Stiglitz: Základním problémem Evropy je euro

10. 8. 2016

Pokud nebude euro zásadním způsobem restrukturováno, Evropa je odsouzena k desetiletím krizí a stagnace, argumentuje ekonom Joseph Stiglitz ve své nové knize. V právě zveřejněné ukázce z ní ostře kritizuje tržní fundamentalismus, nerozbírá však, jaké by mělo být jiné řešení.

Evropa, zdroj osvícenství a moderní vědy, zaznamenává dlouhé období stagnace. Od roku 2009 je evropská nezaměstnanost vyšší než 10 procent. Více než 20 procent mladých Evropanů je nezaměstnaných, v nejpostiženějších zemích je to až 50 procent mladých lidí. Rodiny jsou rozdělovány, protože jsou mladí lidé nuceni emigrovat za prací do zahraničí.

Tato ekonomická fakta mají hrozivé politické dopady. Základy poválečné Evropy byly otřeseny. Vliv získávají ultrapravicové a ultralevicové strany, a mnozí požadují rozbití národních států. Jako by se Evropa chtěla vrátit před vytvoření národních států v 19. století. Po brexitu je zpochybněna i budoucnost Evropské unie.

"Pokud peníze, ušetřené z EU, nebudou investovány do britského zdravotnictví, tak se zblázním"

10. 8. 2016

Faisal Islam, známý britský televizní reportér, natočil dokument ze severoanglického Sunderlandu, 61 procent jehož občanů hlasovalo pro brexit, přestože oblast závisí na finanční pomoci z Evropské unie. Dokument se vysílá na Sky TV dnes večer. O svých zkušenostech také napsal pro deník Guardian. Vyplývá z něho, že lidé v severní Angli hlasovali pro brexit na základě směsice hlouposti, neinformovanosti, frustrace z jiných věcí než z EU a zbožných přání vrátit se do minulosti. Článek je tragický. No, posuďte sami:

Rybáři v severoanglickém Sunderlandu opravdu nenávidí vládní kontroly toho, co ulovili, aby nedošlo k vylovení všeho živého v pobřežních vodách. Obviňují z těchto kontrol Evropskou unii. "Teď konečně budeme mít budoucnost," řekl jeden z nich.

Austrálie tvrdě terorizuje žadatele o azyl

10. 8. 2016

Z prozrazených 2000 dokumentů o tom, jak to chodí v australském vazebním středisku pro uprchlíky na vzdáleném tichomořském ostrově Nauru vyplývá, že australské úřady podrobují žadatele o azyl nevýslovné krutosti. Prozrazené dokumenty z ostrova Nauru jsou záznamy z více než 2000 incidentů ve vazebním středisku. Dochází k fyzickým útokům na žadatele o azyl, k jejich sexuálnímu zneužívání, k pokusům o sebepoškozování a k týrání dětí. Vazební středisko je nefunkční a jeho běžný provoz je založen na krutosti.

Z analýzy dokumentů z ostrova Nauru vyplývá, že terčem útoků od australských úřadů jsou mezi uprchlíky především děti. Více než polovina zpráv o incidentech ve vazebním středisku - 1086, tedy 51,3 procent - se týká dětí, přestože v době, z níž tyto zprávy pocházejí, od května 2013 do října 2015, bylo ze zadržených v tomto vazebním středisku jen asi 18 procent dětí.

Rozhovor Britských listů 69:

Útočíme na vzdělání a z toho není cesta ven

5. 8. 2016

S profesorem Petrem Bílkem z Karlovy univerzity v Praze hovoří Jan Čulík o frustraci českých voličů, vedoucí k jejich podpoře nesmyslů, o tom, zda by čeští "úspěšní" měli usilovat o větší porozumění s neúspěšnými, o tom, že rozumný stát musí mít soubor hodnot, na nichž je založen, a jakou roli v nynější krizi způsobuje v ČR oficiální pohrdání vzděláním. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 5. srpna 2016.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

POLEMIKA S PROFESOREM BÍLKEM:

Najít si cestu v džungli a nebýt vděčen za nic

5. 8. 2016 / Boris Cvek

Vždycky jsem byl přesvědčený o tom, že slušný, vzdělaný člověk má jasné povědomí o tom, že pokud dosáhl nějakého úspěchu a žije se mu dobře, tak je to z velké části díky společnosti, ve které mu to bylo umožněno – a má tedy veliký osobní zájem, ale i morální závazek, aby ta společnost fungovala dále stejně, nebo ještě lépe.

Německo odmítá a deportuje více migrantů

10. 8. 2016


Navzdory údajné politice "otevřených dveří" nové údaje německé spolkové vlády ukazují, že na hranicích dochází k vracení většího počtu lidí. Roste také počet deportací, zejména pokud jde o větší skupiny.

Donald Trump naznačil, že by Clintonová měla být zavražděna, pokud bude zvolena americkou prezidentkou

9. 8. 2016

Trump řekl na shromáždění ve Wilmingtonu v Severní Karolíně: "Pokud bude mít Clintonová možnost jmenovat soudce, nedá se proti tomu nic udělat, přátelé. I když - máme druhý dodatek americké ústavy - možná se něco udělat dá, nevím."

Druhý článek americké ústavy zaručuje právo Američanů nosit střelné zbraně.

Pokud považujete Britské listy za důležitý informační zdroj, předplaťte si je

19. 7. 2016

K udržení existence Britských listů potřebujeme příspěvky ve výši cca 60 000 Kč měsíčně. Tedy 200 Kč měsíčně od 300 čtenářů. Je na vás, zda Britské listy budou po dvaceti letech své nezávislé existence dál pokračovat. Jde o to, zda má česká společnost zájem o tento věcný, na nikom nezávislý zdroj informací z vnějšího světa,  anebo dá přednost nesmyslům, které šíří konspirační weby i většina domácích sdělovacích prostředků.

Jsme přesvědčeni, že přinášením nezávislých informací v dnešní situaci, kdy je většina českých médií v rukou oligarchů anebo ideologicky zaměřených aktivistů, kdy se velká část české společnosti v důsledku iracionálního strachu z jinakosti, kterou často z otevřených komerčních důvodů vyvolávají tato neseriozní média, děsivým způsobem propadá do nenávisti a rasismu a záměrně ignoruje fakta, je Britských listů zapotřebí více než kdy předtím v celé jejich téměř dvacetileté historii.

Jsme hrdi na to, že v českém prostředí jsou Britské listy jediným nezávislým médiem, které nemá vazby na žádné podnikatelské či skupinové zájmy a jehož existence spoléhá výlučně na drobnou finanční podporu od čtenářů. Děkujeme jim za to - prosíme, udržte to.

Pokud tento názor sdílíte, upozorňujeme, že Britské listy nemohou přežít bez pravidelných finančních příspěvků svých čtenářů. Toto není žádná frivolita, z příspěvků hradíme honoráře našich kmenových spolupracovníků a jsme hrdi na to, že nejsme závislí na žádné české ani zahraniční zájmové či manipulativní organizaci. Má-li to však fungovat trvale, potřebujeme i nadále systematickou finanční podporu veřejnosti. Přehled výdajů Britských listů pravidelně zveřejňujeme.

Prosíme, přispějte.

Informujte, prosíme, o existenci Britských listů své racionálně a kriticky uvažující přátele v české společnosti, schopné vnímat fakta. Jde do tuhého a lidé přístupní věcným informacím by měli vědět, kde je získávat, aby byli schopni korigovat šílený, iracionální většinový diskurs, který nyní zavedl velkou část české společnosti na nesmírně nebezpečnou cestu ke globální izolaci.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Příspěvky na provoz Britských listů je možno  zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2, nebo i z mobilního telefonu. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Britská armáda připouští, že Rusko má nad ní výraznou převahu

10. 8. 2016 / Karel Dolejší


List The Times měl možnost seznámit se se zprávou "Insights to “Training Smarter” Against a Hybrid Adversary" (Jak chápat "promyšlenější výcvik" proti hybridnímu protivníkovi) a dnes o ní publikoval rozsáhlý článek Deborah Haynesové ZDE. Na zpracování zprávy se podílel osobně velitel britské armády generál Nick Carter a dokument zohledňuje poznatky z cvičení na Ukrajině.

Vytoužený konec depolitizace?

10. 8. 2016 / Karel Dolejší


Rozbíhající se izraelská kampaň proti humanitárním organizacím v Gaze, která je obviňuje z podpory extrémistů hnutí Hamás, může mít dalekosáhlé důsledky: Pokud se některá ze vznesených obvinění prokážou, dojde k masivní delegitimizaci charitativních organizací a mnoho lidí na Západě je přestane podporovat.

Some Prague Christian churches have rejected the offer from muslims to pray together against violence

9. 8. 2016

A group of muslims who live in the Czech Republic wanted to participate in religious services in Prague's St. Ludmilla's Church at Peace Square in order to express their revulsion against violence perpetrated by the Islamic State, but the catholic parish has rejected their offer to pray together. Prague muslims were nevertheless accepted by another catholic church in Prague, the Church of Our Lord's Sacred Heart in Prague-Vinohrady. The service in which muslims will participate will take place there on Wednesday 10th August at 6 pm. Muslims will also participate in a public gathering in front of the church to condemn the violent acts which are being committed by the Islamic State.

"I have contacted the priests in several Christian churches in Prague by telephone, asking them whether muslims who live in the Czech Republic could join Christians in prayer against violence in these churches. In most cases I have been turned down, which has surprised me," said one of the organisers of the gathering, Protestant minister Mikuláš Vymětal.

Perhaps the strongest rejection came from the parish of St Ludmilla's Church at Peace Square in Prague. "The vicar of this church said he did not want to cooperate with us," said Romana Červenková, another of the organisers of the event. "Christianity and islam are two different worlds. I do not know whether we would be able to reach an understanding within our religious services," said Chaplain Zachariáš Tomáš Kristek from St. Ludmilla's church. "Our parishioners would probably hate this. I would have to have been told in advance in order to be able to consult our people. And the event would have to have had prior approval by the Prague Archbishopric. We cannot act on our own initiative, especially in such sensitive matters," he added.

Source in Czech HERE

BBC: Jak Putin drasticky omezil demokratické svobody v Rusku

9. 8. 2016

Toto je pozoruhodný, věcný dokument televize BBC. Sleduje osud jednotlivých obyčejných lidí v Rusku, kterým se systém tvrdě pomstil za to, že se účastnili protiputinovských demonstrací: mnozí z nich skončili po podvodných politických procesech ve vězení. Uvidíte, co se stane s jednotlivým občanem, který si nasadí masku Vladimíra Putina a s nápisem "Nebojím se!" a odkazem na zákon, zakazující veřejné demonstrace, se pokusí vydat na Rudé náměstí v Moskvě. Velmi důležitý příspěvek k informacím o tom, co se dnes děje v Rusku:

Andrew Stroehlein z Human Rights Watch k tomu poznamenává:

Když úřady zatýkají člověka za to, že před sebou drží kus papíru, je to naprostý signál slabosti. Čeho se bojí?




Práce na počítači

9. 8. 2016 / František Řezáč

Měl jsem na závěr svého pracovního života možnost využívat počítače v konstrukci parních turbn tehdy ještě podniku Škoda Plzeň, jak se o tom píše v tomto článku. Když jsem do turbin v roce 1996 (!) přišel byl jsem škovován tím, že to tam v konstrukčních kancelářích vypadalo jako v šedesátých letech. Regály s katalogy, desítky rýsovacích prken, čpavkem páchnoucí kopírny výkresů, starý nábytek. Měl jsem již z počátku let osmdesátých jisté zkušenosti s tehdy zaváděnými CAD (computer aided design) systémy a po práci v jiném oboru jsem se - mylně - domníval, že uvidím na svém novém pracovišti něco pokročilejšího. Ale bylo tam jen pár zastaralých PC, které tam zanechala firma Siemens po neúspěšném pokusu o fúzi se Škodovkou v Plzni.

Dupačky, které se prodávají v Praze:

"Já budu nejlepší manželka"

9. 8. 2016

Toto se prodává v zemi, která se posmívá údajnému potlačování práv žen v muslimských státech (kde jsou často na rozdíl od ČR ženy v politice a ve veřejných funkcích):

Podle Světového ekonomického fóra je Česká republika ohledně genderové nerovnosti na tom daleko hůře než některé africké a asijské země ZDE

Hysterické protiuprchlické propagandě "lidi v ČR věří"

8. 8. 2016 / Uwe Ladwig

Asi předevčírem jsem říkal jedné české důchodkyni, že se divím, že je v Praze asi více turistů než dříve, ačkoli česká vláda jedná protievropsky i proticizinecky, píše Uwe Ladwig z Prahy. Odpověděla mi, že si myslí, že jich možná tolik jezdí do Prahy, "protože tady nejsou uprchlíci, a proto nemusejí mít strach". (!) Dnes jsem se víceméně náhodně setkal před bytem v Praze s ještě starší sousedkou, která asi už jen málo, pokud vůbec, vykročí na ulici. Ptala se mě, jestli v Hamburku nemáme strach z cizinců, a divila se, když jsem říkal, že více máme strach z aut, protože mnohem více umírají lidé při autonehodách než na nějaké atentáty. Ona na to: "My ale máme velký strach z těch imigrantů!" A divila se, když jsem odpověděl, "Ale vy máte strach z někoho, koho tu přece vůbec nemáte."

Nezvládnutá a přeceňovaná elektronizace představuje jednu z největších slabin Západu

9. 8. 2016 / Karel Dolejší


Ben Wofford v článku pro Politico s výmluvným názvem "How to Hack an Election in 7 Minutes" (Jak hacknout volby za sedm minut) ZDE upozorňuje, že pro skupinu kvalifikovaných hackerů není jednodušší úkol než zfalšovat americké volby závislé na velice zranitelném systému elektronického hlasování. Daniel Turner byl ovšem již před deseti lety "optimističtější" než Wofford. Jeho komentář pro MIT Technology Review nesl název "How to Hack an Election in One Minute" (Jak hacknout volby za jednu minutu) ZDE.

Nejvyšší soud v Izraeli rozhodl, že rukopisy Franze Kafky jsou majetkem Národní knihovny Izraele

9. 8. 2016

Skončily tím dlouhé právní tahanice. Soud v neděli odmítl odvolání dědiců Maxe Broda, Kafkova přítele a vykonavatele jeho poslední vůle, jemuž Kafka odkázal své rukopisy po své smrti r. 1924.

Kafka Broda požádal, aby po jeho smrti rukopisy spálil, Brod to však neudělal a vzal si je s sebou, když uprchl před nacistickou okupací Československa v roce 1939 do Palestiny.

Brod odkázal Kafkovy rukopisy své tajemnici Esther Hoffeové s tím, aby je předala na "Hebrejskou univerzitu v Jeruzalémě, do městské knihovny v Tel Avivu nebo jiné organizaci v Izraeli či v zahraničí.

Avšak Hoffeová, která zemřela r. 2007, si je ponechala a rozdělila je mezi své dvě dcery, čímž vyvolala právní tahanice.

Strach z jaderného Trumpa ve stínu Hirošimy

9. 8. 2016

Donald Trump se nedávno třikrát zeptal experta na národní bezpečnost, proč Spojené státy nemohou použít jaderné zbraně, když je mají k dispozici.

Stávající japonský premiér Šinzó Abe v této době, kdy Japonsko si připomnělo 71. výročí od svržení atomové bomby na Hirošimu, lobbuje za eliminaci jaderných zbraní.

„Nesmíme připustit, aby se tragická zkušenost Hirošimy a Nagasaki, k níž došlo před 71 lety, znovu opakovala,“ prohlásil Abe. Podle japonského premiéra zodpovědnost za to, abychom dosáhli tohoto cíle, leží pouze na nás, protože žijeme právě v této době.

Muslimové proti terorismu

9. 8. 2016

tisková zpráva

Shromáždění, které se bude konat 10. srpna v 18:00 na náměstí Jiřího z Poděbrad před kostelem Nejsvětějšího Srdce Páně, má za cíl reagovat na nedávné teroristické útoky, které otřásly Evropou. Muslimové se rozhodli tyto činy veřejně a důrazně odsoudit, uctít oběti útoků a vyjádřit sdílené obavy z násilí v Evropě ze strany teroristů s obyvateli České republiky.

Svolavatelem akce je Romana Červenková za centrum Al Firdaus, která již organizovala shromáždění minulý rok se členy iniciativy Stop nenávisti (Apolena Rychlíková, Filip Bořivoj Schneider, Ondřej Mazura), evangelickým farářem Mikulášem Vymětalem a mnoha dalšími.

Účastníci shromáždění chtějí vyjádřit solidaritu s obětmi a zároveň striktně odmítnout současné teroristické útoky konané zločineckou organizaci ISIS.

Čínského turistu omylem umístili v Německu do ubytovny pro uprchlíky

9. 8. 2016

Čínský turista strávil omylem téměř čtrnáct dní v Německu v ubytovně pro uprchlíky poté, co omylem zažádal o azyl, když šel na policii informovat, že byl okraden. Jednatřicetiletý muž neumí ani německy ani anglicky. Byl podroben zdravotní prohlídce a byly mu odebrány otisky prstů.

Až později zjistil pracovník Červeného kříže, že muž šel na policii oznámit, že mu někdo ukradl peněženku.

Práce začne být uměním dávat počítači rozumné a náročné otázky

9. 8. 2016

Velkým problémem, kterému čelí školství, je, že poté, co zesystematizovalo středoškolské i vysokoškolské vzdělání tak, aby produkovalo standardního neoliberálního zaměstnance, přicházející technologické změny činí velmi nejistým, co bude budoucí zaměstnanec dělat.

V raných etapách informační technologie je zapotřebi maximalizovat lidský potenciál celé populace. To byl předpoklad, na jehož základě se západní země rozhodly nechat studovat až 50 procent osmnáctileté populace na vysokých školách a odstranit sociální bariéry, které tomu bránily, píše Paul Mason v rámci jinak poněkud neplodné současné britské diskuse o středních školách.

Padesát republikánských bezpečnostních expertů varovalo před Donaldem Trumpem

9. 8. 2016

Otevřený dopis, který podepsalo 50 amerických republikánských expertů na státní bezpečnost, varuje, že Donald Trump "by byl nejneodpovědnějším prezidentem" v americké historii.

Mezi signatáři je i bývalý ředitel CIA Michael Hayden. Donald Trump podle signatářů nemá "ani charakter, hodnoty ani zkušenosti" na to, aby se mohl stát prezidentem. Mnozí signatáři odmítli obdobný dopis podepsat letos v březnu.

"Nikdo z nás nebude volit Donalda Trumpa," zdůrazňuje dopis a pokračuje: "Trump oslabuje morální autoritu USA jako vedoucí síly svobodného světa. Trump nemá základní znalosti o americké ústavě, o amerických zákonech a amerických institucích, včetně náboženské tolerance, svobody tisku a nezávislého soudnictví. A nevěří v tyto instituce a hodnoty."

Lidi, kteří čtou knihy, žijí o dva roky déle než lidi, kteří nečtou

9. 8. 2016

Analýza zvyklostí více než 3500 lidí zjistila, že lidé, kteří čtou knihy aspoň půl hodiny denně - nikoliv časopisy - žijí podstatně déle, než lidé, kteří nečtou.

Výsledky studie, která vychází v zářijovém vydání časopisu Social Science & Medicine, zkoumala, jak často a co čte 3635 lidí starších padesáti let. Bylo zjištěno, že lidé, kteří čtou knihy, žijí téměř o dva roky déle než lidé, kteří je nečtou.

Vědci zjistili dvanáct let po zahájení testu, že lidé, kteří četli déle než 3,5 hodiny týdně, umíralo o 23 procenta méně častěji, kdežto lidé, kteří četli méně než 3,5 hodiny týdně, umírali jen o 17 procent méně častěji.

Revoluce v oblasti mobilních telefonů demokratizuje Afriku

8. 8. 2016



Do konce tohoto desetiletí budou mobilní telefony v Africe produkovat téměř deset procent tamějšího HDP. Za posledních pět let se počet připojených mobilních telefonů ztrojnásobil. Explozivní růst telekomunikačního průmyslu v Africe má obrovský dopad na ekonomické, sociální a politické poměry na africkém kontinentě.

Očekává se, že do roku 2020 vzroste procento mobilních připojení v Africe na 76 procent, z pouhých 17 procent v roce 2014. V roce 2014 generoval sektor mobilních telefonů pro africkou ekonomiku 100 miliard dolarů a do roku 2020 se tento příspěvek má ztrojnásobit.

Jak se z udání za urážky stane stíhání za pokus zastavit vraha. Malá případová studie o tom, jak vzniká hoax na českém internetu

8. 8. 2016 / Petr Andreas

Internetem obíhají záběry pana Salbeyho, který se 22. července v Mnichově statečně pokusil zastavit masového vraha Aliho Sonbolyho. Detaily případu pronikají v různé podobě na tuzemský web a sociální sítě a vzbuzují různé emoce.

Jeden z mých přátel (nikoli jenom na Facebooku) zveřejnil 5. 8. status, v němž shrnoval a komentoval zprávu z článku „Statečný muž, který chtěl zastavit střelce v Mnichově čelí stíhání za 'napadení vraha'“, zveřejněnou téhož dne na serveru Security magazín. Cituje, že „pan Salbey čelí obvinění za to, že se postavil vrahovi, který zabil v nákupním centru 9 lidí a dalších 16 zranil předtím, než se sám zastřelil...“.

V drobném rozporu s tím je náznak, jak bude znít obvinění, mohlo by v něm stát „například "urážky na úkor mrtvého"“, neboť „pán se provinil tím, že na devítinásobného vraha hodil pivní lahev (nic jiného neměl) nazval ho zbabělcem, který vraždí nevinné lidi.“ Pointou sdělení statusu je fakt, že pan Salbey „je nyní trestně stíhán“, za což mohou, verzálkami vysázené, „PERVERZNÍ EVROPSKÉ HODNOTY!!“.

Status i zpráva v Security magazínu se mi zdály natolik nerealistické a předpojaté, že jsem se pustil do ověřování zdrojů a informací.

Červencové preference a policejní reorganizace

8. 8. 2016 / Boris Cvek

Ne že bych průzkumům volebních preferencí dával nějakou velkou váhu, ale na tento jsem čekal docela s napětím: ukáže se v červenci vliv tzv. policejní reorganizace na stranické preference veřejnosti? Je tato událost důležitější pro politiku než neustálé pokusy původně celkem normálních stran o nápodobu Úsvitu?

Moje teze už dávno zní takto: většina občanů v této zemi přinejmenším od voleb 1998 chce především vyšetřování velké ekonomické kriminality, zejména vazeb této kriminality do vysoké politiky. Proto ty volby tehdy vyhrál Miloš Zeman s „akcí čisté ruce“, proto je proti Klausovi v roce 2002 vyhrál mnohem důvěryhodnější Vladimír Špidla, proto ČSSD v roce 2006 tak ublížila tzv. Kubiceho zpráva, proto v roce 2010 uspěl „pan čistý“ Nečas a Věci veřejné s protikorupční rétorikou Radka Johna a Víta Bárty, a proto také tak drtivě uspěl Andrej Babiš a jeho ANO ve volbách 2013.

Rekonstrukce demokracie? Politická participace mladé levice, digitální platformy a demokratické rozhraní

8. 8. 2016 / Jaroslava Tomanová

Strukturální a ideologické základy tradičních levicových a pravicových stran se rozpadají, tradiční středo-pravicové a středo-levicové strany ztrácejí své členy i voliče. Nacionalistická a anti-přistěhovalecká hnutí burcují konzervativní hodnoty pravicových stran jak v Severní a Střední Evropě, tak ve Spojených státech amerických. Proč ale levicová protestní hnutí kromě ojedinělých případů ve Španělsku, Portugalsku a Řecku nedosahují stejné míry pozornosti a nepromítají se podobným způsobem do současné politické situace? To je jedna z otázek, kterými se zabýval Lance Bennett, profesor politologie a politické komunikace na University of Washington v americkém Seattlu během přednášky v rámci sympozia Centra pro politickou kulturu a komunikaci mladé generace na University of York.

"Lékaři, sedláci, lékárníci" prorazili režimní blokádu Aleppa. Obyvatelé města děkují islamistům, Obama je pro ně podlý zrádce

8. 8. 2016 / Karel Dolejší


Islamistické frakce syrské opozice v posledních týdnech stáhly z ostatních úseků fronty jednotky, které provedly překvapivou protiofenzívu směřující k proražení režimní blokády východního Aleppa. Ve třetí fázi operace jim z vnějšku perimetru přispěchaly na pomoc jednotky podle proasadistických propagandistů dávno "neexistující" republikánské FSA. V sobotu 6. srpna došlo k dobytí třetí největší syrské vojenské základny v Dělostřelecké akademii jednotkami "lokalizovaných" islamistů z organizace Džabhat Fatáh aš-Šám. Vzápětí se tyto jednotky setkaly s oddíly FSA jihozápadně od základny - blokáda Aleppa selhala, prorežimní jednotky, jimž teď hrozí obklíčení v západním Aleppu, jsou na útěku. V neděli dorazil do východního Aleppa první konvoj s potravinami. Nevypravila jej OSN, která věnovala třičtvrtě miliardy dolarů nadaci manželky válečného zločince Asmy Asadové ZDE - a ovšem že ne Asadům režim, Rusko či Írán. Venkovští obyvatelé provincie Idlíb poslali pomoc spoluobčanům, které režim hodlal vyhladovět. Zásobovací koridor je postupně rozšiřován navzdory nepřetržitým ruským náletům.

PŘEČETLI JSME:

Češi patří k nejméně štědrým národům světa

7. 8. 2016

V porovnání s ostatními národy světa v ochotě pomáhat druhým se Češi řadí až na konec žebříčku: zaujímají 130. pozici z porovnávaných 145 zemí, za Slováky (123. místo) a Maďary (124. místo). Za nimi se z evropských zemí umístili už jen Řekové (140. místo). Světový dárcovský index každoročně měří Nadace pro charitativní pomoc (Charities Aid Foundation, CAF) a porovnává se nikoli institucionální pomoc jednotlivých států, ale ochota pomáhat u občanů – jednotlivců.

Celý článek ZDE

Dnešní věřící hlasují o teologii svého náboženství, ne že ne

7. 8. 2016 / Jan Čulík

Karel Dolejší ve svém příspěvku, rozbírajícím možné motivy různých atentátníků, píše: "O základních teologických otázkách se v žádné náboženské tradici nehlasuje".

Praktická každodenní zkušenost ukazuje, že se Karel Dolejší v tomto úsudku mýlí. Starověké či středověké základní náboženské texty, definující teologii různých náboženství, jako je bible či korán, obsahují množství přikázání, z dnešního hlediska nepřijatelných, zejména četné výzvy k vraždění, jichž je v bibli daleko více než v koránu.

Neustále slýcháváme názory současných duchovních, že tyto starobylé a dnes nepřijatelné požadavky původních náboženských textů je nutno interpretovat nově v moderním kontextu.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červenec 2016

1. 8. 2016

V červenci 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 48 938.41 Kč.   

Zůstatek byl koncem července  2016 94 660.91 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák