5. 11. 2001
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Usama bin Mohamed bin Laden
5. 11. 2001
Francouzský deník Le Figaro informoval 31.10., že se podle francouzské tajné služby v červenci letošního roku setkal v Dubai agent CIA s bin Ladenem. Bin Laden se podle francouzského listu léčil letos v červenci po dobu 10 dnů v americké nemocnici v Dubai. Informovala o tom francouzská tajná služba s úmyslem odhalit dvojznačnou roli CIA ve "válce proti terorismu" a s úmyslem zabránit Washingtonu, aby rozšířil válku do Iráku a jinam, napsal 1. 11. britský list Guardian .
Sloupek

Před několika dny jsem se dozvěděl - z policejních zdrojů, jak jinak - že jsem byl zařazen na seznam společensky nebezpečných extremistů. První pocit: jaká pocta, pro Britské listy i pro mne osobně!

Po chvíli se však dostavují rozpaky. Jsem opravdu extremista, osoba ohrožující svými postoji ústavní zřízení této republiky, její územní celistvost a obranyschopnost - abych citoval trestní zákon?

Snažil jsem se vybavit si názory, které jsem v posledních letech veřejně prezentoval, a podobit je kritickému zkoumání.

Před časem jsem například vyslovil názor, že emigranti mají nárok na restituce majetku zabaveného komunisty, neboť je nemravné vázat vydání tohoto majetku na to, jaký byl další životní osud restituenta - jinak bychom přijali skutečnost emigrace za delikt a nevydání majetku za sankci, jímž stát tento delikt trestá. Podobně tvrdím, že emigranti by měli mít rovný přístup k získání českého občanství: tedy ne nutně a automaticky všem, ale všem za stejných podmínek. Děje se pravý opak. Lidé, kteří se rozhodli komunisty ovládanou vlast opustit, jsou rozdělování do skupin a zatímco jedněm občanství i restituce náleží, druzí o ně roky marně usilují.

Extremistický postoj zastávám možná v otázce veřejné správy. Tvrdím totiž, že by měla být založena vysoká škola státní správy a do rozhodujících funkcí v úřednické hierarchii zařazováni přednostně její nejlepší absolventi. Dávno před výrokem Ústavního soudu jsem vyjádřil názor, že správní soudnictví, které přezkoumává rozhodnutí jen po formální stránce, je pro kočku a že jednostupňové řízení musí být nahrazeno minimálně dvojstupňovým, protože, jak víme z občanskoprávního i trestního řízení, prvoinstanční rozsudky bývají chybné mnohem častěji, než se laická veřejnost domnívá.

Společensky zvlášť nebezpečným způsobem jsem se zachoval v době konání summitu MMF/SB v Praze. Vyjádřil jsem mínění, že policie se měla soustředit na to, aby zatkla skutečné pachatele trestných činů, a ne nahodile a masově pozatýkat všechny, kdo vypadali jako demonstranti a byli tak slušní, že se zadržení nebránili. A že by se měla vyšetřit policejní brutalita na služebnách: soudím totiž, že zub vyražený Polákovi Zajączkowskému a dlažební kostky, které příliš horliví policisté z Kutné Hory naložili jako "důkaz" do batohu Dánu Traerupovi, udělaly obrovskou ostudu této zemi i mně, jejímu extremistickému a rozvratnému občanu. Tehdy jsem se dokonce i já, extremista, za tuto zemi styděl.

Obzvlášť zavilý jsem byl ve svých názorech v kauze Ladronka. O co šlo? Tvrdil jsem, že konšelé zvolení za ODS a jimi řízená městská policie překročili zákon, když nepočkali na rozhodnutí soudu o vyklizení objektu a v rozporu s tím, co městské policii dovoluje platná právní úprava, zorganizovali trestnou výpravu. Trval jsem na dodržování zákona - a dnes mi za to hrozí trestní stíhání pro pomluvu.

V době televizní krize jsem mínil, že ačkoli zvolení Jiřího Hodače bylo nerozumné po procedurální stránce i z hlediska výběru nevhodného kandidáta, zaměstnanci neměli právo vzít věci do svých rukou způsobem, jak to učinili. A že žádná stávka nikdy nebyla, neboť stávkovat nelze prací. Pak jsem se pozastavil nad tím, že redaktoři pořadu Fakta neoprávněně získali interní dokumenty - telefonní účty - z účtárny a na jejich základě natočili reportáž o koruptivních vazbách mezi radními a poslanci. Napsal jsem tehdy pro kolegu Kotrbu trestní oznámení... Přitěžující okolnost: nelíbilo se mi, že publicisté odposlouchávají telefon ředitelce zpravodajství Bobošíkové - a že tento odposlech ponechali v činnosti i po nástupu Zbyňka Honyse.

Mou společenskou nebezpečnost v mediální oblasti podtrhuje několik dalších názorů: kupř. soudím - a to na rozdíl od mnohých konsistentně už dva roky - že Česká republika se měla postarat o ochranu investice Ronalda Laudera a že by odpovědní členové vysílací Rady měli nést za svou nečinnost právní důsledky. Ať si myslíme o schopnostech a čistotě postupů amerického investora cokoli, v civilizovaných zemích není podvod akceptován jako běžné podnikatelské riziko a R. Lauder nejsou miliony DIKů, jejichž okradení správci fondů se stalo všeobecně tolerovanou "daní za budoucí prosperitu".

Extremní je rovněž můj postoj k Radě České televize: trvám na tom, že radní musejí dodržovat zákon a chci, aby jejich nezákonné skutky revidoval soud.

Extremistické postoje jsem naplno projevil v kauze naší galerie podivných postav. Místo aby se můj objektiv vyhýbal "elitním detektivům", dohlížejícím na průběh masových shromáždění, zabíral a vystavoval jsem jejich tváře, protože si myslím, že daňový poplatník má právo vidět, jakou policii si ze svých daní platí. A odmítl jsem galerii zrušit, i když mi jistý vysoce postavený policista v souvislosti s ní - v přítomnosti dvou svědků - vyhrožoval zatčením.

Vrcholem mého rozvracečství je teroristický útok na Spojené státy. Ačkoli se domnívám, že neexistuje nic, čím by se dal čin sebevrahů, v jehož důsledku zahynulo na místě několik tisíc civilních obětí, ospravedlnit, postavil jsem se proti potlačování svobody projevu a demonstrativně jsem prohlásil, že tento útok schvaluji, neboť se domnívám, že v demokracii musí být přípustné vyjádřit bez rizika trestního stíhání i zavrženíhodný politický názor; mnoho lidí označilo toto gesto za nepřiměřené a ostentativně nade mnou vyjádřilo své opovržení.

Názory, které zastávám, jsou podle mého soudu legalistické, konzervativní a liberální - přesto jsem na listině nejnebezpečnějších ultraradikálů. Policie mne bude trvale sledovat, nikdy nebudu moci zastávat funkci ve státní správě, protože neprojdu prověrkou NBÚ, problémy budu mít i při cestách do zahraničí, neboť policie tyto seznamy sdílí s tajnými službami spojeneckých zemí. Nikdy se nepodívám do Spojených států ani do Kanady - nedostanu vízum.

Budiž. Jsem extremistou, schopným rozvrátit demokratické zřízení této země. Ptám se však: jaká je a za co stojí demokracie, kterou jsou schopny narušit takové názory?

5. 11. 2001
Ve středu 31. 10. 2001 přinesl francouzský deník Le Figaro explozivní informaci. Usama bin Laden se podle něho léčil letos v červenci v americké nemocnici v Dubaji, hlavním městě Spojených arabských emirátů, kde se měl rovněž setkal s agentem CIA. Ředitel nemocnice Bernard Khoval tyto informace podle agentury AFP odmítl. Bin Ladin měl přicestovat 4. července do Dubaje společně se svým osobním lékařem Aymanem Al-Zawahrim, tělesným strážcem a alžírským ošetřovatelem. Důvodem jeho pobytu bylo ledvinové onemocnění. Při svém pobytu se měl podle zdrojů francouzského deníku setkat kromě různých osobností ze Saudské Arábie a Emirátů, také s dvěma lokálními zástupci americké zpravodajské služby CIA. Článek ve francouzštině je zde. Vypadá to, že jde o záměrnou "pomstu" francouzských zpravodajců z DGSE, kteří měli údajně Američany informovat o útoku, připravovaném na září, kterou CIA nebralo vážně. V pátek o tom psal britský list Guardian jako o "tajné válce" mezi zpravodajskými službami. Přinášíme překlad článku Mika Rupperta ze stránek www.copvcia.com. Ruppert v něm sestavil historii událostí, předcházejících útokům z 11. září, a argumentuje, že "Američané a CIA museli vědět o těchto teroristických útocích".
5. 11. 2001
Britská vláda zjistila, že podpora pro bombardování Afghánistánu klesá, a tak se úřad Tonyho Blaira pokusil manipulací vyvolat podporu sdělovacích prostředků. Vymstilo se to a ztratil u britských médií kredibilitu, napsal v pátek v mediální příloze listu Guardian jeho komentátor Mark Borkowski, který si také povšiml, že si Pentagon najal pro vytvoření "pozitivního obrazu války" PR firmu. Článek shrnujeme.
5. 11. 2001
Tomáš Pecina obdržel další předvolání na Obvodní úřad vyšetřování pro Prahu 2, tentokrát s udaným důvodem: "schvalování útoků na USA uveřejněné v Britských listech". Zde je jeho odpověď policii.
5. 11. 2001
Tímto dopisem požádal Tomáš Pecina o intervenci ministra vnitra Stanislava Grosse.
5. 11. 2001

Pohádka na dobrou noc s mravokárným podtextem - o tom, že biřic musí zůstati biřicem, loupežník loupežníkem a vůl volem, by řád světa zachován zůstal... Pokud by cokoliv komukoliv události současné a osoby žijící připomínalo, pak jde o podobu nechtěnou a podobnost jistojistě náhodnou.

5. 11. 2001
Přinášíme informace o hrůzném režimu v Iráku a úvahu o tom, jak to dopadne po smrti Saddáma Husajna, který má prý nyní rakovinu. Který z jeho synů uchvátí moc?
5. 11. 2001
Nejprve přišla kniha, pak televizní seriál, teď je to muzikál. Zdá se, že kulturní úspěchy iráckého prezidenta neznají hranic. Už jste jistě slyšeli o Saddámově knize, jménem Zabiba a král, o níž se poprvé psalo na Západě (i v BL) v květnu. Je to hluboce smysluplný milostný příběh krásné Zabiby (neboli archetypální Ženy, přesněji řečeno Iráku), jejího krutého manžela (čti zlého Západu) a přemýšlivého a nepříliš sebejistého krále (neboli iráckého prezidenta). Tato alegorie je podle pracovníků CIA docela jasná: Zabiba je znásilněna 17. ledna, v době, kdy v roce 1991 zahájili západní spojenci útok na Irák. Dobrý král Zabibu zachrání a svěřuje se jí, že si není zcela jist svými metodami vlády: "Myslíš si, že lid potřebuje od svého vůdce přísná opatření?" ptá se jí. "Ano, Vaše Veličenstvo,"odpovídá Zabiba. "Lidé potřebují přísná opatření, aby se mohli cítit touto přísností ochráněni." Také uvažuje nesebejistý král o tom, kdo má v zemi vládnout po něm. V roce, kdy se jeho oficiálním následníkem stal Saddámův mladší syn Qusay a nikoliv jeho starší syn Uday, byla tato kniha vítaným materiálem pro špióny z CIA. Shrnujeme článek z deníku Independent ze dne 30. srpna 2001.
Ilustrační foto: My z těch průšvihů snad nevyjdeme
2. 11. 2001
Podle důvěryhodných dobře informovaných zdrojů, blízkých ODS, jednal v uplynulých dnech mediální poradce Václava Klause Matouš s držitelem licence na TV3 Martinem Kindernayem o "kontrole" provozování licence, přičemž prý nabízel zajímavé finanční podmínky tohoto kontraktu.
2. 11. 2001

Skandální zjištění na Filosofické fakultě University Karlovy

Když jsme zhruba před rokem dostali informaci, že na jedné z fakult Karlovy university probíhá náborový seminář Bezpečnostní informační služby, nevěřili jsme. Zdálo se nám nemyslitelné, že by nejstarší česká universita, která - aspoň formálně - stála u zrodu politických změn v roce 1989, nechala na své akademické půdě volně působit zpravodajskou službu, byť ta - opět aspoň formálně - slouží nyní zájmům demokratického státu. Skutečnost však předčila nejhorší očekávání.
Je to pravda?
2. 11. 2001

"Nebudete nám bránit v případném užití (malých) jaderných zbraní v Afghánistánu a vy si jich budete moci případně užít v Čečensku," to je podle internetového serveru Debka, agentury analyzující vojenské a výzvědné informace, hlavním obsahem dohody mezi americkým prezidentem Bushem a ruským prezidentem Putinem, k níž prý došlo během sedmdesátiminutového telefonního rozhovoru obou politických představitelů dne 23. září.

Zjištění serveru Debka uvádíme bez záruky. Agentura Debka se specializuje na analýzu výzvědných zdrojů a kritikové ji mohou obvinit z paranoidního myšlení a šíření "špiónománií". Její předpovědi a rozbory však nezapřou velmi dobré znalosti mezinárodní politiky i vojenských a zpravodajských technologií, zeměpisu vojenských základen a znalosti zbraňových systémů, stejně jako nezapřou znalost "jazyka" vojensko-analytických pracovišť. To, co agentura Debka napsala, se dosud většinou vyplnilo - asi s obdobnou pravděpodobností, jako se plní předpovědi či varování "oficiálních" tajných služeb... Není vyloučeno (zde se dostáváme na pole čiré spekulace), že níže uvedené informace byly vypuštěny z amerických zdrojů záměrně, jako varování pro al Qaedu, aby se v nynějším konfliktu neodvažovala použít biologické, chemické či jaderné zbraně. Článek je datován 5. října 2001. V minulých dnech se objevily ve světovém tisku různé zmínky o možném užití amerických jaderných zbraní v Afghánistánu, např. v The Japan Times, česky zde. Západními agenturami tento týden také proběhly zprávy (viz níže), že Rusové už neprotestují proti americkým zkouškám raket pro jejich systém raketové obrany. Je nanejvýš podivný i Putinův náhlý zahraničněpolitický obrat a jeho přátelská vstřícnost ve vztahu k Washingtonu.

5. 11. 2001
Podle informací ze zdroje blízkého vládě, které prozatím nejsou ověřeny z oficiálních vyjádření ministerstva vnitra, byl zatčen kromě právního zástupce Aleš Rozehna i ředitel televize Nova Vladmír Železný. Jiný zdroj, blízký televizi NOVA nevylučuje, že Železný nemůže být "na cestě do zahraničí".
Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
5. 11. 2001 Věděla CIA o útocích z 11. září předem?   
5. 11. 2001 Zpověď extremistova Tomáš  Pecina
5. 11. 2001 Le Figaro: "Letos v červenci se setkali s bin Ladenem agenti CIA"   
5. 11. 2001 Ministru Grossovi: Nedovolte stíhání novinářů pro jejich názory Tomáš  Pecina
5. 11. 2001 Úřadu vyšetřování: Vaše předvolání je nezákonné, nejsem povinen vysvětlovat své články policii! Tomáš  Pecina
2. 11. 2001 Své alma mater s láskou: BIS Tomáš  Pecina
2. 11. 2001 Žaloba: Volba generálního ředitele ČT byla protizákonná Tomáš  Pecina
2. 11. 2001 Válka v Afghánistánu: Není to zbytečné? Luboš  Kreč
2. 11. 2001 Cena pro ČT a MfD: za "různorodost novinářské práce" v kategorii "Kdo ovlivňuje koho" Jan  Čulík, Štěpán Kotrba

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
5. 11. 2001 Věděla CIA o útocích z 11. září předem?   
5. 11. 2001 Le Figaro: "Letos v červenci se setkali s bin Ladenem agenti CIA"   
5. 11. 2001 Ministru Grossovi: Nedovolte stíhání novinářů pro jejich názory Tomáš  Pecina
5. 11. 2001 Úřadu vyšetřování: Vaše předvolání je nezákonné, nejsem povinen vysvětlovat své články policii! Tomáš  Pecina
2. 11. 2001 CNN bude ve zprávách připomínat Američanům útoky z 11. září   
2. 11. 2001 Válka v Afghánistánu: Není to zbytečné? Luboš  Kreč
2. 11. 2001 Dohodli se Bush a Putin o možném užití jaderných zbraní?   
1. 11. 2001 Válka v Afghánistánu: Bude to dlouhodobé úsilí   
1. 11. 2001 Televize BBC: Blaira ostře kritizovali během návštěvy v Sýrii   
1. 11. 2001 Zlé znamení pro jaderné odzbrojení