15. 5. 2003
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
15. 5. 2003

Hokejové Česko-Slovensko

Nejpozději od roku 1968 se lední hokej stal v Československu sportovně-politickou záležitostí. Zápasy proti SSSR se staly jakýmsi náhradním bojištěm, na kterém o výsledku nerozhodovaly tanky nýbrž sportovní umění jednotlivých mužstev a jejich vůle po vítězství. Zároveň tyto dvě hokejové hodiny, ve kterých se vylidnily ulice a národ seděl svorně před televizními obrazovkami, suplovaly zejména v 70. letech do jisté míry jeho chybějící občanskou odvahu. V proudu polistopadové normality pozbyly zápasy s "Rusy" jejich politickou brizanci, abdikací na Československo se ovšem zároveň z hledišť hokejových stadionů vytratil pokřik "Čé-eS-eR, do-to-ho!". Dlužno dotat, že českému a slovenskému hokejovému umění to na kvalitě neubralo, alespoň doposud ne. Z bývalých spoluhráčů se stali soupeři a samozřejmě se vzájemná utkání stala prestižní záležitostí.

Na světové hokejové scéně existuje několik rivalit: skandinávské a zámořské derby, přičem zápasy mezi USA a Kanadou jsou něco mezi sousedskou prestiží a politickou rivalitou. Žádné z nich se ale nevyznačuje onou ambivalencí jako ta naše česko-slovenská. Samostatné vystupování Čechů a Slováků na světovém hokejovém kolbišti se paradoxně stalo posthumním důkazem česko-slovenské vzájemnosti -- většina lidí dokáže fandit i tomu druhému a nezřídka se objevují hlasy, že vlastně obojí hrají za Československo. Bohu žel za to duchovní, nikoliv faktické. Je tragédií našich moderních dějin, jak snadno jsme se dokázali zbavit něčeho, na čem usilovně pracovaly minulé generace; neschopnost spojená se sobectvím politických vůdců a absence občanské kultury, která by selhání politické reprezentace dokázala vyvážit, vykonaly své.

Přitom právě sport ukazuje, že existovaly i jiné možnosti mezinárodního zviditelnění, a to nejen pro slovenskou stranu. Při troše citlivosti na české straně (uvědomíme-li si, jak pro svět československé splývalo s českým, byla snaha Slovenska v tomto směru pochopitelná), špetky fantazie a politické vůle uchránit společné bylo možné nalést řešení, která by zachovala federaci a zároveň poskytla prostor pro vlastní prezentaci obou národních republik. Jednou z oblastí, které takovou možnost poskytovaly, byly kopaná a hokej.

A tak zatímco jsme se plnou silou vložili do boje o pomlčku a přeli se -- dlužno dodat že navýsost zideologizovaným způsobem - o význam slov "občanský" a "národní",o konkrétních možnostech ve výše uvedeném smyslu nebyla ani zmínka. K zamyšlení nutí skutečnost, že ačkoliv zejména česká strana pro nové zahraniční "vzory" více či méně nadšeně horovala, k jejich smysluplné inspiraci v tomto případě nesáhla.

Představme si na okamžik, že bychom ve dvou masových sportovních odvětvích, kopané a hokeji, zavedli britský model. Představme si, že bychom, podobně jako Velká Británie ve fotbale a ragby, měli jeden stát a dvě reprezentace: Česko a Slovensko. A jelikož právě hokej hrál v našich moderních dějinách politickou úlohu, představme si třeba v pravidelných intervalech exhibiční zápasy či turnaje, kde by hrála společná reprezentace - československé mužstvo.

To by ovšem naši politikové museli být profesionélové jako jejich západní vzory. Ti totiž na rozdíl od nich vědí, že sport a politika spolu vždy velmi úzce souvisely, a sice nejen ve smyslu novodobých gladiátorských her, kterými se široké davy v pravidelných intervalech dokáží odpoutat od každodenních starostí a "blbé nálady". Sport sloužil a slouží rovněž jako propagace země na venek a jako společenské tmelidlo uvnitř společnosti. Zejména ona odvětví s masovou popularitou působí coby identifikační faktory. Čeští zodpověďní činitelé ve sportu i politice to m.j. na rozdíl od Slováků nepochopili dodnes, jinak by totiž nemohli divákům z celého světa prezentovat naši zemi nejprve pod přídavným jménem "Czech" a následně po oprávněných protestech pro jistotu pod žádným -- vice než deset let poté, co Česko na mezinárodním poli vystupuje jako samostatný subjekt. Máme zde co do činění se stejným ignorantským duchem, který se podepsal na rozdělení Československa.

Vidět Slováky a Čechy společně v hledišti vyvolává rozporuplné pocity radosti a smutku, Angličany, Skoty a Welšany takto neuvidíme. Společný stát přesto mají, zatímco my jsme jej lehkovážně pohřbili. A tak si můžeme připomenout postesknutí Jana Masaryka, kterým počastoval zakladatelské deficity první Československé republiky: "Měli jsme asi tolik fantazie jako čerstvě narozené tele." Co říci na adresu protagonistů dnešních?

                 
Obsah vydání       15. 5. 2003
15. 5. 2003 Peníze připadnou CME, ČR se nemůže odvolat
15. 5. 2003 ČR prohrála s CME, odpovědnost nenese nikdo Karel  Mašita
15. 5. 2003 Také uživatele mobilních telefonů ohrožuje přesměrování na linky se zvýšenou tarifikací Radek  Mokrý
14. 5. 2003 Středa 17:23 - Železný odvolán Štěpán  Kotrba
15. 5. 2003 "Vinu za irácké masakry nesou i západní politikové"
15. 5. 2003 Co může znamenat odvolání Vladimíra Železného Jan  Čulík
14. 5. 2003 Na Tommyho Frankse bylo podáno trestní oznámení, že se dopustil válečných zločinů
14. 5. 2003 Humanitární organizace kritizují USA, že dovolily iráckým civilistům soukromě kopat v masovém hrobě
15. 5. 2003 Cena pracovní síly v EU a v kandidátských zemích
15. 5. 2003 Mají právo váleční novináři být neobjektivní? Jan  Čulík, Milan  Krčmář
15. 5. 2003 Projekt internetového záchodu Microsoftu "nebyl jen aprílový vtip"
15. 5. 2003 Hokejové Česko-Slovensko Petr  Schnur
15. 5. 2003 Nekritizuji ani tak EU jako české poměry Jindřich  Tichý
15. 5. 2003 Ak vylúčiť, tak koho? Pavol  Fabian
14. 5. 2003 Čečenci na pranýři aneb O kultuře médií František  Kostlán
14. 5. 2003 Teror z EU: Fízlování nebo služba veřejnosti? Jan  Čulík
15. 5. 2003 Mlčanie okolo Dubrovky: Bol teroristický útok na divadlo provokáciou ruských tajných služieb?
15. 5. 2003 Boj o potraty: nekonečný príbeh Michaela Marksová Tominová
15. 5. 2003 Interupcie na Slovensku - Filozofická a etická otázka sa stala otázkou politickou Sylvia  Porubänová
15. 5. 2003 Očakávané rozhodnutie slovenského Ústavného súdu o umelom prerušení tehotenstva a jeho možné dôsledky Ladislav  Orosz
15. 5. 2003 Na boj s nezamestnanosťou môžu z EÚ plynúť miliardy, podmienkou sú projekty Miroslav  Šipikal
15. 5. 2003 Ropa a stratégia: K politickej ekonómii ohlásenej vojny Michael  Ehrke
15. 5. 2003 Dôchodková reforma, alebo dôchodková lúpež? Robert  Žanony
15. 5. 2003 MMM 2003 - Stojaté vody drogovej politiky na Slovensku Matúš  Ritomský
2. 5. 2003 Hospodaření OSBL za duben 2003
5. 2. 2003 Pošta redakci
18. 6. 2004 Inzerujte v Britských listech