Psi doštěkali, co karavana?
25. 4. 2012 / Milan Daniel
Václavské náměstí se vrátilo k normálnímu provozu, autobusy, které přivezly demonstranty, dávno dorazily na místa odkud vyjely, lidé se vrátili do práce, do svých domovů a hospod. Bude vše jako předtím? Bude české veřejnosti stačit, že odpustila páru a nadchla se z toho, v jakém že množství se v sobotu v Praze sešla?
Dá pánbůh, že ne.
Demonstrace byla významná ani ne tak pro množství lidí, kteří přišli protestovat, ale hlavně proto, že se konečně podařilo dát dohromady většinu nestranických občanských aktivistů, kteří deklarovali, že chtějí nadále postupovat společně.
V pátek si parlamentní většina tvořená tlustokožci, zadluženými prospěcháři a prostituty podle všech indicií potvrdí svůj "mandát". Ale již dnes, tj. ve středu, by se měly odbory a občanské iniciativy poradit o dalším postupu.
Nejde jen o svržení vlády. Jde samozřejmě i o to, kdo, respektive co ji nahradí. Sociální demokracie, předpokládaný vítěz voleb, se potýká s podobnými vnitřními problémy jako ODS. Na jedné straně je křídlo, které chce dělat otevřenou politiku, na druhé straně prospěcháři, pro něž je členství jen cestou k moci a prebendám. Těch druhých není málo. Dalším problémem jsou komunisté. S nimi? Nikdy!? Ano či ne?
Je tady ale ještě jedna a to zcela legitimní možnost -- občanské politické hnutí, o kterém na BL psal Josef Mrázek. Je s podivem, že za jeho podněty se zavřela voda, jakoby šlo o nějakou utopii. Jakoby politika šla dělat jen tehdy, může-li z ní aktivní subjekt očekávat osobní prospěch.
Ne, nejsme zvyklí na to, že by se aktivní občané z různých spolků dokázali sešikovat pod praporem prospěchu obce. Proč to ale neudělat v situaci, kdy se před poslaneckou sněmovnou rozdávají sáčky na zvracení? I na místních úrovních jsou přece odbory, spolky, sdružení. Je nějaký důvod k tomu, aby si jejich aktivisty vylepšovaly kandidátky politické strany, které potom znemožní jejich občanské renomé?
S myšlenkou obecně prospěšné, nestranické politiky přišla i Holešovská výzva. Na to, aby se občanské politické hnutí zformovalo do voleb, které se předpokládaly v červnu, nebyl čas -- a možná to byl i důvod pro to, proč se s jejich termínem tolik spěchalo. Nyní však čas je. Využijme ho k formulování toho, co chceme a za jakých podmínek to chceme.
Zformujme zdola občanskou alternativu k mocichtivým partajím. Požadujme současně i pojistku -- možnost odvolat politiky, pokud ztratí naši důvěru. A nedejme se přitom viklat laciným argumentem, že "by se nemohla prosazovat nepopulární opatření".
My občané přece nejsme pitomci.
VytisknoutObsah vydání | Středa 25.4. 2012
-
25.4. 2012 / Národ stále podporuje ODS25.4. 2012 / Co se to děje, že se nic neděje?25.4. 2012 / Rada pro výzkum, vývoj a inovace ignoruje otázky mladých vědců týkající se její budoucnosti25.4. 2012 / Ministr Drábek dostal vynadáno od vlastních úředníků25.4. 2012 / Britská ekonomika je znovu v recesi25.4. 2012 / Krize státu je i krizí vědy25.4. 2012 / Veřejnost proti korupci vyzývá senátory, aby nesouhlasili se jmenováním Zdeňka Koudelky ústavním soudcem2.4. 2012 / Hodně klesající tendence24.4. 2012 / Všeobecná úvaha o štěstí23.4. 2012 / Jan ČulíkKalousek tvrdí, že kapitalismus, jemuž on stojí v čele, nedokáže lidem zajistit slušnou životní úroveň. Proč by ten režim měli tedy lidi podporovat?23.4. 2012 / V ČR se lidi dnes v práci bojí i špitnout23.4. 2012 / Sobotní pražská demonstrace byla školou demokracie23.4. 2012 / V Evropě zavládla krize legitimity29.3. 2012 / Hospodaření OSBL za únor 2012