Ctí i majetkem

16. 10. 2012 / Alex Koenigsmark

Kdysi, před dvaadvaceti léty, jsem na ministerstvu kultury nechal přeložit jeden rakouský zákon, týkající se kultury, abychom se nezdržovali jeho vymýšlením; podle mého názoru stačilo několik drobných úprav a zákon mohl být schválen. Ozval se však veliký křik, že mechanicky takto přenášet legislativu naprosto nelze, fuj, máme svoje specifika. Později, když Vladimír Mečiar stále hovořil o "našich slovenských špecifikách", jsem si na to často vzpomněl.

Volby do krajů jsme absolvovali a příští legrace bude přímá volba prezidenta. O tom, že bez dalších úprav je to jenom takové šidítko, aby dítě něco dumlalo a neotravovalo, už jsem se zmínil a nebudu to opakovat.

Vláda by měla okamžitě rezignovat kvůli neschopnosti

16. 10. 2012 / Boris Cvek

Vláda, která se ohání rozpočtovou zodpovědností a šetřením, by měla okamžitě rezignovat, pokud díky své naprosté nezodpovědnosti a neschopnosti vyhodí do vzduchu dvanáct miliard korun z peněz daňových poplatníků. A to se právě stalo. Pro programy Doprava a Životní prostředí navrhuje Evropská komise neproplatit České republice 12,5 miliard korun, s nimiž se už počítalo ve státním rozpočtu. Tyto peníze už byly vyplaceny žadatelům z kapes českých daňových poplatníků a měly přijít proplaceny z Bruselu. Nepřijdou.

Je to jednoznačné selhání vlády. Co je to za vláda, která škrtá, žene lidi do bídy, podvazuje rozvoj země kvůli šetření, a přitom se nepostará o to, aby k nám přišly evropské peníze. Schwarzenberg to smířlivě komentuje, že se prý obával větších ztrát.

Tím přiznal, že vláda je ještě neschopnější, než se zdá. Ostatně další o další peníze přijde Česká republika záhy v souvislosti s dalšími programy. To je skandál na okamžitou demisi vlády. Je to vláda, která se naprosto nezodpovědně nestará o rozpočet České republiky.

Česko nedostane z fondů 12,5 miliardy, navrhuje Evropská komise ZDE

Českému rozhlasu: Jediný způsob, jak odvrátit nařčení z manipulace, je zveřejnit zdroje

16. 10. 2012 / Štěpán Kotrba

Vážený pane generální řediteli Duhane, vážený pane vedoucí oddělení průzkumů ČRo Hradecký,

Existuje jen jediná obrana proti tomu, aby byl Český rozhlas jako instituce veřejné služby napadán za manipulaci názory voličů, zaviněné diletantským provedením průzkumů agenturou ppm factum (u ČT se mimo vlastních "odborníků" našly agentury dvě - SC&C a STEM/MARK). Řešením je okamžité rozvázání vztahů s touto agenturou po druhém kole senátních voleb a nepoužívání výsledků během tohoto týdne. Požaduji zveřejnění přesné metodiky výzkumu, ostrých primárních dat (anonymizovaných, ale s číselnou identifikací tazatele, času a přesného místa dotazu) spolu se sumarizací známou jako stranické preference (preference stran včetně nevoličů a nerozhodnutých, nabírané z celého vzorku a ne jen z jeho menší části "rozhodnutých voličů konkrétní strany") a analýzy chybovosti agenturou použité metodiky i chybovosti dat. Vyjde tak najevo, v kolika případech a jak byli tázaní převáženi, koeficientováni a jak došlo k tomu, že se vaše výsledky liší v neuvěřitelném parametru +12,3% │ -14%. Čili jsou na vyhození do odpadu. Kdybych se zeptal v hospodě, dostanu výsledky přesnější. Stejně dříve nebo později budete muset "přiznat barvu". Učiňte tak raději sami. Raději dříve, než pozdě.

Agentura ppm factum, která se kasá svou profesionalitou, nejspíše v důsledku tohoto odhalení zkrachuje. Ale konečně přijdeme na to, jak lze za 1,5 milionu věštit z křišťálové koule "volebních modelů" a tím předvídat zářivou budoucnost pravice (která nenastane).

ODS v Královéhradeckém kraji výzkum, placený z peněz koncesionářů ČRo, nadhodnotil o neuvěřitelných +12,38%, ve Zlínském o +11,11%, v Pardubickém o +9,90%, v Karlovarském o +8,71%, v Moravskoslezském o +7,18%, na Vysočině o +7,41%. K nadhodnocení ODS došlo v 13 případech ze 14. KSČM výzkum, placený z peněz koncesionářů ČRo, podhodnotil ve Středočeském kraji o neuvěřitelných -11,17%, v Ústeckém kraji o -9,06%, v Pardubickém kraji o -8,16%, v Královéhradeckém kraji o -7,39%, v Plzeňském kraji o -7,33% . K podhodnocení KSČM došlo také v 13 případech ze 14. K největšímu podhodnocení ČSSD došlo v Jihočeském kraji - o -8,59% a na Vysočině o -6,16%, k nadhodnocení Libereckém kraji o +6,15%. Mimo toleranci výzkumu byl u ČSSD výzkum ppm factum v 5 případech. TOP 09/ST nadhodnotil výzkum nejvíce v Jihočeském kraji - o +7% (což je 140% volebního výsledku, který zde u Kalouskovy partaje činil 5%.) K nadhodnocení TOP 09/ST došlo v 14 případech z 14. Výzkum trvale podhodnocoval KDU-ČSL, nejvíce v Ústeckém kraji o -8,15% a Pardubickém kraji o -7,04%. V Královéhradeckém kraji o -6,67% a Olomouckém kraji o -6%, což je v obou případech více než 50% výsledku strany ve volbách. K podhodnocení KDU-ČSL došlo také ve 14 případech ze 14. Nejfatálnější lapus ppm factum nastal v případě strany Starostové pro Liberecký kraj: utajený "volební model" 8,5 %, (veřejné) volby 22 % a vítězství strany. Agentura ppm factum se zmýlila o -14% při tolerovatelné odchylce ±1,5-2,5%.

Výsledky agentur, pracujících pro ČT na tom nejsou o nic lépe. To je fiasko, naprosté fiasko. Zásadní nadhodnocování vládních stran, drastické podhodnocení KSČM, KDU-ČSL a regionálních stran ukazuje na cílenou manipulaci nebo naprostý diletantismus analytiků.

DALŠÍ ANALÝZA (S VIZUALIZACÍ ODCHYLEK) - Michal Škop : Předvolební modely ČT a ČRo: fail ZDE

TABULKA - průzkumy ČRo a ČT porovnané s výsledky voleb - Michal Škop ZDE

Porazí Romney Obamu díky manipulaci voleb v Ohiu?

16. 10. 2012

Elektronické hlasovací přístroje v Cincinnati vlastněné obchodními partnery Mitta Romneyho mohou rozhodnout letošní prezidentské volby v USA. Byl by to podobný scénář, jaký byl realizován při znovuzvolení George W. Bushe v roce 2004.

Británie zablokovala vydání počítačového hackera do USA

16. 10. 2012

Britský počítačový hacker Gary McKinnon nebude vydán ke stíhání do USA, oznámila konzervativní ministryně vnitra Theresa Mayová. Šestačtyřicetiletý McKinnon, který přiznává, že hackersky pronikl do amerických vládních počítačů, ale tvrdí, že tam hledal důkazy o existenci UFO, bojuje proti vydání do USA k trestnímu stíhání od roku 2001.

Mayová řekla v Dolní sněmovně, že není pochyb, že McKinnon je "vážně nemocen" a do USA nebude tedy vydán. Uvedla, že rozhodovala pouze v otázce jeho lidských práv. Dodala, že britská prokuratura nyní rozhodne, zda bude McKinnon stíhán v Británii.

The Economist: Na světě se šíří ekonomická nerovnost. A nemusí to tak být

16. 10. 2012

Od osmdesátých let dvacátého století se zdvojnásobil podíl národního bohatství v USA, který plyne nejbohatšímu 1 procentu Američanů, z 10 na 20 procent. Tak tomu bylo v Americe před sto lety. Podíl bohatství, plynoucího k nejbohatšímu 0,01 procentu amerického obyvatelstva - asi 16 000 rodin s průměrným příjmem 24 milionů dolarů ročně - vzrostl na čtyřnásobek, z něco nad 1 procento na téměř 5 procent. To je větší podíl nejbohatších na národním koláči než před 100 lety.

PŘEČETLI JSME:

Okamura chce zavést zpětná majetková přiznání

16. 10. 2012

"Budu se snažit uzákonit majetková přiznání od dvaceti milionů korun výše, aby každý člověk, který nemůže prokázat legální původ svého majetku, byl postižen," uvádí Okamura. Navrhuje prověření majetků i zpětně, což samozřejmě jde. "Funguje to i v USA a dalších západních zemích."

"Je potřeba zarazit rozkrádání, zloději se nám tu smějí do ksichtu a volně tu běhají. Politici jak zleva, tak zprava tvrdí, že nejsou peníze. Naše děti jdou do důchodu až v 70 letech, máme deváté nejvyšší daně v Evropě a pořád nám tvrdí, že nejsou peníze. To přece není pravda. Peníze jsou, ale jen jsou neúčelně vynakládané, nebo jsou rozkrádané. A ti politici, kteří přímo nekradou, tomu jen mlčky přihlíží. A promiňte, mlčení je souhlas."

Po masivním volebním úspěchu KSČM se objevila řada varovných až hysterických komentářů, kterak nám hrozí totalita a jak se nad naší zemí objevila rudá záře. K tomu se však Okamura přidávat nehodlá. "Plně respektuji výsledek demokratických voleb, to v žádném případě nebudu zpochybňovat, to ať ode mě nikdo nečeká. Jsem demokrat a plně respektuji vůli voličů České republiky. Pokud jde o mě osobně, jsem nezávislý nestraník, proto budu rád spolupracovat s každým, kdo má jakýkoli veřejně prospěšný návrh, který posune naši zemi dopředu."

Zdroj ZDE

Šetřím, šetříš, šetříme ... a vymýšlíme nesmysly. Proč ne, když to jde z kapes daňových poplatníků

16. 10. 2012

. Ze všech stran se na nás valí řečičky o rozpočtové zodpovědnosti, o nutnosti šetření, o nutných škrtech, bez kterých bychom dopadli jako v Řecku, píše Jarmila Píchová. Proto mne zarazilo, když jsme jako členové volební komise v jedné jihočeské obci dostali do ruky 18 obálek s tím, že podle předloženého seznamu musíme poštou rozeslat výsledky voleb všem seskupením, která v jihočeském kraji kandidovala. To v praxi znamená, že ze 1.262 volebních okrsků jihočeského kraje odešlo o víkendu 22.716 dopisů, každý z nich stál 10,- Kč, což vyšlo daňové poplatníky na nějakých 230.000 ,- Kč (a to obálky a papír počítám velmi levně, práci s tím spojenou pak zdarma).

Komunisty volí ti, kdo nechtějí svobodu

16. 10. 2012

S článkem Borise Cveka nemohu souhlasit, píše Michaela Hanzlová. Volit KSČ nemohu už z toho principu, že je to de facto stále ta strana, která naší republiku hodila o čtyřicet let dozadu za normálním zdravým demokratickým vývojem. Už kvůli tomuto prostému důvodu považuji její volbu za nehodnou rozumně uvažujícího a svobodymilovného člověka. Takováto rétorika, a sice že mají Češi dost korupce a proto volí KSČ, mně vyloženě vadí. Ti, co se podíleli na kupónové privatizaci, byli z většiny bývalí komunisti. Jen změnili plášť. Jak to, že se tedy neušpinili?

A jako východisko z nouze "Koho tedy volit?" - volit nacisty (též jsou na naší politické scéně bohužel extremně pravicová uskupení), to je taky zvěrstvo, jak toto někdo může napsat, i když to myslí jen jako nadsázku.

Podle mého názoru volili komunisty ti, kteří ani neměli na co zapomínat.

Patřím mezi ty blbce, kteří volili komunisty, poprvé v životě

16. 10. 2012

Chtěla bych reagovat na příspěvek paní Michaely Hanzlové, který mě, mírně řečeno, nadzvedl ze židle, píše Blanka Köhlerová. Patřím totiž mezi ty blbce, kteří volili komunisty, podotýkám, že poprvé v životě. Já, na rozdíl od ní, nemám na co zapomínat. Pravda, byly také různé nešvary, které nás tenkrát rozčilovaly, jenže ve srovnání s dneškem mi připadají dost malicherné. Zato to, co vidím kolem sebe dnes, mě přinutilo volit tak, jak jsem volila.

Tenkrát sice nebyly běžně banány, nebo tolikrát omílaný toaleťák, ale věděla jsem, že ve stáří či v nemoci bude o mě postaráno, věděla jsem, že když mi onemocnělo dítě, mohla jsem s ním být doma tak dlouho, jak bylo třeba a nemusela jsem se bát propuštění, věděla jsem, že v 54 letech budu mít důchod, ze kterého se dá slušně žít...atd.

Dnes musí nemocné a postižené děti žebrat v médiích o příspěvky na jejich léčbu, protože rodiče na to nedosáhnou, pokud chce chytré dítě studovat, zadluží sebe i rodiče na hromadu let, zatímco miliardy a miliony létají kolem jako balonky, bohužel nesprávným směrem.

Tak zvané vymoženosti, jako že se může veřejně nadávat na poměry, nebo že se může na dovolenou třeba na Havaj, to je průměrnému člověku platné jak zuby u zadku, s prominutím. Takže proto, paní Hanzlová, jsme my blbci volili tak, jak jsme volili!

Kdo (ne)chce svobodu

16. 10. 2012 / Marek Řezanka

"Můj názor na ty, kdo komunistům dali svůj hlas, je opravdu velmi, velmi nesmiřitelný, přestože sama ve svém blízkém okolí mám i ty, kteří je volili. Jsou to hodní lidé, opravdu, ale že si neumí dát věci do kontextu, že neumí vidět souvislosti a že jsou ustrašení a nesebejistí tak, jak je minulý režim vychoval (ačkoli tohle by si v životě nepřipustili), to je pravda. Čímž se dostáváme k základním praktikám totalitních režimů - vychovávat ustrašené a nesebejisté lidi, kteří potřebují kolem sebe dav, aby se odvážili mluvit nahlas," píše mimo jiné ve svém článku "Komunisty volí ti, kdo nechtějí svobodu", paní M. Hanzlová.

Důvody, proč volit komunisty

16. 10. 2012

K příspěvku Michaely Hanzlové. Píše: "Že to dnes není ideální? Ano, není, ale aspoň to všichni můžete NAHLAS KRITIZOVAT, VY BLBCI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!"

a to je tak jediné, co můžeme, řekl by Jára Cimrman. A já dnes dodávám: ještě můžeme volit třeba komunisty, kteří na nás nepokřikují (a nikdy nepokřikovali) "vy blbci"! konstatuje Richard Bébr.

Prosím vzkažte paní Michaele Hanzlové, že když se lidi sešli na Václaváku k tomu, aby vyjádřili svůj názor nahlas, tak se vůbec nic nezměnilo, jen lid byl nazván lůzou. Tak k čemu to je, že můžeme říkat svůj názor nahlas, když nynější mocipáni se chovají stejně vzpupně (ne-li hůř) jak ti komunističtí? A ať zkusí říct nahlas svůj názor v práci, když se jí nebude něco líbit...Odpověď bude znít: Zítra nechoď!!! Za bránou čeká na tvé místo 10 lidí, upozorňuje Jiří Hron.

Kde bere paní Hanzlová aroganci útočit na lidi, kteří hlasovali jinak?

16. 10. 2012

Paní Hanzlová nemůže souhlasit s článkem pana Cveka, já nemohu souhlasit s článkem paní Hanzlové, a to z několika důvodů, píše David Somr.

Rád bych vyzval pisatelku, aby se vydala do těch nejchudších oblastí České republiky, např. na Ostravsko, a pokusila se přesvědčit místní obyvatele o tom, že volit komunisty je zlo samo o sobě, nejlepší by bylo, okořenit toto přesvědčování o informaci o tom, že všichni Ostraváci, kteří volí komunisty, jsou blbci. Nevím nic o paní Hanzlové, jaký je její věk, životní zkušenosti a další, avšak rád bych věděl, kde získává odvahu urážet druhé na základě toho, koho volí ve volbách.

Musím reagovat

16. 10. 2012

Na článek Borise Cveka reagovala velmi emotivně paní Michaela Hanzlová. Musím tedy reagovat na některé její rádoby postuláty, jimiž přirozeně uráží značnou část voličské veřejnosti, píše Miroslav Dvořák. Všechny voliče KSČM považuje za nerozumně uvažující a nesvobodomilovné lidi. Své radikální názory opírá o krátké vzpomenutí privatizace v 90. letech, kdy prý zbohatli stejně jen bývali komunisté...

Já si mezi dnešními miliardáři dokážu vzpomenout jen na pány Horáčka z Fortuny, Komárky, Kelnery, první privatizátory MUDr. Macka a spol. Nevím, kdy se vážená paní narodila, ale atmosféra té doby rozhodně nebyla nakloněna komunistům. Ti naopak museli začít v řadě případů podnikat, protože by je nikdo nezaměstnal. Že se postupně zapojili do nákupu již dříve privatizací vytunelovaných podniků po "privatizátorech" z 1. vlny a začali zaměstnávat lidi, o tom jste asi neslyšela. I taková je nečernobílá historie kapitalismu v Čechách a na Moravě.

Rozhodně si přečtěte i řadu článků politologů a sociologů, kteří bez emocí vyhodnocují výsledky těchto voleb. Vulgární slova nepoužívají a já si jejich analytických názorů, ač s některými ne v plném rozsahu souhlasím, rozhodně vážím. Ono jen tak "plkat" o ničem je rozhodně snazší a nemusíte k tomu kromě pravicové rétoriky vůbec, ale vůbec nic vědět...

Český rozhlas odmítá nařčení z manipulace předvolebními průzkumy

16. 10. 2012

tisková zpráva ČRo

Český rozhlas tímto prohlášením reaguje na vyjádření týkající se předvolebních průzkumů ČRo pro vysílání ke krajským volbám 2012.

Český rozhlas už v sobotu 13. října požádal agenturu ppm factum o detailní analýzu, proč se lišily výsledky předvolebních výzkumů od reálných výsledků krajských voleb více než v předchozích volebních obdobích. I na základě této analýzy bude vedení ČRo jednat o tom, jestli a případně v jaké míře bude s touto agenturou spolupracovat v budoucnosti.

CITÁT ROKU:

Skutečné sociální cítění

16. 10. 2012

Pan předseda jako pravý šlechtic má skutečné sociální cítění, ne jako socialisti.

Miroslav Kalousek ZDE

Pozn. JČ: Zvláštní je, že ho jako pravého šlechtice sociální cítění přepadlo až po neúspěšných volbách...

Počet chudých v Británii, závislých na potravinové pomoci, se zdvojnásobil

16. 10. 2012

Z údajů Trussell Trustu, který rozdává chudým lidem potraviny, vyplývá, že od dubna do září 2012 bylo posláno do jeho center 110 000 osob.

Počet extremně chudých Britů, kteří dostávají nouzovou potravinovou pomoc, se za posledního půl roku téměř zdvojnásobil, informuje největší distributor potravinové pomoci v Británii.

Trussell Trust, který provozuje v Británii 172 center pro rozdávání potravin chudým a dalších 91 připravuje, informoval, že od dubna do září 2012 bylo do jejich center posláno pro nouzovou pomoc policií, sociálními pracovníky, obvodními lékaři a zprostředkovatelnami práce 110 000 osob.

Schwarzenbergův Pepa z Hongkongu

16. 10. 2012 / Karel Dolejší

Jak informovala Česká pozice, fanoušci volebních apelů strany TOP 09 se začali jako houby po dešti objevovat v Asii. Dhianzteuaya Nungagaduhanea, Beibh Lili Chie Abiie, Shahrukhk Khan, Ipung Gokiel, Kuntum Msihpngen Jadivokalisdanbisamaendru a přinejmenším stovky dalších oblibují výzvu Karla Schwarzenberga, aby občané přišli k českým volbám, a tak na facebookové stránce strany klikli na tlačítko "To se mi líbí". Pročpak asi Asie?

Ředitelka Murdochovy firmy News International "dostala odškodné 7 milionů liber"

16. 10. 2012

Rebeka Brooksová, bývalá vysoká pracovnice Murdochovy mediální firmy News International, proti níž bylo zahájeno trestní stíhání ve věci hackerského pronikání do soukromých mobilů občanů, dostala podle svědectví jednoho pracovníka Murdochovy společnosti odškodné "mezi 6 až 8 miliony liber". Murdochová byla šéfredaktorkou Murdochových bulvárních listů News of the World (který byl po hackerském skandálu zrušen) a The Sun. Firma News International se odmítla k výše částky vyjádřit. Pokud by Brooksová byla shledána vinnou, musela by částku vrátit.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Katalánsko požádá o nezávislost na Španělsku Evropskou unii

16. 10. 2012

Artur Mas, prezident Katalánska, provincie v severovýchodním Španělsku, chce v nadcházejících čtyřech letech uspořádat referendum o samostatnosti této provincie. Otázkou v referendu by mělo bžt: "Chcete, aby se Katalánsko stalo novým státem v Evropské unii?"

Pokud by Katalánci odpověděli, že ano, vyvolalo by to ve Španělsku ústavní krizi. Španělsko totiž nemá mechanismus pro udělení nezávislosti jednomu ze svých regionů a Evropská unie nemá mechanismus pro rozpad jednoho ze svých členských států.

Zahraniční politika USA a americké veřejné mínění

16. 10. 2012 / Immanuel Wallerstein

Ve Spojených státech se blíží volby a tak se začíná velmi opatrně diskutovat také o zahraniční politice. Není žádným tajemstvím, že zahraniční politika USA se po celé půlstoletí důsledně držela určité dlouhodobé linie. Nebývale ostré vnitřní spory vypukly poté, co se stal prezidentem George W. Bush, který zahájil velmi silácký a úmyslně jednostranný pokus o obnovu světové nadvlády USA invazemi do Afghánistánu a Iráku.

Višegrádská čtyřka:

Zajištění zdravotní péče v ČR se octlo v krizové situaci

15. 10. 2012

Tisková zpráva Asociace českých a moravských nemocnic

Představitelé skupiny V4 s krajním znepokojením sledují situaci v ČR, kde se zajištění zdravotní péče ocitlo v kritické situaci. V ČR nastal stav, kdy zdravotní pojišťovny společně vypověděly smlouvy o poskytování péče všem lůžkovým zařízením k 31. 12. 2012 a do této doby není zřejmé, která zařízení v síti zůstanou a která ne. Jednání, která se o změně struktury lůžkové péče v roce 2012 vedla, byla v dikci zdravotních pojišťoven, aniž by byla podložena odbornými analýzami dopadů rozhodnutí. Síť poskytovatelů péče je tak bez jasných pravidel a odborné diskuze rozkládána kartelovou dohodou zdravotních pojišťoven. Odpovědné a volené orgány státní správy i samospráv, zodpovědné za zajištění zdravotní péče, tento proces neovlivňují a nechtějí ovlivnit. Celá situace vyvolává obavy, že dochází k záměrné destabilizaci sítě veřejných nemocnic se záměrem rozložit a privatizovat veřejné zdravotnictví.

Nejasná perspektiva a osud jednotlivých zařízení velmi negativně působí i na zaměstnance. Ti se ocitli v nejistotě, která má mít dopad na jejich práci. Takovou situaci ve zdravotnictví považujeme za vysoce rizikovou, ohrožující pacienty i zdravotníky. Vysoká nebezpečnost situace v ČR pro ostatní země V4 spočívá v tom, že by stejný nebezpečný model mohl být aplikován i zde.

Představitelé V4 vyzývají vládu ČR, hejtmany krajů a další odpovědné subjekty k převzetí kontroly nad procesem, zklidnění situace, obnovení smluvních vztahů a zahájení korektní a odborně podložené diskuze o případných změnách struktury lůžkové péče.

Paměť ztratil pan Laudat

15. 10. 2012 / Boris Cvek

Myslím, že paměť ztratili politici, a to velmi rychle. Podle Aktuálně.cz se šéf pražské TOP09 diví, proč voliči chtěli dát této straně zrovna v Praze ránu. Copak zapomněl na chování své strany v případu pražského Dopravního podniku? Podle jednoho rozhovoru pro Ihned.cz se dokonce Zdeněk Tůma jako kandidát na primátora za TOP09 vyjádřil, že zůstal se svou podporou ředitele Liche a primátora Svobody v TOP09 sám. Copak si Laudát myslí, že takové chování musí jeho straně jenom tak projít? Když si k tomu připočteme Kalouskovo chování v případu Parkanová a aféru kolem Drábkova náměstka Šišky, vyjde nám rovnice, z níž TOP09 nemůže vyjít jinak než jako zkorumpovaná strana.

Volební fiasko (nebo porodní bolesti) TOP 09 a Starostů ZDE

Kvůli DPP se zastal primátora Svobody. V TOP 09 jsem zůstal sám, přiznává Tůma ZDE

Pokud zvítězí komunisté v parlamentních volbách, vrátím se do ČR podnikat

15. 10. 2012

Dovoluji si reagovat na pana Aschenbrennera, který napsal, cituji, píše Petr Novák:

To, že komunisté získali nad 20%, ale pro něj znamená ještě jedno: založí si rezervní firmu na Kypru. Po parlamentních volbách buď bude pokračovat v podnikání jako dosud, nebo stávající firmu zavře, propustí zaměstnance (kteří mimochodem mají nadprůměrné platy) a začne podnikat přes tu kyperskou. Rozhodne se podle volebních výsledků.

Dovolím si na toto reagoval slovy, že to je nesmysl. Větší jsem ještě nečetl.

Ministerstvo práce a sociálních věcí se pokusilo zcenzurovat své kritiky

15. 10. 2012

tisková zpráva

Ve středu 10. října 2012 byla ze serveru YouTube na podnět Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky (MPSV) stažena propagační videa ke kampani "Stop Sociální reformě" Iniciativy ProAlt. Ministerstvo požadovalo stažení klipů s odkazem na svá autorská práva, neboť videa remixují části původních ministerských propagačních videí k sociální reformě. Lukáš Němec, jeden z oganizátorů kampaně a politolog, k tomu říká: "Krok MPSV považujeme za nebezpečnou a nepřijatelnou interpretaci autorských práv, která umožňuje cenzurovat občanskou kritiku ministerských politik financovaných z veřejných rozpočtů. Budou si napříště ministerstva nárokovat copyright na své vyhlášky a omezovat kritickou veřejnou debatu o nich?"

Tři postřehy k povolební kocovině:

Antikomunistická vlna, skandalizovaný Dolejš a jak se asi zachovají komunisté

15. 10. 2012 / Jan Čulík

1. Bude nová vlna mediálního antikomunismu kontraproduktivní? Zaujalo mě, že v pondělí ráno česká média na sobotní volební vítězství komunistů nedokázala reagovat jinak než hysterickou antikomunistickou kampaní ve stylu kampaně proti "ztroskotancům a zaprodancům", jakou vedla komunistická média v první polovině roku 1977 proti Chartě 77. Podobnost je víc než náhodná a dokazuje to, jak silně jsou média v České republice stále pod vlivem normalizačního komunistického étosu.

Jak známo ale, úsilí propagandistických mašinérií se míjí účinkem. V roce 1977 vedla hysterická kampaň médií proti Chartě 77 prostě k tomu, že se o dokumentu Charty 77 všichni dověděli a všichni si ho opatřili, jak říkají reklamní pracovníci, There is no such thing as bad publicity - Špatná publicita neexistuje.

Češi neztratili paměť

15. 10. 2012 / Boris Cvek

Po právě proběhlých krajských volbách se objevují představy, že Češi ztratili paměť, když volí KSČM. Nechci obhajovat KSČM, nicméně nechci zároveň připustit, aby došlo ke ztrátě paměti. Nejhorší na předlistopadové KSČ nebyla sovětská okupace nebo popravování lidí, tyhle věci patřily hlouběji do minulosti.

Předlistopadová KSČ byla prohnilá mafiánská instituce, která neumožnila rozvoj země ze strachu o svoji moc a svoje požitky (a přesně to dělá současná pravicová vláda).

Argumentace listu Der Standard je širší, než jak ji podává Boris Cvek

15. 10. 2012 / Karel Dolejší

Vždy je dobré sáhnout po prameni, když jde o polemiku s nějakým názorem. Rakouský list Der Standard v komentáři Roberta Schustera Wahlen in Tschechien: Kollektiver Gedächtnisverlust (Volby v Česku: Kolektivní ztráta paměti) předkládá strukturovanější argument, než jaký vyvrací Boris Cvek. Stručný komentář má tři odstavce: Jeden se věnuje návratu komunistů, druhý volebnímu úspěchu Jiřího Dolejše, který byl před nějakým časem natočen skrytou kamerou při údajném jednání o úplatku za změnu zákona, a třetí comebacku Jiřího Čunka, jehož podivné finanční operace dodnes nebyly vyjasněny.

Schuster tedy nepředkládá primitivně antikomunistickou argumentaci. Všímá si prostě, že Češi si nepamatují, kdo byl čeho schopen. A že tedy nehlasovali pro žádnou změnu, ale pro kontinuitu toho, v čem už dávno žijí.

Proto i řeči o vládní mafii jsou v tomto kontextu jaksi zbytečné. Vždyť Čechům mafiánství a korupce vlastně nevadí. Kdo chce vysvětlovat, proč teď volili komunisty, měl by si najít úplně jiné důvody.

DLUHOVÁ KRIZE:

Atmosféra v Evropě se, jak se zdá, mění

15. 10. 2012 / Jan Čulík

Ekonomové si začínají uvědomovat, že vládní škrty jsou špatnou politikou, která uvrhne státy do trvalé hospodářské stagnace a recese, a hledají jiná řešení. Šok přišel minulý týden z Mezinárodního měnového fondu, když jeho analýza zjistila, že škrty působí daleko větší škody, než se původně předpokládalo (dosavadní analytický model totiž nezohledňoval jejich kumulativní efekt mezi státy). Zastánci škrtů ovšem zatím odolávají, zejména německý ministr financí Wolfgang Schäuble, jak však píše dnešní Daily Telegraph, otázkou je, jak mi jeho odhodlání tváří v tvář revolucím v evropských zemích vydrží. Politikové totiž čelí vážnému problému, že uvržení zemí do stagnace a nezaměstnanosti může vést k nebezpečné destabilizaci státních systémů. Konec konců, projevem toho je i výrazné posílení komunistické strany v nynějších krajských volbách v ČR. (KSČM totiž může těžko přijít s chytrou politikou, jak vyřešit dnešní vážné problémy, pravděpodobnější je, že jejími řešeními z doby před třiceti lety se krize jen prohloubí. Ale uvidíme.)

Britské listy už několikrát přinesly názory, britského konzervativního komentátora Simona Jenkinse, že se stagnace dá vyřešit rozdáváním peněz (rozhazováním peněz z vrtulníků)ZDE ZDE ZDE ZDE ZDE - to by zadluženost samozřejmě nezvýšilo. Komentátoři čelného britského hospodářského deníku Financial Times se také kloní k inflačnímu řešení ZDE ZDE (prostřednictvím kontrolované inflace, vyvolané tištěním peněz, vytvořit hospodářské oživení), nyní se otevřeně začíná hovořit o tom, proč by se vládní dluhy prostě neměly zrušit. Pozoruhodný je i dnešní článek v konzervativním! britském deníku Daily Telegraph, který argumentuje, že politika škrtů je morální i ekonomickou hanbou. Do jaké míry proniká tato diskuse do českých médií? Zdá se, že zatím vůbec ne. Nová mezinárodní ekonomická diskuse je ovšem velmi výrazným zpochybněním ekonomické "politiky" škrtů chemika Kalouska.

Financial Times: Zruší ústřední banky dluhy států?

15. 10. 2012

Na zasedání MMF v Tokiu o tomto víkendu bylo zřejmé, že vlády mají potíže jak nalézt správnou rovnováhu mezi omezováním státních dluhů, které nyní v rozvinutých ekonomikách přesahují 110 procent HDP, a jak zároveň stimulovat ekonomiku, píše v deníku Financial Times známý ekonom Gavyn Davies. Jednou radikální možností, o níž se nyní hovoří, by bylo zrušit tu část vládních dluhů, které na sebe převzaly centrální banky v rámci tzv. kvantitativního uvolňování (tj. tištění peněz). Konec konců by to neměl být takový problém, protože jak vláda, tak ústřední banka jsou součástí státního sektoru.

Adair Turner, předseda britské UK Financial Services Agency a údajný kandidát na budoucího šéfa ústřední Anglické banky pronesl minulý týden projev, v němž argumentoval, že bude zřejmě nutno v Británii uvažovat o neortodoxních řešeních. Dva britští novináři prozradili, že podle Turnerova "soukromého názoru" by bylo možno některé vládní obligace, které koupila Anglická banka, zrušit, a stimulovat tak ekonomiku. Turner se od tohoto návrhu v sobotu veřejně distancoval. Avšak o věci se teď bude veřejně diskutovat.

Evropská strategie škrtů je hospodářská i morální hanba

15. 10. 2012

Nejvýznamnější finanční zpráva roku: Mezinárodní měnový fond zlikvidoval intelektuální zákony evropské politiky vládních škrtů

Drastické vládní škrty v celé řadě navzájem provázaných zemí působí dvojnásobně až trojnásobě větší škody, než se dosud předpokládalo, zejména, pokud vlády nestimulují hospodářský rozvoj, píše v konzervativním britském deníku Daily Telegraph ekonomický komentátor Ambrose Evans-Pritchard.

Přehánět škrty mimo jejich terapeutické množství je kontraproduktivní. V určité chvíli se to stane jen bolestí, uplatňovanou pro bolest samu.

Že je ta politika jasně chybná v případě Řecka, je zjevné už dlouho. Trojka EU-MMF původně tvrdila, že se řecká ekonomika ze škrtů rychle vzpamatuje, že vzroste r. 2011 o 1,1 procenta a o 2,1 procenta v roce 2012, a tak dál a dál až k zářným zítřkům.

Britští experti:

Dekriminalizujte konopí a další měkké drogy

15. 10. 2012

Kouření konopí není o nic horší než konzumace hamburgerů nebo hazardní hry, konstatuje v pondělí zveřejněná britská analýza charitativní organizace UK Drug Policy Commission, která požaduje, aby bylo užívání drog dekriminalizováno.

Zpráva, jejímiž autor jsou vědci a bývalí vysocí policisté, argumentuje, že protizákonné drogy přinášejí některým lidem prospěch a že u jiných není požívání drog o nic horší než umírněná konzumace alkoholu.

Neplatné hlasy při volbách byly důsledkem indolence úřadů

15. 10. 2012

Počet neplatných hlasů byl ovlivněn zejména špatným odlišením volebních obálek pro krajské a senátní volby tam, kde probíhaly souběžně oboje, píše Martin Bajer. Srovnej např. okres Most (pouze krajské volby) - platných hlasů 97,69%, okres Chomutov (krajské i senátní volby) - platných hlasů 92,11% !!! Ten rozdíl je obrovský, a jasně ukazuje, kde byl problém, ne v podivných výzvách k neplatné volbě, ale ve špatně označených obálkách!

Jen se díky těmto výzvám chyba úřadů při přípravě voleb (špatně rozlišitelné obálky) ztratí.

Já sám jsem volil v Chomutově, a trefit obálku, do které dát hlas pro kraj a do které pro senát, to byla prostě loterie, ještě jsem se před vhozením znovu ptal komise, a samozřejmě jsem to měl obráceně, jestli si ovšem sami komisaři dobře pamatovali, k čemu jaká obálka patří.

A stačilo tak málo - na jednu obálku napsat SENÁT a na druhou KRAJ.

Zdroje: ZDE ZDE

jednoduše se dá z těchto přehledů zjistit, že bylo násobně víc neplatných hlasů v místech souběhu voleb

(Ne)zodpovědní proti (ne)zodpovědným

15. 10. 2012 / Marek Řezanka

Krajské volby a první kolo voleb senátních jsou u konce. Kdo má důvod jásat? Pro koho jsou jejich výsledky fiaskem? A co z těchto voleb plyne pro občany České republiky?

Relativně krátce před vyhlášením voleb se změnila jejich zákonná úprava, když zákon č. 130/2000 Sb., o volbách do zastupitelstev krajů, byl poslaneckou novelou upraven. Při vyhodnocování výsledků hlasování je pro posun na první místo kandidátky postačujících 5 % preferenčních hlasů (oproti dřívějším 10 %). Novela také zavedla možnost volby s voličským průkazem.

Volby jsou selháním Nečasovy vlády

14. 10. 2012 / Boris Cvek

Vítězství levice a vysoká volební neúčast (číselně srovnatelná s jinými krajskými volbami, nicméně přece jen nezvykle vysoká vzhledem k tomu, jak napjatá je v současnosti situace v celé společnosti a jak zásadní "reformy" dělá pravice) v právě proběhlých krajských volbách jsou jasným důsledkem selhání pravicové vlády Petra Nečase, která dlouhodobě nedává žádnou jinou vizi kromě škrtů a dávno nevěrohodného boje proti korupci.

Záchrana demokracie?

14. 10. 2012 / Karel Dolejší

Některé představy, zdá se, recidivují téměř jako závislost na alkoholu. Přitom aby se v nich člověk poněkud orientoval, postačí pouhá trocha historické perspektivy.

Systém vojenských aliancí, který v Evropě existoval v roce 1914, jak známo naprosto spolehlivě zaručoval, že nedojde k žádnému významnějšímu konfliktu. Jako celek měl tento systém ale bohužel tu drobnou vadu, že nestál na základě vzájemné výhodnosti. Ambiciózní centrální mocnosti, zejména vilémovské Německo, nebyly spokojeny s tím, co na ně při dělení světa na evropské koloniální říše zůstalo, a proto jim ten systém nevyhovoval. Součástí celoevropských bezpečnostních opatření znesnadňujících vznik války bylo ovšem i to, že už kvůli aliancím nebylo možno válku v Evropě lokalizovat. Kam to nakonec vedlo, to je dostatečně známo.

Přehnaný pesimismus

14. 10. 2012 / Jan Čulík

V článku "Záchrana demokracie?" projevuje Karel Dolejší jako obvykle svůj ultrapesimistický názor, že všechno na světě nezadržitelně směřuje k apokalypse. Tato alternativa je jistě možná, ale poněkud nepravděpodobná. (I když nikdo nevylučuje, že se jako lidstvo třeba do čtrnácti dnů nevyhodíme i s celou planetou Zemí do povětří.) Je naprosto nesporné, že Evropská unie měla a má na evropskou politiku i ekonomiku pozoruhodně stabilizující vliv. České republice přineslo členství v EU podstatné výhody, mimo jiné i výrazný hospodářský růst v letech před vstupem do EU i po něm. Obrovské výhody přineslo ČR členství v EU pro mladé Čechy, kteří nyní mohou bez problémů, v rámci programu Erasmus i jinak, studovat po celé Evropě. to jsou možnosti, jakým se předchozím generacím Čechů ani nesnilo.

Na shledanou v Bartolomějské

14. 10. 2012 / Milan Daniel

Přijďte se rozloučit s Romanem Smetanou před jeho vzetím do vězení! Přijďte se rozloučit s člověkem, který je příkladem statečnosti, neústupnosti a připravenosti nechat se pro svou pravdu i křižovat. S člověkem, který pro ochromenou ODS představuje nepříjemnou kouli na noze, jíž ji její otec zakladatel není ochoten sundat, protože "pro to nevidí důvod". Nezapomeňme přitom na to, že zatímco "pan Tykadlo" bude ve vězení, my ostatní budeme venku. A záleží na každém z nás, zda a jak dlouho Roman Smetana ve vězení zůstane.

Viditelně vykolejený Nečas, pobavení novináři, rozhovor, při němž se bavila většina národa -- protože ta většina si právě tohoto Nečase a jeho komandu v čele státu viditelně nepřeje.

Tak vypadal sobotní enšpíglovský kousek Romana Smetany, který se nenechal odradit dílčím pátečním neúspěchem, když chtěl premiéra oslovit v pátek v okamžiku volby v jeho bydlišti v Rožnově pod Radhoštěm.

Právě Evropská unie zaručuje, že v ČR nevznikne diktatura

14. 10. 2012 / Alex Koenigsmark

Malá poznámka k proběhnuvším volbám.

Nejlepším a věru rafinovaným propagandistickým předvolebním tahem komunistů bylo propuštění Marka Dalíka, myslím si.

Nejen v kavárnách a dražších vinárnách slyším často brblání o "blbém nepoučitelném národu, který zase volil bolševiky". Tak brblají především titíž lidé, kteří kudy chodí, tudy nadávají na Evropskou Unii, chudí nebo movití. Nu, myslím, že právě tato Unie mimo jiné zaručuje, že ani třeba sedmdesátiprocentní vítězství komunistické strany by nevedlo ke znárodňování, kříšení státní bezpečnosti a kdo ví čemu ještě a čím nás vždycky před volbami nečasové a ouzcí cabrnochové straší ještě víc, než Řeckem.

Kdybychom nebyli v Unii, mohli bychom se možná (ale já tomu tedy nevěřím ani na milisekundu, protože je to prostě absurdní nesmysl a ani KSČM, kterou věru nemiluji, nic takového v programu nemá a její bohatí funkcionáři už vůbec ne) stát nějakou komunistickou Albánií ve středu Evropy.

Členství v Unii nám zaručuje, že se to prostě stát nemůže. Kdybychom se stali nějakým izolovaným ostrůvkem, potom samozřejmě by bylo možné ledacos.

Konkrétní ukázka zaujatosti České televize ve prospěch pravicových stran

14. 10. 2012 / Jan Čulík

Z níže uvedené citace z pořadu ČT Události, vysílaného v sobotu 13. října 2012 večer, je zjevné, jak svými formulacemi Česká televize podprahově ovlivňuje voliče. Vládní škrty označuje eufemistickým slovem "reformy"; přijímá tím politický žargon vládnoucích stran. Ve svých formulacích se moderátorka Marcela Augustová a reportér Vladimír Keblúšek identifikovali s politikou vládních pravicových stran. Novináři ale musejí mít od politických stran, jejich programů a ideologie i od názorů politiků odstup tak, jak to prokázal v témž pořadu ve své reportáži Daniel Takáč. Ten při shrnutí názorů předsedy KSČM Vojtěcha Filipa správně použil celé řady výrazů, jimiž od nich zaujal odstup:

Britští "generálové k pronajmutí" lobovali na ministerstvu obrany ve prospěch zbrojovek

14. 10. 2012

Vysoké britské vojenské důstojníky v důchodu natočili během tři měsíce trvající investigace reportéři z týdeníku Sunday Times, jak na britském ministerstvu vnitra lobbují za zbrojovky a snaží se tam v jejich zájmu vyjednat obrovské vojenské zakázky, ve výši milionů liber.

Vyšlo najevo, že generálplukovník Sir John Kiszely, hrdina z války o falklandské ostrovy a bývalý šéf britské Defence Academy, potvrdil, že může zneužívat své role jako předseda Royal British Legion k prosazování zájmů zbrojovek u britského premiéra a dalších vysokých státních činitelů. Vytahoval se také, že lobboval v zájmu jednoho multimilionového kontraktu.

Vážená Modrovize

14. 10. 2012 / Radek Mokrý

Vážená paní Kroužková, pane Moravče, vážená Modrovize.

Vidím na vás, že jste trochu konsternovaní z "vítězství levice" a zejména KSČM. Co se divíte? Celé roky tady dehonestujete levici, tedy politicko-ekonomický směr, zastoupený ve všech demokratických státech, nejen v Evropě. Vědomě porušujete etický kodex veřejnoprávní televize a bez skrupulí dáváte velký prostor pravici. Všechny ty korupční aféry ODS a TOP 09 úspěšně pomáháte zametat pod koberec a naopak levici buď prostor nedáte vůbec nebo vaši redaktoři, mistři skákání do řeči, jejich vyjádření zkomolí a převrátí. ČSSD jste poškodili v minulých parlamentních volbách, nedávno jste z případu Rath udělali akční bojovku. Hodně voličů ČSSD odešlo, díky vám jinam. Vy naivkové, snad jste si nemysleli, že pak půjdou houfem volit ODS nebo dokonce TOP?

Sedm drobných postřehů z voleb

13. 10. 2012 / Jan Čulík

1. Olomoucký politolog v Moravcově sobotním volebním speciálu na ČT 24 uvedl jednu velmi zajímavou věc. Poukázal na to, že KSČM volí drtivou většinou starší lidé. Dodal ale: "Pozor, to není generační volba. KSČM začínají v ČR volit občané, jakmile dosáhnou určitého věku, tedy i ti, kteří v mladších letech svého života KSČM nevolili". Je to otřesnou vizitkou politiky dnešních vládních stran. Zjevně, kdo se dostane do kategorie staršího občana, stává se obětí nevybíravého sociálního útlaku a vykořisťování od státních struktur. Tito lidé zřejmě právem cítí, že se jich, jako slabších občanů společnosti, jejichž slabosti vládnoucí mafie zjevně nepokrytě využívá, dokáže zastat jen KSČM.

2. ČT v sobotních Událostech hrubě porušovala principy veřejnoprávní nestrannosti. Když reportér informuje o názorech a postojích politika, musí se od nich distancovat. Nemůže prezentovat politikovy názory jako svoje vlastní. Reportér ČT v Událostech před rozhovorem s Nečasem hovořil o tom, že ODS ve volbách propadla, "protože provádí nezbytné vládní škrty". To je nehoráznost! Reportér měl říci: "protože vláda provádí to, co ODS považuje za nezbytné vládní škrty". Reportér veřejnoprávní televize, každý slušný a profesionální novinář musí informovat o názoru politika s odstupem. Kupodivu to reportéři ČT v těchže Událostech udělali pouze, když informovali o názoru politika komunistického. Je to na stížnost Radě České televize...

Jinak bych chtěl dodat, že způsob, jak reportéři ČT interviewovali politiky, byl nesmírně chabý. Byly desítky palčivých otázek, které měl reportér Nečasovi na jeho bláboly namítnout.

3. Skupina čelných členů ODS v čele s Nečasem vypadala při tiskové konferenci v sobotu odpoledne jako naprostí idioti a zoufalci. Celému jejich vystoupení dal přirozeně korunu Nečas, který prostě plácá nudné hlouposti. Avšak, bohužel, celá ekipa vedení ODS měla na tváři idiotské výrazy a vypadali prostě jako parazité nevalné inteligence, které jakási podivná náhoda vrhla do pozic, kde se mohou chovat jako paraziti. Vedoucí politikové ČSSD naproti tomu při jejich tiskové konferenci nevypadali sice jako sofistikovaní gentlemani, ale vypadali normálně, běžně, obyčejně česky.

4. Oni opravdu mluví jen k svým soukmenovcům. Fascinovalo mě, že při svém nudném televizním vystoupení Nečas (a posléze i Vondra) děkovali pouze voličům ODS. Ti lidé opravdu zřejmě žijí v jakési bublině, kde berou vážně jen ty zoufalce, kteří s nimi souhlasí a kteří se podílejí na jejich čachrech. Nečas otevřeně v televizi přiznává, že vládne jen pro voliče ODS. To je síla. Normální demokratický politik (v Británii, ve Francii) po volbách děkuje všem občanům, i těm, kteří pro jeho stranu nehlasovali! Skutečnost, že premiér ignoruje 90 procent národa, který pro něj nehlasoval, je otřes. Na to může jedině dojet.

5. Výsledky krajských voleb jsou pro ČSSD varováním. "Úspěch KSČM je na prvním místě dílem otřesné vládní politiky, ale také neschopnosti ČSSD přesvědčit voliče, že je k pravici skutečnou, nezkorumpovanou alternativou. Výsledky také ukazují, že pravicové strany budou muset najít jinou taktiku, než mobilizovat proti KSČM. To už evidentně nefunguje," píše na svém blogu Jiří Pehe. Má pravdu.

6. Nacionalismus a šovinismus? Karel Dolejší spekuluje, že se pravicové strany mohou pokusit zachránit se vytvořením nějaké nové nacionalistické strany. Pokusit se o to jistě mohou, ale otázka, je zda to bude úspěšné. V těchto volbách nacionalistické a šovinistické strany (Suverenita Bobošíkové, DSSS) zcela propadly. Neprosadily se ani žádné jiné malé nové "protestní strany", s výjimkou lokálních iniciativ. Zdá se tedy, že pro jiné nové strany než lokální iniciativy není v české politice místo, a není tam ani pro nacionalismus či šovinismus.

7. Volební výsledky jsou problém pro všechny. Kdesi jsem přečetl bystrou poznámku, že výsledky nynějších krajských voleb jsou problém pro všechny strany. Nevyhrál nikdo. Samozřejmě brutálně propadla pravice (zajímavé je, jak se IDnes nemůže přimět k tomu, aby to v titulku uvedla naplno), jenže ČSSD šlapou silně na paty komunisté, výsledky sociálních demokratů nejsou moc dobré. A KSČM vznikl jejím výrazným vítězstvím problém: ztratila výhodnou pozici opozičního kibice stojícího mimo politické hřiště, přestala být stranou, která se neúčastní politického rozhodování a bude se teď muset aktivně podílet na mainstreamové politice. Zvládne to bez poskvrny? Budou výsledky její praktické politiky tak dobré, že komunisty voliči zvolí znova? Ukáže se, že KSČM má proveditelnou a realistickou politiku, nebo že to všechno byly jen kecy?

Poučení pro Kalouska:

Vládní škrty, prováděné britskou vládou, stojí Británii dalších 76 miliard liber, varuje MMF

14. 10. 2012

Vládní škrty, které provádí britský konzervativní ministr financí George Osborne, připraví Británii do r. 2015 o 76 miliard liber (2356 miliard Kč) více, než Osborne předpokládal. Vyplývá to z analýzy Mezinárodního měnového fondu zabývající se tím, jakou škodu ekonomice napáchají vládní škrty.

Christine Lagarde, ředitelka Mezinárodního měnového fondu, minulý týden konsternovala vlády provádějící kontroverzní škrty, když poukázala na to, že dopad škrtů na hospodářský růst je zřejmě větší, než se dosud usuzovalo.

Britský vládní Úřad pro rozpočtovou odpovědnost použil pro hodnocení záporného dopadu škrtů "fiskální multiplikátor" ve výší 0,5. Znamenalo to, že každá libra škrtů vede ke snížení výkonu ekonomiky o půl libry. Avšak po zkoumání hospodářské situace mnoha zemí, které začaly provádět škrty, dospěl Mezinárodní měnový fond k závěru, že skutečný finanční multiplikátor škrtů se pohybuje někde mezi 0,9 a 1.7. Jinými slovy, za každý škrt ve výši jednoho milionu korun se sníží výkon ekonomiky v některých případech o více než půl druhého milionu korun.

Britské odbory vypočítaly, že v britském případě je skutečný fiskální multiplikátor 1,3. To znamená, že Úřad pro rozpočtovou odpovědnost podcenil dopad vládních škrtů o 76 miliard liber (2356 miliard Kč), což je víc než 8 procent HDP za pětileté období. Namísto snížení výkonu ekonomiky o méně než 1 procent vedly škrty k snížení výkonu ekonomiky o více než 2 procenta. To vysvětluje, proč se Británie octla v druhém kole hospodářské krize.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Nečas řekl Smetanovi, že poškodil majetek jeho strany

13. 10. 2012

Roman Smetana pronikl v sobotu do sídla ODS s pomocí jednoho mladého filmaře v přestrojení za zvukaře. Hovořil s Nečasem. Nečas mu řekl, že poškodil majetek ODS, ale že by ho ODS už dnes nežalovala, nikoliv proto, že to nebylo spravedlivé, ale proto, že ta žaloba se ODS nevyplatila.

Smetana, který měl na sobě paruku a vybavení zvukaře, se Nečase několikrát ptal, jestli považuje za správné, že půjde do vězení za pokreslení politické reklamy. Ta by podle něj měla být prostorem, na němž se mohou občané vyjadřovat.

Nečas se Smetanou bez emocí diskutoval. Argumentoval tím, že soud považoval jeho čin za ničení majetku a jeho rozhodnutí musí jako každý občan respektovat.

VIDEO ZDE

Nikdo nedal Nečasovi jedinou rozumnou otázku

14. 10. 2012 / Jan Mrskoš

Není bez povšimnutí v tom videu, kde Nečas řekl Smetanovi, že poškodil majetek jeho strany , co vlastně zajímá naše zpravodajce. Smetana se ptá Nečase (a ten rozhovor představuje jen jednu třetinu času, zhruba 4 min.), jestli on vnímá ty politické billboardy jako soukromý nedotknutelný majetek, to přece není jako poškodit lak auta, nebo fasádu domu, to je přece výraz politické debaty. A ty billboardy byly přece pořízeny za peníze z korupčních peněz. Nevadí mu to, co tam bylo kromě těch tykadel o té straně připsáno? Nečas odpovídá, že pro něj je majetek cizích lidí nebo nějaké jiné společnosti nedotknutelný. A že to zastává v každém případě, ne jenom v případě politické reklamy. Jeho asistent ukončuje debatu, že tím bylo tedy řečeno vše.

Nejenom, že nikdo s mikrofonem neměl nějakou otázku pro předsedu vlády, houf zpravodajců s mikrofony se po dalších asi 8 minut zajímá jen o paruku a brejličky (dvakrát ho skoro donutí, nemůžete si to pro nás ještě nasadit, já vám to podržím?), kde bydlí, kdo je to u koho bydlí, kdo jsou ti přátelé, kdy se půjde nechat zase zavřít (otázka dvakrát), co bude ještě dneska dělat, co bude jíst, jak se sem dostal, na jakou legitimaci, jak cestuje, atd.

Snad jen jednoho zajímá to jádro té debaty, zeptat se Smetany, jestli je spokojen s touto debatou. Ale jestli je spokojen s odpověďmi předsedy vlády? Když že Nečas zastává ten názor, že majetek cizích lidí je nedotknutelný v každém případě, nejsou zde jiné známé případy majetku nesmírné hodnoty, který je "dotknutelný"?

Nečasův konec

13. 10. 2012 / Karel Dolejší

Navzdory relativně nízké volební účasti i navzdory intenzívnímu strašení Řeckem si z krajských a senátních voleb odnáší vítězství levice. Získala dohromady 11 krajů, zatímco ODS pouze jeden (přitom je však otázka, zda je to pro ODS vůbec vítězství - Pospíšil v tom plzeňském kraji totiž bude jako kůl v plotě, levice má i tam drtivou většinu a s ODS tam do koalice levice nepůjde, pozn. JČ) ; ČSSD má 24% hlasů, KSČM jako druhá v pořadí 20,5%, třetí ODS pouze 12%. Došlo také k průlomu některých tradičních volebních schémat, kdy například v senátních volbách na Praze 8 postoupil do druhého kola Jiří Dolejš a levice uspěla v tradičně "pravicových" krajích s výjimkou Plzeňského. To vše dohromady může znamenat jen jedno jediné: Nečasův konec.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za září 2012

4. 10. 2012

V září 2012 přispělo finančně na Britské listy 180 osob bankovním příkazem celkovou částkou 32 886.45 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v červnu 2012 částkou 2044.98 Kč. Příjem z reklamy byl v září 2012 29 915 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 30. 9. 2012 částku 117 501.95 Kč. Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.