Jsem z toho magor
21. 11. 2011 / Jiří Jírovec
Tak nám zemřel Magor Jirous. Ale komu vlastně?
O undergroundu jsem dlouho nic nevěděl, protože jsem byl generačně jinde. Teprve když jsem si přečetl knihu Proveď vola světem, volem zůstane a trochu se seznámil s jejím autorem, začal jsem alespoň maličko chápat to, co Milan Kohout řekl v rozhovoru při jejím vydání:
O Magorovi se tvrdí, že vmetl policajtům do obličeje: "zkurvil jsem vám celou generaci". Jenže o jaké generaci je řeč? O té, jejíž obraz autobiograficky podává Milan Kohout? Té, zcela paradoxně, ten nenáviděný systém umožnil žít ve svobodě, jakou si zvolili. Nepochybně jsou i dnes mladí lidé, kteří by rádi převzali mravní hodnoty z "androše".
Jenže disidenti dávno nejsou, co bývali. Někteří zbohatli a přehazují milióny vidlemi - a jiní možná zůstali, tak chudí, jak byli a o těch prvních si myslí svoje. Toliko všichni zestárli a nemají žádné následovníky, protože lidi jejich typu již nikdo nepotřebuje. Do těch zbylých se ještě otevřeně nekope, ale už jsou pomalu na obtíž. Fotografie opilého Brabence, který si mylně myslí, že Albrightová je jeho kamarádka a k jejímu zjevnému odporu ji objímá na oslavě Havlových narozenin, bude jedna z posledních tohoto druhu. Brabenci ještě dosluhují coby rekvizita. Ti, dávno zpapaláštění, přijíždějí každý zvlášť vlastním vozem k vlastnímu vchodu. Opilý Brabenec může být rád, že mu ochranka u vchodu pomohla vstát, místo aby ho kopla do žeber.
Magorův čas se završil. Ještě než upadne v zapomnění, posloužil ke zviditelnění Schwarzenbergovi a Vondrovi.
V povídce Šimka a Grossmana "Jak jsem se vyučil", říká mistr v továrně: "Znám tvého otce dobře, vedl u nás stávky. Ty však na rozdíl od něj budeš muset pracovat." Tedy, staré-li zašlo, novému žijme. Role disentu také skončila a autentický "androšský" život těm svobodychtivým již nebude nikdo tolerovat.
"Jsem smutný, mohl tu ještě dvacet let být. Teď budeme ten bordel za něj dělat my", přislíbil Plastik Miroslav Skalák Skalický . Bordel proti komu - a jak dlouho jim to bude ta naše, nyní již vyspělá společnost, tolerovat? No, on už je Drábek naučí, jak nabýt pracovní návyky.
Pozn. JČ: Pozval jsem Milana Kohouta jako zástupce undergroundu na mezinárodní letní školu postgraduantů, kterou v červenci 2011 zorganizovala v Praze Glasgow University. Jeho vystoupení se stalo mezi mezinárodními studenty jedním z nejkontroverznějších témat, o němž velmi dlouho diskutovali. Byli to všechno bystří kriticky uvažující jedinci, zajímající se o středovýchodní Evropu a pocházející z nejrůznějších zemí světa. Postoj příslušníků undergroundové kultury, jak byl prezentován Milanem Kohoutem, jim připadal sobecký, rozporný, nelogický a parazitický. Kohout a andrášová kultura totiž podle nich nemohli existovat "mimo společnost" - že se neúčastnil jejích komerčních operací, to vždycky jen deklaroval. Peníze od společnosti nakonec vždycky přijímal. Jeho postoj se mladým postgraduantům zdál zastaralý, anachronický a zaměřený čistě na sebe. Nepřesvědčilo je ani tvrzení, že undergroundová kultura měla na společnost údajný velký vliv.
Reakce mladých mezinárodních odborníků na středovýchodní Evropu mi přišla zajímavá. Zdálo se z ní, že "čas oponou trhnul" - a od určitých věcí vzniká odstup a lidé na ně začínají mít střízlivější pohled než když předtím.
VytisknoutObsah vydání | Pondělí 21.11. 2011
-
21.11. 2011 / Egypská vláda nabídla, že odstoupí21.11. 2011 / Jana BradleySystém standardizovaných testů navrhovaný ministrem Dobešem se v americkém školství naprosto neosvědčil21.11. 2011 / Run na Evropu začal, globální investoři prchají21.11. 2011 / Egyptské volby zpochybněny - několik kandidátů v důsledku nynějších násilností pozastavilo svou předvolební kampaň21.11. 2011 / Karel HoffTak jsem zase u internetu aneb Znormalizovaná česká televize je větší bavič, než by si pomyslela21.11. 2011 / Rusko fascinováno bojem oligarchů u londýnského soudu21.11. 2011 / Daniel VeselýPár historických dodatků k zásahu americké policie proti studentům na Kalifornské univerzitě2.4. 2012 / Hodně klesající tendence19.11. 2011 / Zdravotní reformy v postkomunistických zemích: privátní zisk, zničený občan, vytunelovaná res publica16.11. 2011 / X. seminář České Händelovy společnosti21.11. 2011 / Konflikt mezi Německem a Anglií se prohlubuje21.11. 2011 / O "jednorázovém příspěvku" za protikomunistickou činnost21.11. 2011 / Jiří BaťaPředlistopadová éra totality pohledem bez omílaných klišé, výjimečně objektivně21.11. 2011 / Odkloněná privatizace20.11. 2011 / Nové střety na náměstí Tahrír20.11. 2011 / 17. listopad 1989 na Národní třídě v Americe?19.11. 2011 / K demonstraci na Václavském náměstí 17. listopadu 201118.11. 2011 / Žižek: My nejsme snílci, my jsme ti probuzení7.11. 2011 / Hospodaření OSBL za říjen 2011