Krize státu je i krizí vědy
25. 4. 2012
Základní výzkum soupeří o vládní fondy nejen s pilotovanými kosmickými lety a různými programy vědy aplikované, ale také s řadou dalších věcí, které musí vláda zajišťovat. Nevynakládáme dost na vzdělání, tak aby se povolání učitele stalo atraktivní kariérou pro nejlepší absolventy. Naše osobní vlaky a internetové služby vypadají ve srovnání s tím co je v Evropě a Východní Asii stále bídněji. Nemáme dost patentových inspektorů, aby zpracovali nové patentové žádosti bez nekonečných odkladů. Přeplněnost a nedostatek personálu v některých našich věznicích znamenají kruté a nezvyklé tresty. Máme nedostatek soudců, takže občanskoprávní žaloby se táhnou léta, napsal pro New York Review of Books fyzik Steven Weinberg.
A co více, Securities and Exchange Commission nemá dost personálu na to, aby vyhrávala spory s korporacemi, které má regulovat. Není dost rehabilitačních center pro drogově závislé, kteří se chtějí léčit. Máme méně policistů a hasičů než před 11. zářím. Mnoho lidí v Americe nemůže počítat s adekvátní zdravotní péčí. A tak dále. Ve skutečnosti se s mnohými z těchto ostatních povinností vlády v současném Kongresu zacházelo hůře než s vědou. A všechny tyto problémy se zhorší, pokud si dnešní legislativní situace napřesrok vynutí 8% snížení nevojenských výdajů.
Raději bychom se neměli snažit bránit vědu útoky proti výdajům na jiné potřeby. Prohráli bychom, a zaslouženě...
Vidím to tak, že to co je skutečně třeba není silnější parciální obhajoba toho či onoho veřejného dobra, ale všichni lidé kdo mají o tyto věci starost by se měli sjednotit za účelem zvýšení daní a prosazení vyšší daňové progrese, zejména u výnosů z investic. Nejsem ekonom, ale mluvím s ekonomy. Vládní výdaje stimulují ekonomiku více než daňové úlevy. Je prostě falešné říkat, že si nemůžeme dovolit zvýšení vládních výdajů. Ale vzhledem k protidaňové mánii postihnuvší veřejnost jsou názory tohoto druhu politickou třaskavinou. Právě v tom je skutečná krize, a nejen z hlediska vědy.
Podrobnosti v angličtině: ZDE
VytisknoutObsah vydání | Středa 25.4. 2012
-
25.4. 2012 / Národ stále podporuje ODS25.4. 2012 / Co se to děje, že se nic neděje?25.4. 2012 / Rada pro výzkum, vývoj a inovace ignoruje otázky mladých vědců týkající se její budoucnosti25.4. 2012 / Ministr Drábek dostal vynadáno od vlastních úředníků25.4. 2012 / Britská ekonomika je znovu v recesi25.4. 2012 / Krize státu je i krizí vědy25.4. 2012 / Veřejnost proti korupci vyzývá senátory, aby nesouhlasili se jmenováním Zdeňka Koudelky ústavním soudcem2.4. 2012 / Hodně klesající tendence24.4. 2012 / Všeobecná úvaha o štěstí23.4. 2012 / Jan ČulíkKalousek tvrdí, že kapitalismus, jemuž on stojí v čele, nedokáže lidem zajistit slušnou životní úroveň. Proč by ten režim měli tedy lidi podporovat?23.4. 2012 / V ČR se lidi dnes v práci bojí i špitnout23.4. 2012 / Sobotní pražská demonstrace byla školou demokracie23.4. 2012 / V Evropě zavládla krize legitimity29.3. 2012 / Hospodaření OSBL za únor 2012