28. 8. 2002
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
28. 8. 2002

Britský ministr zahraničí Jack Straw a invaze do Iráku

Britský ministr zahraničních věcí Jack Straw se vydal na cestu po Velké Británii, kde se snaží dělat reklamu Evropské unii a euru. V rozhlasových rozhovorech s ním však přišla řeč často i na kontroverzní americké plány na invazi do Iráku, s níž Straw zřejmě nepříliš souhlasí. Během delšího živého rozhovoru se Strawem došlo v úterý v poledne na rozhlasové stanici BBC Radio Scotland k tomuto pozoruhodnému extempore:

Posluchač jménem Enoch Humphries: Dobrý den, Jacku. Jmenuju se Humphries, jsem válečný veterán. Sloužil jsem v RAF, v britském letectvu po dobu šesti let a pak 31 let hasičském sboru. Hluboce mě znepokojuje situace s Irákem, Jacku. Jsem znepokojen ohledně toho, co včera říkal Cheney, když hovořil k veteránům v USA, o tom, že Amerika zaútočí na Irák. Chci se ujistit, že víte, že já a mnoho dalších veteránů se staví absolutně proti tomu, abychom se podíleli na americké válce v Iráku. Chci žít v míru a chci žít v míru se všemi svými vnoučaty. A chci, Jacku, abyste jako ministr zahraničních věcí udělal všechno, co je ve vašich silách, a zajistil, že nebudeme zataženi do této války.

Britský ministr zahraničí Jack Straw odpověděl:

Jack Straw: Situace je taková, že jsme dosud neučinili žádná rozhodnutí ohledně vojenského zásahu proti Iráku a takové rozhodnutí neučinily dosud ani Spojené státy. Takže není žádné rozhodnutí, které bych mohl oznámit. Avšak rád bych argumentoval, pane Humphriesi, a posluchačům, takto: podívejte se, víme, že Irák vyrábí zbraně hromadného ničení. Víme, že porušuje devět samostatných rezolucí OSN, že odmítá splnit alespoň 23 povinností v rámci těchto rezolucí. Víme také, že Saddám Husajn neospravedlnitelně vyhostil ze země v roce 1998 vojenské inspektory. Byli v Iráku jménem OSN. Chci, aby došlo k pokojnému řešení tohoto problému, avšak Saddám Husajn zosobňuje hrozbu. Určitě s tím všichni souhlasí. Pokud nemá nic co skrývat, měl by přece do země znovu vpustit vojenské inspektory, bez podmínek a bez omezení, jak řekl britský premiér -

Humphries: Avšak, Jacku, o tom všem se debatuje mezi OSN a Irákem a ostatními stranami. V úterý dopoledne se vyjádřil Egypt ohledně toho, jaká je situace ohledně zemí na Blízkém východě. A ty se ostře stavějí proti invazi do Iráku. Přece musíte uznat, že z hlediska britských občanů my se nechceme stát součástí další války v třetím světě/třetí světové války (shodou okolností znamená výraz "Third World War" obojí - posluchač míní "válku v třetím světě", ministr hovoří o "třetí světové válce", viz níže, pozn. JČ)

Jack Straw: Zmiňujete se, pane Humphriesi, o jednání mezi OSN a Irákem. K tomu nedochází. Irák nyní hraje manipulativní hry ohledně toho, zda do země vpustit nebo nevpustit inspektory. Irák o tom jednal s Kofi Annanem, generálním tajemníkem OSN, ale ty diskuse byly nesmírně neuspokojivé. Pro Irák je to jasné. Musí znovu vpustit do země inspektory OSN, kteří byli neospravedlnitelně v roce 1998 vyhoštěni. Pokud nemají co skrývat, tak -

Posluchač Humphries: Jacku, mě zajímá -

Jack Straw: Promiňte, není důvodu, proč by neměli přijmout zpět do země inspektory. Samozřejmě, chápu, že lidi jsou ohledně této věci znepokojeni. Bereme to znepokojení velmi vážně - -

Posluchač Humphries: Nejde jen o občany, ale i vaši kolegové v parlamentě jsou velmi znepokojeni! A nejde jen o to, že -

Moderátor: Nechte ho, prosím, mluvit.

Jack Straw: Ale, Enochu, pane Humphriesi, také ří- říkám, že je nutno si uvědomit, že Saddam Husajn je jediný vedoucí představitel nějaké země, který užil chemických a biologických zbraní proti - - sousední zemi, Íránu, a také proti vlastnímu obyvatelstvu.

Moderátor: No, ale to bylo v minulosti, pane ministře. Jaké máte nyní důkazy, že nyní Saddám Husajn chce udělat něco takového znovu.

Jack Straw: Samozřejmě, všechny důkazy jsou z minulosti.

Moderátor: Ale to vůbec ne. Důkazy o tom, že se pravděpodobně blíží útok, jsou z přítomnosti. A my předpokládáme, že Washington má tyto důkazy. Proč je nezveřejní?

Jack Straw: Kdyby došlo k rozhodnutí podniknout vojenské akce proti Iráku, tyto důkazy budou zveřejněny.

Moderátor: Ale máte ty důkazy teď?

Jack Straw: Máme množství nejrůznějších důkazů.

Moderátor: Dostatečně pevné důkazy, že by se na jejich základě mělo jít do války?

Jack Straw: To je v současnosti zcela hypotetická otázka. Ale množství těchto důkazů je k dispozici například na internetu. Jednání vojenských inspektorů, kteří byli, opakuji, vyhnáni ze země v roce 1998. Ti, kdo kritizují britskou či americkou vládu, by se měli soustředit na pokračující hrozbu od Saddáma Husajna. Samozřejmě, to, co udělal, udělal v minulosti - -

Posluchač Humphries: Jacku, já chci vědět, co si myslíte o Cheneyho včerejších výrocích před americkými veterány. Ohledně toho, že do určité míry hovořil o válce proti Iráku. Jak na to reagujete?

Jack Straw: My nevylučujeme možnost - -

Posluchač Humphries: Tak vy to nevylučujete?? Ono se to stane??

Jack Straw: No - - jak jsem řekl opakovaně, žádné rozhodnutí ohledně vojenských akcí dosud nebylo přijato, ani v Británii ani ve Spojených státech - -

Moderátor: Ale ještě jedna důležitá věc, pane ministře: bude zapotřebí právního zdůvodnění takového útoku proti Iráku? V současnosti existují velké pochybnosti, zda takové právní důvody vůbec jsou.

Jack Straw: Samozřejmě, že to všechno musí být řádně právně zdůvodněno. Zdůraznil jsem britskému premiérovi, že pokud bychom měli podniknout nějakou vojenskou akci, musela by být plně slučitelná s mezinárodním právem...


V pořadu World at One rozhlasové stanice BBC Radio Four se Jacka Strawa mj. ptali na toto:

Moderátor: Řekl jste asi před dvěma dny, že klíčovou otázkou ohledně Iráku je otázka vojenských inspektorů. Jestliže dovolí Saddám Husajn vojenským inspektorům do země vstup bez omezení, situace se změní. Řekl jste, že nejlepším způsobem, jak zlikvidovat nebezpečí války, je vpustit do Iráku vojenské inspektory. Avšak Dick Cheney říká, že návrat vojenských inspektorů do Iráku je irelevantní. Splnění požadavků rezolucí OSN by podle něho vyvolalo falešnou představu, že Saddam zalezl do krabice. Vz s Dickem Cheneym nesouhlasíte, že?

Jack Straw: No, já jsem hovořil o inspektorech, jejich vpuštění země jako takové by nic nevyřešilo. Chceme, jak Tony Blair řekl jasně Georgi Bushovi letos na jaře, aby bylo vojenským inspektorům dovoleno vstoupit do Iráku bez podmínek a bez omezení. Není jasné, zda by skutečně mohli dělat svou práci bez omezení a bez podmínek. Pokud ano, a byli by ujištěni, že neexistuje pokračující hrozba, pak bychom byli v lepší situaci ohledně rozhodování ve věci vojenského zásahu.

Moderátor: To se ale neslučuje s tím, co řekl Dick Cheney. Ten s vámi nesouhlasí v tom, že je hlavním cílem dostat zpět do Iráku vojenské inspektory bez omezení. On to tak nevidí, že?

Jack Straw: Hlavním cílem na obou stranách Atlantiku je omezit či eliminovat hrozbu iráckého režimu a jeho potenciální užití zbraní hromadného ničení. Spojené státy plně podporují oněch 9 rezolucí Rady bezpečnosti OSN, v jejichž rámci se mají do Iráku vrátit ti vojenští inspektoři. Nemůžeme v Británii vyloučit možnost, že vojenské akce budou nutné. Bylo by pošetilé to vyloučit. Chci říct něco velmi důležitého: posuzujte všechny vlády, nejen vládu Spojených států, podle jejich činů, nikoliv jen podle slov, pronesených v debatě. Pohlédnete-li na rozhodnutí, která za posledního půldruhého roku přijal prezident Bush, jsou to rozumná a uměřená rozhodnutí.

                 
Obsah vydání       28. 8. 2002
28. 8. 2002 Spolana: Dostanou Britské listy od Unipetrolu konečně odpověď? Štěpán  Kotrba, Radek  Mokrý
28. 8. 2002 Spolana: Kapacita porušených skladů je 800 tun kapalného chlóru Štěpán  Kotrba, Radek  Mokrý
28. 8. 2002 Kanadští experti ve Spolaně: První oficiální informace pro Zprávu o povodni 2002
26. 8. 2002 V pondělí byl odvolán ředitel Spolany, v závodě se dál přečerpává chlór Štěpán  Kotrba
26. 8. 2002 Stoletá voda a inženýrské limity Jaromír  Kohlíček
28. 8. 2002 Největší ekologická katastrofa v historii: předzvěst toho, co přijde Eugen  Haičman
28. 8. 2002 Spišskí Rómovia organizujú pomoc pre deti z Terezína Tomáš  Repčiak
27. 8. 2002 Monitor Jana Paula : Kdo je šiřitelem poplašných zpráv? Jan  Paul
28. 8. 2002 Britský nejvyšší rabín "urazil Izrael": hlásá snášenlivost
28. 8. 2002 "Autentické je jen to, co vidíme my zde, v Izraeli. Pohled zvnějšku je irelevantní"
28. 8. 2002 Britský ministr zahraničí Jack Straw a invaze do Iráku
25. 8. 2002 Hexen u Štěpánského mostu: Reklamně poutací akce ekologických aktivistů Štěpán  Kotrba
28. 8. 2002 Postavení žen Vojtěch  Polák
28. 8. 2002 Veľké oči a utretá huba Lubomír  Sedláčik
23. 8. 2002 Osudný příkaz povodňového štábu ochraně metra Radek  Mokrý
23. 8. 2002 Pražské metro: Atomový hrobeček Houfka Simpsona Štěpán  Kotrba, Radek  Mokrý
23. 8. 2002 Jděte pryč, tady čerpáme my! Radek  Mokrý
27. 8. 2002 Štvanice na Milana Houfka je zjednodušením Tomáš  Pecina
27. 8. 2002 Poslanec ODS zneužívá stav legislativní nouze
27. 8. 2002 Projev poslance Duba stojí za doslovnou citaci Tomáš  Pecina
23. 8. 2002 Česká diakritika v Britských listech
23. 7. 2002 Chronologický archiv starších vydání Britských listů
17. 6. 2002 Byl zprovozněn seznam článků podle autorů
14. 5. 2002 Britské listy hledají nové spolupracovníky
21. 1. 2002 Příspěvky na investigativní práci Britských listů