Zkušenost z Kalifornie
15. 7. 2012 / Boris Cvek
Kdysi jsem chodil do jedné závodní jídelny, kde si mohl každý napustit z nádrže skleničku dvě nějakého nápoje k obědu (bylo to v ceně). Pravidelně jsem však sledoval jednu paní, která přišla, napustila si celý menší kbelík a odešla s tím domů. Kdyby se tak chovali všichni, nemůže to fungovat. S mým kolegou jsme právě na služební cestě v městě Pasadena v jižní Kalifornii (sídlí zde Kalifornský technologický institut, Caltech, kam jsme byli pozváni a o kterém bych chtěl pro Britské listy ještě napsat, až se vrátím do ČR).
Naučili jsme se chodit do jednoho obchodu s potravinami, kde mj. je tzv. "bufet" - každý si může nabrat s několika desítek druhů masa, zeleniny, omáček a vytvořit si tak vlastní salát. Prodává se to pak na váhu. Nikdo nezkoumá, jestli máte v konečném složení salátu 200g cibule a 500g tuňáka nebo naopak.
Mohlo by něco takového existovat v Česku? Když si koupíte tímto způsobem kilo tuňáka, získáte ho velmi pod cenou.
Zde v Kalifornii normální předpoklad, že lidé budou vytvářet složení salátu podle své chutě a ne podle toho, aby na tom vydělali či neprodělali, by se v Česku asi zhroutil.
A tak je to tu se vším. Sekretářka na Caltechu, která zajišťovala organizačně náš příjezd (celkem mne udivilo, že na Caltechu nemá každý lídr laboratoře svou vlastní sekretářku a tahle naše dělala pro dvě nezávislé laboratoře), si ode mne vyžádala pro rezervaci míst v hotelu v Pasadeně všechny údaje z mé debetní karty, takže s ní mohla kdykoli platit na internetu.
Nepřipadalo ji ani na chvíli zvláštní, že ji musím naprosto důvěřovat.
Když jsem to pak líčil kamarádovi v ČR, vynadal mi, že se chovám zcela nezodpovědně.
My tak nějak v Česku žijeme v neustálém strachu z podvodů, mnoho z nás taky podvádí a neumí si představit, že by je někdo nepodvedl, kdyby mohl.
Tady mám pocit, že se vychází z toho, že normální lidé nepodvádějí, mohou si důvěřovat a rozumí tomu, co je to vzájemně výhodný byznys.
Málokdy jsem si tak jasně uvědomil platnost přísloví: "Podle sebe soudím tebe".
Pozn. JČ: Ta společnost ale funguje, protože té sekretářce hrozí, že kdyby panu Cvekovi z té debetní karty ukradla nějaké peníze, do 24 hodin poputuje do vězení. Lidi v Americe, případně v Británii, nekradou tolik jako v ČR, protože vědí, že se trestné činy trestají a existuje vynutitelnost práva. Není to tím, že by byli nějak "morálnější".
VytisknoutObsah vydání | Pondělí 16.7. 2012
-
15.7. 2012 / Der Spiegel o vulgárním Kalouskovi14.7. 2012 / JUDr. Michael Marčák 5. 11. 1947 - 12. 7. 201213.7. 2012 / Karol HrádelaEXKLUZIVNĚ "Co bylo ukradeno, musí být vráceno" aneb právní rozbor k problematice restitucí církevního majetku14.7. 2012 / Církevní majetek vynesl státu 220 miliard Kč13.7. 2012 / ODS uchránila ČEZ před NKÚ13.7. 2012 / Agentura Moody's snížila rating italských dluhopisů3.6. 2012 / Hospodaření OSBL za květen 2012