Spojené státy se rozhodly normalizovat styky s Kubou

17. 12. 2014

Spojené státy a Kuba zahájí rozhovory s cílem normalizovat vzájemné styky poté, co byl na Kubě propuštěn po pěti letech věznění americký podnikatel Alan Gross a Spojené státy souhlasily, že výměnou propustí tři Kubánce uvězněné za špionáž. Spojené státy plánují otevřít v Havaně velvyslanectví a ukončit konflikt z doby studené války. Alan Gross byl na Kubě uvězněn v roce 2009. Organizoval tam pro židovské komunity přístup k internetu, který se vyhýbal kubánské internetové cenzuře. Byl posléze uvězněn na patnáct let za údajnou "špionáž".

Tři Kubánci, které propustí americká strana, jsou součástí tzv. Kubánské pětky, skupiny, kterou vyslal Fidel Castro provádět špionáž na Floridě. Muži byli r. 2001 odsouzení v Miami mj. za spiknutí a za to, že se "neregistrovali u Spojených států jako cizí agenti".

Americká vláda údajně tiše vyjednávala s Kubou o uvolnění vztahů už celou řadu měsíců. Vedlo to v první řadě k nynější výměně vězňů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Čtenáři Novinek schvalují mučení

17. 12. 2014 / Veronika Sušová-Salminen

Píše Veronika Sušová-Salminen:

Na Novinkách.cz je nyní anketní otázka:

Schvalujete brutální praktiky CIA při výsleších lidí podezřelých z terorismu? Odpovědi jsou k mému nepříjemnému překvapení: 72,4 % ano a 27,6 % ne.:

Tak si říkám, jak na tom vlastně tedy jsme s těmi západními hodnotami a s jejich přenášením do konkrétní praxe a s jejich deklarovanou universální platností. Mučení v našich komunistických vězeních je zdrojem kritiky (oprávněné, mimochodem) a odsuzuje se (taky oprávněně). Odsuzuje se Rusko za anexi Krymu, která porušila mezinárodní právo. Zavádí se proti němu sankce, protože se mu nesmí z principu ustoupit.:

Ale 72, 4% si v internetové anketě nejčtenějšího serveru v ČR myslí, že brutální praktiky mučení CIA, které západní civilizovaný svět zrušil jako barbarské už v 18. století, jsou něco, co mohou schválit a z universálně platného principu ustoupit. Tady něco není v pořádku...:

AUDIATUR ET ALTERA PARS:

Jan Kavan reaguje na opakované obviňování z "nezákonného" vývozu zbraní

17. 12. 2014 / Jan Kavan

Před časem jsem byl někým dotázán na informaci, že jsem v roce 2000 povolil panu Bernatíkovi vyvézt zbraně do Konga, které bylo tehdy pod embargem EU. Tuto informaci poměrně pravidelně zveřejňuje již od roku 2005 redaktor Kedroň, tehdy především v HN, dnes v Lidovkách a jinde. Vždy s informací, že jde o dosud nikdy nezveřejněné dokumenty MZV.

V Rusku může zdražit chleba až o 150%

17. 12. 2014

Ruští zemědělci zvyšují ceny obilí a orientují se podle cen na světovém trhu. Při současném pádu rublu to může znamenat, že se cena zvedne až o 150%. S tím nevyhnutelně porostou ceny chleba a dalších potravin. Množství osob žijících v bídě poroste a podle vicepremiérky Olgy Goloděcové se již pod hranicí životního minima nachází zhruba 15,7 milionu lidí.

Rubl ve středu posílil

17. 12. 2014

Problémy s ruským rublem se ve středu trochu zmírnily poté, co ministerstvo financí oznámilo, že začne prodávat zahraniční devizy, a posílit tak postižený rubl.

Po úterních divokých fluktuacích na měnovém trhu, kdy se hodnota rublu pohybovala mezi 58,27 a 80 rubly za dolar, a pak zase klesla na 70, se rubl na začátku prodával ve středu za 72,2 rublů za dolar a pak stoupl na základě vládní intervence na 66,12 rublů za dolar.

Rusko má nového dealera luxusních vozů Bentley

17. 12. 2014

Skupina Avilon se stala dealerem luxusních vozů značky Bentley a otvírá nový autosalón, informoval ředitel společnosti Vagif Bikulov. Otevření oficiálního dealerského centra Bentley proběhne na jaře 2015, dodal vedoucí zastoupení Bentley v Rusku Richard Leopold.

Tak trochu jiná německá výzva:

"Zajištění míru namísto odměňování expanzionismu"

17. 12. 2014

Míru by mělo být dosaženo beze zbraní a nikoliv legitimizací jejich ofenzivního použití. Exportu neliberálních představ Kremlu do EU by se mělo zabránit v našem vlastním zájmu. Důležitý pilíř celosvětového režimu nešíření jaderných zbraní, Budapešťské memorandum, by měl být uchován ve jménu našich dětí a vnoučat.

KD│ Především prostřednictvím partnerských organizací a osob blízkých straně Die Linke se v České republice šíří informace o německé výzvě "Opět válka v Evropě? Ne naším jménem!" ZDE. Šiřitelé dokumentu, který blahosklonně přehlíží, že jedna válka už letos v Evropě začala a je dosti zřejmé, kdo ji vyvolal, zatímco oni straší válkou, kterou nikdo nechce ani nepřipravuje, jistě jen nedopatřením zapomínají informovat o reakci, kterou propagovaný dokument v německy mluvících zemích vyvolal. Více než stovka expertů na Východní Evropu, mezi nimi přední znalec ruského extrémismu Andreas Umland, totiž zveřejnila vlastní vyjádření, které koriguje extrémní postoje německých přímluvců Putinova Ruska. Britské listy přinášejí překlad tohoto dokumentu.

Zničení ruské ekonomiky může být pro Západ katastrofou

16. 12. 2014

Řešení je jasné. Zrušte protiraketovou obranu. Ukončete rozšiřování NATO. A začněte odvážně uvažovat o novém bezpečnostním uspořádání pro celou Evropu - o takovém uspořádání, které začlení i Rusko a nebude ho nechávat venku ve zranitelném postavení. Kdyby se tohle udělalo, z všeho toho, co vím o Putinovi a o Rusku, jsem si vědom, že ukrajinskou krizi by to vyřešilo - a ruská ekonomika by nebyla zbytečně zničena, což vyvolá zoufalství a trpkost ruských lidí. Pokud tohle Západ neudělá, bude muset jednat s rozhněvaným Ruskem po dlouhá desetiletí - neboť Putinovi následníci budou také vyžadovat bezpečnost.

Je naprostou pošetilostí doufat, že krach ruské ekonomiky Rusko to destabilizuje a Vladimír Putin bude svržen. Nemáme tušení, co by přišlo po něm, argumentuje v deníku Guardian Angus Roxburgh, bývalý dlouholetý reportér televize BBC v Moskvě a někdejší student češtiny na univerzitě v Glasgow. V letech 2006-2009 pracoval Brit Angus Roxburgh v Kremlu jako poradce ruské vlády pro styky se Západem, dospěl přitom k závěru, že je taková práce beznadějná, protože Rusko Západu vůbec nerozumí a obráceně.

Jásat nad skonem sousedovy kozy by bylo poněkud nejapné

Padá rubl, něco si přej?

16. 12. 2014 / Karel Dolejší

Ruský rubl i přes dramatický zásah centrální banky dál padá. Vysvětlit to momentálně nelze už ani mizernými vyhlídkami ruského modelu ekonomiky na další rozvoj bez územní expanze, ani klesajícími cenami ropy, ani západními sankcemi. Podstatnou část toho, co se právě děje, prostě vysvětluje tržní panika.

Jen totalitní myšlení chce mít jediný názor, jedinou pravdu

17. 12. 2014 / Veronika Sušová-Salminen

Vyšroubovaný nacionalismus je hrozně nebezpečná věc, jak v Rusku, tak mimochodem na Ukrajině. Zatemňuje mozek, vede k nebezpečným a extremním řešením, přímo podporuje to nejhorší v každé společnosti. V Rusku, na Ukrajině a jinde ve světě. Je opravdu třeba myslet na to, aby se nedělala kontraproduktivní opatření, která se snaží zabránit konfliktu, aby k němu nakonec přispěla.

Je třeba brát v potaz kulturní zvláštnosti, sociální psychologii a neházet všechny do jednoho pytle.

Čí zájmy hájí ministr školství?

17. 12. 2014 / Bohumil Kartous

Ministr Chládek využil svého vystoupení na Radě Evropy pro vzdělávání k tomu, aby loboval za zájmy českého průmyslu. Skutečné priority zdůraznil jen okrajově. Jedná v rozporu se Strategií 2020, která má být koncepčním dokumentem rozvoje českého vzdělávání a kterou jím řízené ministerstvo zpracovalo a přijalo za vlastní. Existuje řada odborníků na matematiku a její výuku, kteří říkají, že za současné situace je povinná maturita z matematiky nesmysl. Chládek je neposlouchá. České školství systematicky podceňuje vzdělávání k občanství, vakuum zaplňuje mimoškolní vzdělávání, jako třeba Mapa společenských stereotypů. Více v pravidelném týdenním souhrnu Beduin (1. 12. – 7. 12. 2014), připravovaném spolkem EDUin.

Alternativa projektu South Stream: Více plynu z Ázerbájdžánu

17. 12. 2014

Poté co Moskva zrušila projekt plynovodu South Stream Evropská unie zintenzívnila jednání o možných alternativách. Plynovody TAP a TANAP mají být postaveny s kapacitou dvojnásobnou než původně projektovanou, což by mělo umožnit výrazně zvýšit import zemního plynu z Ázerbajdžánu.

Pozvánka:

Musí syrské děti čekat na svého Wintona? Demonstrace za přijetí syrských uprchlíků

17. 12. 2014

Hanba vládě, která se bojí syrských dětí.

Přijďte za ně zapálit svíčku a podpořte výzvu vládě ČR k přijetí syrských uprchlíků.

Protest organizuje Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty v ČR, jeho členské a další spřízněné organizace a jednotlivci. Přineste si svíčku.

18. prosince v 16:00 hodin, úřad vlády ČR, Nábřeží Edvarda Beneše 128/4, Praha. Souběžně: Brno, Moravské náměstí před kinem Scala.

Povede povolební koalice skotských nacionalistů a labouristů v Anglii k likvidaci Labour Party?

16. 12. 2014

Otázka skotské nezávislosti naprosto není dořešena a tlaky v britském ústavním uspořádání napovídají, že situace bude ještě zřejmě složitá.

Podstatou ústavních tlaků rozdírajících Spojené království je skutečnost, že skotští voliči jsou drtivou většinou daleko více levostředoví než k pravici tíhnoucí Angličané. V tom smyslu jsou Skoti daleko "skandinávštější" než Angličané.

Poděkování za všechno

16. 12. 2014

Dobrý den,

Chtěl bych Vám (panu Čulíkovi) a čtenářům Britských listů ještě jednou poděkovat za veškerou pomoc a podporu, kterou jsem díky Britským listům získal, píše autor článku "Zaslouží si tento člověk likvidaci, nebo pomoc?"

Těžko se to vyjadřuje slovy můj vděk, díky obdrženým příspěvkům jsem si mohl dovolit koupit nové boty a použitý mobilní telefon v bazaru - z mého dosavadního telefonu nebylo už technicky možné komukoli zavolat.

Ještě o postojích některých Čechů k Polákům - na základě dopisů od čtenářů Britských listů

16. 12. 2014 / Tomasz Oryński

Po vydání mého článku „Je to pravda, že Češi nemají rádi Poláky?”, v němž jsem několik nepřátelských reakcí na můj předchozí článek rozdělil do tří kategorií, jsem byl doslova zaplaven emaily od čtenářů. „V reakci na Váš článek bych Vám chtěl napsat, že je ještě čtvrtá skupina Čechů, z nichž Vám asi nikdo nepsal. Já i moje žena máme Poláky rádi, máme rádi i polské výrobky, polskou kulturu atd. A nejsme sami," napsal mi například pan Jiří Olšanec. A má pravdu - je vás hodně. Dostal jsem už více než padesát emailů (a další přicházejí) a ani jeden z nich nebyl záporný.

Svět obyčejného člověka a Vánoce

16. 12. 2014 / Josef Mrázek

Asi jsem nevěnoval běhu času dost pozornosti a tak teprve, když se ozvaly hlasy připomínající pětadvacáté výročí událostí roku 1989, uvědomil jsem si, že už roste druhá generace, která nedávnou historii zná většinou jen z podání paní a slečen učitelek, takže převážně vůbec ne. A protože pamětníků ubývá, napsal jsem něco pro svá i jiná vnoučata pod stromeček, a otvírám to všem čtenářům.

Proč není radno podceňovat spory o Arktidu

16. 12. 2014 / Karel Dolejší

Dánsko právě vzneslo v OSN nárok na arktická území o ploše 895 000 km2 ZDE. V prostoru, kde se podle expertních odhadů nachází více než pětina dosud neobjevených zásob strategických surovin, se dánský nárok částečně překrývá s kanadským - a ještě mnohem podstatněji s ruským.

Britské listy se bez finančních příspěvků neobejdou

19. 11. 2014 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři, krátce k nově nastaveným formátům reklamy a k souvislostem, které z toho vyvstávají jak pro BL, tak pro vás. BL nejsou komerční projekt, ale peníze potřebují. Proto se v současnosti bez reklamy neobejdou. V rámci nového designu jsme se snažili najít kompromis mezi její „otravností“ a užitečným přínosem.

Odmítli jsme formáty zcela běžné na většině českých mediálních portálů, drželi jsme se formátů běžných na britských a amerických médiích. I tak se určitě najdou lidé, které to bude obtěžovat. Pochopte prosím, že bez reklamy to nejde.

15 000 osob se účastnilo v Drážďanech extremně pravicové demonstrace proti "zločinným žadatelům o azyl"

16. 12. 2014

V pondělí večer se v Drážďanech účastnilo 15 000 lidí demonstrace ultrapravicové organizace Pegida, "Vlasteneckých Evropanů proti islamizaci Západu". Demonstranti nesli hesla jako "Nulovou toleranci proti zločineckým žadatelům o azyl" a "Ochraňujme svou vlast" a "Zastavte islamizaci".

"Muslimové se spikli otrávit naše potraviny svými výkaly," sdělil jeden šedesátiletý účastník novinářům. Postarší žena dodala, že je šokována, že "žadatelé o azyl v Německu mají drahé mobilní telefony, zatímco já si takový luxus dovolit nemůžu a jiní nemají ani na jídlo."

Ruská centrální banka zvýšila úrokové míry na 17 procent

16. 12. 2014

Ruská ústřední banka se pokusila drastickou akcí zastavit volný pár ruského rublu zvýšením úrokových měr o 6,5 procentních bodů na 17 procent. Vysoké úrokové míry by měly učinit rubl atraktivnějším pro zahraniční investory, avšak dlouhodobější období vysokých úrokových měr prohloubí ruskou recesi. V pondělí dále poklesl rubl proti dolaru o dalších 10 procent, což vážně otřáslo světovými trhy. Investoři se obávají, že hospodářská krize destabilizuje Rusko a způsobí, že bude pro Západ obtížnější vyjednávat s Vladimírem Putinem.

Biblické Vánoce a jejich poetická faktografie

16. 12. 2014 / Miloš Dokulil

Skoro všechno, nad čím se člověk v souvislosti s křesťanstvím zkusí zamyslet, má kupodivu hned zpočátku celou řadu různých a nikoli zrovna souřadných významových vrstev. Netýká se to jen křesťanství, ovšemže. Každá historicky mezi námi zakotvená víra má svou tradici, jejíž dominanty bývají svými projevy a významy proměnlivé. Už s ohledem na to, že se mění jak podmínky materiálního života, tak také (nikoli v nějaké přímé úměře) jejich reflexe či kýžená projekce v hlavách současníků. Samozřejmě že tu vždycky výchozí historická situace nějak průlinčitě má pro své zorné pole spojitě i nespojitě na sebe navazující generace, které se s ní – každá po svém, a v jejím povzbudivém či přízračném stínu – „vyrovnávají“.

Vztahy USA-Rusko a ukrajinská krize

15. 12. 2014

"Za prvé, nesouhlasím s převládajícím přesvědčením, že konflikt není vyvolán ideologií. Naopak, podle mého názoru zahrnuje zásadní střet principů - nebo pokud dáváte přednost jiné formulaci, střet světových názorů. A za druhé jsem přesvědčen, že existuje nestabilní rovnováha vojenských sil podél západních hranic Ruska, což zvyšuje motivaci Moskvy použít vojenskou sílu."

KD│ To, že o České republice ve světě nikdo nic neví a nikoho nezajímá, má řadu důvodů. Jedním je i fakt, že se tu sice debatuje i o "velkých" světových problémech, jenže ve stále větší míře způsobem provinciálním, neinformovaným a ovlivněným kromě nekriticky přijímané ruské ideologie také idiosynkraziemi samozvaných formovačů veřejné debaty, jejichž údajná autorita vyjadřovat se k tématu se odvozuje čistě od institucionálního postavení v českém rybníčku. Například ukrajinská krize a debata o ní je nyní často rámcována variantami "Ukrajina v NATO - finlandizace", přičemž při sledování reálných událostí je dávno zřejmé, že oba zmíněné "dialektické protiklady" jsou v daném okamžiku daleko za hranicí možného. Češi se tedy do krve hádají o nesmysly, na kterých nesejde. Jak by mohl někdo jejich nezřízené a neinformované fantazírování brát vážně? Proč by to vůbec dělal?

Edward W. Walker je komparativní politolog z University of California, který se zabývá Ruskem a dalšími následnickými státy SSSR od 90. let. Následující analýza je upravenou verzí přednášky, s níž vystoupil v Berkeley 2. prosince. Shrnuje pohled autora dlouhodobě kritického k západní politice vůči Rusku, aniž by se proto stal užitečným idiotem ruské propagandy jako tolik jeho českých "kolegů":

Lít vodu do cedníku

15. 12. 2014 / Boris Cvek

Zažil jsem v posledních dnech poměrně silný šok z charakteru „pravicového“ myšlení v Česku. Člověk by řekl, že pravice po všech těch prohrách, kdy v 19. a v 20. století stála na té špatné straně (na straně šlechty a aliance oltáře a trůnu, na straně neregulovaného kapitalismu a vykořisťování, na straně nerovnosti žen, na straně různých předsudků), bude velmi opatrná v ideologických receptech na realitu. Bohužel v Česku po intenzivním oficiálním pěstování marxismu-leninismu, které trvalo 40 let, ikony nové pravice, vynořivší se z normalizační bažiny, pojaly pravicové koncepty jako marxismus-leninismus naruby.

V Mexiku se k životu probouzí lidová revoluce, zuří teror a česká média toho příliš nedbají

15. 12. 2014 / Daniel Veselý

Mexiko zrovna nepatří mezi sexy destinace, co se pozornosti tuzemských médií týče. Bohužel. Češi by měli být více informováni o tom, že tam probíhá brutální konflikt, na němž se negativně podepisuje politika Bílého domu, a jemuž nejméně od roku 2006 padlo za oběť víc lidí než ve válce v Afghánistánu – zhruba 100 tisíc. Ano, nedávné „zmizení“ 43 studentů v této násilím lomcované zemi je lákavá mediální krmě, nicméně bez patřičného uvedení do kontextu nelze pochopit, jak rozsáhlým násilnostem obyčejní Mexičané čelí.

Budou zase islamofobové připraveni o orgie své nenávisti?

15. 12. 2014 / Boris Cvek

V souvislosti s dnešním incidentem v Sydney, kdy nějaký násilník zadržel nevinné lidi v kavárně jako rukojmí a vyvěsil jakýsi „islámský prapor“, jsem velmi držel palce českým islamofobům, aby jim to konečně vyšlo. Nenávist byla nastartovaná, pěna u úst, odsouzení všech muslimů jako zločinců… tak nadějně to vypadalo.

Zažíváme druhou normalizaci?

15. 12. 2014 / Bohumil Kartous

”Využití internetu a dalších elektronických nástrojů pro posilování demokracie ukazuje jedna z částí výstavy věnovaná islandskému pokusu vytvoření návrhu nové ústavy, poskytujícímu možnost nejširší účasti veřejnosti a transparentnost celého procesu,” říká k právě probíhající výstavě Mody demokracie Jaroslav Anděl, umělecký ředitel centra současného umění DOX, kde je výstava k vidění. Je demokracie na ústupu? Je umění v krizi? A co společnost? Ovládá ji občanská apatie a kult celebrit? Na tyto otázky se neodpovídá snadno. S Jaroslavem Andělem jsme se o to pokusili...

Klinická smrt vlídné společnosti

15. 12. 2014 / Karel Dolejší

Jednoho zářijového dne roku 1993 skupina mladých lidí obsadila opuštěná kasárna Jugoslávské lidové armády uprostřed slovinského hlavního města Lublaně, zčásti ještě poznamenaná nedávnými boji. Krátce na to byl squatt přejmenován na Avtonomni kulturni center Metelkova mesto ZDE a začal fungovat jako kulturní centrum pro mládež. Chcete-li, můžete jeho historii srovnat s nedávnou historií podobně vzniklého pražského kulturního centra Klinika.

Naše nemocná společnost potřebuje mnohem více klinik, pozitivních recidivistů i pozitivních extremistů

15. 12. 2014 / Tomáš Fiala

(Věnováno – nejen – členům iniciativy Klinika)

V sobotu 13. prosince jsem se zúčastnil demonstrace na podporu Autonomního sociálního centra Klinika. Byl jsem potěšen a mile překvapen poměrně velkým počtem účastníků (lidé všeho věku, i když převažovali mladí. Byli mezi nimi i maminky a tatínkové s malými dětmi, pár lidí se svými psy, poměrně pohodová atmosféra. Během demonstrace k žádnému incidentu (ani z jedné strany) nedošlo. K policejnímu zásahu před budovou Kliniky došlo až několik desítek minut po skončení demonstrace, svědectví účastníků jsou například ZDE nebo ZDE.

Britští politikové:

Pachatelé mučení musejí být bezpodmínečně trestně stíháni

15. 12. 2014

V pátek se v pravidelném pořadu rozhlasu BBC Radio Four Any Questions diskutovalo o zprávě amerického Senátu, která odhalila mučení CIA. Pro čtenáře Britských listů může být zajímavé, že způsob, jímž se k této věci vyjadřovali diskutéři ze všech částí britského politického spektra se poněkud odlišuje od toho, jaký postoj vůči tomuto tématu zaujala česká média a čeští politikové. Bude někdo v ČR vyšetřovat, kdo se případnou účastí na amerických deportačních a mučicích programech dopustil trestných činů a budou někteří čeští vládní činitelé postavení před soud? (JČ)

Proměny Williama Hogartha v Národní galerii

15. 12. 2014 / Michal Giboda

< Předvolební obcování

Jestli platí, že naše chování a činy jsou určovány přírodou (geny) a výchovou, potom se evoluce druhu Homo sapiens sapiens (člověk moudrý) posunula za několik tisíciletí zanedbatelně k naší dokonalosti, zejména v oblasti morálky a etiky jenž se promítá do chování ve společností a rodině. Svědectví o pravdivostech těch slov podávají tři velcí myslitele; Ibn Chaldún (1394-1406) arabský učenec a veřejný činitel, filosof dějin, sociolog, filosof, muslimský teolog, historik a teoretik vědy, Michel de Montaigne (1533 – 1592), francouzský renesanční myslitel, humanista, a Mahátma Gándhí (1869-1848), indický myslitel, duchovní vůdce, politik a zakladatel indické samostatnosti. Ti všichni bravurně popsali podstatné morální a sociální problémy doby v niž žili.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za listopad 2014

6. 12. 2014

V listopadu 2014 přispělo 195 čtenářů finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 42 902 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v září 2014 částkou 1573.86 Kč. Příjem z reklamy byl 2000 Kč.

Zůstatek byl koncem listopadu 2014 284 623,91 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 156 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | Ukrajina | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák