Vzbouřenci usmrtili čelné představitele syrského režimu

18. 7. 2012

Povstání v Sýrii vstoupilo do nové, dramatické fáze. Vzbouřenci bojující proti režimu Bašara al Asada usmrtili bombovým atentátem v Damašku syrského ministra obrany i hlavního organizátora vojenských akcí zaměřených na potlačení vzbouřenců.

Syrská televize potvrdila, že byl usmrcen Asef Šawkat, Assadův švagr, náměstek velitele ozbrojených sil a nejbližší Assadův poradce, dále ministr obrany Daud Rajha, který byl nejvýznamnějším křesťanským státním činitelem v zemi. Několik dalších vládních činitelů, včetně ministra vnitra Mohammeda Šaara, bylo zraněno.

Výbuchy se také ozývaly z ústředí 4. armádní divize v Damašku, elitní jednotky, jíž velí Assadův bratr Maher.

Tři Izraelci usmrceni při explozi autobusu v Bulharsku

18. 7. 2012

Nejméně tři osoby byly podle zpráv usmrceny výbuchem v autobusu, který v Bulharsku vezl izraelské turisty. Incident potvrdilo izraelské ministerstvo zahraničí, i když národnost obětí a přesný počet mrtvých nebyl ve středu v podvečer dosud znám. Nejméně dvacet osob byla zraněno. Mluvčí izraelského ministerstav zahraničí uvedl, že ministerstvo zatím neví, zda šlo o teroristický útok.

Podrobnosti ZDE

Je v Česku korupce "normální"?

18. 7. 2012 / Boris Cvek

Ministr financí Kalousek v nedávné době několikrát veřejně (v médiích, v Poslanecké sněmovně parlamentu) zaútočil na práci policie v případu nákupu vojenských letounů CASA. Je to případ jeho stranické kolegyně, případ dotýkající se strany TOP09, kterou založil, případ otevírající třináctou komnatu nakládání s penězi českých daňových poplatníků, totiž celý systém vojenských zakázek. Kalousek byl u zrodu současného systému zadávání vojenských zakázek a v médiích i ve zprávě Nejvyššího kontrolního úřadu, týkající se nákupu letounů CASA, se objevilo již mnoho podezření na gigantické plýtvání penězi daňových poplatníků v souvislosti s tímto systémem zadávání vojenských zakázek. Současný ministr zahraničí a předseda strany TOP 09 zcela otevřeně tvrdí, že vojenské zakázky bývají využívány k financování politických stran.

Příběhy politické lůzy

17. 7. 2012 / Bohumil Kartous

Elita se má od lůzy odlišovat tím, že představuje společenský vzor se vším všudy, to ji přece činí elitou. Pokud ale elita demonstruje znaky, s nimiž se identifikuje lůza, což je na nejvyšší úrovni obecnosti podléhání animální touze po moci a ještě větší touze ji uspokojit, pak nelze mluvit o elitě.

Česká média zažívají radostný rok. Vedle obvyklých prázdninových dravých šelem v Beskydech, dopravní situace v Chorvatsku a kontrol hygieniků na prázdninových táborech mohou mediální konzumenti spásat stránky popsané o vazebně stíhaném Davidu Rathovi a o rytíři politické galantnosti Miroslavu Kalouskovi, který zcela nezištně, čistě z dlouholetého přátelství a z hluboce zakořeněného odporu vůči nespravedlnosti bojoval a bojuje za Vlastu Parkanovou, shodou okolností někdejší ministryni obrany. Detaily obou případů, které vytvářejí téměř kompletní mediální obsah, jsou jen okamžitým obrazem doby, mediální realitou, jejíž vazba na skutečné události je vlastně velmi volná. Na pozadí ale prosakuje cosi podstatného a signifikantního pro dobu jako takovou: politika jako doména jedinečného druhu, zvláštní mutace mezi elitou a lůzou.

Proti smradu větráky

18. 7. 2012 / Milan Daniel

O co jde, je většině českých mediálních konzumentů zjevné: obvinění Parkanové správně vztáhl Kalousek na sebe a usoudil, že nejlepší obrana je útok. Provedl jej kobercovým náletem, jehož hlavním cílem se stala policie. Státní zastupitelství si vzal na starost Nečas: bleskově odvolal Pospíšila. Nahradil jej člověkem, k němuž sice nemá důvěru, který však má předpoklady vykonávat úřad tak, aby byli Nečasovi protektoři spokojeni. Účel světí i personální politiku a v nouzi Blažek dobrej.

Přímá volba prezidenta je jenom šidítko

17. 7. 2012 / Alex Koenigsmark

Poté, co budou na prezidentský úřad kandidovat také Vladimír Dlouhý, Ladislav Jakl a Pepek Vyskoč z Putimi, nabyl tanec kandidátů už vysloveně groteskního charakteru. Média dělají sice všechno pro to, aby si voliči nevšimli, že přímá volba prezidenta je v této formě jen komické šidítko, jež má odlákat jejich pozornost od jiných věcí (asi od těch stále víc na světlo vycházejících malverzací či sociálních nespravedlností, ale možná jen od prohlédnutí podstaty dělby moci) - ale chápeme je, zaplní tím stránky, někdy i první, asi jako dopisem 'nevinného Ďurička` Davidu Rathovi. Tato přímá volba je akt v duchu "vlk se nažere a koza nám zůstane celá". Volové si zavolí a my si to dál budeme dělat jako vždycky.

Ako nehladovať cez krízu

18. 7. 2012 / Juraj Mesík

Po nedávnom rozhovore o kríze a jej dôsledkoch pre náš život uverejnenom v týždenníku Život a na portáli Britské listy sa na mňa obrátilo viacero čitateľov s otázkou, ako majú robiť zásoby potravín. Asi lepšie ako odpovedať každému zvlášť je napísať na túto tému článok, o čo sa týmto pokúšam.

V prvom rade musím jasne povedať, že nie je mojim záujmom nikoho presviedčať, aby veril môjmu odhadu ďalšieho vývoja a aby konal tak, ako si ja myslím, že je rozumné konať. Každý má vlastnú hlavu a schopnosť analyzovať dáta a každý z nás nesie vlastný diel zodpovednosti za seba, svojich blízkych a komunitu. Moje slová sú určené pre tých, ktorí zvažovaním o dostupných faktoch sami dospeli k záveru, že riziká ďalšieho vývoja sú tak vysoké, že postupy na ktoré sme si ako jednotlivci a spoločnosť zvykli za uplynulé polstoročie už nie sú primerané a dostatočné.

Báječný život pod psa! Díky Vám, pane ministře Drábku (vládu nevyjímaje)

18. 7. 2012 / Jiří Baťa

Tak jsem se na vlastní oči a uši přesvědčil, jak se asi mají mnozí nezaměstnaní. Předesílám, že mi jich je nejen líto, ale že s nimi silně soucítím. Oč jde hned vysvětlím.

Především bych chtěl upozornit, že si tímto stanoviskem nehodlám stěžovat, protože jednak by to bylo k ničemu, ale také proto, že mi není ještě tak zle, aby by nemohlo být hůře. Ale k věci, ke které pouze konstatuji následující.

Anglický ministr školství schválil tři školy, které budou vyučovat kreacionismus jako "vědu"

17. 7. 2012

Anglický konzervativní ministr školství Michael Gove schválil tři školy, které budou provozovat organizace šířící kreacionismus. Jedna z nich uvádí na svých internetových stránkách, že vyučuje "kreacionismus jako vědu".

Soukromá křesťanská škola Grindon Hall v Sunderlandu, která začne od září fungovat se státním financováním, uvádí na svých internetových stránkách, že bude prezentovat kreacionismus jako vědu a vyučovat, že názor, že Bůh stvořil svět, "není jen teorie, ale je to fakt". Anglické ministerstvo školství také schválilo soukromou školu v Sevenoaks v hrabství Kent, která informuje na svých internetových stránkách, že bude vyučovat, že "Bůh stvořil svět" a třetí nově schválená škola v Nottinghamshiru bude provozována třetí kreacionistickou organizací, jejíž předchozí návrh vytvořit kreacionistickou školu ministerstvo v minulosti odmítlo.

BRITÁNIE:

Soud zakázal BBC odvysílat film založený na svědectví násilníků z loňského léta

17. 7. 2012

Britský soud zakázal společnosti BBC odvysílat dramatizaci dokumentárního materiálu o zkušenostech mladistvých násilníků, kteří se účastnili loni v létě v Anglii násilných nepokojů. Film se měl vysílat na BBC 2 v pondělí v 21 hodin, avšak soud zakázal až na další jeho zveřejnění "jakýmikoliv prostředky". Film je založen na pohovorech, které s násilníky uskutečnil deník Guardian a výzkumníci z London School of Economics. Druhý film BBC, zaznamenávající zkušenosti policie, byl také zakázán. Zákaz filmy odvysílat se považuje za vysoce neobvyklý a právníci z BBC proti tomuto verdiktu ostře protestují a pokoušejí se ho zvrátit.

Podrobnosti v angličtině ZDE

EU: "Rumunský premiér porušuje ústavu"

17. 7. 2012

Úřady EU zasáhly do brutálního politického konfliktu, který fascinuje Rumunsko. Obvinily premiéra Victora Pontu, že ve své snaze donutit rumunského prezidenta, aby odstoupil, systematicky porušuje rumunskou ústavu a ochromuje zákonnost. Dvaadvacetistránková analýza Evropské komise vypočítává, v kterých případech Rumunsko porušilo právní zásady EU. Zpráva, kterou získal deník Guardian den před jejím oficiálním zveřejněním ve středu, konstatuje, že Pontova vláda ignoruje ústavu, vyhrožuje soudcům, protizákonně odstraňuje činitele z klíčových postů a ve snaze odstranit prezidenta Basesca narušuje demokratický systém mocenské rovnováhy mezi různými státními institucemi.

Kubánský biodiesel: Z nejedlé suroviny rostoucí i na marginální půdě

18. 7. 2012

Nová kubánská továrna na biodiesel je první v zemi a zpracovává semena dávivce černého (Jatropha curcas) na zdroj "zelené" energie. Semena jsou bohatá na olej, ale pro lidi jedovatá, a lze je pěstovat i na velmi chudé a suché půdě. José Sotolongo z Centra pro aplikovanou technologii udržitlného rozvoje označuje spuštění továrny za "paradigmatický zlom" v produkci biopaliv, která jsou dosud produkována ze standardních zemědělských plodin a poptávka po nich vyvolává růst cen potravin.

Syrské varování T. E. Lawrence

18. 7. 2012

Jeden z "osvoboditelů" Sýrie od osmanské nadvlády, poručík T. E. Lawrence, si kdysi zapsal slova, která mohou sloužit jako varování před zbrklými rozhodnutími Západu, všímá si Franz-Stefan Gady.

Útok na svobodu a demokracii?

17. 7. 2012 / Pavel Urban

K odmítání církevních restitucí je důvodů dost. Pravidlo o povinnosti vrátit ukradené je sice správné, v takovém rozsahu a po takové době se ale v praxi prosazuje těžko. Je otázka, proč by měly být uspokojovány zrovna nároky církví a ne jiných kolektivních potenciálních restituentů. Lpění na majetku bez ohledu na okolnosti je u následovníků Ježíše Krista poněkud zvláštní, a to i když uvážíme, že církve coby společenské organizace mají přece jen širší zodpovědnost než někdejší bezdomovec s dvanácti učedníky. A tak dále ...

Ale všechno má své meze. Vnímat restituce církevního majetku v České republice jako útok na svobodu a demokracii hraničí s paranoiou. Milan Valach to ovšem vysvětluje : kapitalisté si kupují církev. A na oplátku očekávají, že Čechy naučí poslušnosti.

Vysoký činitel banky HSBC odstoupil kvůli propírání špinavých peněz

17. 7. 2012

Největší evropská banka HSBC čelí obrovské pokutě od amerického ministerstva financí za chyby, jejichž důsledkem bylo propírání špinavých peněz drogovým kartelům a teroristům. Ředitelé banky HSBC přiznali v úterý v americkém Senátu, že propírali miliardy dolarů pro drogové kartely a pro teroristy po celém světě. Banka propírala peníze pro mexické drogové magnáty a dokonce jim pomáhala kupovat letadla. Některé pobočky banky HSBC posílaly peníze z Íránu, ze Sýrie a z dalších zemí, proti nimiž jsou vyhlášeny americké sankce. Banka se omluvila a její ředitel pro dodržování předpisů David Bagley přímo v Senátu oznámil svou rezignaci.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Patrik Kroščen starší: Jednou bych chtěl říct: Synku, dotáhls to daleko

18. 7. 2012 / Pavel Pečínka

Málokterý otec se snaží od malička svého syna nasměrovat na určitou dráhu s takovou vytrvalostí jako Patrik Kroščen. Zajímaly nás proto jeho cíle, motivy a očekávání.

Kdo je trénérem vašeho syna?
Velmistr Pavel Trošák. Je to nositel 9. danu a také prezident Mezinárodní federace sportu a bojových umění ve stylu "dju su kung fu chan shaolin si" pro Českou republiku. Tohoto člověka si nesmírně vážím, obětoval totiž celý svůj život tomuto sportu. Jinak je velice přísný, tvrdý a nekompromisní. V sedmdesátých letech založil svou školu, kde se trénovalo tradiční bojové umění zvané karate shotokan. A až na přelomu osmdesátých a devadesátých let se začal zabývat stylem dju su kung fu, který se k nám dostal právě díky němu a jemu blízkých přátel z Německa a Polska. Je to člověk, který mě dokáže svou aktivitou, jak se říká, nakopnout, a to tehdy, kdy to potřebuju.

Uvedu příklad -- je majitelem stavební firmy, kde ve svém věku normálně manuálně pracuje od rána do večera, poté přijde na řadu trénink od 18 hodin, kterého se aktivně účastní, a ve finále si od pátku do soboty zajede zaskákat padákem, aby se uvolnil...

Sedmdesáté páté výročí rukopisného románu Jacka Flora

18. 7. 2012 / Miroslav Vejlupek

Monte Cimone. Který zcestovalý Středoevropan, zvláště když lyžař, by neznal vyhlášená střediska na svazích masivu, jehož jméno skloňovali váleční veteráni takřka po celé dvacáté století? Vrchol hory Monte Cimone vzpínající se v sousedství strategicky významné planiny Sedmi obcí ležel na té linii fronty v rakousko-italském pomezí, kde byli nasazeni do bojů také Češi, císařem povolaní bojovat za zájmy mocnářství.

Za zájmy mocnářství?

Jak se finanční krize může stát krizí zásobování

17. 7. 2012

Zpráva 'Trade-Off: Financial System Supply-Chain Cross-Contagion: a study in global systemic collapse argumentuje, že úzká provázanost mezi globálním bankovnictvím, měnovou krizí a krizí solvence způsobuje riziko ekonomické "nákazy" v oblasti výměny zboží a služeb - a to i za předpokladu, že se jedná o sektor či oblast, kde jsou všechny strany transakce solventní a peněžní a bankovní zprostředkování nevykazuje problémy. A možná "nákaza" mezi finančním systémem a obchodní a výrobní sítí (reálnou ekonomikou) navíc zpětně posiluje finanční krizi.

MMF: Globální ekonomiku čekají napřesrok problémy. Nejhorší zřejmě USA

17. 7. 2012

Mezinárodní měnový fond zveřejnil aktualizaci své dubnové prognózy vývoje světové ekonomiky. Situace v roce 2013 přinejmenším nevypadá lépe než letos, přičemž hlavní rizika jsou politického charakteru. Starosti působí EU, avšak ještě horší může být kombinace automatických škrtů a vypršení daňových prázdnin v USA. V takovém případě by americká ekonomika mohla zaznamenat ztrátu až kolem 4% HDP, což je dost na to, aby to poškodilo celou globální ekonomiku.

Předposlední zastavení pod kopcem

17. 7. 2012 / Petr Žantovský

za Michaelem Marčákem

Panenská noc: Dočetls Galczyńského a dopil číši jedu
Řekls': Takhle zlehka lhát já nedovedu A pak to začalo:
Veselá tancovačka na hrobech jen kousek pod Varšavou
a duše plavou
plavou dějinami plavou samy
zlehýnka zasunuté do učebnic
Ne příliš: Skoro nic
už nezbylo nám Čtenářům rozmaru Virtuozům ticha
Milencům rozparků a lakování hladu
zpod plného břicha
A ten černý vzadu
dopočítal u pikoly do sta
než ho střelili Malinko zašumělo to
Jen kost a kůže
za všechnu tu všivost může

Nebylo by z čeho svléci se nebýt tak opeřený
Tvoje čtyři stěny nedorostly do tří rozměrů
jimž by tak rády posloužily
Ano Bílý - bože můj -
bez poskvrny měl být život náš
když říkals Pamatuj
A v kapli sotva usychá akvarel nebo kvaš
a vždycky do ticha
jak předposlední zastavení pod kopcem
na který nechtěls nechtěný
a teď sotva stín ozvěny
když končí nemých sněm

Rokují o ničem a odhlasují všecko
nevinní viníci Sto starců Jedno děcko
které nakonec když všechno dosvrbí
a dozní k úniku
zatáhne oponu a spálí tuniku
nahé pak vyjde k novoluní
s majákem za zády až tam
kde věčnost trůní
přes ony ohrady a elektrické dráty
a též přes nikdy nespojené státy
zkratkou do zrady

Agentura Moody's snížila rating třinácti italských bank

17. 7. 2012

Agentura Moody's včera večer snížila rating třinácti italských bank. Jedná se o tyto instituce: UniCredit a UniCredit Leasing; Intesa Sanpaolo; Banca Carafirenze; Banca IMI; Banca Monte Parma; Cassa di Risparmio di Parma e Piacenza; Banca Popolare Friuladria; Banca Carige; Credito Emiliano; GE Capital SpA; Cassa Depositi e Prestiti; Istituto Servizi Mercato Agricolo Alimentare.

Sancta simplicitas

16. 7. 2012 / Alex Koenigsmark

U vedlejšího stolu diskutovali hosté o korupci a veřejných krádežích, létala jména, jako Kalousek, Háva, Drobil, Bém, Janoušek, Rittig, Knetig, Dalík, Barták, Oulický, Dlouhý, Ouzký, Cabrnoch a tak dále.

Potom podrobně probrali výkon ODS ve vedlejším městečku Č., kde se ta strana v minulých volbách po tom, co vedla patnáct let radnici, do zastupitelstva vůbec nedostala. Následoval výčet jejich malverzací, nejprve místních, pak celostátních... Jeden se podivil, že někdo ještě vůbec jezdí s nálepkou Volím ODS.

U barpultu se ozvala pohledná blondýnka kolem pětatřiceti:

"Já!"

Komu se (ne)vystaví účet

16. 7. 2012 / Marek Řezanka

Premiér Nečas pokračuje ve svém stylu politiky "odvolávám, co jsem odvolal" -- a poté, kdy pohrozil pěstí neviditelné "bandě plukovníků", vyjádřil svou nedůvěru policejnímu prezidentovi: "To je tvrzení pana Lessyho, kterému můžu, nebo nemusím věřit, protože je to slovo proti slovu. A postup pana Lessyho v celé záležitosti moc důvěryhodný není."

Tak. Premiérovi se postup pana Lessyho nelíbí, tak co by to veřejně neřekl. To, že pro mnoho občanů moc důvěryhodný není sám pan premiér, nechává Petra Nečase v klidu. "Banda plukovníků" sem, "čurák" tam, na české politické scéně klid.

Válka v Iráku bude pro Západ obrovským problémem do budoucna, varuje britská expertka

16. 7. 2012

Emma Sky, Britka, která pracovala na vysoké úrovni v americké armádě během nejproblematičtějšího období během irácké války. varuje, že mnozí muslimové, kteří dospěli za posledních deset let, budou usilovat o pomstu za "válku proti terorismu". Skyová je také šokována, proč žádní politikové a vládní činitelé v Americe ani v Británii nebyli pohnáni k odpovědnosti za chyby při plánování invaze do Iráku.

Skyová, 44, byla politickou poradkyní nejvyššího amerického generála v Iráku a byla součástí týmu, který realizoval protipovstaleckou strategii, jejímž prostřednictvím se Američané snažili zvládnout občanskou válku, která v Iráku vypukla. Jmenování Angličanky do vysoké americké armádní pozice bylo odvážným a bezprecedentním rozhodnutím a Skyová tak získala jedinečný přístup k informacím o snad nejkontroverznější válce v moderní historii.

Vládnoucí vrstvu zajímá zisk, ostatní se zmítají v problémech

16. 7. 2012

Skutečné Largo desolato -- prohlašovat a vštípit lidem přesvědčení, že ideje, vedoucí k nějaké formě kolektivní nebo družstevně uspořádané ekonomiky, jsou ZLO a naopak individualistický boj za úspěch jest DOBRO, píše Olga Schwabová.

Nenalezen, ani nehledán, KOMPROMIS, hledání označeno za bludnou třetí cestu.

Kdo chce psa bít, hůl se vždy najde

16. 7. 2012 / Jiří Baťa

Je už trapné psát o tom, jak si naši politici představují ekonomickou konsolidaci veřejných prostředků. Jsou to samé škrty, opatření, omezování, rušení či zvyšování toho nebo něčeho jiného a kromě toho všeho ještě přicházejí s různými vylepšeními, které prý ušetří státu a jeho rozpočtu nemalé peníze. Jenže tyto vylepšení jsou více experimenty, navíc ne vždy, či spíše málokdy vydařenými.

Pokud by se jednalo o experimenty, pocházející z dílny výzkumného pracoviště, na které (při dostatku financí) jsou na to vyčleněny finanční prostředky, lze to ještě chápat. Jednou se to podaří, jednou ne, vždyť se jedná o experiment. Jenže naši ministři experimentují přesto, že takovým pracovištěm nejsou, nebo aspoň by být neměli, protože peníze jim z rozpočtu přidělené nejdou na experimenty s pochybnými výsledky, ale na konkrétní věci, které by, jak sami ministři proklamují, měli státnímu rozpočtu přinést úspory

Parlamentní čtená zkouška

16. 7. 2012 / Václav Dušek

Divadlo Parlament uvedlo nový kus pod názvem Pokus o pravdy aneb sevřené šiky od autora Vildy Prcka. Režie Burlak Nuda, kostýmy Vilhelma Nestydatá, dramaturgie Janek Mezek. V hlavních rolích: Robin Pavián, Čubrda Uhlíková, Ruda Hles, Jarin Pravdouš, Juraj Držpysk, Hildegarda Uřvaná.

Dvě tváře: premiéři Izraele

16. 7. 2012 / Uri Avnery

V novinách se v těchto dnech píše o dvou bývalých premiérech Izraele. Oni představují dvě z mnoha tváří Izraele. Oni také vyvolávají univerzální otázku: Čemu dát přednost – čestnému fanatikovi nebo korumpovanému pragmatikovi?

Zkušenost z Kalifornie

15. 7. 2012 / Boris Cvek

Kdysi jsem chodil do jedné závodní jídelny, kde si mohl každý napustit z nádrže skleničku dvě nějakého nápoje k obědu (bylo to v ceně). Pravidelně jsem však sledoval jednu paní, která přišla, napustila si celý menší kbelík a odešla s tím domů. Kdyby se tak chovali všichni, nemůže to fungovat. S mým kolegou jsme právě na služební cestě v městě Pasadena v jižní Kalifornii (sídlí zde Kalifornský technologický institut, Caltech, kam jsme byli pozváni a o kterém bych chtěl pro Britské listy ještě napsat, až se vrátím do ČR).

Der Spiegel o vulgárním Kalouskovi

15. 7. 2012

Když jde do tuhého, někteří politikové ztrácejí nervy. Určitě to platí o českém ministru financí Kalouskovi, který telefonicky sprostě nadává poslancům. Píše o tom německý týdeník Der Spiegel ZDE

Petr Lessy: Provolání policejního prezidenta k policistům

15. 7. 2012

V souvislosti s událostmi v uplynulých dnech považuje policejní prezident plk. Mgr. Petr Lessy za nutné vyjádřit a objasnit svůj postoj i svým kolegům policistům.

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

při svém nástupu do funkce jsem deklaroval, že policie bude apolitická. Již při stanovení tohoto cíle jsem si uvědomoval, že jeho dosažení a prosazení bude nelehké a události posledních dnů to potvrzují. Předsevzal jsem si, že učiním vše, abyste byli uchráněni tlaku a možných vlivů z politického prostředí. Je mojí povinností se policie i jednotlivých policistů zastat a tak to také činím. Jsem si vědom dopadů, které tyto kroky mohou pro mě mít, ale konám je s vědomím, že tak plním své předsevzetí.

Už jsem to nestihl ....

15. 7. 2012 / Jiří Jírovec

Jedním z největších zážitků mé výroční cesty do Prahy byla vernisáž výstavy Michaela Marčáka. Znal jsem Michaela jen z drobné korespondence, která vznikla z mého obdivu k jeho karikaturám. Na výstavě se naskytla možnost osobního seznámení.

Přišel jsem za ním, když skončily úvodní řeči. Vyměnili jsme několik slov a já se zeptal, jak se daří jeho ženě. V posledním dopisu mi totiž napsal:

"Vážený příteli, mne není třeba ani litovat ani obdivovat. Celý život jsem se o někoho staral, takže to mám 'v krvi', a pokud jde o mou milovanou ženu, měl jsem a mám ji pořád strašně rád. Její nemoc nepostihuje mozek, ale svaly, takže je mi stále tak příjemnou družkou v životě jako před těmi 25 roky. Je to vztah, který lze jen závidět."

Nemohl jsem vědět, že se její čas navršil. Odpověděl skoro nezúčastněně: "Moje žena mi umřela v náručí 14. května." Pak se mezi nás vklínila televizní kamera a reportérka a nebyl čas na víc než na několik zdvořilostí při jeho odchodu.

Chystal jsem se mu napsat po příjezdu do Kanady, ale teď již je pozdě. Jisté je, že Bl ztratily část své tváře.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za květen 2012

3. 6. 2012

V květnu 2012 přispělo finančně na Britské listy 214 osob bankovním příkazem celkovou částkou 62 046,37 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v březnu 2012 částkou 44921.92 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 31.5. 2012 částku 92 806,98 Kč. Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.