Druhý podezřelý z Bostonu byl po dramatické honičce zatčen
20. 4. 2013
Dvaadvacetihodinová honička, jejímž cílem bylo zatknout druhého mladíka, podezřelého z bombových atentátů v Bostonu, vyvrcholila v pátek v noci dramatickým a překvapivým závěrem, když devanáctiletý Džhokar Carnajev byl na předměstském dvoře zatčen naživu poté, co byl obklíčen gardou ozbrojených policistů.
Carnajeva našli, jak se skrývá v lodi na dvoře domu ve Watertownu v Massachusetts, malém městě nedaleko Bostonu, kde byl předchozího večera zastřelen jeho bratr. Oba bratři byli identifikováni jako osoby podezřelé z toho, že v pondělí spáchali dvojí bombový atentát na bostonský maraton, který usmrtil tři osoby a zranil více než 170 lidí.
Přibližně dvě hodiny v pátek večer byl Carnajev obklopen týmy SWATU a stovkami dalších policistů, přežil policejní střelbu a ve 20.41 místního času bylo konečně oznámeno "Podezřelý byl zatčen."
Carnajev byl při přestřelce s policií ve čtvrtek zraněn a přišel o podstatné množství krve. Podle policie je jeho zdravotní stav vážný a v pátek večer byl odvezen do nemocnice.
Šéf policie ve Watertownu pochválil místní obyvatele. "Jednali jsme na základě telefonních informací od jednoho obyvatele z Watertownu."
Prezident Obama poukázal na to, že v případu zůstává celá řada nezodpovězených otázek, zejména v souvislosti s tím, že oba muži žili v USA po značnou dobu. "Proč mladí muži, kteří vyrostli v USA a studovali zde jako součást našich komunit a naší země, se rozhodli použít násilí?"
Byly také vzneseny otázky o roli FBI. Carnajevova matka, Zubejdat Carnajeva, sdělila televizi Russia Today, že FBI byla v kontaktu s Tamarlanem Carnajevem po dobu tří až pěti let.
Ve Spojených státech byly publikovány informace, že pracovníci FBI přiznali, že Carnajeva v roce 2011 vyslýchali, zřejmě na žádost cizí vlády, velmi pravděpodobně Ruska. Rodina Carnajevů byli etničtní Čečenci, Moskva brutálně potlačila během dvou válek v devadesátých letech čečenské hnutí za nezávislost.
Policie identifikovala obě osoby, podezřelé z bostonských atentátů, ve čtvrtek večer. Ve čtvrtek večer pak oba bratři v campusu MIT unesli šestadvacetiletého policistu a unikli ukradeným automobilem, čímž vznikla policejní honička, která skončila ve Watertown velkou přestřelkou. Tamerlan Carnajev byl usmrcen.
V pátek policie ztratila stopu po mladším bratru, ale místní obyvatel Watertown policistům zatelefonoval, že se v lodi na jednom dvoře ve Watertown skrývá zakrvácený mladý muž.
Oba bratři silně podporovali věc čečenské nezávislosti
Podrobnosti v angličtině ZDE
VytisknoutObsah vydání | Pátek 19.4. 2013
-
20.4. 2013 / Jan Čulík"Čečnoslovensko" a kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí19.4. 2013 / Mrtví pod rozlišovací schopnost18.4. 2013 / Je načase pohřbít i thatcherismus18.4. 2013 / Hledám oběti revizorů Dopravního podniku17.4. 2013 / Čechů v hmotné nouzi přibývá a agresivita v ČR sílí19.3. 2013 / Hospodaření OSBL za únor 2013