Ukrajina: Janukovyč míří do Číny. Chce půjčky pro kolabující ekonomiku

3. 12. 2013

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč navzdory vyhrocené domácí situaci odjíždí do Číny, kde chce získat půjčky a investice.

Protestující mezitím dále blokují hlavní vládní budovu v Kyjevě a zablokovali i dopravu. Usilují o pád vlády a rezignaci Janukovyče. Od neděle statisíce lidí zejména ze západní části země protestují proti prezidentovu rozhodnutí nepodepsat asociační dohodu s Evropskou unií a místo toho se integrovat s Ruskem.

Ukrajinská měna a dluhopisy jsou pod tlakem, stejně jako ceny akcií. Ovšem boj mezi Bruselem a Moskvou o vliv na Ukrajině dluhovou krizi neřeší a Janukovyč v pondělí ve státní televizi potvrdil odlet do Číny.

"Janukovyč se snaží ukázat, že Evropská unie a Rusko nejsou pro Ukrajinu jedinými možnými partnery," říká Volodymyr Fesenko z ukrajinského thinktanku Penta.

Fesenko se ovšem domnívá, že Peking může požadovat záruky ohledně ukrajinské politické a ekonomické stability, a podle něj je nepravděpodobné, že by prezident v Pekingu získal přímou finanční pomoc. Čína už ostatně poskytla Ukrajině půjčky v hodnotě 10 miliard dolarů.

Vláda v Kyjevě ovšem musí ve finančním roce 2014 dát dohromady více než 17 miliard dolarů k zaplacení účtů za zemní plyn a splátek dluhů.

Spolu se soukromým sektorem musí ukrajinský stát napřesrok uhradit dluhové splátky ve výši přes 60 miliard dolarů. To je ekvivalent třetiny hrubého domácího produktu.

Politický analytik Gleb Vyšlinskij upozorňuje, že prezident odjíždí ze země v nevhodnou dobu a rozhovory s opozicí to může velmi zkomplikovat.

Rusko si přeje vtáhnout Ukrajinu do jím vedené celní unie a zabránit historickému přeorientování země směrem k Západu.

Ukrajinský premiér Azarov, který podporuje sbližování s Ruskem, tvrdí, že během návštěvy Číny bude podepsáno přinejmenším 20 ekonomických a obchodních dohod, včetně smlouvy o přátelství a spolupráci.

Ukrajina obdržela půjčku v hodnotě 15 miliard dolarů od MMF, ale ta byla v roce 2011 zmrazena kvůli tomu, že Kyjev odmítl zrušit dotace na plyn a teplo pro domácnosti. Kyjev také odmítá požadavek na zavedení konvertibility národní měny, hrivny.

Vysoce postavená ukrajinská vládní delegace už navštívila Čínu v září, když čínská exportní a importní banka nabídla třímiliardovou půjčku určenou k opravě zavlažovacího systému na jihu země. Podle ministra zemědělství Prysjažňuka může půjčka pomoci zvýšit výnosy zrnin až o 12 milionů metrických tun, neboli zhruba o 50%. Lhůta splatnosti této půjčky je 15 let.

Vloni Čína půjčila Ukrajině 3 miliardy dolarů na zemědělské účely a 3,7 miliardy dolarů pro energetický sektor. Ukrajina v rámci této dohody vyveze každoročně do Číny zhruba 4 miliony metrických tun kukuřice.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Vytisknout

Související články

Ukrajina: země dvojího lidu

25.1. 2014 / Oskar Krejčí

Pro současnou Ukrajinu jsou příznačné dvě skutečnosti. Tou první je radikalizace některých skupin orientovaných výhradně buď na západ, nebo na východ. Tou druhou je chorobný strach vlády prezidenta Viktora Janukovyče z toho, že ji na Západě ozna...

Ukrajina: Demonstranti stupňují tlak na prezidenta Janukovyče

9.12. 2013

Desetitisíce lidí opět opět demonstrovaly v Kyjevě a požadovali rezignaci prezidenta. Někteří povalili sochu Lenina. Tento krok je symbolicky spojován s blízkým vztahem prezidenta Janukovyče k Moskvě. Odhady účasti na demonstraci se v závislosti ...

Sevastopolský zastupitel sbírá podpisy pod zvací dopis Putinovi

3.12. 2013

Sevastopolský městský zastupitel za vládní Stranu regionů Sergej Smoljaninov organizuje sběr podpisů místních obyvatel pod výzvu adresovanou prezidentu Ruské federace Vladimiru Putinovi. Jejím obsahem je žádost "poskytnout vojenskou pomoc na obranu s...

Ukrajinský parlament neodvolal vládu premiéra Azarova

3.12. 2013

Ukrajinský parlament dnes nevyslovil nedůvěru vládě premiéra Mykoly Azarova. Pro návrh předložený opozicí hlasovalo jen 186 poslanců, zatímco podle ústavy by byla třeba nadpoloviční většina, tj. nejméně 226 hlasů.

Azarov: Situace na Ukrajině "nese rysy státního převratu"

2.12. 2013

Ukrajinský premiér Nikolaj Azarov, jehož odvolání požaduje protestující opozice, dnes prohlásil, že situace, která vznikla v Kyjevě, nese rysy státního převratu. Parlament má zítra hlasovat o nedůvěře Azarovově vládě. "Je to velmi vážná věc...

Poprvé jsem viděl stát, který si chce sám omezit suverenitu

2.12. 2013

Ukrajinské úřady chtěly jednat o integraci své země s Evropskou unií spolu s Ruskem. Poprvé jsem viděl stát, který si chce sám omezit suverenitu, říká v rozhovoru pro Gazetu Wyborczu polský ministr zahraničí Sikorski. Paweł Wroński: Jak hodnot...

EU viní Rusko ze selhání asociačních jednání s Ukrajinou

29.11. 2013

Lídři Evropské unie dnes obvinili Rusko, že donutilo Ukrajinu upustit od podpisu asociační dohody s EU. V tomto smyslu se otevřeně vyjádřili předseda Evropské rady Herman Van Rompuy, předseda Evropské komise José Manuel Barroso ("časy omezené suveren...

Obsah vydání | Úterý 3.12. 2013