A co dál, občánku?
21. 6. 2013
Že tato vláda vládla s použitím korumpování námi volených poslanců, nad tím už nepochybuje nikdo z běžných občanů, píše Miroslav Daněk.
Velmi obratně se jednak ministři, ale i poslanci hájí tím, že jsou sice voleni za politickou stranu, ale pak mají volné ruce v tom, jak se budou chovat. Záleží prý jen na nich, co oni si představují pod pojmem nejlepšího vědomí a svědomí a nejsou přitom vázáni žádnými příkazy.Ale co s tím?
Náš politický systém je založen na svobodném a dobrovolném vzniku a volné soutěži politických stran respektujících základní demokratické principy a odmítajících násilí jako prostředek k prosazování svých zájmů -- tak to říká Ústava.
Takže na jedné straně je to soutěž politických stran a na druhé straně si poslanci mohou dělat co chtějí. Mohou přecházet z jedné politické strany do druhé, nebo dokonce si mohou dovolit založit nějakou stranu, která se soutěže politických stran vůbec nezúčastnila. Je to vlastně politická korupce za účelem získání nějakých výhod. (Uvidíme, jak se k politické straně LIDEM zachová prezident při jmenování kandidáta na premiéra.)
Základem každých voleb je volební program politické strany. A ten by poslanci měli ctít.
Za první republiky, která je dávána za příklad demokracie, byl tzv. vázaný mandát. Dnes se nám tvrdí, že tento vázaný mandát byl stranami zneužíván. Jak ale nazvat dnešní zneužívání přeběhlictví a korupce poslanců?
Možná by bylo dobré vázaný mandát opět zavést, aspoň do té doby, než u nás bude fungující demokracie.
Další z možností by mohla být možnost odvolání přeběhlíků voliči referendem v daném volebním obvodě.
Anebo co tak přidat do Ústavy prostinkou větu:
"Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj mandát budu vykonávat v souladu s volebním programem politické strany za kterou jsem byl zvolen a to podle svého nejlepšího vědomí a svědomí."
Nu a co, když politická strana změní svůj volební program, jako např. byly "dary" církvím? Pak by bylo alespoň slušností se zeptat občanů formou referenda, co na to říkají oni.
P.S. ale už slyším názory odborníků a zejména zákonodárců, že jim jejich nadřazenost nad občany nikdo nebude brát. Ty pašalíky patří přeci výhradně jim.
VytisknoutObsah vydání | Pátek 21.6. 2013
-
23.6. 2013 / Snowden požádal o azyl v Ekvádoru23.6. 2013 / Zeman má čtyři kandidáty na premiéra, preferuje "vládu odborníků" bez politického mandátu23.6. 2013 / Snowden opustil Hong Kong, je na cestě do Moskvy23.6. 2013 / Egyptská liberální opozice před protesty navázala spolupráci se stranou exprezidenta Mubaraka22.6. 2013 / Duchcov se stal scénou rasistického násilí22.6. 2013 / TOP 09 nominuje do čela sněmovny Langšádlovou22.6. 2013 / Karel DolejšíVýsledek Nagygate: TOP 09 se stává hegemonem na pravici, slabá vláda nahrává faktické změně ústavního systému22.6. 2013 / Pozvání do Lán na neděli 23. června22.6. 2013 / Snowden: Británie si kopíruje mezinárodní digitální provoz probíhající světovými optickými kabely22.6. 2013 / Ivana Řápková: Potrefené husy začínají kejhat21.6. 2013 / Karel DolejšíJe systémová korupce, kterou nikdo neřeší a nikoho nezajímá, "důkazem" jasných a nezpochybnitelných norem západních společností?21.6. 2013 / A co dál, občánku?21.6. 2013 / "Rebelové" vzali úplatek19.6. 2013 / Michael KrohSoučasná politická situace podněcuje hledání systémových alternativ neoliberálního kapitalismu19.6. 2013 / Nález Ústavního soudu Pl. ÚS 10/1325.5. 2013 / Hospodaření OSBL za duben 2013