Pařížské útoky: Prezident Hollande oznámil, že Francie přijme 30 000 uprchlíků

18. 11. 2015

"Musíme se vrátit k normálnímu životu," konstatoval francouzský prezident Hollande a uvedl, že během nadcházejících let Francie přijme 30 000 uprchlíků. Ve svém projevu před primátory francouzských měst v Paříži uvedl Hollande, že "tragické události" "zasely pochybnosti" do myslí některých lidí. Avšak Hollande zdůraznil, že je pomoc uprchlíkům "naší humanitární povinností".

Dále řekl: "Někteří lidé se snaží dělat spojitosti mezi příchodem uprchlíků z Blízkého východu a teroristickou hrozbou. Ta vazba existuje, protože lidé z Iráku a ze Sýrie žijí v oblastech ovládaných Islámským státem a jsou zabíjeni týmiž lidmi, kteří útočí na nás."

Hollande ujistil své posluchače, že bezpečnost bude pro Francii prioritou. "Musíme také ověřovat lidi, kteří přicházejí do Evropy a do Francie, abychom se ujistili, že nevzniká pro naši zemi riziko. Takže budeme provádět nutnou verifikaci, než uprchlíky přijmeme na naše území."

Rozhodnutí prezidenta Hollandea přijmout uprchlíky vyvolalo chválu od mnoha lidí.

Jeden občan napsal na sociálních sítích: Toto je projevem síly. Jiný napsal: "Je to projevem vznešenosti".

72 procent Francouzů pohlíží na muslimy pozitivně.

Zdroj v angličtině ZDE

Francie požaduje přísnější pohraniční kontroly pro občany EU

18. 11. 2015

Všichni občané Evropské unie budou čelit daleko přísnějším a systematičtějším kontrolám totožnosti při vstupu či odjezdu z schengenského prostoru. Po pařížských útocích to požaduje Francie.

Francie také žádá o rychle přijetí opatření na archivování informací o všech cestujících letadly v Evropské unii, dále celé řady opatření proti obchodu se střelnými zbraněmi, omezení transakcí v hotovosti a přísný dohled nad nimi a nad dalšími metodami neelektronických plateb a intenzivnější sdělování výzvědných informací po celé Evropské unii.

Pokud tato opatření EU nezavede centrálně a rychle, jednotlivé národní vlády si je zavedou samostatně, varuje Francie.

Francie také požaduje rozmístění "týmů rychlé reakce" na řecko-tureckou hranici a systematické prověřování všech statisíců uprchlíků přicházejících do Evropské unie z Turecka, aby se zajistilo, že uprchlických tras nezneužívají potenciální teroristé.

Co se týče prodeje zbraní, ve středu oznámila Evropská komise, že předkládá návrh zakazující prodej poloautomatických zbraní soukromým osobám. Má být také zaveden centrální značkovací systém pro střelné zbraně, přísná regulace prodeje zbraní na internetu a elektronické označování zbraní, aby je bylo možno vysledovat kdekoliv v EU.

Francie poukazuje na to, že hlavním zdrojem například samopalů na trzích EU jsou země bývalé Jugoslávie a požaduje, aby tyto země zabránily tajnému obchodu se zbraněmi.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Euroactiv: V den výročí sametové revoluce se český prezident účastnil protiislámské demonstrace

18. 11. 2015

Téměř 70 procent Čechů je podle nedávného průzkumu veřejného mínění Akademie věd ČR proti příchodu uprchlíků do jejich země. Jen málo žadatelů o azyl se rozhodlo zůstat v této převážně sekularistické členské zemi NATO a EU s 10,5 miliony obyvateli, většina z nich směřuje do bohatšího Německa dalších západních členských zemí EU.

OSN nedávno kritizovala české detenční středisko pro uprchlíky jako "ponižující".

Prezident Miloš Zeman sdělil tisícům osob shromážděných na akci, kterou zorganizoval xenofobní Antiislámský blok, že lidé jsou proti islámu a neměli by být "nálepkováni" jako islamofobové, fašisté či rasisté.

Fico: "Sledujeme všechny muslimy." Hnus.

18. 11. 2015

Po pařížských útocích sledujeme všechny muslimy, tvrdí slovenský premiér Robert Fico, píše britský Independent. Nedávné události ve Francii podle něho podtrhují obavy ohledně přijímání uprchlíků a ohledně integrace muslimských komunit do evropských společenství.

"Sledujeme všechny muslimy na našem území," řekl Fico po minutě ticha před francouzským velvyslanectví ve své zemi. "Zvýšili jsme dohled nad uprchlickým táborem a nad detenčními středisky pro uprchlíky a monitorujeme také ultrapravicové extremisty."

Téhož dne tvrdil slovenský premiér, že "téměř pokaždé, kdy došlo k teroristickému útoku, byli za to odpovědni muslimové. Proto, pokud mají tito lidé zůstávat legálně na Slovensku, je naší povinností ověřit, zda mají kontakty s problematickými osobami," řekl Fico tiskové kanceláři Reuters.

Slovensko je proti úsilí EU zavést uprchlické kvóty. Slovenští politikové tvrdí, že přijmou pouze křesťanské uprchlíky.

V říjnu se Fico vyjádřil: "Nemáme na slovensku mešity, jak mohou tedy být muslimové integrováni, když se jim to tady nebude líbit? Muslimové by nebyli přijati, protože by se tu necítili doma," řekl společnosti BBC.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Bernard Kouchner: My nebojujeme proti náboženství

15. 11. 2015

Bernard Kouchner: My nebojujeme s náboženstvím, bojujeme proti extremistům, kteří hovoří jménem náboženství. Oni říkají, že představují náboženství. Oni to náboženství vůbec nepředstavují. Máme ve Francii 6 - 7 milionů muslimů. Jsou to Francouzi. Ti nepodporují ISIS. Vítězstvím ISIS by byla občanská válka mezi dvěma skupinami ve Francii. To nechceme.

Jon Snow, Channel Four News: Teď tu máme bývalého francouzského ministra zahraničí a humanitárního aktivistu Bernarda Kouchnera. Pane Kouchnere, pan prezident řekl, že jsme ve válce. Co to znamená?

Desítky obětí jednou za uherský rok jsou "snesitelnou" daní mocenských her

Co je jisté: Další teroristické útoky přijdou

18. 11. 2015 / Bohumil Kartous

Reakce na teroristické útoky v Paříži je animální. Připomíná reakci jakéhokoliv živočicha na podnět vzbuzující stav ohrožení: snaha najít si bezpečné útočiště a agresivitou odstrašit útočníka. Má to svou reálnou i symbolickou podobu: zabezpečování hranic a útoky na Islámský stát doplňují stupňující se projevy nedůvěry vůči muslimům a prohlášení o válce. Taková reakce je do značné míry přirozená, stejně jako xenofobie. Stejně jako xenofobie ale vůbec nic neřeší. Pohání perpetuum mobile násilí a msty, primitivní akty mocenského boje o teritorium, vlastního lidem, stejně jako šimpanzům. Nic, na co bychom měli být po právu hrdí jako na výsledek civilizačního úsilí. V tomto prostředí lze konstatovat jediné: můžeme si být jisti tím, že další teroristické útoky přijdou.

České země, pravlast národního socialismu

18. 11. 2015 / Karel Dolejší


"My všichni... se snažíme myslet samostatně..."
Miloš Zeman, 17. 11. 2015, Albertov

Konzervativní kritika levice začíná zpravidla tvrzením, že levicové myšlení skutečnost glajchšaltuje a zbavuje přirozené rozmanitosti. V konkrétních otázkách se však nakonec dostává k argumentu, že nová levice prosazuje příliš mnoho rozmanitosti a ohrožuje tím základy společnosti. Navzdory této ambivalentnosti, která z imaginární střední pozice konzervativce posouvá tradiční levici do postavení ultrapravice, má však i takové autory někdy cenu číst. To je případ druhého vydání knihy Erika von Kuehnelt-Leddihna "Levicové smýšlení: Od Sada a Marxe k Hitlerovi a Pol Potovi, kterou před pěti lety česky vydalo nakladatelství Wolters Kluwer.

Czech mainstream politicians have criticised Zeman's public appearance with a hate speech activist

18. 11. 2015

"Czech President Miloš Zeman supports fascist tendencies in the Czech Republic," said the Czech Minister for the Legislature and Human Rights Jiří Dienstbier in response to Zeman's appearance at a commemorative rally organised by the hate speech group Anti-Islamic Bloc for 17th November 2015, the day of the anniversary of the fall of communism in Czechoslovakia. The rally took place in the Albertov University Quarter in Prague. During the rally, Zeman sang the national anthem with Martin Konvička, Head of the Anti-Islamic Bloc. Konvička is well known for his proposal to set up gas chambers and concentration camps for muslims.

"Some statements made by the President are xenophobic and islamophobic and they create fear in Czech society," said Dienstbier. In response to Dienstbier's statement, President Zeman's spokesperson Jiří Ovčáček said that Dienstbier has again shown that he despises ordinary Czech citizens and ignores their justified fear.

After Zeman's appearance at Albertov with the hate speech activist Martin Konvička, the Czech Justice Minister Robert Pelikán tweeted that according to Czech law, anti-islamic hate speech is punishable by up to two years' imprisonment. Pelikán expressed his frustration that the Czech police refuses to investigate these verbal crimes. However, the Czech police is under the command of the Home Secretary Chovanec who has assumed a hardline position towards the refugees.

"Miloš Zeman is a populist par excellence," said the former right of centre Czech Finance Secretary Miroslav Kalousek from the TOP 09 political party. "If the Czech nation loved islam, Zeman would avidly and regularly frequent a mosque," he added.

Deputy Prime Minister for the Catholic People's Party Pavel Bělobrádek dismissed Zeman's presence at a rally organised by the Anti-Islamic Bloc as a "pre-election stunt": "I think it is unfortunate that the President has joined hands with the extremists. Rather than a dignified commemoration of the anniversary of the fall of communism, this looked like a pre-election meeting."

Karel Schwarzenberg, the leader of the right of centre TOP 09 party, former Foreign Secretary and Zeman's rival during the 2013 presidential election criticised Zeman for "abusing one of the most important national days to promote ideas which are in direct conflict with the spirit of 17th November 1989. Then, students demonstrated for freedom and democracy. Yesterday, people full of hate who speak like fascists gathered together during Zeman's commemorative event."

Czech politicians, vice-chancellors of Czech universities and student representatives also criticised the fact that the rally of the Anti-Islamic Bloc at Albertov meant that the Czech police prevented students from gaining access to the 17th November 1989 memorial in the Albertov University quarter. Only Zeman's supporters were allowed into the area "for security reasons".

Czech Prime Minister Bohuslav Sobotka said that he understands police security reasons, but in his view, students should have been allowed to lay flowers at the Albertov memorial. "They did not constitute any security risk," said Sobotka. Earlier on the anniversary day of the fall of communism, the Czech Prime Minister emphasised in a speech that "we must show solidarity to people who escape from war and have lost a chance to lead a dignified life in their own countries." Sobotka admitted that people are genuinely afraid of the refugee wave. "These fears must not be dismissed but they must be dealt with by offering an efficient and pragmatic solution of the current crisis. This must be a common solution because no European country can solve the refugee crisis on its own." While Sobotka said he supported the idea of securing the external EU borders, he also warned that people's hate must not be directed against the refugees "who are often the victims of the same fanatics as the people of Paris".

If Zeman does not make a mistake, he has just won the next presidential election, says Prague "media analyst" Irena Ryšánková on the controversial Prague website Parlamentní listy. She adds that the Czech Prime Minister Sobotka has lost his sense of what the Czech nation really feels.

A recent opinion poll has shown that more than 72 per cent of the Czech population love President Zeman's anti-islamic and anti-refugee public statements.

Source in Czech HERE

Zneuctění památky studentů padlých v roce 1939 ve jménu demokracie

Studentům vstup zakázán, Miloš Zeman má dostaveníčko s lůzou...

18. 11. 2015

Mezinárodní den studentstva je v Česku pravidelně připomínán studenty na Albertově, který byl svědkem snahy jejich dřívějších kolegů udržet či obnovit svobodu v naší zemi. Letošní ročník byl poznamenán plánovanou demonstrací na podporu prezidenta republiky. Studentům bylo zabráněno v položení květin a zapálení svíčky u pamětní desky roku 1989. Vydáváme vyjádření děkana a studentů Přírodovědecké fakulty UK v Praze k politováníhodnému aktu zneuctění demokracie na pražském Albertově 17. 11. 2015.

Miloš Zeman porušil ústavu

18. 11. 2015

Povinností prezidena ČR je hájit ústavu České republiky. Její součástí je i svoboda náboženského vyznání. Vinu ovšem nese nejen prezident, ale i české orgány činné v trestním řízení. Píše David Michal:

Dobrý den,

to co předvedl včera Zeman, mě velmi pobouřilo. Jako jednotlivec a člen pirátské strany jsem mohl a udělal pouze TOTO:

Kde píši a žádám ostatní:

To, co včera předvedl Zeman v Praze, už celkem přesáhlo akceptovatelné meze. Řečnil a zpíval spolu s Konvičkou, který otevřeně, bez zájmu policie vyzývá k hnaní lidí do koncentráků, do plynu a k odebírání lidských práv těm, jenž s tím nesouhlasí. To, že těm fašounům tleskaly tisíce lidí, na věci celkem nic nemění. Český prezident se tím otevřeně přihlásil k fašismu a k porušování lidských práv.

Miloše Zemana je nutno odmítnout jako hlavu státu

Není možné

18. 11. 2015

Dlouho jsem si myslel, že jsou jisté hranice, které nemůže Miloš Zeman překročit, že i on má svědomí a odpovědnost hlavy státu. Tiše jsem doufal, že bude prezidentem, který naváže na to dobré ve svém životě, na svůj odpor v roce 1968 na svá vystoupení v roce 1989; že jako lidový prezident obnoví důvěru občanů v demokracii a jejich vlastní práva. Ne, nevolil jsem jej a nevolil jsem ani Karla Schwarzenberga. Ale dnes překročil Miloš Zeman a na něj navázané policejní složky hranici, za níž zbývá jen jediné. Odmítnout jej jako hlavu státu a odvolat policejního prezidenta, píše pro Britské listy z Lipska Richard F. Vlasák.

Kritický okamžik pro českou společnost nastal

18. 11. 2015 / Bohumil Kartous

Česká společnost stojí před fatálním rozhodnutím. Pokud schvaluje děsivý fakt, že prezident této země stojí vedle pomatence schvalujícího použití metod nacistického teroru a zpívá s ním českou hymnu v den připomínající okamžiky, kdy nacistický teror převzal vládu nad touto zemí, odsuzuje se k dalšímu období temna. Pokud tato společnost neschvaluje podobné akty šílenství, bude proti tomu muset začít mnohem aktivněji vystupovat a dokázat, že je schopna toto do očí bijící nebezpečí rozpoznat a bránit se mu. Není nač čekat...

Postmoderní bizarnost oslav dne výročí demokracie a svobody

Kde je ten správný duch 17. listopadu?

18. 11. 2015 / Kryštof Kozák

Pokud se včera člověk prošel od Muzea až po Národní třídu, a ještě trochu sledoval zprávy, musel dojít k přesvědčení, že 17. listopad se stal svátkem vskutku postmoderním - je až s podivem, jak moc různá jsou témata a obsahy, které se s tímto datem spojují. Pro mne byli třešničkou na dortu dva křižáci, kteří tvořili poměrně výrazné křoví protivládní a protiimigrační demonstrace u Muzea - nebyl to nezdařený pokus o Spidermana, nýbrž regulérní křižácký převlek, černý kříž na bílé tunice. To opravdu tolik chceme návrat do krvavých středověkých náboženských řeží? Silná aparatura a dikce řečníků zase jasně připomínaly nacionalistické projevy ze 30. let 20. století, nenávisti a nesnášenlivosti tam bylo přimícháno dost. Na konci se však zahraje Kde domov můj, a kdo hraje Kde domov můj, to nemůže přece být špatný člověk...

Rozhovor Britských listů 31:

Uprchlická krize: Co Merkelová udělala špatně

13. 11. 2015



Jan Čulík hovoří s Uwem Ladwigem z Hamburku, komentátorem Britských listů, ekonomem a bývalým ředitelem nadnárodní firmy National Panasonic Europe, o uprchlické krizi z pohledu Německa. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 13. listopadu 2015.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

HRW:

Šéf státu v EU a proponent koncentračních táborů a plynu pro muslimy společně zpívají státní hymnu

17. 11. 2015

Prosím, uvědomme si: Český prezident společně zpívá hymnu s autorem těchto výroků:

"Kdyby došlo k nejhoršímu, tak koncentráky pro muslimy NAŠTĚSTÍ budou, ne bohužel. Řekli si o to sami."

"A znovu říkám PLYN, vzteklinu je legitimní tlumit všemi prostředky."

"I za cenu překopání zákonů, zavření hranic, militarizce společnosti a ano, klidně i zbavování občanských práv těch 12-16 procent populace, která s islámem sympatizuje."

Zdroj ZDE

USA jsou před útokem Islámského státu mnohem lépe chráněny

18. 11. 2015

Zatímco se Francie vzpamatovává z pátečních útoků, při nichž zemřelo více než sto třicet lidí, v USA se začínají objevovat otázky, zda je něco takového možné i tam. Podle vyjádření nejmenovaného seniorního pracovníka FBI jsou USA v tomto ohledu nepochybně mnohem bezpečnější než Evropa, píše Washington Post. USA disponují mapou lokalizující lidi podezřelé z podpory Islámského státu.

Czech President Miloš Zeman sings the national anthem with a proponent of concentration camps and gas chambers for muslims

17. 11. 2015



During his speech in the Prague University quarter of Albertov, Czech President Miloš Zeman shared the stage with Martin Konvička, the head of the extreme-right wing Czech organisation The Anti-Islamic Bloc.  Zeman and Konvička jointly sang the Czech national anthem. About 2000 anti-muslim and antirefugee activists were present, displaying placards saying "Long Live Zeman!" and "The elites wanting to accept immigrants is a sign of group idiocy".

Earlier this year, Martin Konvička became infamous for saying that muslims should be ground down into bone meal, that concentration camps and gas chambers should be used for muslims and that and that people who sympathise with muslims should be denied their human rights.

In his speech marking the 26th anniversary of the fall of communism in Czechoslovakia, Czech President Miloš Zeman criticised "value leaders" and "opinion makers" "who assume the right to tell us what values we should be upholding. It is usually the unelected elites who do this only to make themselves be seen. No one has given them any right to do so. The so called ´opinion makers´ despise the citizens. They assume that the citizens are like plasticine, like play-dough which can be shaped in a way which is convenient for the manipulator. But we are not plasticine, we think independently and we reject the media manipulation in connection with the refugee crisis."

"Everyone has the right to express his or her free opinion and in a truly free society people must not be silenced or labelled or abused as alleged extremists, xenophobes, islamophobes, racists or fascists. Such labels are no arguments and they only show how ideologically feeble are those who label citizens thus.

"I know that most of the illegal migrants and young, well-fed men. And I ask why these men do not fight for the freedom of their countries against Islamic State. And if they come from countries where there is no fighting, I ask why they do not work for their own countries to help them overcome their backwardness," said President Zeman.

Source in Czech HERE

26 let

17. 11. 2015

Je toho zapotřebí zrovna dneska...

Demo na náměstí Míru

17. 11. 2015

Právě jsem se vrfátil z Prahy, kde jsem se zúčastnil demonstrace a průvodu proti xenofobii a za solidaritu s uprchlíky. Na Náměstí Míru mluvila Táňa Fischerová, Martin Putna a zástupce dobrovolníků, kteří pomáhají běžencům. Odhaduju účast na demo a na průvodu minimálně na 2 až tři tisíce. Průvod zastavila policie dole zatarasením ulice auty a těžkooděnci. Nevím, jak to dopadlo, šel jsem na vlak. Zatím jsem nenašel na webu ani píp, to je mi divné. Možná se najde někdo z Prahy, kdo by mohl referovat. Kdyby bylo tohle v Německu, tak je to hlavní zpráva, byli tam většinou mladí, píše František Řezáč.

Diktující bankéř

18. 11. 2015 / Štěpán Cháb, Ivo Barteček

Potřebujete peníze. Půjčíte si je v bance. Ovšem pokusme si představit trochu jinou banku. Banku, u které když si půjčíte, budete jí kompletně podléhat. Bude vám určovat kolik času strávíte před televizí, kolik vzdělání budete moci dát svým dětem, zda můžete mít ještě jedno dítě, nebo snad dvě, v kolik musíte vstávat do práce a jak dlouho v ní budete, určí vám výši důchodu (ne, nebude to žádná výhra), určí výši nemocenské i průběh léčby, bude neustále sledovat vaše kroky, a pokud se jakkoli vzbouříte, uděláte krok špatným, nepovoleným směrem, ekonomicky vás zruinuje, pomluví vás u sousedů, přinejhorším na vás pošle ozbrojené komando. K tomu všemu vám za zapůjčené namarkuje nehorázně vysoký úrok. Nezní to jako příjemná služba. Jenom blázen by si od něčeho takového půjčil. Nuže, taková banka tu je a má docela úspěch. Ovšem neordinuje na bázi obyčejný člověk a jeho potřeby. Tato banka se orientuje na státy. Jmenuje se Mezinárodní měnový fond.

Bodláky Václava Duška

Hravé století

18. 11. 2015 / Václav Dušek

Hrajeme honěnou za prchavou slávou, vypínáme se k nebeské báni, dáváme si věrohodné metály, tituly titulů i podtituly, dary bohovské, přihráváme si všemožné výhody, šponujeme nadpozemskou trpělivost do bezvědomí - všichni bez rozdílu náboženství a politického zařazení spějeme k budoucnosti neužitečnosti! V umně zabroušených zrcadlech se vidíme statečně, hodni k následování v rozbouřených vlnách růžového oceánu, cítíme se novodobými dobyvateli, pionýry objeviteli - co jedinec, to příbuzný Vikingů. Mlaskáme, radujeme se, hrdopyšní, jak se vším dokážeme zatočit, kolo dějin otočit - tu se přitočit, vlísat k mocnému s megastrukem.

Obyvatelé syrského města Rakka:

Nechápeme, proč Francouzi a Rusové bombardují opuštěné objekty Islámského státu

17. 11. 2015

Svět potřebuje vědět, že žijeme pod Islámským státem na zemi a pod trvalou hrozbou leteckých úderů ze vzduchu. Jsme v pasti.

"Mediální aktivista" v syrském městě Rakka sdělil v úterý televizi Al Jazeera pod podmínkou anonymity, že francouzská letadla bombardovala opuštěné základny Isis na předměstí, kde nejsou žádní civilisté ani bojovníci Islámského státu.

"Byly to dvě šílené noci. U příjezdu do města byla bobardována opuštěná stanoviště Isis a několik dalších jeho stanovišť a dalších míst. Přestala jít elektřina a téci voda, protože byla přerušena i infrastruktura.

Svoboda a demokracie jsou silnější než nacismus

17. 11. 2015 / Boris Cvek



Sedmnáctý listopad je v našem kalendáři veden jako státní svátek, jako „den boje za svobodu a demokracii“. Často slýcháme o „demokratických hodnotách“ a o tom, že „demokracie není zadarmo“, o odbojářích, vojácích, politicích, kteří bojovali za „svobodu a demokracii“. Patří to k bontonu, stejně jako k bontonu patřil „boj za socialismus“ v době minulého režimu.

O socialismu psal Masaryk jako o něčem ušlechtilém, pokrokovém. „Socialismus“ si ale dala do svého názvu také NSDAP a jako „socialismus“ sám sebe označoval režim Husákův. Se slovy je to těžké. Slovo „demokracie“ má ve svém názvu dnes jistě jeden z nejhorších států na světě, totiž KLDR. Ano: lidově demokratická, přitom o žádný lid ani demokracii nejde. A tak slavíme den boje za svobodu a demokracii právě proto, že (nejen) skuteční socialisté bojovali proti nacistům a (nejen) skuteční demokraté proti komunistickým „demokraciím“. Jde o to, že ten, kdo zaštiťuje své aktivity ušlechtilými slovy, může být nejnebezpečnějším nepřítelem jejich skutečného obsahu.

Rukojmí Islámského státu:

Znám je. Oni se nebojí naší vojenské odplaty. Bojí se naší jednoty

17. 11. 2015

Většina toho, co si myslíme o Islámském státu, je důsledkem jejich marketingu a jejich PR.

Obrovsky je povzbuzují všechny přehnané reakce, rozbroje, strach, rasismus, xenofobie. Přitahují je útoky na sociálních sítích.

Nesmírně znepokojující pro ně byly záběry z Německa, jak lidé vítají uprchlíky.

Jako hrdý Francouz mě zděsily jako všechny páteční události v Paříži, píše v deníku Guardian Nicolas Hénin. Ale nejsem šokován, ani není pravda, že bych tomu nemohl uvěřit. Já znám Islámský stát. Strávil jsem deset měsíců jako jeho rukojmí a vím najisto, že naše bolest, náš smutek, naše naděje, naše životy se jich nedotýkají. Oni žijí v jiném světě.

Většina lidí je zná jen z jejich propagandistických materiálů, ale já vidím za tu fasádu. Během doby, kdy jsem byl jejich vězněm, jsem se seznámil s více než deseti z nich, včetně Mohammeda Emwaziho: Džihadistický John byl jedním z mých žalářníků. Říkal mi "Plešatec".

"Síla skupiny", aneb Proč podléháme zlu

17. 11. 2015 / Karel Dolejší


Těsně před pařížskými útoky vyšel v časopise New Scientist článek pařížské autorky Laury Spinneyové nazvaný "Kořeny brutality" ZDE. Text shrnuje výsledky novějších výzkumů v oblasti neurověd, které se vztahují k lidské agresi - a vyvrací řadu mýtů s tímto fenoménem v minulosti spojovaných.

Rusko: Letadlo na Sinaji zničila bomba

17. 11. 2015

Alexander Bortnikov, šéf ruské bezpečnosti FSB, informoval, že ruské dopravní letadlo A 321 nad Sinají minulý měsíc zničila bomba. Na palubě Airbusu byly podle něho nalezeny "stopy výbušnin". Vladimír Putin se zapřísáhl, že "nalezne a potrestá" pachatele útoku nad sinajským poloostrovem. Uvedl také že ruské bombardování Sýrie bude zintenzivněno.

Podrobnosti v angličtině ZDE

O divadle terorismu

1. 2. 2015

Teroristé nemají skoro žádnou vojenskou moc, tak namísto toho vytvářejí divadlo. Jak by na to měly státy reagovat? Je znepokojující, jak se teroristům daří vybičovávat faktor strachu.

(Tento článek vyšel v Britských listech původně 1. 2. 2015. Vzhledem k tomu, jak je aktuální, ho vydáváme znovu.)

Teror je vojenská strategie, která se snaží změnit politickou situaci šířením strachu, nikoliv ničením. Téměř vždy je to strategie, kterou používají velmi slabé strany, které nemají možnost své nepřátele podstatnějším způsobem poškodit. Samozřejmě každá vojenská akce šíří strach. Avšak v konvenční válce je strach jen vedlejším důsledkem hmotných ztrát a obyčejně je úměrný velikosti těchto ztrát. Při terorismu je strach jediným faktorem a existuje šokující disproporce mezi skutečnou silou teroristů a strachem, který dokáží vyvolat, píše Yuval Noah Harari.

Jméno na syrském pasu nalezeném v Paříži bylo zřejmě jméno Asadova vojáka

17. 11. 2015

- Jméno v syrském pasu, nalezeném nedaleko Stade de France v Paříži bylo zřejmě jméno vojáka, bojujícího pro Asada, který zemřel před několika měsíci.

- Reportéru Daily Mail se podařilo získat syrský pas za čtyři dny a za 2000 dolarů.

- Srbská policie zatkla muže, který měl syrský pas s úplně stejnými údaji jako byly v pase nalezeném u mrtvoly atentátníka v Paříži, jen s jinou fotografií. Srbští činitelé jsou přesvědčeni, že oba pasy jsou falešné.

- Francouzská policie nalezla další automobil, který byl zřejmě použit při útocích.

- Francie oficiálně požádala Evropskou unii o pomoc podle článku 42.7 Lisabonské smlouvy. V té se praví, že v případě "ozbrojené agrese" mají členské země EU "povinnost pomoci všemi prostředky". Francie požaduje od členských zemí EU bilaterální pomoc a zvýšenou vojenskou pomoc. Francie dosud nepožádala o pomoc podle článku 5 smlouvy NATO.

- Americký ministr zahraničí John Kerry se vyjádřil, že Isis ztrácí území. Jednal o spolupráci USA a Francie v boji proti Isis.

Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve řekl, že "většinu pachatelů těchto útoků naše služby neznaly". Srbsko zatklo muže se syrským pasem, který je totožný s pasem nalezeným u mrtvoly atentátníka v Paříži. Francouzské bezpečnostní jednotky provádějí razie ve Štrasburku, kde svědci tvrdili, že viděli atentátníka Salaha Abdeslama. Nenašli nikoho. Dvě ze sedmi osob zadržených v Belgii byly obviněny z terorismu. Pět jich bylo propuštěno, včetně bratra dvou atentátníků.

- Ruský prezident Vladimír Putin nabídl odměnu 50 milionů dolarů za informace o pachatelích atentátu na ruské letadlo na Sinaji.

- Francie a Rusko znovu bombardovaly Islámský stát v Rakce.

- OSN a Obama ostře kritizovaly státy, požadující zastavení přijímání uprchlíků. Asi 25 amerických státních guvernérů odmítlo přijímat uprchlíky ze Sýrie, ale zřejmě k tomu nemají podle zákona právo.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Terror bude jedině úspěšný s naší spoluprací

17. 11. 2015

Válkychtivá reakce na pařížské masakry od západních vlád, médií a světa splnila ty nejtoužebnější sny Islámského státu

Přemýšlejte, co váš nepřítel chce, abyste udělali, a udělejte opak. Žádné pravidlo války není ignorováno více než toto, varuje v deníku Guardian konzervativní komentátor Simon Jenkins.

Od pátečních útoků v Paříži svět splnil sny Islámského státu. Svět poskytl činům Islámského státu slávu, glorifikoval jejich pachatele nadáváním a definoval je jako válečníky, nikoliv jako vrahy. Skutky neodpornější hrůzy byly nejprve učiněny majetkem celého národa a pak celého světa. Celý svět byl zatažen do sítě strachu Islámského státu. Jeho nejdivočejší fantazie byly realizovány.

Síle teroru nespočívá v násilném činu, ale v tom, co přijde po násilném činu. Ten čin je smrt a ničení, to samo je už hrozné. Následná reakce dává činu politickou moc. Tak jako po 11. září 2001, Isis chce, aby svět zešílel, vyhlašoval mimořádný stav, roztrhal svobody, pronásledoval umírněné muslimy a bombardoval muslimská města. Tím, že svět tyto touhy Islámského státu realizuje, obrovskou měrou zesílil moc teroru a pravděpodobnost, že teroristické činy bude někdo napodobovat.

Po pařížských útocích, Maďarsko podá žalobu proti uprchlickým kvótám u Evropského soudu

17. 11. 2015

- Maďarský parlament se vyjádřil, že podá začátkem prosince k Evropskému soudnímu dvoru žalobu proti povinnému evropskému systému uprchlických kvót, v jehož rámci má být po Evropě rozmístěno 160 000 uprchlíků. Maďarsko, ČR, Slovensko a Rumunsko také v září hlasovaly proti kvotám. Slovensko a Polsko se v minulých dnech vyjádřily, že plán uprchlických kvót je prý po pařížských útocích "nerealizovatelný".

- Pařížská muslimská komunita zorganizovala demonstraci před pařížskou Velkou mešitou "s cílem vyjádřit naše hluboké vazby na Paříž, na jeho rozrůzněnou kulturu a na hodnoty Francouzské republiky." "Shromáždění je nutné jako nejlepší reakce na ty, kdo chtějí zasévat strach a konflikty do naší společnosti," praví se v prohlášení z Velké mešity.

- Francouzská policie našla hotelový pookoj v Alfortvillu, na předměstí Paříže, který použili teroristé během útoků. Objednal ho Salah Abdeslam prostřednictvím své úvěrové karty.

- Francouzská ministryně životního prostředí Ségolène Royal chce zavést bezpečnostní kontroly na nádražích.

- Británie bombarduje Islámský stát v Iráku. Premiér Cameron nemá svolení britského parlamentu bombardovat v Sýrii.

- Salah Abdeslam, atentátník, který je stále na svobodě, cestoval v září z neznámých důvodů z Německa do Rakouska, uvedla rakouská ministryně vnitra.

- Der Spiegel informoval, že francouzský hlas na jednom videu Islámského státu byl identifikován jako Fabien Clain, francouzský občan z Toulouse, který je v Rakce. Je to důkaz vazeb mezi syrským Islámským státem a Francií. Clain měl vazby na Mohameda Meraha, který v Toulouse zastřelil tři vojáky, rabína a tři děti v židovské škole.

- Německá policie zatkla v souvislosti s pařížskými útoky tři osoby nedaleko města Cáchy.

- Rusko informovalo Washington, že zintenzivňuje své útoky proti Sýrii.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Evropské ploty a blokace hranic znamenají, že uprchlíci umírají, varují Amnesty International a Human Rights Watch

17. 11. 2015

Po pátečních útocích v Paříži apeluje organizace Amnesty International na státy Evropské unie, aby nepropadly touze blokovat externí hranice EU, protože to způsobí obrovské porušování lidských práv, a bezpečnost Evropy to nezvýší a proud uprchlíků to nezastaví.

Amnesty International požaduje, aby byly vytvořeny organizované, bezpečné, legální cesty do Evropy a férové, efektivní a přísné prověřování, které by splnilo potřeby uprchlíků i identifikovalo by případné bezpečnostní hrozby.

Zpráva Amnesty International Fear and Fences: Europe’s approach to keeping refugees at bay (Strach a ploty: Jak Evropa brání příchodu uprchlíků, ukazuje, jak pokusy uzavřít Evropu ploty a používat sousedních zemí, jako je Turecko a Maroko jako strážní země brání uprchlíkům v získání azylu, vystavuje je to týrání a nutí je to vydávat se na nebezpečnou cestu přes moře. Stavění plotů po Evropě jen vede k hrubšímu porušování lidských práv.

K porušování lidských práv dochází především na řecké, bulharské a španělské hranici. Tyto státy porušují mezinárodní právo, protože brání uprchlíkům v příchodu do svých zemí a neumožňují jim zažádat o azyl. Při zatlačování uprchlíků zpět přes hranice dochází k brutálnímu porušování lidských práv.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Selhání evropských vlád popisuje i zpráva organizace Human Rights Watch Europe’s Refugee Crisis: An Agenda for Action (Evropská uprchlická krize: Agenda pro jednání). I HRW zdůrazňuje, že evropské vlády musejí omezit potřebu nebezpečných cest přes moře, musejí řešit krizi na evropských hranicích, napravit rozbitý azylový systém EU a zajistit spolupráci EU s jinými zeměmi, ve snaze zlepšit ochranu uprchlíků a respekt pro lidská práva.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Skupina Anonymous zahájí internetové útoky proti Islámskému státu

16. 11. 2015

- Skupina Anonymous zahájí internetové útoky proti Islámskému státu. Její hackeři tvrdí, že jsou lepší hackeři než Islámský stát a obvinili americké firmy, včetně podniku CloudFare v San Francisku, že Islámskému státu poskytují technickou podporu.

- Údajný zosnovatel pařížských útoků Abdel-Hamid Abu Oud (28) se narodil v rodině marockých přistěhovalců v Belgii. Byl synem majitele obchodu v bruselské čtvrti Molenbeek a navštěvoval jednu z nejlepších bruselských středních škol Saint-Pierre d’Uccle. V rozhovoru pro časopis Dabiq, který vydává Islámský stát, se nedávno vychloubal, že dokáže organizovat teroristické útoky, aniž by si toho evropské rozvědky povšimly. Podrobnosti v angličtině ZDE. Jeho otec Omar si stěžoval, že jeho syn rodině "zničil život": "Proč proboha se rozhodl vraždit nevinné Belgičany? Naše rodina vděčí této zemi za všechno."

- Americký ministr zahraničí John Kerry odmítl představu, že by boj s Islámským státem byl "střetem civilizací". "Jsou to psychopatické zrůdy. Nic civilizovaného na nich není," řekl Kerry v pondělí v Paříži.

- "Chalífát" Islámského státu přichází o území a o bojovníky, přesto však nyní dokáže páchat teroristické útoky v zahraničí, čehož by ještě loni nebyl schopen," argumentuje v deníku Guardian Martin Chulov. Jde podle něho zřejmě o změnu strategie: Islámskému státu už nejde tolik o území jako o možnost páchat útoky v zahraničí.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Jak bude svět vypadat, pokud porazíme Islámský stát?

16. 11. 2015

Hlavní otázkou, kterou Isis položila v pátek, je otázka, kterou položil John Maynard Keynes britským politikům v roce 1939: Jak bude svět vypadat, až vyhrajeme?

Vypracováním odpovědi na tuto otázku byla britská a americká veřejnost přesvědčena, aby vstoupila do totální války proti nacismu. Takže otázkou nyní není, kolik bomb shodíme na ústředí Islámského státu. Otázkou je: Co chceme na mírové konferenci a jak bude naše společnost vypadat, až tento boj skončí?

Účelem války je vytvořit pro sebe silné postavaení na poválečných mírových jednáních. V letech 1991-2003 Spojené státy na ten princip jaksi zapomněly a důsledek je to, čemu čelíme nyní dnes, píše v deníku Guardian Paul Mason.

V britských armádních kruzích se mlčky přijímá, že by Francie mohla použít článku 5 Severoatlantické smlouvy, který vyžaduje, aby Británie poskytla vojenskou podporu spojenci, který se stal terčem útoku.

Prezident Hollande požadoval zavedení kontrol na externích hranicích EU

16. 11. 2015

- Prezident Hollande konstatoval v projevu před oběma komorami francouzského parlamentu, že Francie požaduje rychlé zavedení "koordinovaných a systematických kontrol" interních i externích hranic EU. "Pokud Evropa nebude kontrolovat své externí hranice, pak se vrátíme k národním hranicím. To by byl konec Evropské unie."

- Hollande uvedl, že předloží zákon o mimořádném stavu ve Francii, který bude trvat tři měsíce. Dodal, že francouzská ústava bude muset být pozměněna pro krizové situace. Ústava musí dovolit, aby držitelé dvojího občanství byli zbavováni francouzského občanství a deportováni z Francie, pokud budou teroristickým rizikem. Cizinci, kteří jsou teroristickým rizikem, musejí být deportováni rychleji. Hollande také oznámil další financování pro policii a obranu.

- Hollande bude jednat s americkými a ruskými vedoucími představiteli ve snaze koordinovat své úsilí jak zničit Islámský stát. Musí být vytvořena jednotná a silná koalice. Dodal, že pařížské útoky byly naplánovány v Sýrii, zorganizovány v Belgii a provedeny ve Francii.

- Italská policie v Turíně má hledat černý automobil Seat, který zřejmě přijel do Itále v sobotu a může mít souvislost s pátečními pařížskými útoky.

- Německé úřady zatkly alžírského žadatele o azyl, který, jak tvrdí, řekl začátkem minulého týdne svým známým, že v Paříži dojde k atentátům. Zkoumají, jestli je to pravda.

- Dvě ze sedmi v sobotu v Belgii zadržených osob byly obviněny z terorismu, uvedli belgičtí federální prokurátoři.

- Abdelhamid Abaaoud, který prý připravil a zkoordinoval pařížské útoky, byl letos v Belgii v nepřítomnosti odsouzen na 20 let do vězení za verbování lidí pro Islámský stát v Sýrii. Je také obviněn, že unesl do Sýrie svého mladšího třináctiletého bratra.

- "Tragicky, Paříž není jedinou obětí. Byli jsme svědky šokujících útoků v Bejrútu, v Ankaře a běžně v Iráku," řekl v Antalyi v Turecku na summitu G20 Barack Obama. Oznámil, že USA uzavřely novou dohodu s Francií o sdílení výzvědných informací. Dodal, že Spojené státy přijímají uprchlíky ze Sýrie "až po přísném prověřovacím procesu". Vyslání pozemních vojsk do Sýrie by bylo podle Obamových vojenských poradců chybou.

- Držitel syrského pasu Ahmad Al Mohammad, který údajně přišel s uprchlíky přes řecký ostrov Leros, byl jedním ze sebevražedných atentátníků, jmenovaných francouzskými prokurátory. Jde zřejmě o pokus Islámského státu vyvolat v Evropě nenávist a nedůvěru k uprchlíkům. Francouzská prokuratura uvedla, že otisky prstů osoby registrované na ostrově Leros se shodují s otisky atentátníka z Paříže. Humanitární pracovníci na ostrově Leros vyjádřili obavu, že tuto informaci budou proti uprchlíkům zneužívat extremně pravicoví politikové.

- Francouzský činitel identifikoval údajného strůjce pařížských útoků jako v Belgii narozeného Abdelhamida Abaaouda. Je údajně v Sýrii. Je také spojován s neúspěšným pokusem o atentát letos v srpnu ve vlaku Thalys, který jel z Amsterodamu přes Brusel do Paříže. Liberation ho také spojuje se Sidem Ahmedem Ghlamem, francouzským studentem, obviněným z vraždy a teroristických útoků.

- Turecký činitel sdělil, že francouzské úřady byly dvakrát z Turecka informovány o sebevražedném atentátníkovi Omaru Ismaïlu Mostefaiovi, ale Francie požádala o informace o něm až po pařížských útocích.

- Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve uvedl, že na 104 lidí bylo v neděli večer uvaleno domácí vězení a policie provedla 168 razií. 23 lidí bylo zatčeno.

- Policejní razie byla provedena v pondělí ráno v bruselské čtvrti Molenbeek.

- Otec podezřívaného sebevražedného atentátníka Samyho Amimoura sdělil listu Le Monde v prosinci 2014, že byl v červnu 2014 v Sýrii a snažil se marně přesvědčit svého syna, aby se vrátil do Francie.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Uprchlická krize a teroristické útoky jsou vážnou hrozbou Evropské unii

16. 11. 2015

Francouzský prezident Hollande varoval ve svém projevu před oběma komorami francouzského parlamentu, že pod dopadem teroristickým útoků a uprchlické krize by se mohla rozložit Evropská unie. Francie už obnovila pohraniční kontroly v schengenské zóně, která dosud nikdy nebyla tak silně ohrožena jako nyní,

Hollande oznámil, že hranici bude kontrolovat 1000 pohraničníků a že schengenská zóna je suspendována. Zpochybnil tak její přežití jako jednoho z klíčových opatření Evropské integrace.

Slamění panáci Václava Klause mladšího

16. 11. 2015 / Jan Čulík

Nebezpečný a neinformovaný komentář Václava Klause mladšího, zveřejněný na Novinkách, je jen dalším důkazem, jak hluboko se do virtuální reality, na hony vzdálené skutečnosti, propadl dnešný český veřejný diskurs. Novinky propadly syndromu Parlamentních listů: zdá se, že zveřejní každou blbost, bez ohledu na to, že nemá nic společného s fakty, protože je to "názor". Jenže na běžně známé věci, milý pane Klausi, nemůžete mít "názor", pokud protiřečí faktům. Nemůžete veřejně tvrdit, že 2+2=5, nebo že "neexistují sovy" a "nejsou klobouky". Respektive, tvrdit to můžete, ale žádný soudný člověk vás a o periodikum, které to publikuje, pak nebude brát vážně. .

Když píšu jakýkoliv článek pro nějaké renomované západní médium v angličtině, vždycky následuje rozsáhlá debata s editory, kteří se vracejí skoro ke každé mé větě, zpochybňují ji a požadují verifikaci mnou uváděných faktů. Každý článek, vyšlý ve významném západním médiu, je tak produktem rozsáhlé, editační práce. Ne tak v českých médiích, která jak vidno třeba Klausovi vydají jakoukoliv pitomost. Ta se pak šíří bez korekce.

Nesmysly v Klausově článku?

Otevřený dopis Václavu Klausovi ml.

Vy byste byl jinej kabrňák!

17. 11. 2015

Vážený pane,

jsem v pravém slova smyslu obyčejný člověk: je mi 44 let, mám rodinu a děti, pracuji již přes 20 let ve stejném oboru, žena je učitelka, žijeme takřka na okraji republiky a zkrátka: snažíme se vést jakž takž smysluplný a důstojný život. Nezastávám žádný vysoký post, nejsem podnikatel, příjmy máme přibližně průměrné. Tolik jen k mému stručnému představení. A drobný detail na závěr - moje národnost je česká. Na což jsem v hloubi duše pyšný, nicméně v posledních letech mě tento fakt přivádí spíše k pocitu studu,píše Marek Trojak.

Novinky publikovaly nesmysly dalšího potrhlíka

16. 11. 2015 / Jan Čulík

Namísto toho, aby česká média přinášela analýzy renomovaných mezinárodních odborníků, omezují se na šíření nesmyslů různých podivných existencí, bez schopnosti racionální reflexe. Vedle zcela potrhlého článku Václava Klause mladšího publikovaly nyní "názory" dalšího výtečníka, Benjamina Kurase, který se před časem proslavil šířením nepravdivých informací o Janu Kavanovi . Čím to je, že média jako Novinky přinášejí hlavně názory podivínů? Že by se šířením paranoidních nesmyslů opravdu dalo vydělat tolik peněz? Opravdu už nejde těmto novinářům o nic jiného než o prachy? Potíž je, že se média jako Novinky, zdá se, specializují   na potrhlíky, takže vytvářejí zcela falešnou, děsivou realitu. 

Kuras, "informují" Novinky, trpí obsedantní představou, že na Západě vlastně už dnes existuje jakási téměř "muslimská diktatura".

Není divu, i když je to politováníhodné, že většina lidí na Západě bohužel poněkud rasisticky vnímá Východoevropany jako paraoiky a rasisty, pokud mají být reprezentováni takovými názory, jaké předkládají Václav Klaus mladší, Petr Robejšek nebo Benjamin Kuras.

Někdo by měl panu Kurasovi dát nějaké léky, aby se probudil a uvědomil si, že na Západě žádný boj mezi muslimy a nemuslimy neexistuje a že muslimové jsou tam desítky let integrováni do západní společnosti. V Británii, kde žije Kuras, patří muslimové k nejuznávanějším podnikatelům a politikům.

"Jediným rozdílem [mezi Británii a Ruskem] je to, že v Británii jsou idioti obyčejně izolováni, nejsou součástí mainstreamu, kdežto v Rusku jsou idioti součástí mainstreamu, dostávají prostor v televizi, naslouchá se jim, píší články," napsal před časem vlastník britského deníku Independent Jevgenij Lebeděv. Češi se často Rusku posmívají, bohužel se česká média v tomto smyslu chovají jako ruská daleko častěji, než si uvědomují.

Rozmysleme si dobře, co očekávat od NATO

"Křižácké tažení" proti islamistům?

16. 11. 2015 / Karel Dolejší


Francie je z vlastního rozhodnutí ve válce proti "islámskému státu" v Iráku formálně od 15. září 2014 ZDE. O rok později rozšířila své nálety také do Sýrie ZDE. 13. listopadu 2015 provedla skupina napojená na "islámský stát" útoky v Paříži.

Hodně se nyní spekuluje, zda v souvislosti s vražděním v Paříži bude aktivován článek 5 Charty NATO, který stanoví, že útok na jednoho člena aliance je útokem na všechny. Avšak bez ohledu na to, co odporného hlásá a prosazuje "islámský stát": Můžeme snad tragické páteční události z právního hlediska označit za nevyprovokovaný útok?

Nesmíme z hlouposti hrát do rukou Islámského státu

16. 11. 2015

Islámský stát spáchal pařížské útoky jako provokaci. Islámský stát chce, abychom na něj zaútočili na jeho území: v Iráku a v Sýrii. Chce, aby tam Západ vyslal vojáky, protože chaos a odpor, který by to vyvolalo, by hrál přímo do jejich rukou. Získali by množství nových stoupenců, píše v deníku Independent Sunny Hindal.

Islámský stát toto také dělá ve snaze vytvářet rozbroje a konflikty a vyvolávat napětí v našich moderních mnohorasových společnostech. Islámský stát chce způsobit, aby muslimové měli pocit, že jsou ve svých evropských domovech nenáviděni a chtějí, aby se k němi přidali v Sýrii. Chtějí, aby muslimové na Západě získali pocit, že jediný domov mají v jejich "chalífátu".

A Islámský stát si přeje, aby se západní země staly uzavřenými, autoritářskými společnostmi, v nichž se ho všichni budou pořád bát. Islámský stát nenávidí toleranci, jakou Evropa zosobňuje, a chce nás vyprovokovat, abychom to změnili.

Francie provedla 150 razií v různých francouzských městech

16. 11. 2015

 

- Francouzská policie provedla přes noc 150 razií v různých francouzských městech, uvedl francouzský premiér Manuel Valls a varoval, že hrozba dalších útoků nepominula.

- V Lyonu policie zabavila raketomet. Pět lidí bylo zatčeno.

- Francouzská policie dál hledá Salaha Abdeslama, jednoho ze tří bratrů, kteří se podíleli na pátečních útocích. Druzí dva zahynuli. Salah Abdeslam byl po útocích policích zatčen a vyslýchán, ale byl omylem propuštěn.

- Francouzské stihačky provedly masivní útoky v Sýrii. Shodily 20 bomb na centrum Islámského státu v městě Rakka. Islámský stát se vyjádřil, že při francouzském bombardování nikdo nezahynul a že Francouzi bombardovali "opuštěné cíle".

- Francie v pondělí v poledne bude držet minutu ticha za oběti.

- Přicházejí zprávy, že irácké výzvědné služby varovaly Francii před bezprostředním útokem proti zemím, které bojují proti Islámskému státu v Iráku a v Sýrii. Iráčtí výzvědní analytici sdělili tiskové kanceláři Associated Press, že útočníci byli vycvičeni v Rakce a že jich je 24. 19 útočníků a 5 osob odpovědných za logistiku a plánování. Tuto zprávu nebylo možno ověřit.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Problém pro autoritářské fanatiky i demagogy nespočívá v selhávání multikulturalismu, ale v progresi multikulturní společnosti

Terorismus a xenofobie mají společný kořen: kulturní nesnášenlivost

16. 11. 2015 / Bohumil Kartous

Miliony muslimů žijících v současnosti v Evropě či USA nemají tendence Evropu ovládnout. Přišli sem, protože tu chtějí žít, protože Evropa či USA vytvářejí mnohem spravedlivější společenské prostředí, než tomu je ve většině muslimských zemí. A samozřejmě také proto, že svoboda a relativní míra zákonné rovnosti v přístupu k důležitým právům a statkům vytváří mnohem efektivnější ekonomiku, a tedy i vyšší životní standard. Drtivá většina z nich si to uvědomuje, stejně jako si to uvědomuje drtivá většina křesťanů, buddhistů, hindů, židů, ateistů a všech lidí s vyznáním či bez něj, kteří vytvářejí vpravdě multikulturní prostředí současného euroatlantického prostoru. Faktem je, že multikulturalismus se prosazuje čím dál více. Islamistický terorismus i xenofobie a snahy o izolaci Evropy, patrné po každém takovém útoku, jsou jen dvě stranami téže mince. V podstatě jde o agresivní reakci na velmi výraznou multikulturní progresi.  

První dojmy ze země, jež stále leží v žaludku „mezinárodnímu společenství“

16. 11. 2015 / Daniel Veselý



Hysterie, která ovládla českou společnost v souvislosti s údajnou muslimskou invazí do staré dobré Evropy, se mi zdá z Íránu, tedy v našich očích poměrně konzervativní muslimské země, právě při psaní těchto řádků ještě nepochopitelnější než dříve. Sedím právě v mešitě ve městě Tabas, které se nachází několik set kilometrů jihovýchodním směrem od Teheránu, a musím přiznat, že návštěva Íránu předčila mnohá má očekávání.

Česká ambasáda varuje před návštěvou Íránu, což je poněkud absurdní, neboť tato země je v kontextu blízkovýchodního chaosu naprosto stabilní a vesměs bezpečná. Írán je přes podepsání přelomové dohody o výrazné redukci jeho jaderného programu totiž stále na „tapetě“. Domnívám se, že pro to existuje jednoduché vysvětlení. Íránský režim se prostě plně nepoddal „mezinárodnímu společenství“ tedy Spojeným státům a jejich spojencům, především Izraeli.

Syrské pasy nalezené v Paříži jsou padělky vyrobené v Turecku, egyptský patřil oběti

16. 11. 2015


Syrské pasy nalezené poblíž těl útočníků na místě útoku v Paříži jsou padělky vyrobené zřejmě v Turecku, oznámila policie. Podle řecké policie se jimi prokázal někdo, kdo se 3. října na ostrově Leros registroval jako uprchlík. Není jasné, zda šlo o tytéž osoby, které spáchaly útok. Bude to zjištěno po případném porovnání otisků prstů.

Obchod s pasy na Balkáně zpochybňuje tvrzení o "teroristech mezi uprchlíky"

16. 11. 2015

Nedaleko mrtvoly jednoho z pařížských sebevražedných atentátníků byl nalezen syrský pas muže, který přicestoval do Evropy po uprchlické trase přes Řecko a Srbsko.

Potíž je, že toto zdánlivě jednoduché tvrzení je naprosto pochybné. Není totiž jasné, zda jde o pravý pas nebo o falešný či pozměněný pas, zda na něj atentátník sám přijel do Paříže, anebo ho někde získal ilegálně od někoho jiného.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za říjen 2015

4. 11. 2015

V říjnu 2015 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 78 828,31 Kč. Příjem z reklamy byl 10 360 Kč.

Zůstatek byl koncem října  2015 160 865,21 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.