britský Nejvyšší soud rozhodl, že zadržení Davida Mirandy, partnera novináře Glena Greenwalda, který vezl z Německa do Brazílie digitální materiál od Edwarda Snowdena, na londýnském letišti Heathrow po dobu osmi hodin bylo "zcela legální". Soudci sice akceptovali, že Mirandovo zadržení a konfiskace počítačového materiálu, který vezl, "nepřímo narušilo svobodu tisku", avšak prý to bylo ospravedlnitelné legitimními a "velmi naléhavými" požadavky bezpečnosti státu.
Soudci Laws, Ouseley a Openshaw vydali verdikt, že Mirandovo zadržení na letišti podle Zákon aproti terorismu z roku 2000 bylo legální, uměřené a neporušilo evropské lidskoprávní záruky svobody projevu.
Miranda vezl z Německa do Brazílie zakódované počítačové soubory, včetně externího hard disku, který obsahoval 58 000 vysoce tajných britských špionážních dokumentů. Mirandovy letenky zarezervoval deník Guardian, který také financoval jeho cestu.
Soudce Laws se vyjádřil, že zkonfiskovaný materiál obsahoval osobní informace, které by umožnily identifikaci britských špionů, včetně těch, kteří pracují v zahraničí.
Greenwald sdělil soudcům, že bezpečnostní služby stoprocentně věděly, že materiál, který konfliskují, je novinářský a nikoliv teroristický. Dodal, že neexistují důkazy, z nichž by vyplývalo, že cokoliv ze Snowdenových dokumentů bylo zveřejněno, ohrozilo něčí život. Miranda dodal, že materiál byl tak složitě zašifrovaný, že on sám ho nedokázal otevřít.
Soudce Laws tvrdil, že ani Greenwald ani Miranda neměli dostatečné informace, aby dokázali posoudit, zda je materiál pro někoho nebezpečný.
Miranda uvedl, že se odvolá: "Proti tomuto rozhodnutí se odvolám a budu se odvolávat až do konce, nikoliv proto, že bych měl problém s tím, čím mě britská vláda nazývá, ale proto, že si cením svobody tisku, která je příliš důležitá a je nutno za ni bojovat až do konce. Samozřejmě nesouhlasím, že mě soud oficiální označil za osobu podezřelou z terorismu, ale dny Britského impéria už skončily a toto rozhodnutí nebude mít žádný efekt mimo hranice Británie."
Mluvčí společnosti Guardian News & Media konstatoval: "Jsme zklamáni dnešním rozsudkem, který znamená, že zákon proti terorismu může být nyní zneužíván na zatýkání osob, které pracují na fundamentálně důležitých tématech. Rozsudek zaujímá velmi úzký názor na to, co je v 21. století novinářská práce a velmi široký názor na to, co je 'terorismus'. Shledáváme to znepokojujícím."
Soudní rozhodnutí široce odsoudily lidskoprávní organizace, avšak londýnská Metropolitní policie ho přivítala.
Soudní rozhodnutí také ostře kritizovali někteří politikové, například bývalý konzervativní stínový ministr vnitra David Davis, který zdůraznil, že když se Zákon proti terorismu schvaloval, nikdo si nemyslel, že bude používán proti novinářům.
Podrobnosti v angličtině ZDE
VytisknoutObsah vydání | Čtvrtek 20.2. 2014
-
20.2. 2014 / 27 anglikánských biskupů obvinilo Davida Camerona, že zahnal půl milionu lidí do zoufalé chudoby20.2. 2014 / Na Ukrajině pokračují potyčky a ohrožují příměří20.2. 2014 / Britský soud znepokojujícím rozhodnutím učinil rovnítko mezi novinářskou prací a terorismem19.2. 2014 / Ukrajinský prezident "uzavřel příměří"19.2. 2014 / Jiří JírovecTak tu Semelovou pověste, ať maj jednou komunisti po kom přejmenovávat náměstí19.2. 2014 / V britském sociálním státě panuje atmosféra strachu18.2. 2014 / Ministr skotské vlády se stal terčem rasového útoku, když prodával skotský Nový prostor18.2. 2014 / BBC 3 hledá mladé Čechy, žijící v Británii, kteří by ukázali Angličanům, jak si najít práci17.2. 2014 / Daniel VeselýList Washington Post odsoudil pokrytectví Bílého domu ohledně diskriminace gayů v Rusku14.1. 2014 / Hospodaření OSBL za prosinec 2013