Chybí vzájemná úcta a obyčejná slušnost

16. 9. 2013 / Milan Daniel

Pod rozhovorem s Annou Šabatovou, který přinesl server iDnes a z něhož BL citují, je obsáhlá diskuze. Vybírám z ní jediný názor jakéhosi Františka Nováka: "Jak může někdo, kdo podepsal Chartu, volat po cenzuře?"

Pan Novák a další se mýlí: Anně Šabatové nejde o to, aby bránila ve vyjádření názorů se kterými se neztotožňuje či s nimi hluboce nesouhlasí, ale o to, aby se často velmi složité problémy v internetových diskuzích, na které má přístup každý -- a to bez ohledu na znalost věci, četné souvislosti a nakonec i přirozenou inteligenci -- neredukovaly na nekvalifikované výkřiky plné iracionální nenávisti (a také gramatických chyb).

Nový íránský prezident se zřejmě sejde s Obamou

16. 9. 2013

Americký prezident Barack Obama a nově zvolený íránský prezident Hassan Rouhani si mezi sebou vyměnili dopisy a zřejmě se spolu osobně setkají příští týden na zasedání OSN v New Yorku. Bylo by to první setkání šéfů amerického a íránského státu od íránské fundamentalistické revoluce r. 1979.

Britský ministr zahraničí William Hague se má také v OSN setkat se svým íránským protějškem Mohammadem Javadem Zarifem. Vede to k mírnému optimismu, že prezident Rouhani, umírněný íránský politik, který vystudoval ve skotském Glasgow (kulturní diplomacie! jakou by mohla používat i Česká republika), a jeho nová, většinou pragmatická vláda povede k diplomatickému řešení 11 let dlouhé krize ohledně íránského jaderného programu.

Teherán dokonce překvapil britské ministerstvo zahraničí, když zveřejnil na Rouhaniho anglickém Twitteru zprávu, že i íránský prezident by byl ochoten setkat se i s britským ministrem zahraničí, což Británie nečekala.

"Teherán reagoval pozitivně na žádost Velké Británie. Setkání prezidenta Rouhaniho se s Williamem Haguem se uskuteční na okraji Valného shromáždění OSN," praví se na Twitteru íránského prezidenta. V televizním interview vysílaném v neděli uvedl Obama, že byl zaznamenán diplomatický pokrok s Íránem nejen v jaderné otázce, ale také ve věci Sýrie. Američtí činitelé byli skeptičtí ohledně Obamova setkání s Rouhanim, ale někteří pozorovatelé poukazují na to, že nová ženevská dohoda o syrských chemických zbraních otevírá nový prostor pro globální diplomacii.

Podrobnosti ZDE

Americká NSA sleduje mezinárodní platby

16. 9. 2013

Americká zpravodajská služba NSA se zajímá o mezinárodní platby vyřizované společnostmi jako je např. VISA. Zřídila dokonce v rámci speciálního oddělení vlastní finanční databázi, která sleduje peněžní toky. Zjistil to německý Spiegel.

Sýrie: Již téměř polovina povstalců náleží k džihádistům nebo tvrdým islamistům

16. 9. 2013

Téměř polovina povstaleckých bojovníků v Sýrii dnes náleží k džihádistickým nebo tvrdě islamistickým skupinám. Tvrdí to analýza renomované britské konzultantské společnosti IHS Jane's.

Opoziční skupiny bojující proti režimu Bašára Asada mají v současnosti asi 100 000 mužů, ale i po více jak dvou letech bojů jsou fragmentovány na zhruba 1000 tlup (bands). Nová studie IHS Jane's tvrdí, že asi 10 000 z nich patří mezi džihádisty (zahrnující i zahraniční bojovníky) bojující pro skupiny napojené na al-Kajdu. Dalších 30 - 35 000 se počítá k islamistům, kteří do značné míry sdílejí názory džihádistů, ale ne jejich mezinárodní plány. Dále je tu ještě nejméně 30 000 umírněných, kteří také patří ke skupinám islámského charakteru.

K problému Sýrie ... nebo Ruska?

16. 9. 2013 / Pavel Urban

(Polemika s článkem Alexandra Bačkovského)

Je pravda, že zásah Západu v prostoru bývalé Jugoslávie ukončil několikaleté krvavé boje v Bosně a zabránil patrně ještě horším masakrům (přinejmenším kvalitativně) v Kosovu. Vůči těm, kteří si to neuvědomují nebo nechtějí uvědomit nebo je jim to jedno (třeba proto, že za jediné významné považují "vyřešení problémů") sdílím výhrady Alexandra Bačkovského.

Finanční gramotnost

16. 9. 2013 / Rudolf Bláha

V době normalizace přicházel režim s různými náměty na zlepšení metod výuky. I  matematiky. Kromě bombastického zavádění množin málem už od mateřské školy, přišli ti nahoře i s nápadem v matematice matematizovat reálné situace. Tady nešlo o to, co věděl každý kantor, že úlohy z praxe motivují nejvíce. Šlo o to, jako všude jinde, propagovat bolševické poměry. Nelépe z Rudého práva brát lživé údaje o růstu výroby a blahobytu v socialistickém táboře, zejména v SSSR, a zamotat je do přísně logické matematiky. Grafy úspěchů ze socialistického tábora tak v ukázkách mířily vždy nahoru. Kapitalisti byli vykreslováni grafy mířícími dolů.

Omezenost šéfa České lékařské komory

16. 9. 2013

Nedovedu si představit, že přijde pacient do ordinace s tím, že špatně vidí, a lékař s ním začne řešit alkohol. Tak s ním určitě kontakt nenaváže. Navíc, vždycky záleží na motivaci jednotlivého pacienta," řekl šéf České lékařské komory Milan Kubek.

Zdroj: ZDE

A proč ne? Skoro pokaždé, když jdu s něčím ke svému lékaři ve Skotsku, mi dává vyplnit dotazník, kolik alkoholu vypiju týdně. Co je na tom nenormálního? V normálním světě se ví, že je alkohol nebezpečný, připomíná Jan Čulík. Taky právě proto stojí v Británii jedno pivo kolem 120 Kč a sklenička vína kolem 150 Kč. Ve Skandinávii je to 190 Kč za jedno - levnější - pivo. Proč ne v Česku? Když je tam rekordně nejvyšší alkoholismus, který lidi ničí... ?

Rada České televize se pomalu ale jistě odkopává jako lobbistická struktura ODS...

15. 9. 2013 / Štěpán Kotrba

Místopředsedkyně Rady České televize Dana Eklová - Makrlíková kandiduje v předčasných volbách do sněmovny za ODS. To, že je v konfliktu zájmů, ji zjevně nezajímá... Zákon o ČT k tomu říká :

§ 5 (2) Člen Rady nesmí zastávat žádnou funkci v politických stranách, politických hnutích nebo občanských sdruženích, ani nesmí při výkonu své funkce v Radě jejich jménem vystupovat nebo působit v jejich prospěch nebo ve prospěch jiných skupinových zájmů; ...

Slušností od Dany Eklové, o jejímž angažmá v ODS se všeobecně ví, by bylo z Rady ČT odejít. A nebo alespoň po dobu volební kampaně nedocházet na její jednání a nehlasovat... Protože dikcí zákona se "dopouští jednání, které zpochybňuje její nezávislost nebo nestrannost při výkonu funkce členky Rady" (dle § 6 odst. 2 písm. b)... Odvolat za to nyní Danu Eklovou nemá kdo a stěžovat si není kam...

Anna Šabatová: Nenávist se nesmí šířit beztrestně

15. 9. 2013

Média boří hranice mezi tím, co je a není možné. To se týká všech debat šířících nenávist. Hovořím i o kritice vůči osobnostem, které zemřely. Podle mě je to naprosto iracionální. Z nějakého důvodu zřejmě existují lidé, kteří mají potřebu psát nenávistné a často lživé články, a nikdo jim v tom nebrání. Velká odpovědnost leží na učitelích. Měli by na školách aktivně vychovávat k toleranci a umět pracovat s předsudky, se kterými se děti setkají například doma nebo jinde mimo školu. Svou roli by si měly uvědomovat osobnosti, ke kterým lidé vzhlíží, například herci. Velkou odpovědnost nesou ale především politici, kteří by zaprvé neměli mlčet, když se něco děje.

Podstatné je regulovat média a veřejné diskuze a vychovávat děti na školách k rasové toleranci. Známé osobnosti musejí vystupovat tak, aby k nenávisti ještě více nepodněcovaly. Důležitá je i sociální politika. Musí být spravedlivá. Nenávist se nesmí veřejně šířit beztrestně.

Zdroj: ZDE

Obama přivítal dohodu o syrských chemických zbraních, nevyloučil ale vojenský zásah

15. 9. 2013

Americký prezident Barack Obama přivítal dohodu mezi USA a Ruskem, v jejímž rámci mají být zničeny všechny syrské chemické zbraně. Naznačil ale, že je stále připraven zahájit vojenské údery proti Sýrii, pokud by plán na likvidaci syrských chemických zbraní selhal.

Podle dohody uzavřené v Ženevě po třech dnech rozhovorů musí Sýrie poskytnout do týdne úplný seznam svých chemických zbraní a do listopadu vpustit do země zbrojní inspektory. Arzenál syrských chemických zbraní musí být zničen do poloviny příštího roku.

Kdo je v Sýrii "progresívní"?

15. 9. 2013 / Karel Dolejší

V dobách před třicetiletou válkou se ideologická orientace v ozbrojených konfliktech točila zpravidla kolem otázek typu: "Kdo je legitimní panovník? Kdo je správný křesťan?", zatímco většina válek byla v praxi pochopitelně vedena z úplně jiných důvodů než kvůli legitimitě a křesťanství. Od té doby, kdy kolektivní imaginaci Abendlanďanů ovládla namísto křesťanství mytologie pokroku liberální či socialistické denominace, velká většina ideologicky konformních se v každém konfliktu stereotypně ptá: "A která strana je progresívní?"

V postkoloniální Angole po roce 1974 se rozhořel konflikt mezi politickými reprezentacemi kmenů Ambundu a Ovimbundu. Zatímco první přijali sovětskou nabídku asistence a začali se tvářit, že budují socialistickou společnost podle východního vzoru, druzí museli na cestě za sponzory dosti kličkovat, nějaký čas kvůli čínské podpoře vystupovali jako maoisté, když však získali pozornost Reaganovy administrativy, stylizovali se pro změnu do sociálních demokratů - a nic z toho nemění ani písmeno na faktu, že jejich hlavním sponzorem a spojencem byl po většinu času jihoafrický rasistický režim.

Kdo byl v Angole progresívní?

Syrská armáda bombardovala v neděli vzbouřenecká postavení v Damašku

15. 9. 2013

Syrské letectvo a dělostřelectvo v neděli bombardovaly vzbouřenecká postavení v Damašku poté, co Spojené státy zrušily hrozbu vojenského zásahu proti Sýri poté, co uzavřely s Ruskem dohodu o likvidaci syrských chemických zbraní. Syrští vzbouřenci označili mezinárodní pozornost věnovanou jedovatému plynu za odvádění pozornosti od skutečného problému, odmítli názor, že by dohoda o likvidaci chemických zbraní mohla vést k mírovým rozhovorům o Sýrii a poukázali na to, že Asad zintenzivnil svou ofenzívu konvenčními zbraněmi nyní, když zmizela hrozba americké intervence.

Američtí republikáni ostře kritizovali americkou dohodu s Ruskem o likvidaci syrských chemických zbraní. Obvinili prezidenta Obamu, že se podřídil Rusům a že dovolil syrskému prezidentu Asadovi, aby zůstal u moci bez pevných záruk, že skutečně předá chemické zbraně. "Toto je ruský plán pro ruské zájmy," řekl Mike Rogers, předseda kongresového výboru pro výzvědnou činnost. "Dostali přesně, co chtěli. Asad zůstane u moci nejméně ještě rok a ani gram chemických zbraní z bojiště nezmizí. My jsme přišli o veškerý vliv."

Pod tlakem amerických a izraelských fundamentalistů se vyjádřil John Kerry v Jeruzalémě, že "hrozba amerického vojenského zásahu v Sýrii" je reálná, pokud Sýrie nesplní plán předat své chemické zbraně. Americký prezident Barack Obama naléhal na kritiky ve Washingtonu, aby se soustředili na to, čeho bylo při rozhovorech s Ruskem dosaženo, a nikoliv na poněkud zmatenou a rozpornou zahraničněpolitickou cestu, která ho k tomuto cíli dovedla.

Zdroj v angličtině ZDE ZDE

Fendrychův dvojí metr

15. 9. 2013

Je fascinující, jak moc se liší dikce i argumentace Martina Fendrycha, když kritizuje Kalouska+Schwarzeberga a když kritizuje Zemana, Rusnokovu vládu nebo dění v ÚSTR. V prvním případě je to relativně bez emocí a bez pojmů jako puč, autokrat, Východ, mstivost, gotwaldovec, kádrovat, prověrky a citoslovcí fuj. Převažuje tu chladná argumentace. Ve druhém se to hemží podobnými pojmy, které Fendrych vytrhává s oblibou z kontextu (nijak je nedefinuje, jen s nimi volně nakládá a spoléhá se na jejich stereotypní smysl).

Čím to je? ptá se Veronika Sušová-Salminen.

Ohledně Sýrie je Putin moderní Machiavelli - a je to dobře

14. 9. 2013

Tento týden porazil Vladimír Putin Baracka Obamu na jeho domovském trávníku, píše v deníku Guardian Vadim Nikitin. Ostře kritický komentář, který vydal ruský prezident v deníku New York Times, byl něčím daleko víc než jen tím, že by způsobil, že americký prezident vypadá "bez kormidla a poražený při každém svém kroku", jak napsal Max Hastings v britském pravicovém deníku Daily Mail. To, co způsobilo, že Putinův komentář se dostal na vrchol mezinárodní debaty, byla skutečnost, že ten komentář neúprosně obrátil naruby americký truismus - že totiž lidé, kteří mají dobrou vůli, nemohou způsobit žádné zlo.

JAK SI POČÍNALA VLÁDA ODS A TOP 09 V OBLASTI DOPRAVY:

Když doprava kulhá na obě nohy

14. 9. 2013 / Marek Řezanka

Pokud na první místo stavíme hledisko zisku, zjistíme, že v některých oblastech je v přímém rozporu se zájmy lidí. Třebaže by některé kroky vedly ke zlepšení životní úrovně i k lepší a důslednější ochraně životního prostředí, slyšíme pouze -- za významného pokrčení ramen: Toto se nevyplatí. Nejinak tomu je i v oblasti dopravy. Dozvídáme se, jak se nevyplatí provozování některých tratí, třebaže jsou dané spoje pro některé lidi klíčové. Doprava souvisí s obslužností, s dostupností škol, zdravotnických zařízení, s dostupností sociálních služeb, atd.

Další analýzy Marka Řezanky k volbám:

Marek Řezanka, O životním prostředí: Z čeho (ne)lze těžit

Marek Řezanka, O zdravotnictví: Když systém onemocní

Marek Řezanka, Hra o školství

Marek Řezanka, Kultura na odpis

Spojené státy a Rusko se dohodly v Ženevě o syrských chemických zbraních

14. 9. 2013

Sýrie musí poskytnout inspektorům přístup ke všem svým chemickým zbraním a pak budou zničeny, dohodly se USA a Rusko.

Americký ministr zahraničí John Kerry zveřejnil rámcový plán o šesti bodech, podle něhož musí Sýrie předat kompletní seznam svého arzenálu chemických zbraní do týdne.

Dodal, že dohoda by mohla být potvrzena rezolucí OSN, podpořenou hrozbou sankcí anebo síly, pokud by Sýrie podmínky nesplnila.

Spojené státy tvrdí, že Sýrie minulý měsíc usmrtila chemickými zbraněmi stovky osob.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Nový volební zákon zlepší správu státu

14. 9. 2013 / Josef Mrázek

Volby do Poslanecké sněmovny jsou klíčem k dobré správě státu, protože Poslanecká sněmovna stanovuje pravidla, podle kterých vláda řídí stát a projevením důvěry vládě potvrzuje, že ta pravidla jsou dodržována. Jde tedy o to, zvolit dobrou Sněmovnu, a to se dlouhodobě nedaří. Ústava ČR stanoví, že volby do Poslanecké sněmovny se konají podle zásad poměrného zastoupení a lid při nich zvolí tento orgán zákonodárné moci tak, že všichni oprávnění voliči volí tajně v rámci všeobecného, rovného a přímého volebního práva. Výsledné špatné složení Sněmovny není chybou těchto ustanovení, ale důsledkem toho, že volební zákon umožňuje, aby nebyla dodržována.

Causa: Bordel jménem nový Občanský zákoník

Parlament se chytil do ústavní pasti

13. 9. 2013 / Martin Kunštek

Jak jsem předpokládal v článku "Bohouši, přestaň blbnout a mazej k pumpám!" (BL 28. 6. 2013) obě komory našeho Parlamentu se v případě nového Občanského zákoníku vzájemně zahnaly do pasti. A Česká republika se řítí do obrovského právního průšvihu. Senát podle očekávání 12. 9. 2013 zamítl vládní návrh zákona o změně daňových zákonů v souvislosti s rekodifikací soukromého práva. A pro Rusnokovu vládu též trochu nečekaně i návrh zákona o dani z nabytí nemovitých věcí. Po novém roce tak hrozí, že všechny daňové zákony i zákony týkající se sociálního zabezpečení a zdravotnictví, budou v rozporu s novým Občanským zákoníkem, který má vstoupit v účinnost 1. 1. 2014. Navíc vládní legislativa i legislativa Senátu nezávisle na sobě zjistily, že řešení formou zákonného opatření Senátu je téměř ve všech případech nepoužitelné.

Novináři s kolty proklatě nízko aneb V pravé poledne

13. 9. 2013 / Marek Řezanka

Někdy mám pocit, že žiji v nějaké zemi za zrcadlem, kde je všechno naopak. Když vnímám, že je třeba podpořit občanskou společnost a poukázat na příklady zneužívání moci, které prohlubují frustraci lidí a narušují sociální smír, většina mainstreamových médií se tváří, že je vše v naprostém pořádku. Pokud se najde někdo, kdo má opačný názor a otevírá na do té doby tabuizovaná témata diskuse, jakkoli pro některé lidi nepříjemné, stává se v jejich očích hrozbou. Ale hrozbou v čem a pro koho?

První práce, první byt? S ODS určitě ne!

13. 9. 2013

ODS, která v naší zemi prosazovala tu nejasociálnější politiku celých sedm let, si najednou vzpomněla, že chce prožívat s lidmi této země jejich životní příběhy. Má to jeden zásadní háček -- do strastiplné situace je přivedla právě ona se svými koaličními partnery. Ať už to byla Strana zelených, KDU-ČSL v první etapě vlády pravice, nebo trvale oživovaní papaláši z TOP 09 a (ne)strana LIDEM s intermezzem Věcí veřejných, píše student Filip Zachariáš.

Ideální prezident Čechů je Pinochet!

13. 9. 2013

Čechům třeba Pinocheta do čela státu. Pinochet do každé rodiny. Pinocheta berte každé dvě hodiny. Pinochet vám pustí žilou. Tak tuhle "temnou perlu" ze svých útrob nedávno vypudil "fotbalový boss" Jaroslav Starka. Muž mnohokrát podezřívaný ze zločinného spolčení doslova podotkl: "Já vždycky říkám, že jediný demokratický prezident pro Čechy je generál Pinochet, který už bohužel nežije. Národ by měl někdo postavit do latě, to potřebujeme."

Chce to změnu, aneb každý den referendum

13. 9. 2013 / Milan Daniel

Ač se všechny partaje účastnivší se volebního boje zaklínají veřejným zájmem, je neoficiálně známou skutečností, že nejde o zájem veřejný, ale jejich. Potažmo fyzických osob, které si od výsledku slibují, že budou po čtyři roky pobírat nadstandardní platy (jichž by většinou nedosáhly, kdyby měly osvědčit nějaké kvality), jež jim budou odměnou za to, že v žoldu svých sponzorů budou pro tyto dobroděje více či méně nenápadně plédovat.

Pardubičtí studenti po návštěvě prezidenta Zemana v jejich škole:

Novináři byli zklamaní, že nás nikdo neumlčoval

13. 9. 2013

Samotný prezident na celou záležitost před odstartováním prostoru pro dotazy zareagoval výzvou, že on sám nás vyzývá, abychom mu dávali jen provokativní dotazy -- a jeho přání se splnilo.

Novináře po skončení diskuze stále ze všeho nejvíce zajímala záležitost ohledně údajné cenzury. My dva jsme tyto informace dementovali na všechny strany, čímž jsme nejednoho novináře zklamali. Snažili jsme se všem vysvětlit, že nám nikdo nic nezakázal, a že rozhodnutí, že si s sebou na debatu nevezmeme žádné propagační materiály, bylo nás, studentů. Když jsme ovšem přišli domů a zasedli k internetu, zjistili jsme, kolik diskuzí, reakcí a článků na jiných serverech diskutujících údajné bolševické praktiky vedení a pedagogického sboru pardubického gymnázia se mezitím vyrojilo.

Všechen svůj volný čas jsme tak trávili komentováním, mailováním a všeobecnou snahou rozehnat nepravdy vysvětlováním, že nám učitelé nic nezakazovali a naši svobodu projevu se nesnažili nijak potlačovat. Bylo však částečně pozdě: část veřejnosti o nich v tu dobu měla už zkreslený obrázek namalovaný a naši učitelé se tak ocitli v nezáviděníhodné situaci -- pod palbou ostré a neoprávněné kritiky.

Zdroj: ZDE

Krásný eufemismus:

"Po r. 1989 se list Mladá fronta transformoval"

13. 9. 2013

(...) Akciová společnost Mladá fronta patří podnikateli Františku Savovovi. Je nástupnickou organizací firem, které od roku 1945 vydávaly deník Mladá fronta. Po listopadu 1989 se list transformoval. ... :)

Zdroj: ZDE

Komunistický deník Mladá fronta si jeho redaktoři zprivatizovali do vlastní kapsy a zbohatli na tom. Státu nezaplatili nikdy nic. To byla ta "transformace". (JČ)

Marta Vildová, O privatizaci deníku Mladá fronta ZDE

Jiří Vančura, Ukradená Fronta, ukradené Právo ZDE

Jan Čulík, Co by měla udělat Mladá fronta Dnes k svému desátému výročí: Zaplatit státu zisk ze své kontroverzní privatizace ZDE

Ladislav Jakl, ironicky, "Karel Hvížďala šel do sebe a odevzdal na dobročinné účely Nadačnímu fondu Václava Klause 8 milionů ukradených při privatizaci deníku Mladá fronta"ZDE

Diskuse o privatizaci Mladé fronty v České televizi (Jiří Leschtina, Petr Uhl, Jan Čulík):

Česká televize: Komers volal Zimolovi - prý to bylo nedorozumění....

13. 9. 2013 / Štěpán Kotrba

"Telefonicky se ozval i pan Komers a věc jsme si vysvětlili. Podle jeho slov šlo o nedorozumění a není žádný důvod, abych se v regionálním zpravodajství nemohl nadále objevovat," konstatoval hejtman Zimola (ČSSD) poté, co si o den dřív stěžoval na to, že ho "z důvodu neprotěžování kandidátů do předčasných voleb" Česká televize nechce vysílat. "Chci věřit, že tomu tak opravdu bude," dodal dnes ke Komersovu slibu.

Česká televize stále nezveřejnila pravidla předvolebního vysílání, ačkoliv politická kampaň už běží na plné obrátky.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za srpen 2013

15. 9. 2013

V srpnu 2013 přispělo finančně na Britské listy 242 osob bankovním příkazem celkovou částkou 69 619,45 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v červnu 2013 částkou 1144,60 Kč.

Zůstatek byl koncem srpna 2013 412 732,19 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 166 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.