Šokující hodinová reportáž televize Channel Four

Američané v Iráku volně zabíjeli civilisty; páchali vážné válečné zločiny

25. 10. 2010

V úterý ve 20 hodin se vysílala v britské terestrické celostátní televizi Channel Four v pořadu Dispatches šokující hodinová reportáž, obsahující informace z prozrazených 400 000 armádních dokumentů, zveřejněných koncem minulého týdne na Wikileaks. Channel Four měl přístup k dokumentům několik týdnů před jejich zveřejněním a podrobil je detailní analýze. Nechal si vyvinout počítačový program, který ve 400 000 dokumentech vyhledával incidenty a klíčová slova.

Zjištěné informace Channel Four pak ověřoval na místě v Iráku a nechával je analyzovat nezávislými britskými vojenskými odborníky. Zde uvedené video je pětiminutovou upoutávkou na hodinový dokument, která se vysílala ve zprávách.

Wikileaks: Děsivé podrobnosti

25. 10. 2010

Nejstrašlivější jsou podle Seana Raymenta, korespondenta pro obranu v konzervativním britském deníku Daily Telegraph, podrobnosti ve zveřejněných dokumentech americké armády. Jsou to informace o mučením znásilňování a fyzickém týrání, nad nimiž se zvedá žaludek. Páchali ho iráčtí policisté a vojáci přímo pod nosem amerických a britských vojáků. Ti zůstávali v nečinnosti.

Wikileaks: Irácké válečné dokumenty "odhalují pravdu o konfliktu"

23. 10. 2010

Z dokumentace vyplývá, že v letech 2004-2009 zahynulo v Iráku násilnou smrtí více než 109 000 osob. 66 081 z nich bylo civilistů, 23 984 lidí, označovaných v amerických dokumentech jako "nepřátelé", 15 196 členů irácké armády a 3771 příslušníků koaličních jednotek

Zakladatel whistleblowerského serveru Wikileaks Julian Assange konstatoval, že "intimní podrobnosti" konfliktu v Iráku byly zveřejněny proto, aby se veřejnost dověděla pravdu.

K tomu: "Prozrazených 400 000 vojenských dokumentů z Iráku: Spojené státy ignorovaly mučení"

WIKILEAKS:

Prozrazených 400 000 vojenských dokumentů z Iráku: Spojené státy ignorovaly mučení

22. 10. 2010

Pátek 23.00: Deprimující obraz amerického a britského dědictví války v Iráku obsahuje obrovské množství prozrazených amerických vojenských dokumentů, v nichž jsou podrobnosti o mučení, okamžitém popravování bez soudu a o válečných zločinech.

Mezinárodním médiím bylo předáno téměř 400 000 tajných amerických vojenských zpráv z bojiště prostřednictvím internetových stránek Wikileaks.

Tento elektronický archiv údajně pochází od téhož disidentského amerického výzvědného armádního analytika, který letos v létě údajně zveřejnil menší množství, cca 90 000 dokumentů o krvavých střetech a zabíjení civilistů ve válce v Afghánistánu.

Z nově zveřejněných dokumentů vyplývá, že

Angloamerická invaze do Iráku ve skutečnosti připravila o život více než milion lidí

25. 10. 2010 / Daniel Veselý

Chtěl bych vyjádřit své krajní rozhořčení nad tím, jak hrstka českých sdělovacích prostředků informovala o odtajněných materiálech o válce v Iráku serverem WikiLeaks, především pak nad postojem médií k počtu zabitých Iráčanů podle dokumentace Pentagonu. V průběhu šesti let války bylo údajně zabito 109 000 Iráčanů, většinou civilistů. Například tento titulek a samotný text naznačují, že se většina Iráčanů pobíjela mezi sebou a američtí vojáci se ve srovnání s nimi dopustili "jen" několika stovek vražd. To by případně pro řadu českých mediálních příjemců nebylo tak hrozné, hlavně když Bílý dům odstranil tyrana, jenž vlastnil zbraně hromadného ničení, jimiž ohrožoval svět, byl ve spojení s fantomatickou Al-Kajdou a celkově představoval arcilotra, který musel být bezpodmínečně odstraněn.

Evropská Federace národních organizací pracujících s bezdomovci:

Protestujeme proti pražskému plánu umístit bezdomovce do tábora

25. 10. 2010

tisková zpráva

Pražský městský úřed schválil akční plán pro bezdomovce navzdory četným námitkám, vzneseným poskytovateli sociálních služeb. Součástí plánu je zřízení "integrovaného střediska pomoci" pro pražské bezdomovce na okraji Prahy, buď vedle skládky, anebo vedle spalovny. Jiří Janeček, pražský radní, ospravedlňuje plán na izolaci bezdomovců tím, že "jsou zdravotním a bezpečnostním rizikem a není na ně příjemný pohled". Označit část obyvatelstva za lidi, "kteří se nehodí" a umístit je v táboře vyvolává vážné znepokojení, že jde o porušování lidských práv. Účelem tohoto akčního plánu je podrobit bezdomovce útlaku, nikoliv bojovat proti bezdomovectví, píše ve svém prohlášení Evropská Federace národních organizací pracujících s bezdomovci (FEANTSA)

Peheho Klaus

23. 10. 2010 / Karel Dolejší

Pehe, J.: Klaus. Portrét politika ve dvaceti obrazech. Praha, Prostor 2010. 287 stran. ISBN 978-08-80-7260-240-7

Před Barem Krásný ztráty, v jehož salonku proběhla tisková konference představující knihu ředitele New York University in Prague Jiřího Peheho, se v pátek dopoledne shromáždila skupinka demonstrantů s transparenty označujícími autora za zemského škůdce. Ouvertura dává tušit, jak asi věcně a racionálně bude diskutována první soustavnější kniha o Václavu Klausovi, kterou nenapsal on sám, ani nikdo z bezmezných obdivovatelů.

Jak že pracuje Andrea Češková v Evropském parlamentu? Nijak.

23. 10. 2010 / Daniel Strož

Již několikrát jsem se na stránkách BL zmiňoval o nízké intenzitě aktivit některých českých zástupců v Evropském parlamentu. Jelikož se mi jednalo o maximální docílení nestranného a objektivního pohledu, neváhal jsem přitom vyjádřit své zklamání ani u těch, kteří tam opětně kandidovali za KSČM. A to přesto, že patřili v minulém (pro tuto stranu nadmíru úspěšném) volebním období k mým frakčním kolegům. Nepřibylo mi kvůli tomu sice zrovna mnoho sympatií, ale mé oprávněné kritice se po určitých prvotních peripetiích přece jenom dočkalo vyslyšení. Takže dnes mohu s uspokojením zaznamenat, že europoslanci z komunistické čtveřice -- a v ní především Jiří Maštálka a Jaromír Kohlíček -- svou práci pro ČR v EP podstatně zintenzivnili. S jejich mezitím četnými pracovními výkony seznámím čtenáře v jednom z příštích článků, zasluhují si toho. A totéž si zasluhuje hlavně i česká veřejnost, informovaná domácími médii o dění v EP většinou buď přímo manipulativně anebo mnohdy velmi nedostatečně.

Pozor na možné obvinění nevinného člověka

22. 10. 2010 / Boris Cvek

Jak policie umí podivuhodně a nebezpečně manipulovat se svými zjištěními. Zmizela malá dívka a asi nikdo už nevěří tomu, že byla unesena nebo že někde přebývá. Byla ale opravdu obětí násilného trestného činu? To, co hledají stovky policistů v Troji, to není téměř určitě živá bytost. Šéf pražské policie Červíček vyzývá občany, aby prohledali různá dlouho nepoužívaná místa, půdy, sklepení a bojí se natvrdo říci, co policie očekává od takového prohledávání. Policie prověřuje i kanalizaci. A pak se tu objeví podezřelý muž, jehož DNA je nalezena na baťohu zmizelé dívky, policejní mluvčí dokonce řekne, že to bylo sperma, a pak se opraví, že šlo o pot.

Mene tekel

25. 10. 2010 / Zdeněk Procházka

by měla neviditelná ruka psát v ústředích stran na zdi. Předpovědi výsledku senátních voleb většiny našich sudiček (čti politologů) se nevyplnily a sociální demokracie získala nadpoloviční většinu míst v senátu.

S ohledem na výsledek stran vládní koalice by to hlavní varování mělo být reflektováno u nich. Přes všechno slovní kličkování (jako bylo Kalouskovo o třetí nejsilnější straně) je zřejmé, že se voličům úsporný program vládních stran (postavený na principu, že nejvíc se dá vyždímat z početně nejsilnějších středních vrstev) nelíbí.

Další Pyrrhovo vítězství sociální demokracie

23. 10. 2010 / Jan Mertl

Sociální demokracie vyhrála letos už druhé volby. Tento fakt sice zcela zaniká v přípravě kvazi-reformních kroků pravicové vlády, ale je pravdivý. Může se tedy zdát, že Česká republika je na cestě k vyvážené demokracii a diskusnímu ping-pongu mezi oběma komorami Parlamentu. Formálně k tomu jsou nyní splněny všechny předpoklady.

Blahopřeji sociální demokracii

23. 10. 2010 / Boris Cvek

Dovolte mi, prosím, abych poblahopřál sociální demokracii k ovládnutí Senátu, kde má po právě skončených senátních volbách většinu 41 hlasů.

Ačkoli jsem sám do Senátu nevolil a řadím se k lidem, již nemohou nalézt důvod, který by jasně ospravedlňoval jeho existenci, zdá se mi nyní, že i od voleb do Senátu se lze nadít zajímavých skutečností.

Při nízké volební účasti (a disciplinovanosti voličů ODS na rozdíl od voličů ČSSD) a při výsledku prvního kola senátních voleb, kde se často součet pravice jevil v převaze nad podílem hlasů pro vítězného kandidáta ČSSD, jsem předpokládal, že Senát zůstane i nadále pravicový.

Voliči však rozhodli jinak, a tak je v tomto roce díky volbám nejen poprvé ve Sněmovně jasná vládní většina, nýbrž i poprvé došlo k přepolarizování Senátu, který se stal baštou levice (a nejde jen o většinu ČSSD, jde také o senátory za KDU-ČSL či různé nezávislé senátory). Je nyní otázkou - a bude to jistě velmi zajímavé sledovat - jak bude ČSSD s touto většinovým systémem zvolenou a na osobnostech založenou většinou zacházet.

Není to rozhodně většina tak velká, aby umožnila pojmout Senát jako jasnou hráz vládní politiky, do které bude pravice narážet jako hlava do zdi. Ale určitě je přepolarizování Senátu velkou šancí pro širší a smysluplnější politickou debatu a výzvou pro politické umění pravicové vládní koalice.

Odkaz na výsledek voleb: ZDE

Sonda do českého rasismu a jeho pramenů

22. 10. 2010 / Tomáš Koloc

V tomto článku jsem převyprávěl dva příběhy, které jsem zažil v posledních třech dnech, přičemž se dobrovolně vzdávám veškerého jejich morálního hodnocení. Příběhy hovoří samy za sebe a mně osobně silně inspirovaly k přemýšlení o pramenech a souvislostech toho, proč se staly (a stávají). ..

Monitor Jana Paula:

Nietzsche: Bůh je mrtev! Bůh: Nietzsche je mrtev! Možná by si měl dnešní umělec přestat myslet, že je umělec

25. 10. 2010 / Jan Paul

Už delší dobu cítím, že se cosi děje, cosi jiného visí ve vzduchu, všichni ti, kteří se věnují vytváření "umění", nejsou spokojeni. Nemají na svoji tvorbu odezvu, a to je velmi skličující a deprimující pocit, cítíme, že by se něco mělo změnit, a měli bychom to být my. První i druzí, jak o nich píše Jiří David, jsou unaveni stále stejnými tvářemi, které chodí na jejich vernisáže. Na jedné straně pseudointelektuální mělkost, na straně druhé estetická vyprázdněnost a eklektismus neodpovídající životu.

Opravdu patříme do Evropy?

22. 10. 2010 / Jana Ridvanová

Chtěli bychom poděkovat strážskému personálu, který nás přivítali s vřelou duší a provázel se slzami v očích. Oni nám darovali 2,5 roku života. Ale museli jsme se znovu vrátit do pekla -- Kostelce. Kdybychom chtěli napsat nebo říct vše, nestačil by nám čas. Ale nebojím se přát těm lidem, kteří nám vzali mladé a nejhezčí roky života, především Tomáši Haišmanovi, aby prožil zbytek života takto. On nemůže být v takové funkci, to Vám potvrdí každý uprchlík.

Náš život začal ve Vyšních Lhotách. Zapamatovali jsme si dobré i zlé. Jistě jsme vděční za přijetí v Česku. Ale jsou nezapomenutelné věci. Zjistili jsme, za co nás tady mají -- za nerozvinuté, nevychované, nekulturní. Třetí sorta lidí. Byly různé případy -- začnu od jídelny: špatně s námi jednali, uráželi nás, v bufetu nás prodavač nazval sviněmi, odkud jsme se prý vzali -- od té doby jsem si začal všímat, že nás tady vůbec nevítají s otevřenou náručí.

Čína: Náhle vás někdo pobodá v ulicích

25. 10. 2010

V Číně v posledních týdnech dochází k náhlým, neočekávaným útokům nožem. K jednomu z prvních takových útoků došlo ve škole a od té doby už byly zraněny desítky, lidí, informovaly Channel Four News.

Podle otce jedné z obětí z útoků vyplývá, že Čína se octla na hranici psychického kolapsu.

Nedostatečně oblečené rumunské děti pracovaly v mrazu na anglickém poli

25. 10. 2010

Sedm rumunských dětí pracovalo v nedostatečných oděvech v mrazu na poli v anglickém hrabství Worcesteru, sklízelo tam cibuli. Policie je předala sociálním službám.

Děti, ve věku od 9 do 15 let, byly se skupinou 50 dospělých nedaleko města Kempsey. Ani mnozí dospělí neměli dostatečné oblečení.

Minimální věk pracovníků podle britského a evropského zákona je 14; za určitých mimořádných okolností smějí pracovat i třináctileté děti. Počet hodin práce dětí ve věku 14 a 15 let je omezen a děti smějí pracovat jen o víkendech a o prázdninách. Pro děti mladší 16 let neexistuje minimální mzda.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Vznikají rozpory v britské vládní koalici?

25. 10. 2010

Simon Hughes, náměstek šéfa strany britských Liberálních demokratů, naznačil, že ve vládnoucí britské konzervativně-liberální koalici vznikají rozpory. Řekl v britské televizi, že škrty sociálních dotací na činže parlament prostě neschválí.

Hughes také uvedl, že liberální demokraté se stavějí proti zvýšení univerzitního školného a odmítl se vyjádřit, zda sám poruší svůj osobní příslib, anebo zda bude, jak liberální demokraté před volbami slibovali, hlasovat proti zvýšení univerzitního školného.

Čo volíme? Volíme vôbec?

25. 10. 2010 / Pavol Fabian

Vzhľadom na svoj vek môžem povedať, že približne polovicu chápajúceho a teda nedetského úseku života som prežil v minulom režime a druhú polovicu v tom terajšom. Patrím teda ku generácii, ktorá má najlepšie podmienky na porovnávanie. Porovnávanie na základe prežitých skúseností a nie na základe informácií z rozličných, často navzájom rozporných, tendenčných a nie veľmi dôveryhodných zdrojov od autorov, ktorí jeden či druhý režim na vlastnej koži v období chápajúceho, teda nedetského a nesenilného úseku života neprežili.

Povzdech č. 2

25. 10. 2010 / Petr Fiala

Když jsem ve svych předchozich příspěvcích dělal invetnuru toho, co se tu za dobu mé nepřítomnosti v ČR změnilo, nezmínil jsem se o jedné důležité věci: z novin zmizela beletrie! Noviny na ni sice upozorňují, ale netisknou ji, dokonce ani v přílohách ne! Je to škoda, protože nevím o ničem jiném, co by umožnilo celkový pohled různých lidí na různé věci a různých věcí na různé lidi tak dobře, jako právě beletrie, píše Petr Fiala.

Demonstrace proti britským vládním škrtům, Edinburgh 23.10.2010

23. 10. 2010

Demonstrace proti britským vládním škrtům se v Edinburku podle BBC účastnilo 20 000 občanů. (To je počet, který regionální reportéři BBC Scotland převzali nekriticky od hlavní odborářské mluvčí, podle odhadů přítomného Jana Čulíka však bylo demonstrantů cca 3000-4000.) Demonstrace se účastnila i celá řada skotských vládních politiků. Skotský ministr spravedlnosti za Skotskou nacionalistickou stranu (SNP) Kenny McAskill zdůraznil, že je načase, aby Skotsko plně převzalo odpovědnost za ekonomiku a vládu, protože není možné, aby Skotsku vnucovala ekonomickou politiku Anglie.

Další informace a videoZDE ZDE

Jsem zkrátka Sudeťák!

22. 10. 2010 / František Řezáč

V polovině září jsem strávil příjemný týden na semináři, pořádaném Sudetoněmeckým sociálním a vzdělávacím dílem v jeho sídle na Heiligenhofu poblíž lázní Bad Kissingen v Dolních Francích, což je severozápadní část Svobodného státu Bavorsko. Tématem semináře byly hranice mezi bývalou ČSSR a Bavorskem a mezi Spolkovou republikou a bývalou NDR. V širším smyslu se pak některé přednášky zabývaly přežíváním pojmu hranice po zrušení drátěných zátarasů na obou hranicích v myslích Čechů a Němců z obou sjednocených státních útvarů. Z české strany jsem byl na semináři sám a většinu německých účastníků tvořila skupina krkonošských Němců, kteří se nadále cítí se svou vlastí spjati, navštěvují Krkonoše (Riesengebirge) a udržují své tradice. Je škoda, že se tohoto a podobných seminářů nezúčastní větší počet lidí, zvláště mladších, z české strany.

ANALÝZA - Hlavní tendence

Miloš Pick: Hrozí další kolo globální ekonomické krize?

22. 10. 2010 / Miloš Pick

Příspěvek k mezinárodní on-line e-debatě: „Nová politická ekonomie pro společnost dobra“ Social Europe Journal & Compass and Soundings Journal, London

Jejím spušťadlem byla krize finanční, ale hlubší příčinou patrně byly globální nerovnováhy. Ty byly vyvolány jednak nerovnoměrným vývojem kvalitativní, znalostní konkurenceschopnosti - jejím oslabováním především v důsledku potržňování vzdělávání v některých vyspělých zemích. A jednak nerovnoměrným vývojem nákladové konkurenceschopnosti především v důsledku vnucování politiky levné práce  rozvíjejícím se zemím – vnucování omezení jejich celní ochrany výměnou za nízké směnné kurzy jejich měn. Obojí podle neoliberálních receptů.

Británie: krutější a chladnější země - a pro nic za nic

22. 10. 2010

"Britský premiér David Cameron oznámil, že jeho nově narozená dcera spí v lepenkové krabici, kterou pomalovala její starší sestra. Díky němu bude teď spát v lepenkových krabicích o hodně víc lidí", píše Johann Hari v deníku Independent.

Margaret Thatcherová leží nemocná v posteli v soukromé nemocnici v londýnské čtvrti Belgravia, ale její politické děti nyní prosadily její agendu daleko hlubším a tvrdším způsobem, než o jakém ona kdy snila. Kdy naposledy byly britské státní výdaje seškrtány o více než 20 procent? Ne za života mé maminky. Ani ne za života mé babičky. Ne, bylo to roku 1918, kdy prohlásila tehdejší konzervativně-liberální koalice, že nejlepší reakcí na globální hospodářskou krizi je rychle uhradit dluhy britského státu. Výsledek? Nezaměstnanost rychle vzrostla z 6 procent na 19 procent a ekonomika země se rozložila tak vážným způsobem, že vláda ztratila schopnost platit dluhy a státní dluh vzrostl ze 114 procent na 180 procent. "Historie se neopakuje," řekl Mark Twain, "ale rýmuje se".

Britský ministr financí právě vsadil vaši budoucnost hazardním způsobem na extremistickou ekonomickou teorii, která selhala, kdykoliv se ji někdo pokusil uvést do praxe.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za září 2010

2. 10. 2010

V srpnu 2010 přispělo finančně na Britské listy 211 osob celkovou částkou 39 937.45 Kč. Příjem z reklamy byl 7000 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 30.9 2010 částku 199 925.47 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 2101,20 euro. Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.