Zneuctění památky studentů padlých v roce 1939 ve jménu demokracie

Studentům vstup zakázán, Miloš Zeman má dostaveníčko s lůzou...

18. 11. 2015

Mezinárodní den studentstva je v Česku pravidelně připomínán studenty na Albertově, který byl svědkem snahy jejich dřívějších kolegů udržet či obnovit svobodu v naší zemi. Letošní ročník byl poznamenán plánovanou demonstrací na podporu prezidenta republiky. Studentům bylo zabráněno v položení květin a zapálení svíčky u pamětní desky roku 1989. Vydáváme vyjádření děkana a studentů Přírodovědecké fakulty UK v Praze k politováníhodnému aktu zneuctění demokracie na pražském Albertově 17. 11. 2015.

Albertov patří studentům

Byl počátek 20. století, kdy František Josef I. vložil nemalé finance do výstavby univerzitního kampusu na Albertově a neváhal se tam přijít podívat, když budovy bylo dokončeny. Budovy kampusu tam pak nestály nadarmo, byly naplněny vysokoškolskými studenty a jejich učiteli, kteří jim předávali základy medicíny a přírodních věd. A nebyli to jen tak lecjací učitelé a studenti, Albertov vychoval řadu vynikajících lékařů a přírodovědců. Například nositele Nobelovy ceny Jaroslava Heyrovského. Dodnes Albertov žije vysokoškolským ruchem a během každého dne v něm studují a pracují tisíce studentů a učitelů. A na Albertově se budou stavět další budovy pro špičkový výzkum a výuku v biomedicíně a přírodních vědách. V disciplínách, které budou zachraňovat lidské životy.

Byli a jsou to vysokoškolští studenti, kteří jsou nejcitlivějšími indikátory nespravedlnosti a bezpráví ve společnosti. A právě Albertov byl takovým místem, kde studenti neváhali proti nespravedlnosti a bezpráví v osudových okamžicích našeho státu nasadit své zdraví a i své životy.

Když si ovšem letos studenti chtěli připomenout své zastřelené a zbité spolužáky a učitele, bylo vše jinak. Albertov byl zaplněn lidmi, kteří v naprosté většině neměli s albertovským životem nic společného a projevovali názory, které se s názory studentů v naprosté většině neshodují. Se studenty bylo zacházeno jako s vetřelci a skupinka asi dvaceti studentů nesměla přejít dvacetimetrovou vzdálenost k pamětní desce s nápisem „Kdo když ne my, kdy když ne teď,“. K pamětní desce s heslem, se kterým se jim 17. listopadu 1989 podařilo nastartovat listopadovou revoluci. Argument, že to bylo z bezpečnostních důvodů kvůli účasti pana prezidenta na akci pořádané jeho příznivci je neospravedlnitelný, protože pan prezident měl přijet na Albertov až za tři hodiny a celý dvacetimetrový prostor byl prošpikován policií a členy ochranky.

Studenti i jejich učitelé letos v listopadu ztratili na Albertově svobodu. To se v příštím roce nesmí stát.

Bohuslav Gaš

děkan Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy

Vyjádření studentů k 17. 11. 2015 na Albertově

My, zástupci studentů, jsme zklamaní a smutní z toho, že dnes, v Mezinárodní den studentstva, nebylo umožněno řadě zájemců vyjádřit úctu předchozím generacím našich kolegů, kteří se zasadili o svobodu této země v listopadu 1989.

Před polednem se skupina studentů pokusila položit květiny a zapálit svíčky u pamětní desky na Albertově. Většině však nebylo policejní ochrankou povoleno se na toto místo dostat. Jsme si vědomi, že bezpečnostní opatření jsou v dnešní době nevyhnutelná. Šlo by možná pochopit, kdyby byl prostor zcela uzavřen po celou dobu návštěvy hostů vyžadujících speciální ochranu. Upozorňujeme však, že nedlouho poté, co bylo studentům zabráněno ve vstupu k památníku, se prostor otevřel pro skupinky příznivců pana prezidenta.

Zdůrazňujeme, že jako studenti jsme v uplynulých dnech opakovaně vybízeli k respektování práva, ke klidné diskusi založené na ověřených faktech a jednoznačně jsme odsoudili zneužití míst spjatých s bojem studentů za svobodu k jakýmkoli partikulárním politickým zájmům.

Vyzýváme všechny představitele veřejné moci, aby pamatovali boje studentů za svobodu a zasadili se o to, aby uctění památky nebylo v budoucnosti nijak omezováno ani využíváno k sebepropagaci zájmových skupin, jako se tomu dělo dnes, 17. 11. 2015, na Albertově.

Studenti Přírodovědecké fakulty

Jménem studentů Jan Kříž,

Studentská komora Akademického senátu Přírodovědecké fakulty UK

Vytisknout

Související články

Kritický okamžik pro českou společnost nastal

18.11. 2015 / Bohumil Kartous

Česká společnost stojí před fatálním rozhodnutím. Pokud schvaluje děsivý fakt, že prezident této země stojí vedle pomatence schvalujícího použití metod nacistického teroru a zpívá s ním českou hymnu v den připomínající okamžiky, kdy nacistický teror ...

Kde je ten správný duch 17. listopadu?

18.11. 2015 / Kryštof Kozák

Pokud se včera člověk prošel od Muzea až po Národní třídu, a ještě trochu sledoval zprávy, musel dojít k přesvědčení, že 17. listopad se stal svátkem vskutku postmoderním - je až s podivem, jak moc různá jsou témata a obsahy, které se s tímto datem s...

Není možné

18.11. 2015

Dlouho jsem si myslel, že jsou jisté hranice, které nemůže Miloš Zeman překročit, že i on má svědomí a odpovědnost hlavy státu. Tiše jsem doufal, že bude prezidentem, který naváže na to dobré ve svém životě, na svůj odpor v roce 1968 na svá vystoupen...

Mia Farrow reagovala na dnešní duet Zeman - Konvička

17.11. 2015

A long, long way from Havel https://t.co/Ty3eu4AVBr— mia farrow (@MiaFarrow) November 17, 2015Výroky šéfa organizace Islám v ČR nechceme, dnešního pěveckého partnera Prezidenta ČR: Quotes from leader of "We Don't Want Islam in th...

Prouprchličtí aktivisté půjdou na Albertov za Zemanem

13.11. 2015

tisková zprávaPRAHA - Dne 17. listopadu svolala iniciativa Proti projevům nenávisti (PPN) do Prahy shromáždění s názvem "Tahle Země patří všem - Refugees welcome". Jeho cílem je upozornit na vzrůstající xenofobní tendence ve společnosti v souvislo...

Obsah vydání | Středa 18.11. 2015