Anketa Romano hangos:
Romové a nový prezident
15. 5. 2013 / Pavel Pečínka
V prvním čtvrtletí letošního roku se zdálo, že v ČR neexistuje závažnější problém než dilema, kdo bude prezidentem. Zajímalo nás, zdali je prezidentským tématem zaujatá, třebas jen částečně, i romská veřejnost. Výsledek dává jednoznačný závěr -- k tématu se vyjádřili sice mnozí pro-romští aktivisté a přátelé Romů, avšak jen tři Romové. Pro většinu romských přispěvatelů existují zřejmě mnohem ožehavější témata... Ptali jsme se:
Co mohou Romové očekávat od nového českého prezidenta? V čem bude jiný než ten předchozí?
Bohužel z vlastní zkušenosti vím, že romské zájmové skupiny zpravidla s médii příliš nekomunikují, i když často dostávají nabídku své názory sdělovat. V tomto ohledu tedy záleží především na Romech, jak prezidenta republiky osloví a jak věcně a pozitivně představí své názory a možnosti komunikace.
Romské iniciativy by však před konkrétními politickými jednáními měly více a především také aktivněji a iniciativněji spolupracovat se sdělovacími prostředky. Navrhuji, aby romská společenství byla aktivnější i v kulturní oblasti, tedy aby více propagovala KVALITNÍ romskou tvorbu například formou výstav, besed, přednášek, interaktivní umělecké počiny.
Víte, já nechodím k volbám a od nikoho nic neočekávám. Všichni už dlouho sledujeme, jaký byznys představují volby pro kandidáty, které jsme si zvolili. Byznys na náš úkor. Proč máme neustále pocit, že politiky potřebujeme?
Já je nepotřebuju. Jen se pozorně dívám. A čekám na to, kdy sami sebe otevřete jako konzervy, abyste viděli to, co skrýváte uvnitř. Teprve když si uklidíte v sobě, můžete zjistit co já: Že jste úžasní a žádného prezidenta ani jiné šejdíře ke spokojenému životu nepotřebujete. Chci vám jen říct, že i tohle je možnost, jak přistupovat k politice, k lidem, k životu a k přítomnosti, která tvoří budoucnost.
Nedávno na procházce jsem se potkala s lidmi, kteří uklízeli před svým domem tak, že nahrabané větve, listí, hlínu odváželi hned za zeď do zahrady -- do parčíku, kam si kdysi chodily hrát jejich děti. A o který se už léta -- jak zdůrazňovali na svou obhajobu -- nikdo nestará.
Nebohý parčík přecpaný neustálými "dary pořádkumilovných" se za těch několik let stal smetištěm. Při návštěvě tohoto místa, kdy jdete po tenké pěšince, kudy přijíždějí další naložená kolečka vším, co nechceme mít na jaře po zimě před domem, vás z obou stran lemuje a tlačí biologický odpad.
Směju se a říkám jim: "V čem jste lepší a moudřejší než třeba Romové z Chánova, nad kterými blijete, když stejně jako oni jen házíte odpad pod svá okna? Vždyť je to stejné, jako byste jej pouze zametali pod koberec?"
Tímhle vším chci říct, že pokud nepůjdeme příkladem svým dětem a ostatním a sami se nezačneme chovat pravdivě a ohleduplně vůči všemu a všem, nevytrhne nám trn z paty jakýkoli pan prezident. Natož pak přilehlá suita nám podobných lidí nacpaných do všemožných státních aparátů, které bezmyšlenkovitě nadále přijímáme a krmíme svými penězi.
Ptám se proč? Protože musíme? Vždyť všechno je tu pro nás, oni jsou tu kvůli nám. Mají plnit vůli lidu -- naši vůli a naše potřeby. Všechno by tedy mělo patřit nám všem a sloužit a prospívat všem a všemu co existuje, nebo ne?
Klidně a s trpkým úsměvem vědomě podvedených se necháváme nadále zloději a lháři přesvědčovat, že je a také to všechno kolem potřebujeme. Tušíme správně a poprávu, že jsme -- jako hloupí a líní přemýšlet a jednat -- zneužíváni.
Opravdu je to tak. Nikdo nic neudělá za nás a nic se nezmění a nestane, dokud sám každý jeden člověk se nezamyslí a nepřijde na to, že vozit svůj bordel jinam nic neřeší. Že se musím zamyslet a zcela postarat o své veškeré záležitosti jedině já sám. A to tak, abych ve svém řešení viděl budoucnost -- svět, v němž chci žít.
Teprve ten, kdo se o sebe a o své věci všeho druhu takto postará, může druhým ukazovat cestu. A my takovému pak můžeme, ale nemusíme říkat třeba "pane prezidente", s tím, že on se chová stejně ohleduplně a nezištně jako my.
Měl by být tím nejlepším člověkem, jakého známe, měl by být majákem k našemu lidství. A pokud sami ještě nejste tak dobří a znáte lidi, o kterých si myslíte, že selsky -- zdravě -- fortelně rozumějí své práci, životu, světaběhu a mají otevřené a laskavé srdce, učte se od nich. Za čas zjistíte, že žádné vládce ani aparáty takhle smýšlející, žijící a konající člověk nepotřebuje.
A to je ten bod zlomu téměř zahubeného lidství v nás, kdy v nás začnou nanovo fungovat věci tak, jak mají, tak jak je máme uložené v srdci odedávna. Přinesou nám spokojenost a klid. Beze strachu ze zítřka budeme žít jen tuhle chvíli a pak hned tu další a další...
Když se postaráme o to, aby tahle vteřina našeho života byla čistá a nádherná, natáhneme si tak život na jedno velké PLNÉ a šťastné TEĎ. Staneme se podle předurčení moudrými. A jako takoví lidé budeme žít přesně a jen podle své libovůle, přesto s každým a vším naprosto zajedno.
Ano, přeju nám všem svět bez vládců, chytrolínů z Knihomolova a všech jejich prodloužených zlodějských aparátů -- pařátů. Ať se konečně proměníme v bezstarostné motýly, kteří se rodostně rozprostřou nad každou voňavou loukou a květem a svou barevností a šepotem křídel nadšeně splynou s tou veškerou nádherou kolem.
Ale spíše se dá odvodit, že romskou problematiku nevnímá nějak výlučně. Spíš jako něco, co se v tu či onu dobu hodí, tak aby se to stalo předmětem účelového zájmu a profitu.
Náš názor je, že Romové samotní by měli prezidenta oslovit s naprosto konkrétní iniciativou. Představit, jak to vnímají sami Romové a jaká by viděli řešení. Nabídnout samozřejmě účast na jejich řešení.
Vzhledem k tomu, že naše hnutí má své zastoupení právě v Ústeckém kraji, tato problematika se přímo nabízí. Ovšem to předpokládá s ohledem na úspěšnost takového oslovení, že půjde o reprezentativní zastoupení Romů. A ne nějaké místní či regionální uskupení, kterých je, jak víme, několik desítek a která podléhají přímo místním politikům a podnikatelům, kteří s nimi dle libosti a vlastních záměrů zacházejí.
Miloš Zeman určitě není totéž co Václav Klaus, pokud jde o osobnostní charakteristiku. U obou jsou však zřejmé některé podobné osobní pohnutky, které přivedly oba muže do politiky. Oba jsou velmi egocentričtí, méně přizpůsobiví, politiku vnímají především jako politickou hru, v níž má zelenou to či ono mocenské schéma a ten, kdo jej co nejlépe zvládne, ať stojí vpravo či vlevo.
Zeman je spíš politik -- liberál se sociálními sklony, konzervativně ukotvenými v daném společenském modelu, které sotva překročí stávající systémové schéma. Pokud tedy bude řeč o řešení společenských problémů, tedy i těch týkajících se Romů, půjde o obecně zaměřená klišé, reagující na řešení sociální a ekonomické problematiky a od toho dále se odvíjejících důsledků.
Dovedli jsme si představit skutečně změnu hledající nebo o ni aspoň nahlas uvažující osobnost, schopnou uvědomit si její nutnost -- tedy někdo typu Jiřího Dienstbiera ml. Svým členům ale nic nediktujeme. Bohužel, občané vsadili na schéma 90. let, jen málo odlišné od toho, co napomohlo zvolení V. Klause. Z toho usuzujeme, že naše společnost není na zásadní změnu mocenského uspořádání a jeho ovlivňování připravena a je stále přístupna stranicko-byrokratické manipulaci, která, ač tolik kritizována, naší společnost v zásadě ovládá a udržuje ji v chodu. Je to škoda, ale dává to další důvody, proč se snažit tento pohyb dle alternativních názorů a námětů začít usměrňovat.
To vše se zahaluje v médiích zkreslenými zprávami -- a v případě rodu Salmů dokonce i lživými zprávami (pořad ČT Brno o archiváliích v Rájci atd. Odsoudily jej pouze Kulturní noviny. V celostátních denících se kritika neobjevila).
Konečně pokládám otázku, proč tisk téměř zamlčel vítězství ředitelky Muzea Blansko Nečasové nad Salmy u Vrchního soudu Olomouc, kde se prokázalo jednoznačně členství Hugo Salma ve fašistických spolcích? Přitom tento soud znamenal v kauze zásadní zlom. Psal jsem o tom jen sám v Národním osvobození. Toto je určitá hanba a zanedbání ze strany takových periodik jako Lidové noviny, Hospodářské noviny nebo MF. Zvláště MF naopak činila vše možné, aby kauzu zcela zatemnila. Přitom nám dal zapravdu i Ústavní soud. O tom se s výjimkou mého textu rovněž usilovně mlčelo ve velkém tisku.
Podobně se nebudou Klaus a Zeman lišit ve svých svébytných názorech, která oba mají. Podání jejich postojů bude určitě odlišné. Zeman bude lidovější a veselejší. Určitě se nebude chovat a vnímat tak vážně, jak to vyzařovalo z profesorské prezentace Klause. Z hlediska Romů by byl nejspíš lepší Vladimír Franz, který se obzvláště viditelně liší od jiných lidí. Občanům by svým předpokládaně moudrým "vládnutím" ukázal, že na vnějších znacích (barvy kůže, očí, vlasů, velikosti poprsí nebo svalnatosti aj.) zdaleka tolik nezáleží. To si myslí převážně adolescenti nebo zastydlí dětinové. Naštěstí z toho mnozí vyrostou.
Předchozí prezident byl člověk domýšlivý, kterého nezajímaly jiné názory než vlastní a který je odpovědný za neutěšený stav naší země a pád právního státu. Miloš Zeman má šanci být úspěšnější. Velice ovšem záleží na tom, zda se pokusí přemáhat vlastní negativní vlastnosti, z nichž některé se podobají vlastnostem Václava Klause.
Pokud jde o mne, za přijatelné kandidáty jsem považovala Zuzanu Roithovou a Jiřího Dienstbiera.
Protože se Ladislav Jakl neprosadil, doporučovala jsem v naší revue Fragmenty Miloše Zemana. A to i když jsem si byla dobře vědoma, že to je levicový intelektuál, který má na většinu věcí názor opačný než profesor Klaus. Ze Zemanova působení jako šéfa vlády ale vím, že na jeho slovo byl spoleh, že se dokázal sice o věci hádat, ale pokud nakonec něco s opozicí dohodl, tak to splnil přesně podle hesla: "Slovo dělá muže". A to je u politika nesmírně důležitá věc.
Také jsem doufala, a stalo se to, že se konečně vrátí do politiky jasné rozdělení na pravici a levici a díky tomu konečně přestane propagace podpásové "nepolitické politiky" tzv. středu. Již samo spojení slov nepolitická a politika je protimluv.
A konečně jsem věřila, že dá do latě nesmyslná vyjádření některých vrcholných představitelů ČSSD o tom, že si umí představit vládu s komunisty. To vše se splnilo a jsem ráda, že se stal prezidentem právě on, i když je mi jasné, že s ním nebudu v mnohém souhlasit. Ale to je demokracie a jsem ráda, že v ní žijeme místo totality, i když se nám nemusí vše líbit. Pokud jde o Romy, neočekávám nějaké změny. Prezident to nemá ostatně ani v popisu práce. Ten má z ústavy za úkol podle paragrafu 63 zahraniční reprezentaci a rartifikace zahraničních smluv. A jak je vidět, je si toho plně vědom. Problémy menšin, stejně tak jako další resortní věci, řeší příslušní ministři. Vím, jak se ohrazovali ministři, kdykoliv si dovolil prezident Klaus do jejich problematiky zasahovat. Nemáme prostě prezidentský sy�stém zakotvený v ústavě.
Vyšlo v Romano hangos 1-2 2013 ZDE
VytisknoutObsah vydání | Středa 15.5. 2013
-
15.5. 2013 / Britští muži "jsou v krizi"15.5. 2013 / ČMKOS: Rekordní pokles HDP nevěstí nic dobrého15.5. 2013 / Sýrie: Vládní síly získávají převahu15.5. 2013 / Jimi DabrundašviliTajné nahrávky z cizích ložnic z archivů ministerstva vnitra rozzuřily Gruzii14.5. 2013 / Štěpán KotrbaNechci "veřejnoprávní katolickou televizi". Chci zpět Českou televizi. Chci televizi veřejné služby.14.5. 2013 / Rozbije Británie Evropskou unii?14.5. 2013 / Důvěra v Evropskou unii mezi Evropany rychle klesá14.5. 2013 / Rodičovská dovolená v Norsku14.5. 2013 / Český kačák19.3. 2013 / Hospodaření OSBL za únor 2013