Turecké stíhačky sestřelily ruský stíhací bombardér

24. 11. 2015


Turecký list Hurriet informoval o tom, že turecké letouny dnes v blízkosti hranice se Sýrií sestřelily letoun, který narušil turecký vzdušný prostor. Zdroje v úřadě tureckého prezidenta potvrdily, že turecké letouny sestřelily ruský stroj Su-24. Deník Zaman s odvoláním na ministerstvo obrany zveřejnil záznam letových tras (viz výše.)

Ruské ministerstvo obrany potvrdilo, že se jednalo o ruský stíhací bombardér Su-24 na letové hladině 6 000 m. Podle Moskvy byl letoun sestřelen palbou ze země, piloti se katapultovali a jejich další osud je zjišťován. Kreml popírá narušení tureckého vzdušného prostoru. Komunistická strana Ruské federace vyzvala k přerušení leteckého spojení s s Tureckem ZDE. Ve vysílání televize Life News považované za médium přímo řízené službou FSB bylo vzneseno obvinění, že letoun sestřelila raketa ukrajinského původu ZDE.

Rozbíhají se diplomatické incidenty, které signalizují zhoršování vztahů mezi Tureckem a Ruskem. Turecko si předvolalo ruského chargé d´affaires v Ankaře, v Moskvě byl předvolán turecký vojenský přidělenec ZDE.

Podle organizace Syrian Observatory for Human Rights jsou oba členové osádky ruského letounu mrtvi a povstalci navíc zasáhli protitankovou střelou jeden z pátracích vrtulníků. Tomu se ale podařilo přistát na území kontrolovaném vládními jednotkami ZDE.

Turecko tvrdí, že letoun byl sestřelen poté, co selhala všechna varování v rámci předpisů platných v jeho vojenském letectvu. To upřesnilo, že letoun byl varován desetkrát během pěti minut, ale nereagoval. První zprávy tvrdí, že v době sestřelení nebylo známo, komu letoun patří.

Letoun se podle turkmenských zdrojů zřítil mezi stany u vesnice Jamadí nedaleko města Bajirbucak, kde se nyní zdržují Turkmeni. Oba členové osádky přistáli. Jeden z nich byl zajat, po druhém se pátrá, uvedla turecká CNN.

Turecký premiér Davutoglu jednal s náčelníkem generálního štábu a ministrem zahraničí. Turecko provede konzultace s NATO a OSN týkající se událostí na hranici se Sýrií.

Podle dalších zpráv jeden člen osádky letounu zahynul, druhý je zajat turkmenskými jednotkami. Velitel 10. povstalecké brigády Ibrahím al-Šangrí měl údajně prohlásit, že jednoho z ruských letců zabili jeho muži na padáku střelbou z kulometu ZDE. (Pokud to opravdu udělali, porušili Ženevské úmluvy - KD.) Podle videozáznamu z místa nehody byl mrtvý pilot mediálními aktivisty identifikován, má jít údajně o Sergeje Alexejeviče Rumjanceva z Čeljabinska. V oblasti pátraly ruské vrtulníky, informovala Doğan News Agency.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Podrobnosti v ruštině: ZDE

Rusko přerušuje vojenské kontakty s Tureckem. NATO potvrdilo narušení vzdušného prostoru ruským letounem

24. 11. 2015


Ruské ministerstvo obrany vydalo prohlášení, v němž oznamuje vystupňování operací v Sýrii a "přerušení" vojenských kontaktů s Tureckem. Prohlášení přečetl v televizi generálporučík Sergej Rudskoj, který mj. sdělil, že "budou přijata opatření k posílení protivzdušné obrany" a "jakýkoliv cíl reprezentující pro nás potenciální nebezpečí bude zničen".

NATO a OSN a žádají po sestřelení ruského vojenského letadla o klid a rozvahu

24. 11. 2015

Rusko varovalo své občany, aby nejezdili na dovolenou do Turecka a ruské ministerstvo obrany přerušilo styky se svým tureckým protějškem. V úterý večer potvrdil ruský generální štáb, že jeden z pilotů sestřeleného letadla byl usmrcen a zahynul také voják při záchranné misi. Osud druhé pilota ruského bombardéru je nejasný.

V Ankaře pozval turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan své nejvyšší generály na mimořádné bezpečnostní zasedání, na němž se mělo rozhodnout o dalším kroku Turecka. Turecká vláda konstatovala, že jak se přibližovalo turecké hranici, ruské letadlo bylo desetkrát varováno, aby změnilo kurs, přesto však na několik vteřin vletělo do tureckého vzdušného prostoru. Ankara zdůraznila, že to bylo v posledních týdnech už několikáté narušení tureckého vzdušného prostoru ruskými letadly.

Putin varoval Turecko před "vážnými následky"

24. 11. 2015

Před svým setkáním s jordánským králem Abdulláhem v Soči řekl Vladimír Putin:

"Tato událost je mimo normální rámec boje proti terorismu. Samozřejmě naše armáda dělá hrdinskou práci proti terorismu... Ale dnešní ztráta je bodnutím do zad, které provedli společníci teroristů. Jinak to nemohu popsat. Naše letadlo bylo sestřeleno nad územím Sýrie, raketou vzduch-vzduch z turecké F-16. Spadlo na syrské území 4 km od Turecka.

Ani naši piloti, ani naše letadlo neohrožovalo území Turecka. To je zjevné. Bojují proti teroristům v severních oblastech kolem Latakie, kde jsou soustředěni extremisté, většinou lidé původem z Ruska, a vykonávali svou přímou povinnost zajistit, aby se tito lidé nevrátili do Ruska. To jsou lidé, kteří jsou zcela zjevně mezinárodní teroristé.

Bereme v úvahu, že jsme podepsali s USA dohodu o dekonfliktování a jak víme, Turecko je mezi zeměmi, které se staly součástí americké koalice. Vzhledem k tomu, že Isis má tak obrovské zdroje stamilionů a miliard dolarů pocházejících z tajného prodeje ropy a ochraňují je armády jiných států, je jasné, proč jsou tak drzí, proč zabíjejí lidi, proč vykonávají teroristické útoky po celém světě včetně srdce Evropy.

Všechno budeme analyzovat a dnešní tragická událost bude mít závažné důsledky, i pro rusko-turecké vztahy. Vždycky jsme zacházeli s Tureckem jako s přátelským státem. Nevím, kdo měl zájem na to, co se stalo dnes, určitě ne my. A namísto aby se okamžitě spojili s námi, Turecká strana se okamžitě obrátila na své partnery v NATO k diskusi o tomto incidentu, jako kdybychom my sestřelili jejich letadlo a ne oni naše.

Zdroj: ZDE

Diplomatičtí pozorovatelé: Rusko nebude reagovat vojensky

24. 11. 2015

Sestřelení ruské stihačky Tureckem bude podle Putinovy emocionální reakce mít vážné dopady, podle diplomatických pozorovatelů nikoliv však vojenské, píše deník Guardian. Zdá se, že Putin hovořil k domácí veřejnosti, když mluvil o tom, že ruské letadlo útočilo na ruské teroristy, "aby se ti lidé nevrátili". Putin se však nezmínil o žádných dalších vojenských krocích a jen uvedl, že jeho vláda bude incident "analyzovat", což mu otevírá dveře k pozdější deeskalaci.

"Hlavní Putinův cíl je zachovat si tvář doma," řekl Sam Greene, ředitel ústavu Russia Institute na Kings College v Londýně. "Očekávejte rétorický štěkot daleko silnější než konkrétní akce."

Turecko také reagovalo opatrně. Požádalo o schůzku velvyslanců NATO v Bruselu, nikoliv však, a to je významné, podle článku 4 aliance. Jednání podle článku 4 by totiž mohlo vést k společné vojenské reakci podle článku 5.

"Turecko a Rusko mají intenzivní vztahy založené na obchodě, ekonomice a turistice. Zadruhé došlo k shodě okolností, které vedou k spojenectví Ruska a Západu ohledně Sýrie: bombový atentát proti ruskému letadlu nad Sinají a pařížské útoky. Rusko má strategický zájem na využití této příležitosti," řekl Ian Kearns, ředitel organizace European Leadership Network.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Rusko dostalo výstrahu, aby přestalo s bombardováním Turkmenů

24. 11. 2015 / Karel Dolejší


Když ruské letouny před několika dny začaly v syrsko-tureckém pohraničí bombardovat několik turkmenských vesnic, Ankara povolala ruského velvyslance a důrazně protestovala. Turecko totiž Turkmeny považuje za „své“ a jejich ohrožení ruskými nálety za nepřijatelné. Nálety ovšem pokračují a podle některých zpráv začaly předvčerejškem hranici se Sýrií přecházet řádově stovky tureckých ozbrojenců připravených bojovat za Turkmeny.

Jak je to ve skutečnosti s muslimy - na základě osobní zkušenosti:

Velmi rozumný rozhovor s českou ateistkou, žijící v Londýně

24. 11. 2015

Tvrdíte, že Britové pohlížejí na Čechy a Poláky jako na nenapravitelné rasisty. Nepřeháníte poněkud?

Bohužel ne. Jsou to hlavně Východoevropané, kteří vnášejí do Británie primitivistický rasismus.

V čem je primitivistický?

V tom, že necítí potřebu se omlouvat. Rasismus u mnoha Čechů nepochází z nějakých tristních zážitků s černochy, protože s nimi nežili, často s žádným ani nikdy nemluvili. Má základy v totalitním myšlení, nesnášenlivé atmosféře v naší společnosti. Angličany tenhle infantilní rasismus odpuzuje, protože si ho odbyli už před desítkami let. A priori nefunguje ani spřízněnost na základě bílé barvy kůže. Češi s údivem zjišťují, že víc než oni jsou Britům často bližší barevní Pákistánci, Afghánci, Tamilové a další menšiny.

Kompletní rozhovor ZDE

Rozhovor Britských listů 32:

Jak Česko ohrožuje své strategické postavení a bezpečnost

20. 11. 2015



Ve čtvrtek 19. listopadu zrušila Federica Mogherini svou návštěvu ČR, protože tamější islamofobní a protiuprchlická atmosféra "nepřispívá k vedení debaty o zahraniční politice". Ohrozí svými iracionálními extremistickými názory. které v ČR nyní převažují ve veřejné debatě, svou marginalizací svou ekonomickou i strategickou bezpečnost? O tom hovořil Bohumil Kartous s Janem Čulíkem v tomto rozhovoru Britských listů. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 20. listopadu 2015.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Pokud považujete Britské listy za důležitý informační zdroj, předplaťte si je

19. 7. 2016

K udržení existence Britských listů potřebujeme příspěvky ve výši cca 60 000 Kč měsíčně. Tedy 200 Kč měsíčně od 300 čtenářů. Je na vás, zda Britské listy budou po dvaceti letech své nezávislé existence dál pokračovat. Jde o to, zda má česká společnost zájem o tento věcný, na nikom nezávislý zdroj informací z vnějšího světa,  anebo dá přednost nesmyslům, které šíří konspirační weby i většina domácích sdělovacích prostředků.

Jsme přesvědčeni, že přinášením nezávislých informací v dnešní situaci, kdy je většina českých médií v rukou oligarchů anebo ideologicky zaměřených aktivistů, kdy se velká část české společnosti v důsledku iracionálního strachu z jinakosti, kterou často z otevřených komerčních důvodů vyvolávají tato neseriozní média, děsivým způsobem propadá do nenávisti a rasismu a záměrně ignoruje fakta, je Britských listů zapotřebí více než kdy předtím v celé jejich téměř dvacetileté historii.

Jsme hrdi na to, že v českém prostředí jsou Britské listy jediným nezávislým médiem, které nemá vazby na žádné podnikatelské či skupinové zájmy a jehož existence spoléhá výlučně na drobnou finanční podporu od čtenářů. Děkujeme jim za to - prosíme, udržte to.

Pokud tento názor sdílíte, upozorňujeme, že Britské listy nemohou přežít bez pravidelných finančních příspěvků svých čtenářů. Toto není žádná frivolita, z příspěvků hradíme honoráře našich kmenových spolupracovníků a jsme hrdi na to, že nejsme závislí na žádné české ani zahraniční zájmové či manipulativní organizaci. Má-li to však fungovat trvale, potřebujeme i nadále systematickou finanční podporu veřejnosti. Přehled výdajů Britských listů pravidelně zveřejňujeme.

Prosíme, přispějte.

Informujte, prosíme, o existenci Britských listů své racionálně a kriticky uvažující přátele v české společnosti, schopné vnímat fakta. Jde do tuhého a lidé přístupní věcným informacím by měli vědět, kde je získávat, aby byli schopni korigovat šílený, iracionální většinový diskurs, který nyní zavedl velkou část české společnosti na nesmírně nebezpečnou cestu ke globální izolaci.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Příspěvky na provoz Britských listů je možno  zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2, nebo i z mobilního telefonu. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Janis Varoufakis: Uzavření evropských hranic uprchlíkům jen povzbudí terorismus

24. 11. 2015

"Na naše ostrovy v Egejském moři přicházejí každý den dva tisíce, tři tisíce, pět tisíc, deset tisíc lidí. A to do země, mimochodem, která trpí obrovskou hospodářskou krizí, kde rodiny, zejména na těch ostrovech, shledávají velmi obtížným sehnat pro děti něco k večeři. A ti lidé, drtivou většinou, jsem hrdý, že to mohu říct, těm ubohým uprchlíkům otevřeli své dveře. A jednoduše mě napadá tohle: Jestliže vám někdo zaklepe na dveře ve tři hodiny ráno, je mokrý, teče mu krev, stříleli na něho, a má strach, co uděláte? Myslím, že je jediná odpověď: Otevřete mu dveře, dáte mu útočiště, bez ohledu na to, co vás to bude stát a zda vám to přinese prospěch, a bez ohledu na to, že by vám mohl něco udělat."

Evropa nesmí uzavřít své hranice uprchlíkům po pařížských útocích, varoval v australské televizi ABC bývalý řecký ministr financí Janis Varoufakis. Zvýšení nesnášenlivosti vůči muslimům by jen povzbudilo další násilí.

Varoufakis uvedl, že je hrdý na pohostinnost řeckých občanů vůči statisícům uprchlíků. Řekové se k nim chovají slušně, ač jsou sami nyní chudí a sotva mají dost sami co jíst.

Navzdory všemu, je potřeba pořád se snažit s lidmi mluvit

24. 11. 2015 / Lukáš Stříteský

Reakce na článek Jana Čulíka "Potíž je, že si na rozdělení národa Česká republika zadělala už dávno"

Pan Čulík charakterizuje úroveň společenské debaty v České republice takto:

"Teď už rozumnou diskusi v podstatě není možno vést, protože většina občanů neposlouchá. Propadla iracionální rasistické nenávisti a nehorázným nesmyslům, které čtou třeba na Parlamentních listech, a odmítají věcné a rozumné informace a postoje. Uzavírají se ve svém strachu do sebe a vůbec se k nim nedostane, jak o věci v mezinárodním kontextu hovoří rozumní lidé. Ani by to nepřijali."

Bohužel, když jsem vedl debatu o uprchlících v jednom nyní raději nejmenovaném, ovšem velice známém českém městě, tak jakmile jsem promítal fotografie ukazující místa, která jsem navštívil, a jak tam lidé spí v blátě, byl jsem obviněn z citového vydírání.

Czech Republic initiates criminal proceedings against hate speech activist Konvička

24. 11. 2015

Criminal proceedings have been started against Martin Konvička, the head of the Czech hate-speech organization The Anti-Islamic Bloc, in the Czech Republic. Mr Konvička is accused of inciting hatred against a group of individuals or curtailing their rights and freedoms, according to Article 356 Sections 1 and 3a of the Czech criminal code. Konvička is well known for his calls, made on Facebook, that concentration camps and gas chambers should be constructed for muslims and that "muslims should be ground down into bone meal". He has also demanded that the democratic freedoms of those Czech citizens who support muslims should be curtailed. He is being prosecuted for  his statements made on Facebook in 2011-2014. The criminal proceedings have been started by a prosecutor in Northern Bohemia. The case is being supervised by the state prosecutor's office in České Budějovice, South Bohemia, where Konvička lives.

Klára Samková, Konvička's legal representative, has described the criminal proceedings as a "political and ideological trial". Jiří Pospíšil, the former Czech Justice Minister (Civic Democratic Party) has complained that the current Justice Minister Jiří Pospíšil, who has called for hate speech to be prosecuted, "threatens democratic freedoms and freedom of speech".

On 17th November 2015, on the day of the 26th anniversary of the fall of communism in Czechoslovakia, Czech President Miloš Zeman attended a rally in Prague, organised by the Anti-Islamic Bloc and sang the Czech national anthem with Mr. Konvička.

Source in Czech: HERE

Šest Íránců si zašilo ústa na protest proti uzavírání hranic na Balkáně

23. 11. 2015



Lidé z Maroka, Íránu a Pákistánu na severní hranici Řecka s Makedonií zablokovali železniční dopravu a požadují právo na vstup do západní Evropy. Brání jim v tom nová politika balkánských zemí, která vyvolala mezinárodní znepokojení z porušování lidských práv.

Během protestu si šest Íránců zašilo na protest ústa. Na dotaz, kam chce jít, uvedl jeden Íránec - čtyřiatřicetiletý elektrický inženýr jménem Hamid? "Do jakékoliv svobodné země na světě. Nemohu se vrátit. Byl bych pověšen."

Organizace na obranu lidských práv ostře kritizují rozhodnutí Slovinska, Chorvatska, Srbska a Makedonie zakázat přístup na své území lidem z jiných zemí, než jsou Sýrie, Irák a Afghánistán. Tisíce lidí proto uvízly s příchodem zimy kolem ohňů a ve stanech na balkánských hranicích.

Lidskoprávní organizace zdůrazňují, že azyl musí být udělován po zhodnocení jednotlivých případů a nikoliv na základě občanství určité země.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Nový polský ministr kultury požaduje zákaz hry od držitelky Nobelovy ceny "kvůli českým pornohercům"

23. 11. 2015

Nový polský ministr kultury za ultrapravicovou stranu Právo a spravedlnost Piotr Gliński chce zakázat inscenaci dramatu Smrt a dívka od Elfriede Jelinek, držitelky Nobelovy ceny, kterou uvedlo přední polské divadlo, protože prý "státní peníze se nebudou používat na dotaci pornografie".

Gliński je také náměstkem premiéra v nové polské vládě strany Právo a spravedlnost. Organizace na obranu lidských práv jeho rozhodnutí považují za návrat k drakonické cenzuře v Polsku.

Gliński požádal v předvečer premiéry guvernéra Dolního Slezska, aby byla hra zrušena. Polské divadlo, kde se hra uvádí, je financováno ze státních zdrojů a "hra je pornografie". "Ministerstvo kultury očekává, že nařídíte okamžité zrušení této inscenace," napsal ministr kultury.

Egyptské město al-Arish bylo zasaženo dvěma bombovými atentáty

24. 11. 2015

Město al-Arish v Egyptě, na pobřeeží Středozemního moře na Sinajském poloostrově bylo postiženo dvěma bombovými atentáty. K útokům došlo nedaleko hotelu, v němž bydlí parlamentní činitelé. K výbuchům došlo den po ukončení druhého kola parlamentních voleb. Zatím se k útoku nikdo nepřihlásil, avšak egyptská pobočka Islámského státu, Sinajská provincie, v minulosti páchala podobné atentáty ve snaze svrhnout vládu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Donald Trump o mučení vodou:

Znovu to zavedu. I když to nefunguje, zaslouží si to

24. 11. 2015

Během své předvolební kampaně v pondělí večer hovořil Donald Trump v americkém městě Columbus v Ohiu o "výhodách" waterboardingu, tedy mučení vodou, které je oficiálně nyní v USA považováno za mučení. "Samozřejmě, že to zavedu. Okamžitě," řekl. "Zavedu ještě víc. Funguje to."

A pak dodal: "A i jestliže to nefunguje, oni si to zaslouží, za to, co nám udělali."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Střední třída a bydlení

24. 11. 2015 / Aleš Zuzaňák

Ve 43. čísle časopisu Euro byl uveřejněn článek „Čínská střední třída vpřed!“. V úvodu článku je uvedeno, že nejpočetnější střední třídu má od letošního roku 2015 Čína. Vyplývá to ze zprávy švýcarské banky Credit Suisse. Procentuálně je na tom nejlépe Japonsko, Austrálie a překvapivě Itálie, kde do kategorie střední třídy spadá téměř polovina obyvatel.

Credit Suisse definuje střední třídu jako lidi, jejichž majetek přesahuje dvojnásobek a zároveň nepřesahuje desetinásobek jejich ročního příjmu.

Jak by to vypadalo v České republice, nebylo bankou Credit Swiss zpracováno. Výsledky by byly patrně velmi překvapivé a Česká republika by vykazovala určitě 80% střední třídu a předhonila by téměř všechny vyspělé země.

Město bílých hrobek

24. 11. 2015


Brusel dneška představuje Západ zítřka; pokud nezměníme směr, budeme víc a víc žít ve světě, v němž realita zesměšňuje naše aspirace, napsal profesor Yale University a člen Demokratické strany Walter Russell Mead.

Marná sláva. Nenávistné verbální trestné činy je nutno stíhat

23. 11. 2015 / Jan Čulík

Téměř dva a půl milionu nenávistných komentářů na adresu menšin nebo některých sociálních skupin se během posledního roku objevilo na českém internetu. Více než čtyřicet osobností v nové kampani iniciativy HateFree Culture upozorňuje na to, že nenávistné komentáře, takzvané hejty, se netýkají jen příslušníků menšin, píše server IDnes ZDE Bohužel, akce skupiny HateFree zůstává chabá a neefektivní.

Ono samozřejmě nestačí jen chabě poukazovat na to, že verbální trestné činy, páchané po milionech v české společnosti, tu společnost drsným způsobem ničí.

Je nepochopitelné, proč nikdo důrazně nevyžaduje, aby byly tyto trestné činy stíhány.

Koncem minulého týdne proběhla skotskými médií zpráva, že po pařížských útocích se na sociálních sítích objevilo 60 (!) verbálních trestných činů proti muslimům. Všechny ty trestné činy skotská policie nyní vyšetřuje a jejich pachatelé budou postaveni před soud. Skotská police vyzývá důrazně veřejnost, aby jí tyto trestné činy oznamovali.

Pachatelé verbálních trestných činů jsou většinou zbabělci a kdyby bylo za ně v ČR deset dvacet lidí odsouzeno do vězení, útoky by přestaly a došlo by k výraznému ozdravění české společnosti. Rada Evropy vyzvala Českou republiku, aby zbavila imunity i prezidenta Zemana, aby mohl být i on za své verbální trestné činy odsouzen do vězení. Je nepochopitelné, proč v této věci zůstávají české úřady v nečinnosti.

Trestně stíhána by zjevně měli být i ti příslušníci Policie ČR, kteří jsou verbálních trestných činů svědky a nevyšetřují je. Například ti, kteří se účastnili dne 17. listopadu Zemanovy a Konvičkovy akce na Albertově, která byla zjevně trestným činem.

Pokud bude i dál v ČR bezvládí a občané budou moci beztrestně páchat trestné činy, země se bude dál rychle propadat do fašizující anarchie a dál se bude vyčleňovat ze společenství civilizovaných národů, jimiž bude ostrakizována.

A jedna důležitá věc: Pachatelé verbálních trestných činů by si měli uvědomit, že jejich trestné činy na sociálních sítích zůstávají trvale k dispozici a jestliže je policie dnes nevyšetřuje, vůbec není vyloučeno, že se situace změní v budoucnu a že v budoucnosti skončí ve vězení.

Verbální trestné činy, které definuje český právní řád

23. 11. 2015

§ 352

Násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci

(1) Kdo skupině obyvatelů vyhrožuje usmrcením, ublížením na zdraví nebo způsobením škody velkého rozsahu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.

(2) Kdo užije násilí proti skupině obyvatelů nebo jednotlivci nebo jim vyhrožuje usmrcením, ublížením na zdraví nebo způsobením škody velkého rozsahu pro jejich skutečnou nebo domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině, národnost, politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že jsou skutečně nebo domněle bez vyznání, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.

(3) Stejně jako v odstavci 2 bude potrestán,

a) kdo se spolčí nebo srotí ke spáchání takového činu, nebo

b) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem.

§ 355

Hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob

(1) Kdo veřejně hanobí

a) některý národ, jeho jazyk, některou rasu nebo etnickou skupinu, nebo

b) skupinu osob pro jejich skutečnou nebo domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině, národnost, politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že jsou skutečně nebo domněle bez vyznání, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

(2) Odnětím svobody až na tři léta bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 a) nejméně se dvěma osobami, nebo

b) tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem.

§ 356

Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod

(1) Kdo veřejně podněcuje k nenávisti k některému národu, rase, etnické skupině, náboženství, třídě nebo jiné skupině osob nebo k omezování práv a svobod jejich příslušníků, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

(2) Stejně bude potrestán, kdo se spolčí nebo srotí k spáchání činu uvedeného v odstavci 1.

(3) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta bude pachatel potrestán,

a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem, nebo

b) účastní-li se aktivně takovým činem činnosti skupiny, organizace nebo sdružení, které hlásá diskriminaci, násilí nebo rasovou, etnickou, třídní, náboženskou nebo jinou nenávist.

PŘEČETLI JSME:

Evropa nikdy nezvítězila tím, že se bála

23. 11. 2015

Evropa nikdy nevítězila tím, že se bála. Evropské hodnoty svobody, solidarity a vědomí, že všechny děti jsou důležité stejně, mají síly dost. Kdo je v sobě udrží a bude za nimi stát, vyhraje proti radikálnímu islámu i proti trubačům ochrany vlastní krve. Jít za Václavem Cílkem znamená vrátit se do jeho oblíbeného 19. století. Prát v neckách, bát se počasí a divit se, že existují černoši. Díky, už to není třeba.

Kompletní článek ZDE

Potíž je, že si na rozdělení národa Česká republika zadělala už dávno

23. 11. 2015 / Jan Čulík

Ve většinové společnosti v České republice vznikly z frustrace názory ekvivalentní názorům Islámského státu

Česká společnost je nesmírně kmenová. Ukazuje se to na tom, že když řeknete nějakou věc, vaši spoluobčané si ji přiřadí do množiny ostatních výroků a postojů, jaké má údajně člověk správně zastávat, aby byl členem té správné smečky. Britské listy se dlouhodobě a systematicky proviňují tím, že se takto stereotypně nechovají. Vyvolávají tím opakovaně zklamání a zuřivost občanů, kteří mylně předpokládali, že Britské listy jsou součástí "té správné smečky", totiž jejich. Táhne se to dlouho: na rozhraní let 2000 a 2001 nás za kritiku vzbouření "odborářů" v České televizi nekriticky pár týdnů milovala Občanská demokratická strana, než jí konečně došlo, že ale opravdu nezastáváme její hodnoty.

Nedávno se zase na Britské listy rozčílili obdivovatelé ruského, protofašistického režimu Vladimíra Putina, protože mylně usoudili, že oprávněná kritika domácích poměrů v České republice musí znamenat, že Britské listy budou nekriticky proruské. A tak dále, takových příkladů by bylo možno citovat mnoho.

Ve Švédsku mají lidé také obavy, mají tam totiž tisíckrát více uprchlíků než "vystrašení" Češi

Z čeho mají Češi strach?

23. 11. 2015 / Bohumil Kartous

Je poučné podívat se do zemí, které skutečně uprchlíky přijímají. Například do Švédska. Podle odhadů tamního úřadu pro imigraci do země pouze v roce 2015 přišlo či přijde 140 000 až 190 000 uprchlíků. To je reálně tisíckrát více uprchlíků než je - proti jejich vlastní vůli - zadržováno na území ČR. Při zhruba stejně velké populaci obou zemí nevídaný rozdíl. I ve Švédsku lidé vyjadřují určité obavy z toho, jak společnost situaci zvládne. není divu. Z čeho mají obavy Češi, to jim při porovnání skutečného stavu není jasné.

Jan Posolda zemřel

22. 11. 2015

Dobrý den pane Čulík.

S politováním Vám musím sdělit, že ve čtvrtek pan Honza Posolda zemřel. Děkujeme za veškerou pomoc, kterou jste mu doposud poskytl.

S pozdravem.

Ing.Štěpán Chludil, zeť

Poslední emaily od Jana Posoldy. Svědectví o osudu důchodců v České republice:

Prohlášení Synodu ČCE k současné situaci

Nebojte se a zmužile sobě počínejte!

23. 11. 2015


Jsme šokováni nedávnými teroristickými útoky a vyjadřujeme svou účast těm, kteří ztratili své blízké. Modlíme se za moudrost a odvahu pro ty, na jejichž bedrech leží odpovědnost za bezpečnost a vládu práva tváří v tvář těm, kdo se uchylují k zákeřným teroristickým zločinům.

Sobotka se mýlí: pařížští útočníci nebyli z prostředí Blízkého východu

20. 11. 2015 / Jan Čulík

"Lidé, kteří teď přicházejí do Evropy, přicházejí ze stejného kulturního a náboženského prostředí, ze kterého pocházejí tito teroristé," uvedl premiér Bohuslav Sobotka v rozhovoru pro Hospodářské noviny, v němž kritizuje "parazitický populismus" Miloše Zemana.

Je pozoruhodné, jak je ten člověk neinformován, na to, že zastává funkci českého premiéra. Je alarmující, že člověk, který má činit základní rozhodnutí o bezpečnosti České republiky, má tak zkreslené a nedostatečné informace. Analytikové poukazují na to, že pachatelé pařížských atentátů byli lidé ze Západu, z Francie a z Belgie, kde se narodili, vyrostli a chodili do škol. Nebyli vůbec "ze stejného kulturního a náboženského prostředí", z něhož pocházejí uprchlíci. Organizátor útoků chodil do  elitní bruselské střední školy!! Mnozí analytikové zdůrazňují, že kdyby pařížští teroristé pocházeli z Blízkého východu a neměli důvěrné znalosti toho, jak to chodí ve Francii a v Belgii, a nebyli ve francouzštině rodilí mluvčí, nebyli by schopni útoky provést.

Sobotka by si měl představit, jak Čech z maloměsta, třeba Bystřice pod Hostýnem, který neumí ani anglicky ani francouzsky a nemá tušení, jak to ve Francii chodí, organizuje pařížské atentáty. Uvědomil by si hned, že je to nemožné. A to by byl Evropan! Tu představivost Sobotka nemá?

Zásadním problémem terorismu, páchaného v současnosti v Evropě, je, že ho nepáchají "lidé z Blízkého východu", ale právě Evropané. Jsou to Evropané druhé nebo třetí generace, kteří z nějakých psychologických důvodů propadají extremní radikalizaci, jíž jsou jejich rodiče a prarodiče, kteří přišli do Evropy jako imigranti, absolutně zděšeni.

Evropa musí především řešit psychologické důvody, které způsobují, že pětadvacetiletí lidé, kteří vyrostli na Západě, najednou propadnou vražedné fašistické islamistické ideologii, s níž jejich domácí prostředí jejich rodičů a prarodičů imigrantů z Blízkého východu či odjinud nemá naprosto nic společného.

Zkreslené je i Sobotkovo tvrzení, že "integrace lidí, kteří přišli z odlišného kulturního a náboženského prostředí, se v řadě míst nepovedla". Není tomu tak, integrace imigrantů z muslimských zemí do západní Evropy je velkou měrou nesmírně úspěšná, jak o tom může svědčit každý, kdo z života v těch zemích má aspoň minimální zkušenosti.

Nebezpečím pro Evropu nejsou uprchlíci, ale to, že se mezi ně mohou vetřít evropští teroristé, předstírající, že jsou uprchlíky.

O uprchlících na srbské hranici

23. 11. 2015



Roman, můj přítel, se dnes vrátil ze Sidu v Srbsku, kde pomáhal uprchlíkům, píše z Brna Tracy Glover. Řiká, že i když to byla tvrdá práce, pomáhat tam jako dobrovolník, má pocit, že si odpočinul. 70 procent lidí, s nimiž se tam setkal, byly rodiny. Říká, že lidi byli optimističtí a měli pozitivní postoj. Vyprávěl mi o rodině, jejichž dům byl vybombardován a holčičku do oka zasáhl šrapnel. Oslepla na jedno oko. Na fotografii drží Roman její sestru.

Bohužel i lidé, kteří jsou zcestovalí, vystupují proti uprchlíkům a muslimům

22. 11. 2015 / Daniel Veselý



Vždy jsem se domníval, že proti uprchlíkům i muslimům brojí lidé, kteří nikde nebyli, snad krom turistických rezervací v Egyptě, Tunisku nebo Turecku. Bohužel jsem se zmýlil. Cestuji po Íránu s několika Čechy a Moraváky, kteří navštívili mnohem více zemí než já, počítaje v to země islámské. Nemile mne překvapily reakce většiny z nich na údajnou „islámskou invazi“ do Evropy a snažil jsem se zjistit, proč tomu tak je.

Domnívám se stále, že proti iracionálním předsudkům je nutno bojovat zevrubným informováním o jejich napajedlech a taktéž cestováním, nejlépe nadivoko. Chápu, že ne každý je toho schopen, a proto je u něho možnost, že podlehne svodům strachu nezakládajícího se na realitě, mnohem vyšší.

Zdrojem evropského džihádismu je současné fungování evropských společností

20. 11. 2015 / Boris Cvek

15. ledna 2015, po útoku na redakci Charlie Hebdo, dal časopisu Nature rozhovor odborník na terorismus Scott Atran. Když jsem si v tomto rozhovoru četl Atranova slova o tom, že 27% mladých Francouzů mezi 18 a 24 lety, a nikoli jen muslimů, cítí nějaké sympatie k tzv. Islámskému státu, bylo mi jasné, že Francie má veliký problém.

Důvod této obliby tzv. Islámského státu mezi mladými Francouzi? Cituji (překlad je můj): „Džihád je jediná systematická kulturní ideologie, která je efektivní, která roste, která je atraktivní a skvělá – v zásadě říká těmto lidem toto: „Podívej, jsi na okraji, nikdo se o tebe nezajímá, ale podívej se, co dokážeme my. My umíme změnit svět.“ A oni to jistěže umějí. Tihle lidé z podsvětí (BC: pachatelé útoku na Charlie Hebdo) dokázali získat pozornost celého světa po většinu týdne. Mobilizovaly celou francouzskou společnost. To je pořád hodně muziky za málo peněz pro tyhle chlápky.“

Je důležité si uvědomit, že tito teroristé nejsou nějací uvědomělí, ideály prodchnutí mladí lidé, kteří bojují za něco posvátného. To, že vraždí, vychází z nihilismu, z života na drogách, pobytů ve vězeních, z frustrace a rozvrácenosti. Nejsou to lidé, kteří by se dlouhodobě zabývali islámem a studovali ho. Podle zprávy britské tajné služby MI5 z roku 2008 naopak silná náboženská víra jedince snižuje pravděpodobnost, že spáchá teroristický útok.

Francie a Evropa vůbec musí najít nějaké způsoby, jak získat mladé lidi na svou stranu. V jižních státech je až 50% mladých lidí bez práce. To je také veliký problém. Válka s tzv. Islámským státem nám v tomhle nepomůže. Frustrovaní, dlouhodobě nezaměstnaní Evropané mohou skočit na lep kterékoli jiné násilnické ideologii a právě představa spravedlivé války proti islámu je vodou na mlýn pro nové Hitlery. Vášně a fantasmagorie kolektivních vin je přesně to, co teď nejméně potřebujeme. Potřebujeme zabránit nějakými racionálními a systémovými opatřeními, aby z dnešních dětí a adolescentů nevyrůstali nenávistní, povrchní lidé, kteří touží umřít v krvavém boji proti naší společnosti.

Rozhovor se Scottem Atranem: ZDE

Zpráva MI5 o terorismu: ZDE

Nezaměstnanost v jižních zemích EU: ZDE

Mám je podřezat, nebo jim vyhlásit náboženskou válku, protože jsou to muslimové?

20. 11. 2015 / Jan Čulík

 



Často myslím na rasistickou nesnášenlivost mnohých Čechů, kteří v životě nepotkali jediného muslima, když v pátek v podvečer po promítání českého filmu chodíme se studenty na drink do restaurace v glasgowské Bank Street na univerzitním kampusu, kterou nedávno otevřeli dva muslimští bratři. Jsou to neuvěřitelně zdvořilí, přátelští a úslužní lidé. Dneska jsem si jednoho z nich vyfotografoval, když nám točil u píp pivo. Mám ho, milí stoupenci Martina Konvičky, rovnou podřezat, protože je to muslim, anebo mu vyhlásit svatou válku? Poslat ho do koncentračního tábora, do plynové komory, nebo ho rozemlít na masokostní moučku?

17. listopad byl úředně zabaven

Rozeštvat, rozdělit, zbavit smyslu

23. 11. 2015 / Karel Dolejší


Kdyby král francouzské restaurace Ludvík XVIII. hypoteticky ctil výročí útoku na Bastillu, muselo by to vypadat podobně, jako když Miloš Zeman na Albertově slavil 17. listopad. Nejprve by rozdal vyznamenání osobám spojeným se starým režimem, jako dlouholetý ředitel minkovického lágru Preciosy či normalizační ministr. Při samotných oslavách by pak vystoupil obklopen postavami co nejdůkladněji popírajícími hodnoty, za něž se kdysi bojovalo. Restaurativní (nebo restaurační?) prezident Zeman tohle opravdu udělal. Občany ještě více rozeštval, lid rozdělil, oslavy nastolení demokracie zbavil smyslu. Zakladatelský mýtus polistopadového státu leží znehodnocen a zničen. Nemůže již plnit původní funkci.

BBC: Tři mezinárodní odborníci o tom, jak bojovat proti ISIS

22. 11. 2015

Publicistický pořad rozhlasu BBC The World This Weekend v neděli přinesl názory tří mezinárodních strategických odborníků na to, co by svět měl dělat proti Islámskému státu. Citujeme:

1. Jonathan Powell

Bývalý šéf štábu Tonyho Blaira, hlavní vyjednavač Británie při mírových rozhovorech v Severním Irsku a autor knihy Taking to Terrorists (Když se vyjednává s teroristy).

"ISIL nevyženeme z území, které ovládá, jen bombardováním. To je naše poučení z Kosova. Musí být přítomné i pozemní armády. Ale ani to nebude stačit. Historie nám dává poučení, že potřebujeme politickou strategii, stejně jako vojenskou. V minulosti jsme téměř vždycky nakonec s teroristickými organizacemi, které se těší podstatné politické podpoře, vyjednávali, namísto abychom je porazili.

Zeman, Konvička, Okamura a jejich příznivci šíří ideologii Islámského státu

22. 11. 2015 / Jan Čulík

Proti Zemanovi, Konvičkovi a Okamurovi a jejim příznivcům by v ČR mělo být zahájeno trestní stíhání nejen proto, že porušují platné paragrafy trestního zákona ČR o vyvolávání nenávisti vůči skupině obyvatelstva (za což je trest tří let vězení nepodmíněně, a české orgány činné v trestním řízení z nepochopitelných důvodů zůstávají v nečinnosti). Ale především za to, že vyvoláváním iracionální nenávisti vůči muslimům šíří tito lidé nesnášenlivou ideologii Islámského státu a destabilizují tak demokratické poměry ve střední Evropě, přesně v souladu se strategií Islámského státu. Rozšiřováním iracionálního strachu a nenávisti českou společností se tak nepřímo stávají na českém území agenty Islámského státu.

Právě jeho strategií je totiž systematicky vyvolávat v Evropě strach a nenávist mezi jednotlivými složkami evropského obyvatelstva. Přesně to činí Zeman, Konvička, Okamura a jejich příznivci.

Řecko je zděšeno, že balkánské země začaly blokovat příchod uprchlíků

22. 11. 2015

3600 uprchlíků usilujících o vstup do Evropy uvízlo na řeckých hranicích. Zadlužené Atény nemají infrastrukturu ani peníze na to, aby si s tím poradily

V Řecku roste znepokojení, že země bude muset něco udělat pro tisíce uvízlých uprchlíků poté, co jim balkánské země náhle znemožnily přístup na jejich území-

Rozhodnutí Makedonie odepřít přístup na její území všem osobám, které nepřicházejí z válkou zničených zemí, jako je Sýrie, Afghánistán a Irák, vyvolalo vážné znepokojení, že Řecko, neslabší členská země EU, bude ponecháno na holičkách a bude nuceno se o tisíce těchto lidí postarat bez mezinárodní pomoci.

Bude Policie ČR konečně stíhat trestné činy, jichž jsou její příslušníci denodenně svědky?

22. 11. 2015

Když se novináři ministra Pelikána ptali, zda podá trestní oznámení na lidi ze skupiny Islám v ČR nechceme kvůli podněcování k nenávisti, připomněl tazateli zásadu legality – policie a státní zástupce jsou povinni stíhat všechny trestné činy, o nichž se dozvědí. A on, Pelikán, by těžko mohl doplnit vědomosti policistů o nenávistných projevech, vždyť těch policistů tam bylo spousta osobně, cituje server Romea Petra Uhla. Ten pokračuje:

Ministr Pelikán na twitteru zkráceně citoval ustanovení podle § 356 platného trestního zákoníku. To předpokládá stejný trest nejen za podněcování k nenávisti k nějakému náboženství, nýbrž i k některému národu, rase, etnické skupině, (společenské) třídě nebo i k jiné, tedy jakékoliv skupině osob. Přísněji je trestné podněcování k nenávisti například po internetu nebo rozhlasem či televizí a také při činnosti skupiny, jež hlásá diskriminaci, násilí nebo etnickou či náboženskou nenávist. Zde je horní hranice sazby tři léta odnětí svobody.

Robert Pelikán doplnil, že měl na mysli „zejména hnutí, které má naplnění té skutkové podstaty už ve svém názvu“, tedy zjevně Islám v ČR nechceme. Pokud policie nereaguje, šíří se dále nenávist vůči islámu. Příznivci Bloku proti islámu vyzývají k úplnému vytlačení muslimů z Česka a staví se proti přijímání uprchlíků. Na několika letošních akcích zaměřených proti islámu se objevili stoupenci neonacistických či jiných krajně pravicových organizací. Zdá se, že do čela tohoto rodícího se hnutí se nyní postavil prezident republiky Miloš Zeman. Podle premiéra Bohuslava Sobotky legitimizuje prezident svou účastí na akci na Albertově právě šíření nenávisti. A Bohuslav Sobotka je právník, a jistě zvážil i to, že rozdíl mezi šířením nenávisti a podněcováním k ní není asi žádný.

Ministra Pelikána musím nyní doplnit, že Martin Konvička a skupiny Islám v ČR nechceme a Blok proti islámu se zřejmě nedopouštějí jen přečinu podněcování k nenávisti, nýbrž i přípravy ke zvlášť závažnému zločinu přípravy apartheidu a náboženské segregace.

Kompletní článek ZDE

Jak bojovat proti ISIS

22. 11. 2015

Uzavření externí hranice EU proti uprchlíkům by vážně ochromilo liberální hodnoty Evropy a bezpečnost Evropanů by to nijak nezvýšilo. Avšak politikové nyní chtějí bránit příchodu uprchlíků. V myslích voličů se spojuje islamistický terorismus a masová imigrace, zřejmě proto, že rodiče některých teroristů kdysi byli imigranty. Mainstreamoví politikové, kteří se bojí populistické pravice, jsou příliš zbabělí na to, aby jasně veřejně poukazovali na to, že tato představa je mylná. Ale politikové mají povinnost hájit hodnoty svobodné společnosti - pokud chtějí žít ve svobodné společnosti. Logika odmítání uprchlíků je hluboce chybná, prakticky i morálně. Zjevně existuje riziko infiltrace, a Evropa by měla nové příchozí prověřovat. Ale nejméně pět z pařížských útočníků byli občané Evropy, ne uprchlíci.

Shrnujeme argumenty z velmi rozumné analýzy britského týdeníku Economist:

Nestor britského televizního zpravodajství zaútočil na "vysoce selektivní" postoj médií při zprávách o teroristických útocích

22. 11. 2015



"Opravdu zuřím, že my prostě přicházíme do jiných zemí a úplně tam lidem zničíme systém který tam měli, a když se tam pak situace nesnesitelně zkomplikuje, odejdeme a už se vůbec nezajímáme o to, co se tam děje."

John Simpson, jeden z nejrespektovanějších britských zahraničněpolitických reportérů zaútočil na "groteskně selektivní" zpravodajství britských médií o teroristických útocích po světě. Je zdeprimován tím, že média už dnes skoro "vůbec nemají" zahraniční korespondenty.

"Víte, bývalo tomu, že se deníky pyšnily svým zahraničním zpravodajstvím. Dnes listy jako Daily Telegraph už jen přepisují zprávy od jiných lidí. Naprosto si zoufám, když vidím, jak se to stalo."

Podle Simpsona rozhoduje o dnes zpravodajství to, KDE jsou lidé zabíjeni.

Majitel pizzerie ve Filadelfii musel zavolat policii, protože ho nechtěli pustit do letadla

22. 11. 2015

Majitel pizzerie ve Filadelfii a jeho známý museli na letišti v Chicagu vytočit nouzové číslo policie, protože by se jinak nedostali letecky domů.

Maher Khalil a Anas Ayyad si stěžovali, že se stali při nastupování do letadla obětí diskriminace - byli požádáni, aby vystoupili z řady, protože jiný cestující řekl, že se s nimi bojí letět.

"Jestliže se ten člověk necítí bezpečný, ať jede autobusem," řekl Khalil pracovníku Southwest Airlines. "My jsme američtí občané jako kdokoliv jiný." Pracovník letecké společnosti jim omluvně sdělil, že jim nebude dovoleno do letadla nastoupit, protože se jeden cestující s nimi bojí letět. Zaslechl totiž, jak mezi sebou mluví arabsky.

"Nevěděl jsem, co mám dělat, tak jsem zavolal policii," řekl Khalil.

Jak změnily pařížské útoky život muslimů?

21. 11. 2015

Cílem pařížských útoků bylo vyvolat v evropské populaci nenávist vůči muslimům a uprchlíkům. Do jaké míry se to podařilo?

"Tím, že média vyvolávají strach kolem obyčejných muslimů, hrajeme do rukou teroristů. Teroristé chtějí, aby mezi muslimy a nemuslimy vznikla propast."

"Mám plné zuby toho, jak se muslimové pořád omlouvají, vždyť jsme neudělali nic špatného!"

Vedoucí představitelé islámské komunity i muslimské obyvatelstvo velmi rychle vyjádřilo solidaritu s Francií a odsoudilo pařížské útoky, píše Carmen Fishwick v deníku Guardian. Na sociálních sítíchj lidé používají hashtagu #IamMuslim a #PrayforParis ("Jsem muslim" a "Modlím se za Paříž"). Jaký ale měly pařížské útoky dopad na život obyčejných muslimů v Británii? Zde je jejich svědectví:

Diskriminace některých uprchlíků na řeckých ostrovech vytváří "absolutní chaos"

21. 11. 2015



V Srbsku napadl sníh, informuje Roman Maška z brněnského týmu pro pomoc uprchlíkům

Důsledkem je chaotický registrační proces, který trvá někdy až týden a v jehož důsledku musejí lidé několik dní spát v zimě venku, zatímco čekají, než budou registrováni. Rodiny žijí za strašlivých, nehygienických podmínek v olivovém háji, který obklopuje hlavní registrační středisko. Dostávají jen jediné jídlo denně a jsou nuceny pálit stromy, aby v noci nezmrzli.

Registrační systém Evropské unie na řeckých ostrovech dělí uprchlíky na lidi prvního, druhého a třetího řádu. Systém dává přednost lidem určitého původu před jinými, nutí lidi jiného původu, aby lhali o tom, odkud pocházejí, aby si zajistili preferenční zacházení, a vedl k vzniku sítuace, kterou organizace Human Rights Watch kritizuje jako absolutní chaos.

Tato situace povede k zvýšení obav ohledně bezpečnostní hrozby v důsledku vzniklé nedůvěry a nenávisti vůči uprchlíkům po pařížských útocích, poté, co vedle mrtvoly sebevražedného atentátníka v Paříži byl nalezen syrský pas. Povede to také k zintenzivnění požadavků, aby byli přijímáni do Evropy uprchlíci přímo z Blízkého východu, což by znamenalo efektivnější prověřování uprchlíků a dalo by jim možnost vyhnout se nebezpečné přeplavbě přes moře do Evropy.

Syrským rodinám, které příjíždějí na ostrov Lesbos, se dostává preferenčního zacházejí. Jsou odděleny od ostatních uprchlíků a jsou registrovány zrychlenou procedurou, která jim umožňuje opustit ostrovy směrem do Evropy během 24 hodin. Syrští muži, muži z Jemenu a ze Somálska jsou registrováni v jiném, pomalejším táboře, ale stále ještě se jim dostává preferenčního zacházení, a jsou tak schopni pokračovat ve své cestě během jediného dne.

Cože???

20. 11. 2015

Někdy je pro lidi ze zahraničí, kteří přece jen něco vědí o České republice, poněkud obtížné pochopit některé české myšlenkové procesy.

K rozhodnutí kardinála Duky celebrovat oslavnou mši pro Zemana v Lánech poznamenává Andrew Stroehlein, mediální ředitel organizace Human Rights Watch:

"Takže bývalý komunista, který podle slov ministra pro lidská práva napomáhá tomu, aby se Česká republika proměnila ve fašistický stát, je oslavován katolickou církví od kardinála, sloužícího mši na jeho poctu, kardinála, který ignoruje papežovo naprosto jasné nabádání, že katolíci musejí pomáhat uprchlíkům? A děje se to v nejateističtější zemi Evropské unie. Rozumím tomu dobře?"

Jak reagují angličtí komici na pařížské útoky

21. 11. 2015

Přinášíme ukázku z aktuálního satirického pořadu rozhlasu BBC The Now Show.

Strávil jsem celý týden v mírné nostalgii po Saddámu Husajnovi. Protože ve srovnání s tím, co se děje teď, mi připadá, jako že to byl Ježíšek. V tom smyslu, že jsme se dověděli od obou z nich, že dospělí, jimž jsme důvěřovali, nám lhali. Teď existuje skutečná hrozba, která opravdu dokáže na nás v Evropě zaútočit, a my nevíme, co si s tím počít.

Díky, Tony Blaire! Děkujeme ti, žes nás zavedl tak daleko od skutečné morální pozice, že teď spoléháme na Vladimíra Putina, aby hájil západní hodnoty.

Uvědomujete si, jak jsme zmatení? Protože naši politikové strávili celý týden tím, že měnili svůj názor na všechno.

Bylo to, jako by se najednou stali obětí nějakého televizního hypnotizéra. Zatímco se vyhlašovalo: "Já nesouhlasím se strategií, kdy by mělo být dovoleno rovnou lidi střílet a zabíjet je na místě" - okamžitě následovala střelba: "Hasta la vista, baby..."

A dokonce i prezident Obama: "My nebudeme tolerovat další ruskou agresi! - Prosím, říkejte mi Barack Obamov, Vladimíre!"

Human Rights Watch:

Balkánské státy ohrožují životy lidí nesmyslnou diskriminací některých národností uprchlíků

21. 11. 2015

Tato přímá diskriminace určitých národností, která jim zabraňuje v právu žádat o azyl, ohrožuje s příchodem zimy životy lidí uvízlých na hranicích. Lékaři bez hranic varují, že ve čtvrtek uvízlo na makedonsko-řecké hranici přes noc 6000 lidí.

Čtyři vlády zemí na západním Balkánu nyní brání žadatelům o azyl z některých zemí ve vstupu na jejich území, a tak v rozporu s mezinárodním právem jim znemožňují přístup k azylovým procedurám. Lidé proto zase ve velkých počtech uvízli na evropských hranicích.

Zdá se, že tuto nejnovější krizi vyvolalo Slovinsko. Po neformálním jednání ministrů vnitra zemí na západním Balkánu dne 17. listopadu zavedlo od 18. listopadu Slovinsko pohraniční omezení s tím, že už nebude přijímat "ekonomické migranty".

Xenofobie a rasismus se v ČR šíří nejen po sociálních sítích

Zeman jako hrdina české hospody

21. 11. 2015

K zajímavému rozhovoru dodávám, píše František Řezáč: Kromě tzv. sociálních sítí se projevuje skutečné mínění lidí taky ve veřejných místnostech, zejména v hostincích a restauracích. Tam se uplatňují, a často hlasitě a veřejně, krvelačné názory starců, kteří ani internet nemají. Lze usuzovat, že podobné názory mají i jejich ženské protějšky, které do hospod tolik nechodí. A není to nějaká "hospodská chátra" (ta tam chodí taky, ale o politiku se nezajímá).

Ruský vicepremiér lže o válce v Sýrii v přímém přenosu

20. 11. 2015 / Karel Dolejší


Ruský vicepremiér pro vyzbrojování Dmitrij Rogozin dnes ve vysílání televize Russia 24 prohlásil, že jeho země v Sýrii používá pouze vysoce přesné zbraně ZDE. Na rozdíl od USA, které si prý při náletech vyprazdňují sklady, Moskva používá jen to nejnovější a nejpřesnější, tvrdí Rogozin. Ze lži jej usvědčují samotné videozáznamy ruského ministerstva obrany, nemluvě o dokladech z míst postižených ruským bombardováním.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za říjen 2015

4. 11. 2015

V říjnu 2015 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 78 828,31 Kč. Příjem z reklamy byl 10 360 Kč.

Zůstatek byl koncem října  2015 160 865,21 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.