Lékaři bez hranic: 43 407 lidských bytostí uvízlo v Řecku

17. 3. 2016

Hassan, 25, student práv ze Sýrie: "Přežili jsme válku, ale vy jste mě přiměli přát si, abych byl mrtvý."

Konzultace pro světové státníky vždy v pondělí a středu od 10 do 14

Kterak český politik vyvedl Evropu z omylu

17. 3. 2016 / Bohumil Kartous

Čeští politici hrají před svým publikem velmi drzou hru. Hromadně tvrdí, že to byli oni, kdo měl po celou dobu trvání imigrační krize pravdu a že teprve nyní Německo a celá ta slavná západní Evropa pochopili, jak hluboce se mýlili. Nicméně buďme velkorysí a poskytněme těm, kteří zbloudili, možnost napravit své dočasné zmatení, aniž by ztratili tvář. Napříště už budou moudřejší a ve věcech skutečně významných budou v dlouhé frontě mačkat čepice a čekat na to, až jim Zeman, Fiala, Babiš, Kalousek, Chovanec, Zaorálek, Štěch nebo kdokoliv další s jakoukoliv stranickou legitkou a českým občanstvím řekne, co mají dělat. 

Jak nyní dál v Sýrii

17. 3. 2016 / Daniel Veselý

Rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina o stažení většiny vojenských sil ze Sýrie může signalizovat ledacos. Moskva vojenským zásahem dostatečně upevnila pozici svého klienta v Damašku, dále si je dobře vědoma toho, že zabřednutí do syrské bažiny by mohlo znamenat nový Afghánistán a také má na paměti skutečnost, že vyčerpávající válka podstatně vysává finanční zdroje. Je zcela nabíledni, že se Putin poučil z fiaska Spojených států v Iráku a Afghánistánu. Dá se ale za situace, kdy ruské bojové operace v Sýrii zdaleka nekončí, počítat s tím, že stávající rozhodnutí Moskvy bude inspirací i pro další vnější aktéry syrského konfliktu?

Sucho a rostoucí teploty ohrožují 36 milionů lidí v Africe hladomorem

17. 3. 2016

Neobvykle silné El Niño spolu s rekordně vysokými teplotami má katastrofální dopady na úrodu a srážky v jižní a východní Africe

Více než 36 milionů lidí v jižní a ve východní Africe je ohroženo hladomorem, varuje Organizace spojených národů. Velká část afrického kontinentu je totiž postižena rekordním suchem a rekordně vysokými teplotami.

Mimo rekordně vysokých teplot, zaznamenaných v únoru, ohrožuje schopnost těchto regionů vyrovnat se s extremním počasím dlouhodobý dopad klimatických změn. V důsledku neblahé situace jsou desítky milionů lidí ohroženy hladomorem a nemocemi.

Rozhovor Britských listů 48:

Jak se zbavit stereotypu vnímání

11. 3. 2016V tomto rozhovoru Britských listů hovoří Jan Čulík s filmovým dokumentaristou Vítem Klusákem o filmech Český mír, Svobodu pro Smetanu a Spříznění přímou volbou a o tom, co motivuje Víta Klusáka a Filipa Remundu k jejich filmové práci. Avšak je česká společnost vůbec schopna jejich tázání vnímat? Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 11. března 2016.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Czech viewers decide to boycott Game of Thrones because its actors have expressed solidarity with refugees

18. 3. 2016

Actors from the TV series Game of Thrones have expressed their solidarity with refugees. As a result, some Czech viewers have attacked the Czech Facebook page of the TV series with insults and have threatened to boycott the TV series. Some Czech fans of the TV series are angry that HBO has shared a video in which the actors starring in the TV series call on the public to support the International Rescue Committee, which helps refugees.

HBO has reacted by saying that it will remove the vulgar comments of the Czech viewers from its Facebook page, adding that it respects the views of the Czech citizens who have decided to boycott the TV series. HBO has recommended to them that they should view some documentaries about the Arab Spring and about the attacks against the Charlie Hebdo biweekly.

Source in Czech HERE

Slovak neo-Nazi regional governor wants to sue actors for "slandering the nation"

18. 3. 2016

Marian Kotleba, the Slovak neo-Nazi regional governor and since the general election of 6th March 2016 also an MP of the Slovak parliament, is planning to sue the Ján Chalúpka Theatre for staging an anti-war play "The Blacksmiths" by the Serbian author Miloš Nikolič. In Kotleba's view, the anti-war play contains impermissible vulgar expressions and "slanders the nation, race and convictions".

When the play was recently performed in Kotleba's presence in Brezno, Slovakia, Kotleba ordered that it should be discontinued in the middle of the performance.

Marian Kotleba's neo-fascist "People’s Party-Our Slovakia" (LŚNS) won 8% of the vote and 14 seats in the parliament during the general election in Slovakia on 6th March 2016.

Source in Czech

HERE

Areopagitica, nebo Budování státu?

Menšinám ve zlomových dobách nestačí vznášet nároky

17. 3. 2016 / Karel Dolejší

V dobách, kdy společnosti hrozí polarizace a tvrdá konfrontace, nemůže mít menšina žádný zájem na vyhrocování střetu. Prvořadou důležitost nemá to, co ji odlišuje, ale co ji s většinou spojuje. V demokracii to bývá zachování svobod garantované kontinuitou demokratických institucí. Ochrana těchto institucí má primát i před nárokem vyslovit kdykoliv libovolný názor - a očekávat, že mi přitom instituce, o něž se vůbec nestarám, automaticky zaručí práva.

Mlčeti zlato je někdy pěkná blbost

Demokracie závisí na ochotě vytvářet hlasitý disent

17. 3. 2016 / Bohumil Kartous

Veřejná diskuse na jakékoliv politické téma je málokdy odrazem skutečného stavu dění. Jde v ní zejména o sílu hlasu, o to, kdo je schopen identifikovat se s názorem většiny a dobře ho transformovat v argumenty, které takovou identifikaci podporují. Jste-li dnes v pozici člověka, který neodmítá pomoc uprchlíkům před válkou a který není ochoten en bloc odsuzovat lidi na základě etnické či náboženské příslušnosti k méněcennosti, neodpovídáte majoritnímu úzu. Ve veřejné diskusi nemůžete uspět. V demokracii má přesto obrovský význam jít do střetu i tehdy, kdy zdánlivě není možné uspět. Třeba jen dvacet procent hlasitého disentu je záruka toho, že demokracii nebude jednoduše možné demontovat na jakoukoliv jinou formu vlády, jež bude z definice vždy horší.

Bodláky Václava Duška

Čachry v demokratické voliéře

17. 3. 2016 / Václav Dušek

Pivní alibisté pějí, vstávej semínko holala, bude z tebe fiala. Prezidentské úspěšné skeče i křeče napomáhají vyplavovat mozky odpůrců převzdělanosti. Velký má podporu většiny prostého lidu - pamětníci vědí, že většina v minulosti utiskovala menšinu - menšina vyhrála, většina se rozplynula v neviditelném prostoru. Z toho plyne ponaučení, většino, nepodceňuj menšinu. A voliči zbystři pozornost. Partajní bobánci nespí. Budou se tě snažit ulovit, čižba zapovězena, ale voličoptactvo v ohrožení. Kup květiny a polož je k politické rozptylové loučce - že tam ale spočinulo habaděj nebožtíků. Stávali za sjezdovými kecpulty a revolučním hlasem hřímali proti škůdcům usilovně zkoušené země pekelníky, politickým potěrem a doživotně zvoleným frájou do parlamentu, advokátem z plzeňských protipráv, předrevolučním partyzánem... Věř a víra tvá tě uzdraví.

Vice Media vstupují do středovýchodní Evropy

17. 3. 2016

Vice Media, americko-kanadská digitální mediální společnost, zaměřená na zpravodajství a zábavu pro mladé lidi, se rozhodla vstoupit do středovýchodní Evropy. Ve spolupráci s řeckou firmou Antenna Group začnou provozovat Vice Media své digitální stránky a video pořady v Rusku, v České republice, v Maďarsku, v Bulharsku, ve Slovinsku, na Slovensku a v Chorvatsku.

Vice Media jsou už přítomna v Řecku, v Srbsku a v Rumunsku, kde jejich multiplatformové zpravodajství a zábavu sleduje 29 procent mladých lidí ve věku 18-24 let v Řecku, 42 procent v Srbsku a více než 50 procent v Rumunsku.

Shane Smith, kanadský zakladatel a ředitel Vice Media, uvedl: "Vice nalezl neuvěřitelnou poptávku ve východní Evropě. Proč? Protože tamější mladí lidé chgtějí informace a zábavu, které jsou pro ně relevantní a zajímavé - prezentované tak, jak oni vidí svět. A velmi málo médií jim to poskytuje."

Vice a Antenna zahájily spolupráci v Řecku v roce 2014 vytvořením firmy Vice Greece. Vzniklo místní mediální Vice centrum, které vyrábí místní zpravodajství a pořady o kultuře a životním stylu, které se vysílají na lineární televizi a na internetu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Paradigma generace Y ve vztahu já - svět

Mladí nechtějí pracovat, chtějí tvořit

17. 3. 2016 / Ivo Barteček

Dřívější generační vzpoury probíhaly na vlně filosofie, duševna, hudby. Rodiče dříve svým dětem nerozuměli z nesouhlasu s jejich směrem života. Dnes rodiče nerozumí svým dětem, protože ty jsou příliš vzdělané, příliš specializované. Umí věci, kterým rodič nedokáže rozumět. Dřívější generační vzpoury byly spíše kulturní. Nynější vzpoura nové generace je vzpoura technologická. Dočkali jsme se tak poprvé v historii okamžiku, kdy lidé, obyčejní lidé, přebírají otěže, které doposud v rukou držela společenská smetánka, obchodní kartely. A zastavit to mírovými způsoby nejspíš nejde. Jinak nejde na rozum, proč na hranici mezi západem a východem je tolik konfliktů, zatímco celá Asie ekonomicky roste společně a takřka bez konfliktů.

Vnitřní dialog generace Y

#Cíle

17. 3. 2016 / Aneta Adámková

Ona 1: Nemám cíle. Nemám prostě cíl. Nedělám něco pro něco. Nebo že bych si řekla, za 10 let chci být támhle, mít 3 děti, a proto abych toho dosáhla, tak teď budu dělat tohle.

Ona 2: No, a to je ta chyba. Když to nevíš teď, budeš to vědět za 20 let?

Ona 1: A proč? Je to vůbec potřeba? Vždyť nikdo neví, jak bude svět vypadat za pár desítek let. Občas se sebe ptám, proč bychom vlastně měli mít nějaký cíl. Možná je to akorát blbá fráze, která se říká, aby se mladí motivovali k rozhodnutí, k činům.

Svět pohledem generace Y

17. 3. 2016

Současná generace mladých lidí ve věku mezi 20 a 35 lety čelí unikátním výzvám. Jednou z nich je významné odcizení od politiky hlavního proudu. Podle pár let staré studie má 81 % osmnáctiletých negativní vztah k politikům a politickým stranám, zatímco 66 % z nich považuje vládu za nedůvěryhodnou a nepoctivou. Na druhou stranu jde ovšem o generaci, která se hluboce zajímá. Jsou přehlíženi politiky, kteří se soustředí na starší generace, nicméně velmi se zajímají o problémy, které je obklopují i společnost v širokém slova smyslu. Deník Guardian spustil projekt, v němž se snaží stopovat, jaký postoj má generace Y ke světu. Je dobré to vědět, přeci jen za pár let to budou oni, kdo převezmou otěže...

Prosíme, nezapomínejte na finanční podporu Britských listů

10. 3. 2016

Vážení čtenáři,

je nám to blbé připomínat, ale pokud si přejete aby Britské listy přinášely do českého prostředí informace z otevřeného světa a narušovaly - tak jak to letos dělají už dvacátý rok - uzavřený, často na nesmyslech vybudovaný narativ, převládající od normalizačního období v České republice - je nezbytné, abyste finančně přispívali na jejich provoz aspoň minimálními částkami.

To, jak reagují mnozí občané, jak tolerují a šíří a podporují rasismus a nenávist, je šokující. Mimo jiné je to také i pro ně samotné nesmírně nebezpečné. Považujeme za svou povinnost proti tomu rázně vystupovat.

Snažíme se samozřejmě udržovat své výdaje na minimu - za provoz serveru už léta neplatíme nic, v důsledku vstřícnosti našeho pražského správce sítí. Rádi bychom mu také veřejně poděkovali, že léta z vlastní kapsy hradí výdaje na elektřinu, které v důsledku relativně vysoké čtenosti Britských listů náš server spotřebovává - my sami nemáme zdroje na to, abychom to uhradili.

Máme však v současnosti tři čtyři vynikající spolupracovníky, jimž musíme samozřejmě za odvedenou práci platit aspoň zcela minimální honorář. Nemohou pro nás pracovat zadarmo.

Prosíme, nezapomínejte tedy, že Britské listy nemohou být vydávány bez finanční podpory svých čtenářů. Na jejich provoz potřebujeme přibližně 60 000 Kč měsíčně a nejméně dvě třetiny z této částky se musejí sebrat. Ostatní vyděláváme reklamou.

Bez toho server nemůže fungovat, je to tedy na vás.

Vydáváme Britské listy jako veřejnoprávní službu českým občanům, k nimž se normálně běžný kulturněpolitický diskurs z vnějšího světa nedostane. Jsme přesvědčeni, že zvlášť v nynější době, kdy je česká společnost destabilizována hysterickými iracionálními nesmysly a řítí se slepě do evropské izolace, čímž ohrožuje svou ekonomickou, politickou i vojenskou bezpečnost, je Britských listů zapotřebí více než kdy jindy.

Pokud tento názor sdílíte, prosíme, přispějte finančně.  

Jan Čulík

šéfredaktor

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Novinky: Mladí lidé se po celé Evropě bojí extremistů, a tak se houfně stěhují do České republiky!

16. 3. 2016 / Jan ČulíkJiří Vavroň a Jindřich Ginter prohlubují na Novinkách ve středu nesmyslnou představu, že je celá západní Evropa zoufalá nad příchodem imigrantů a mladí lidé ze Západu se tam už necítí bezpečně, a tak se uchylují do České republiky. Je to pořád v rámci šíření toho absurdního diskursu v českých médiích, že celá Evropa odmítá uprchlíky a konečně se ukázalo, že středoevropské země měly při jejich odmítání pravdu. Realita je naprosto opačná: středoevropské země si svým iracionálním odporem k uprchlíkům vytvořily celosvětově pověst nepřátelských a neatraktivních zemí. Bohužel, média to české veřejnosti zapomněla sdělit.

Musím říci, že jsem o tom, jak všichni mladí lidé prchají ze západní Evropy před "imigrantským terorismem", v relativně xenofobní Velké Británii (přesně řečeno Anglii, Skoti jsou vůči cizincům velmi vstřícní!) v životě neslyšel. Pohybuji se mezi mladými lidmi na univerzitě a musím říci, že většina z nich netuší, že vůbec nějaká Česká republika existuje, a představa, že by se necítili v Británii bezpečně, je komická.

Podle statistiky Eurostatu z roku 2014 (nejnovější data k dispozici) byla Česká republika co do počtu cizinců žijících na jejím území na 19. místě ze všech 28 členských zemí EU. V ČR žila v roce 2014 asi 4 procenta cizinců, z toho 1,5 procenta cizinců z jiných zemí Evropské unie.

Ruský velvyslanec v Londýně:

Za pět měsíců ruských náletů v Sýrii jsme neusmrtili jediného civilistu

16. 3. 2016

Russian Ambassador questioned on Syria bombings

“Are you saying there's not a single civilian been killed in this entire five-month campaign?”Cathy Newman questions the Russian Ambassador on how many deaths were caused by the country's bombing campaign in support of the Assad regime in Syria.

Posted by Channel 4 News on Tuesday, March 15, 2016

Moderátorka: Britský ministr obrany Philip Hammond řekl, že jste zřejmě spáchali strašlivé válečné zločiny bombardováním nemocnic. Padesát lidí bylo usmrceno jen minulý měsíc.

Ruský velvyslanec v Londýně Alexander Jakovenko: To je naprosto nezdokladováno.

Kotleba zakázal divadelní představení rovnou v jeho průběhu

16. 3. 2016

Šlo o protiválečnou hru srbského autora MIloše Nikoliće "Kováři". Kotleba si představení původně objednal od DIvadla Jana Chalúpky v Brezně jakou součást akce, při níž měl odměňovat učitele. Seděl v hledišti a když mu hra připadla "příliš vulgární" přiměl pracovnici školského odboru magistrátu, aby hru okamžitě, během jejího průběhu zarazila.

Podrobnosti ZDE

Slovak regional governor bans a theatrical performance in mid-stream

15. 3. 2016

Marian Kotleba, the neo-fascist regional governor of the Slovak city of Banská Bystrica has ordered the cancellation of a theatrical performance in Brezno, Slovakia.

The Ján Chalúpka Theatre in Brezno was performing "The Blacksmiths", an anti-war play by the Serbian author Miloš Nikolič when it was ordered to stop the production immediately "because of vulgar expressions contained in the play" by an official from the local authority educational department. The official had been told by the neo-fascist regional governor of Banská Bystrica, Marian Kotleba, who was in the audience, to stop the play immediately. The performance originally took place on Kotleba's orders as part of an event during which he was to present awards to local teachers.

Marian Kotleba's neo-fascist "People’s Party-Our Slovakia" (LŚNS) won 8% of the vote and 14 seats in the parliament during the general election in Slovakia on 6th March 2016.

Source in Slovak HERE

Plán, který EU schválila Turecku, je nebezpečný a nerealistický:

Fungují "bezpečné zóny" v zemích postižených konfliktem?

16. 3. 2016


Evropští lídři minulý týden podpořili dlouhodobě předkládaný turecký návrh na vytvoření takzvané bezpečné zóny v Sýrii. Zde by měli nalézt útočiště a pomoc civilisté vysídlení v důsledku bojů, aniž by museli opustit zemi, napsala Kristy Siegfriedová.

Systém kontroly šíření jaderných zbraní nefunguje. Je načase vzít to na vědomí

16. 3. 2016 / Karel Dolejší


Severní Korea navzdory výzvám institucionalizovaných jaderných mocností oznámila další testy jaderné zbraně a balistických raket ZDE. Má před očima názorný příklad Libye, která se zbraní hromadného ničení vzdala a dočkala se invaze ZDE. Andreas Umland podrobně vysvětluje na příkladě Ukrajiny, že vzdát se jaderných zbraní výměnou za bezcenné záruky jaderného klubu je postup, který zřejmě již nikdo nebude ochoten zopakovat ZDE.

Němečtí Zelení se posouvají doprava

16. 3. 2016


Navzdory vítězství v zemských volbách v Bádensku-Württembersku čelí německá strana Zelených krizi všude jinde. Šéf zemské vlády Winfried Kretschmann musí uzavřít obtížnou koalici s křesťanskou CDU a posunout se doprava, jinou možnost nemá. Celkově však strana váhá, zda se má vzdát svých levicových tradic a stát se programově stranou zajištěné střední třídy, nebo se naopak ucházet o voliče strany Die Linke.

Kde je morální a politická odvaha Evropské unie?

15. 3. 2016

Navzdory zmatku v Evropské unii a populistickému zneužívání nejistoty tamějších občanů zůstává Evropská unie majákem svobody a stability. Lidé do ní budou stále přicházet v naději na lepší život. Zvládání imigrace nesmí znamenat, že bude Evropa méně svobodná, méně stabilní, méně férová, méně jednotná. Bez politické a morální odvahy tato krize možná Evropskou unii porazí a tu porážku si Evropská unie většinou způsobí sama. Jestliže Řekové - ožebračení a unavení, se státem, který je nefunkční, mohou usilovat o to nejlepší, co je v jejich silách, Evropská unie se přece může pokusit o víc.

Řecko pulsuje lidmi, kteří prchají před válkou a chudobou, od doků v aténském přístavu Piraeus až po blátivá pole v Idomeni, kde naráží jejich velká migrace na ostnaté dráty evropského zmatku a strachu. Řecko, už vyčerpané drtivým zadlužením, vládními škrty a hospodářskou krizí, nyní spěchá, aby poskytlo útočiště a péči rychle rostoucímu počtu uvízlých uprchlíků, kteří nechtějí nic víc než zůstat v pohybu a na cestě. Nejsou si vědomi toho, že jejich touha po svobodě, stabilitě a prosperitě uvrhla Evropskou unii do největší krize od jejího založení, píše v deníku New York Times Nikos Konstandaras.

Ruská letadla pokračují v intenzivním bombardování Sýrie

15. 3. 2016

Ruské stihačky dál intenzivně bombardují cíle v Sýrii na podporu armády prezidenta Asada, přestože Putin tvrdil, že stahuje ze Sýrie ruské jednotky.

V úterý provedly Asadovy jednotky ofenzívu směrem k historickému městu Palmyra za pomoci "intenzivních náletů ruských stihaček", uvedla televize Al-Manar, kterou provozuje organizace Hezbollah, bojující po boku Asadových jednotek.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Situace v Idomeni je stále kritická. Na místě je Czech team

15. 3. 2016

Tisková zpráva spolku "Pomáháme lidem na útěku"

Idomeni 15.3.2016 - Čeští dobrovolníci zasahují v Idomeni na řecko-makedonské hranici, situace je stále kritická. Na místě prakticky vyrostlo stanové město pro 12 000 lidí, celé rodiny zde již třetím týdnem přežívají ve stanech v nouzových podmínkách. “Problém je v tom, že i v oficiálních táborech na řeckém území jsou velmi špatné podmínky - podle našich informací tam například není dostatek hygienického zázemí,” říká Dalimil Petrilák, analytik spolku Pomáháme lidem na útěku, který je v Idomeni od pondělního večera. Zoufalá situace vyvrcholila včerejším pokusem několika stovek lidí na útěku překročit hranici na jiném místě přebroděním řeky. Čeští dobrovolníci se ale od této akce distancují.

“Nevíme samozřejmě, kdo tu akci vymyslel, ale je to naprostý nesmysl a navíc ilegální, my bychom v žádné situaci na nic takového nepřistoupili,” komentuje Dalimil Petrilák spekulace médií, že v přechodu řeky pomáhali i naši dobrovolníci. (Dalimil Petrilák se mýlí: přechod hranic uprchlíky není ilegální: Ženevské úmluvy o uprchlících z roku 1951 to výslovně umožňují, pozn. red. BL.) “Problém vidím v bezvýchodnosti nastalé situace - pro uprchlíky je prakticky neřešitelná - většina z nich se nemá ani jak vrátit,” dodává.

Donald Tusk šokujícím způsobem o pochybné dohodě EU o hromadné deportaci uprchlíků z Řecka do Turecka

15. 3. 2016

"Jednou z otázek, které musíme ještě vyřešit, je klíčový problém legálnosti této dohody. Musíme zajistit, aby všechny nové plány na masovou deportaci uprchlíků z Řecka do Turecka plně odpovídaly zákonům EU a našim mezinárodním závazkům. To znamená, že musíme zajistit, aby žádosti všech uprchlíků o azyl byly individuálně zhodnoceny, než bude učiněno rozhodnutí deportovat je do Turecka. A to také znamená, že musíme zajistit, aby osoby, které potřebují mezinárodní ochranu ji dostanou v Turecku."

Zdroj ZDE

Jak se Evropa učí od visegrádské smlouvy

15. 3. 2016 / Boris Cvek

Často slyším nebo čtu v médiích vyjádření našich vládních představitelů, že Evropa konečně dává za pravdu zemím V4 – asi proto Rakousko omezuje počet uprchlíků, které ročně přijme, na cca 37 tisíc a v Německu se vede debata, zda vůbec stropovat, a když stropovat, uvažuje se o číslu kolem 200 tisíc uprchlíků ročně. Od jaké členské země V4 se naučily tyhle státy, že mají přijímat lidi v nouzi v desítkách, stovkách tisíc ročně, nakolik jim to jen jejich možnosti umožní?

Proč se Putin stahuje ze Sýrie? A skutečně to dělá?

15. 3. 2016 / Karel Dolejší


V neděli místní pozorovatelé ohlásili, že ze syrské základny Hmejmim odletěla část ruských letadel domů. V pondělí Kreml ohlásil, že v úterý začne se stahováním hlavních sil ze Sýrie ZDE. Zatímco v Damašku zavládlo zoufalství, v moskevských kavárnách se údajně spekuluje, že stav ruské ekonomiky si vynutil dohodu se Saúdy o ropě, která znamená také konec Asada. Možností je ovšem mnohem více.

Zaorálek dokazuje, jak daleko stojí česká politika mimo zákon

15. 3. 2016 / Jan Čulík

Ministr zahraničí Zaorálek se pokusil poděsit české občanstvo výroky, že údajně Rusko pomáhá uprchlíkům při cestě do Evropy. Pokud by tomu tak skutečně bylo, bylo by to chvályhodné, protože státy mají povinnost umožnit lidem prchajícím před válkou, vražděním a pronásledováním, aby zažádali na jejich území o azyl. (Jiná věc je, že Rusko to většinou  neumožňuje a také porušuje mezinárodní právo.) 

Je neuvěřitelné, jak podléhají čeští politikové alarmistickým náladám v české společnosti namísto toho, aby občanům věcně vysvětlili, jak se situace skutečně má. Příchod uprchlíků do Evropy je totiž příležitost, ne hrozba.

Je pozoruhodné, že si Zaorálek nedokáže vzít poučení z propadu strany Smer Roberta Fica na Slovensku. Ten taky tak dlouho strašil neexistujícími uprchlíky, až voliči hlasovali nikoliv pro něho, ale pro extremistické ultrapravicové strany.

Zaorálkovy snahy dělat z uprchlíků strašáky pro české, už tak nesmyslně vyděšené obyvatelstvo, dokazují, jak daleko od mezinárodního práva stojí nyní politika České republiky a zřejmě i Evropské unie.

EU na svých setkáních v Bruselu obsesivně usiluje o to zabránit uprchlíkům v přístupu do Evropy, namísto toho, aby splnila svou povinnost podle mezinárodního práva a umožnila uprchlíkům férové zhodnocení jejich individuálních žádostí o azyl a vytvořila pro ně bezpečnou cestu do Evropy, kde mají nejen členské země Evropské unie povinnost si je rozdělit.

Maďarsko plánuje zlikvidovat archiv Györgyho Lukácse

15. 3. 2016

Podepište petici protestující proti plánované likvidaci archivu Györgyho Lukácse v Budapešti. Lukács byl jedním z nejvýznamnějších filozofů 20. století. Jeho dílo je podstatné nejen pro filozofii, ale i pro politické myšlení, literární vědu, sociologii a etiku.

Petice je ZDE

Tři Afghánci zemřeli při pokusu překročit řeku na řecko-makedonské hranici

15. 3. 2016

Tři Afghánci se utopili při pokusu 2000 uprchlíků překročit hranici přebroděním řeky Suva na řecko-makedonské hranici, uvedly makedonské úřady. Tři dalši osoby skončily v nemocnici. Je to politováníhodná, nesmyslná ztráta na životech, způsobená chaotičností a krutostí evropské politiky.

British Library digitalizuje Shakespearův apel na pomoc uprchlíkům

15. 3. 2016Poslední hra Williama Shakespeara, v níž má autor postavu Sira Thomase Mora, který vášnivě žádá, aby se s uprchlíky zacházelo lidsky, bude zdigitalizována a zveřejněna na serveru British Library. The Book of Sir Thomas More je zvlášť aktuální a dojemná v souvislosti se současnou evropskou uprchlickou krizí, podotýká deník Guardian.

V dramatické scéně v této hře vystupuje Sir Thomas More proti antiimigračním demonstrantům, kteří páchají v Londýně násilí. Hra vznikla v době, kdy v Londýně bylo zvýšené napětí kvůli velkému počtu francouzských protestantů, kteří přišli do anglického hlavního města.

"Je to opravdu dojemný projev," vysvětluje Zoe Wilcoxová z British Library. "Jeho jádrem je empatie. Sir Thomas More apeluje na davy, aby se vcítili do situace uprchlíků, "cizinců". Žádá je, aby si představili, jaké by to bylo, kdyby se Londýňané vydali přes moře do Evropy: kdyby se vydali do Španělska či do Portugalska, také by byli cizinci. Žádá, aby opustili svou ´obří nelidskost´. Je to pozoruhodné, jak aktuální je tento projev, vzhledem k tomu, co se teď děje v Evropě."

Shakespeare píše: “You’ll put down strangers,/ Kill them, cut their throats, possess their houses,/ And lead the majesty of law in lyam/ To slip him like a hound. Alas, alas! Say now the King/ As he is clement if th’offender mourn,/ Should so much come too short of your great trespass/ As but to banish you: whither would you go?/What country, by the nature of your error,/ Should give you harbour? Go you to France or Flanders,/ To any German province, Spain or Portugal,/ Nay, anywhere that not adheres to England:/ Why, you must needs be strangers.”

"Vy usmrtíte cizince,/ Zabijete je, proříznete jim hrdlo, vezmete si jejich domy/ a zotročíte majestát zákona ohlávkou/ povedete ho jako psa. Bože, bože! A co říká král? Je sice milosrdný, pokud se pachatelé kají/ ale co kdyby se rozhodl vaše zločiny potrestat?/ a vyhnal vás ze země: Kam byste šli?/ Která země, podle druhu vašeho zločinu,/ by vám měla poskytnout přístav? Jestli se vydáte do Francie či do Flander/ do jakékoliv provincie v Německu, ve Španělsku či v Portugalsku,/ ano, kamkoliv, kde to není v Anglii/, jistě, budete tam vždycky cizinci."

Český prezident v minulosti názorně předvedl, že pohrdá obyčejnými lidmi, potažmo půlkou národa

15. 3. 2016 / Daniel Veselý

Jestliže se podle posledních průzkumů veřejného mínění těší současná hlava státu podpoře 63 procent občanů ZDE, poněkud mi unikají důvody, proč tomu tak je. Zemanovi příznivci o svém „panu prezidentovi“ kupříkladu tvrdí, že je de facto jedním z nich; je lidový, na nic si nehraje a říká nahlas, co si myslí. Pokud by tomu tak doopravdy bylo a Miloš Zeman říká, co si doopravdy myslí, sám na sobě dokazuje, že je jednou čehý a po druhé hot.

Komisař pro lidská práva v Radě Evropy:

Evropa musí přijmout uprchlíky - je to zákon

15. 3. 2016

Ochrana pro uprchlíky je nedílnou součástí mezinárodního pořádku pro garantování lidských práv. Státy tuto ochranu zavedly po zvěrstvech druhé světové války. Právě v tomto kontextu se evropské státy dohodly na celé řadě předpisů zaručujících lidská práva a zacházení s uprchlíky. Tak vznikl zřejmě nejefektivnější systém na ochranu uprchlíků na celém světě, píše v deníku New York Times Nils Muiznieks, komisař  pro lidská práva v Radě  Evropy.

Nynější uprchlická krize na hranicích Evropské unie však vyvolala chaotickou reakci. Hrozí vážné nebezpečí, že Evropská unie i její členské státy budou dezorientovány a jsou ohroženy rizikem, že přestanou plnit své základní a zásadní povinnosti.

Týká se to především navrhované dohody EU s Tureckem. EU žádá, aby Ankara přijala zpět všechny imigranty, včetně uprchlíků ze Sýrie, z Iráku a z Afghánistánu i další, kteří nyní přicházejí do Evropy nepravidelným způsobem, EU za to navrhuje přijmout stejný počet uprchlíků přímo z Turecka.

Putin nařídil zahájení odchodu ruských vojsk ze Sýrie

15. 3. 2016

Ruský prezident Vladimír Putin náhle vyhlásil, že stahuje většinu ruských vojsk ze Sýrie. Vyjádřil se, že půlroční ruská intervence v Sýrii v podstatě dosáhla svých cílů.

Putin to osobně zatelefonoval syrskému prezidentu Asadovi po jednání s ruským ministrem obrany a zahraničí v Kremlu. Stahování ruských vojsk má být zahájeno v úterý.

Putinovo rozhodnutí má zjevnou souvislost se zahájením syrským mírových rozhovorů v Ženevě a bude považováno za signál, že se Rusko domnívá, že udělalo dostatečné množství akcí na Asadovo přežití.

Maďarsko kriminalizuje bezdomovce

15. 3. 2016

Sanyia Sabyan žije na ulicích v Budapešti už šest let. Nemám možnost se vrátit k svému předchozímu zaměstnání jako stavební dělník a nové zaměstnání nemůže najít.

Se svým psem Arturem přespává každou noc na ulici, čelí policejní šikaně a teplotám pod bodem mrazu. "Dnes jsem nejedl," sdělil tento sedmačtyřicetiletý muž televizi Al Jazeera. "Policie mě neustále šikanuje."

V září 2013 schválila ultrapravicová maďarská vláda zákon, který umožnil místním úřadům kriminalizovat osoby, které spí na veřejných místech. Takové osoby měly být odsouzeny k veřejným pracím nebo k pokutám.

Maďarský Nejvyšší soud v roce 2015 část tohoto zákona zrušil, protože městská správa nebyla schopna dokázat "chráněnou hodnotu" těchto vyhrazených prostor.

Řada budapešťských bezdomovců přespává ve stanicích metra.

Podrobnosti v angličtině a fotografie ZDE

Netečnost vůči utrpení druhých se stává půdou, z níž vyrůstá totalitní společnost

14. 3. 2016

Tento týden přiletí do Prahy 27 syrských křesťanů, kteří žili v Mosulu. Jsou to většinou vysokoškolští vzdělaní lidé, kteří utekli i s rodinami před pronásledováním. Patří do seznamu vybraných 153 lidí, kterým pomáhá nadační fond Generace 21. V Praze budou ubytováni v hotelu, budou mít 4 hodiny češtiny a stráví tu několik týdnů. Pomoc koordinuje Amáda spásy a byl jsem mile překvapen dobrou organizací. Organizátoři rádi přijmou pomoc, finanční i sociální. Jsou to lidé, za které ručím, píše profesor FF UK Jiří Holý. Zde jsou kontakty:

Petra Damms (Armáda spásy): petradamms@gmail.com

Petr Janoušek (Armáda spásy) petr_janousek@czh.salvationarmy.org

Jiří Mataj (farnost sv. Anežky) jirka@neposeda.org

Milena Jesenská v roce 1938 napsala: "Není pravda, že na nás nezáleží. Na všech dnes záleží - ale i na každém záleží."

Netečnost vůči utrpení druhých se stává půdou, z níž vyrůstá totalitní společnost.

Uprchlíci přebrodili řeku ve snaze dostat se z Řecka do Makedonie

14. 3. 2016

K zoufalým scénám došlo v pondělí na makedonsko řecké hranici, kdy se rodiny, často s malými dětmi v kočárcích, pokusily z řeckého Idomeni přebrodit prudce tekoucí řeku do Makedonie.

Drone footage shows refugees crossing river in Greece

People form a human chain across a river in Greece as more than 3,000 migrants and refugees attempt to make it to Macedonia.

Posted by Channel 4 News on Monday, March 14, 2016

Uprchlíci stáli ve vodě a utvořili lidský řetěz, jímž si předávali nemluvňata a batolata, ve snaze uniknout ze špinavého tábora v Idomeni, kde nyní vznikla epidemie žloutenky.

"Byla to velmi složitá situace. S vodou byl velký problém, ale všichni si navzájem pomohli, tak všichni přešli," řekl Konstantinos Tsakalidis, řecký fotograf, který uprchlíky doprovodil. "Byli velmi šťastní, protože překročili řeku, hranici, a byli přesvědčeni, že jsou nyní svobodní."

Avšak asi za tři kilometry cesty do makedonského území uprchlíky zastavila makedonská bezpečnostní policie. V pondělí v noci uprchlíci většinou seděli na silnici a asi 30 novinářů bylo zatčeno v makedonském městě Gevgelija.

Vzniklé scény znovu poukázaly na nedostatky v pokusech Evropské unie zastavit proud uprchlíků do Evropy, uvedla, Mezinárodní organizace pro migraci.

Odborníci na migraci upozorňují, že si imigranti po uzavření hranic najdou jiné cesty do severní Evropy.

Mluvčí Mezinárodní organizace pro migraci Leonard Doyle zdůraznil: "Stavět zdi a ploty proti uprchlíkům je recept na problémy, jak vidíme tady, kde lidé přenesli nemluvňata a batolata přes prudce tekoucí ledovou řeku. Ploty jen obohacují pašeráky a ohrožují uprchlíky, kteří nemají domovy, do nichž by se mohli vrátit.

Doyle dodal: "Pro uprchlíky uvízlé na severní hranici Řecka je naléhavě zapotřebí humanitárního řešení."

Představitel organizace Lékaři bez hranic uvedl, že dochází k zvýšení počtu neregulérních přechodů hranic a pašování lidí a že očekává, že počet těchto přechodů se bude zvyšovat.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Merkelová v zemských volbách neprohrála

14. 3. 2016 / Boris Cvek

Jsou německé zemské volby skutečnou prohrou politiky kancléřky Merkelové, kterou zastává v uprchlické krizi? Nepochybný je vzrůst nové protiuprchlické strany AfD (Alternative für Deutschland), nicméně čísla – čerpám z níže uvedeného zdroje – se zdají jasná. Pokud se podíváme na výsledky voleb z hlediska postojů vůči uprchlické krizi, tak na stranu kancléřky lze rozhodně počítat CDU (její stranu), SPD a Zelené.

Potom v Bádensku-Württembersku je to 27% (CDU) + 12,7% (SPD) + 30,3% (Zelení), tedy 70% vs. 15,1% (AfD). V Porýní-Falci je to 31,8% (CDU) + 36,4% (SPD) + 5,2% (Zelení), tedy 73,4% vs. 12,4% (AfD). Obrovský rozdíl mezi výsledky Zelených v obou zemích ilustruje tu skutečnost, domnívám se, že ve volbách nešlo jen o celostátní témata, ale také o postavení regionálních politiků.

Merkelová po volbách nezmění svou prouprchlickou politiku

14. 3. 2016

Angela Merkelová charakterizovala nedělní regionální volby v Německu jako "obtížný den" pro její stranu, avšak uvedla, že se bude dále přidržovat své politiky otevřených dveří pro uprchlíky. "Uprchlická otázka vyžaduje celoevropské řešení - udržitelné řešení - a takové řešení vyžaduje čas," řekla německá kancléřka v pondělí v Berlíně na tiskové konferenci.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za únor 2016

12. 3. 2016

V únoru 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 75 580,90 Kč. Příjem z reklamy byl 8189  Kč.

Zůstatek byl koncem února 2016 131 994,10 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.