Jak Evropa přijímá uprchlíky
Lidé, před nimiž by se mnozí Češi měli hluboce stydět
3. 8. 2015
Vedle xenofobní hysterie zaměřené proti zoufalým a bezmocným uprchlíkům, je v Evropě mnoho lidí, kteří aktivně novým příchozím pomáhají a podporují dobré věci, které uprchlíci s sebou přinášejí. Jsou v Německu, v Maďarsku, v Řecku, v Itálii, v Británii i ve Francii
Pokud bychom to posuzovali podle novinových titulků, někdy to vypadá, že nikdo v Evropě nechce uprchlíkům pomoci. Letos jich do Itálie a do Řecka přijíždějí rekordní počty, a přesto ostatní státy Evropské unie souhlasily, že přijmou méně než 20 procent z nich. Maďarsko buduje proti uprchlíkům zeď. Z téhož důvodu uzavřela Francie svou hranici s Itálií. V Řecku vládly letos pochybnosti, zda není přestupkem uprchlíka svézt autem.
Avšak na místní úrovni jsou aktivní tisíce lidí po celém kontinentu, kteří čelí nenávisti svých spoluobčanů a jednají pozitivně tam, kde politikové zůstávají v nečinnosti. V Evropě nyní existuje obrovské hnutí lidí na pomoc uprchlíkům, ať už jsou to dobrovolníci v Maďarsku, kteří pomáhají čtyřiadvacet hodin denně syrským a afghánským příchozím, nebo španělští kněží, kteří imigrantům pomáhají vyplňovat formuláře. V Evropě dnes existuje nejméně sedm hnutí, která bojují za práva uprchlíků.