4. 10. 2001
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
4. 10. 2001

Spojené státy

Američtí "vlastenci" obviňují sdělovací prostředky ze zrady

Internet hraje v nynější americké diskusi osvobozující roli

Diskuse o tom, zda Amerika má či nemá jít "do války" proti teroristům, se ve Spojených státech odehrála především na internetu - méně už v mainstreamových médiích. Nyní hraje internet velmi důležitou roli i v diskusi o americkém vlastenectví a co to vlastně znamená, napsal včera list Guardian.

Začalo to všechno kontroverzí kolem moderátora Billa Mahera a jeho pořadu Politicky nekorektní.

Jak známo, Maher, moderátor diskusního pořadu společnosti ABC, který se vysílá z Los Angeles, měl 17. září ve studiu jako hosta spisovatele a politického komentátora Dineshe D´Souzu který odmítl časté výroky prezidenta Bushe, který charakterizoval teroristy, kteří provedli 11. září v Americe atentáty, jako "zbabělce". Maher souhlasil a dodal: "My se chováme jako zbabělci, když posíláme řízené rakety na cíle ve vzdálenosti 2000 mil. To je zbabělství. Zůstat v letadle, které narazí do budovy, ať si o tom myslíme cokoliv, to není zbabělství."

Zpočátku si těchto výroků skoro nikdo nevšiml, ale pořad sledoval Dan Patrick, moderátor diskusního pořadu v Houstonu v Texasu a následujícího dopoledne zahájil útok na Mahera. Apeloval na posluchače, aby si stěžovali firmám Federal Express a Sears, dvěma zadavatelům reklamy pro Maherův pořad.

Obě firmy zaznamenaly množství telefonátů z Texasu, pustily si záznam Maherova pořadu a zrušily svou reklamu v něm. Maher se posléze omluvil za to, že lidi urazil, a uvedl, že jeho útok nesměřoval na americkou armádu, ale na politiky, kteří činí vojenská rozhodnutí.

Vznikla kampaň přimět televizní stanici ABC, aby Mahera propustila a jeho pořad zakázala, to ale vedlo ke vzniku opačné kampaně na Maherovu podporu, v jejímž čele stojí spisovatelka a bývalá Republikánka Arianna Huffingtonová, která byla dalším hostem Maherova pořadu. Její internetové stránky arianaonline.com nyní obdržely více než 10 000 e-mailů na Maherovu podporu, konstatuje Huffingtonová. Jen 100 pisatelů požadovalo jeho propuštění.

Huffingtonová, autorka knihy How to Overthrow the Government, Jak svhrnout vládu, zdůrazňuje, že otevřená diskuse o událostech z 11. září se v Americe prostě nekoná. Nejhorší je autocenzura, co lidé neříkají," konstatovala Huffingtonová. "Nemám nic proti tomu, aby lidi prokazovali respekt, ale to neznamená, že se nesmějí vyjadřovat žádné kritické názory." Útok na Mahera je podle ní možná známkou toho, co přijde. "Mnoho lidí varuje, že se dostáváme na šikmou plochu."

Moderátor televizních zpráv společnosti ABC Peter Jennings dostal více než 10 000 e-mailů poté, co řekl ve vysílání: "V takovéto situaci očekává země od prezidenta, aby jí vrátil sebedůvěru. Někteří prezidenti to dělají dobře, jiní nikoliv." Pravicový moderátor Rush Limbaugh upozornil své posluchače, že Jennings zpochybnil prezidentovo chování, a tak přišla ta vlna e-mailů. Studenti, kteří začali už demonstrovat proti válce - o minulém víkendu se konaly protiválečné demonstrace na 150 amerických univerzitách - byli v podstatě obviněni inzeráty ve studentských novinách ze zrady. Organizátorem inzerátů je David Horowitz, bývalý radikál, z něhož se stal konzervativní komentátor, který vyvolal na amerických univerzitách letos kontroverzi, když zaútočil inzeráty na představu, že by američtí černoši měli dostat odškodné za otroctví. V nynějších inzerátech, které jsou v plné verzi na stránkách FrontPagemagazine.com, se praví: "Pokud lituji jedné věci ze svých radikálních let, tak je to skutečnost, že tato země byla příliš tolerantní vůči zradě svých domácích nepřátel. Kdyby byli vlastenečtí Američané bdělejší při obraně vlasti, kdyby nazývali věci pravými jmény, kdyby vážně bojovali s našimi útoky, upoutali by pozornost těch z nás, kteří to mysleli dobře, ale byli zpitomělí. A mohli nám v naší činnosti zabránit. Apeluji na vás, kteří dnes útočíte na svou vlastní zemi, plni samolibého přesvědčení, že máte pravdu, ale jednoho dne také možná budete litovat toho, co jste dělali."

Některé známé osoby amerického veřejného života už podnikly defenzívní akce. Internetové stránky Barbary Streisandové,barbrastreisand.com odstranily mnoho článků, kritických vůči prezidentu Bushovi. Streisandová konstatovala, že tím chce "podporovat celonárodní jednotu a vyhnout se stranickopolitickým konfliktům".

I obyčejní lidé mají pocit, že se musejí zařadit. Ředitel školy v Roxbury, New Jersey Louis Rpatrazone, zrušil svůj příkaz nevylepovat ve škole nápisy "Bůh žehnej Americe", který, jak původně argumentoval, by mohl vadit těm lidem ve škole, kteří nejsou příslušníci žádného náboženství. Po zuřivých protestech zákaz odvolal.

Ve Fort Myers na Floridě se omluvil hlavní knihovník na Florida Gulf Coast University, že nařídil zaměstnancům, aby odstranili nálepky s nápisem "Jsem hrdý, že jsem Američan," aby to neuráželo zahraniční studenty. Šéf univerzity po protestech tento příkaz zrušil a uvedl, že je na univerzitě "vlastenectví vítáno".

Muslimské, arabské a sikhské obchody a taxikáři v New Yorku a v Los Angeles všechny na viditelném místě vystavují americkou vlajku. Na protiválečné demonstraci, která se konala v sobotu v Los Angeles a jíž se účastnilo asi 5000 lidí, nesli demonstranti transparenty s nápisy "Být pro mír je vlastenecké". Protiprotiváleční demonstranti na druhé straně ulice drželi nápisy "Bůh žehnej Americe".

                 
Obsah vydání       4. 10. 2001
1. 10. 2001 Milí čtenáři! Tomáš  Pecina
3. 10. 2001 Proč byl přechod na nový redakční systém BL tak problematický Jan  Čulík
3. 10. 2001 Jak se dostat ke starším vydáním Tomáš  Pecina
3. 10. 2001 Občané musejí mít právo říkat, co si myslí, a musejí to právo hájit Jan  Čulík
3. 10. 2001 Úřady chtějí chránit bezpečnost občanů potlačováním názorů Jan  Čulík
3. 10. 2001 Jak to dělají v Británii bez občanek? Jan  Čulík
1. 10. 2001 Četka neomylná Tomáš  Pecina
3. 10. 2001 Drakonické zákony odepřou lidská práva zranitelným členům společnosti a jejich efekt proti teroristům je pochybný
3. 10. 2001 Přeji prokurátorům dobré advokáty Petr  Nachtmann
3. 10. 2001 Hrozby a ohrožení Qiao  Liang, Wang  Xiangsui
3. 10. 2001 I velmi pečlivě naplánované akce mohou vyvolat neočekávané následky. Nedělejme nic, co by nakonec bylo ve prospěch teroristů
3. 10. 2001 Demokracie jako rukojmí (Salon)
3. 10. 2001 Tony Blair na stranickém sjezdu vyhlásil válku proti Talibánu
3. 10. 2001 Přidá se Tony Blair k americkým "teroristickým útokům proti Afghánistánu"?
4. 10. 2001 Britský ministr vnitra navrhuje nový zákon zakazující "náboženskou nenávist"
3. 10. 2001 Británie "bude možná stíhat" šejka vyzývajícího k zavraždění pákistánského prezidenta
3. 10. 2001 Měli by se studenti snažit chápat pachatele teroristických útoků?
3. 10. 2001 Vražda na tyranu není zločinem Filip  Rožánek
4. 10. 2001 Američtí "vlastenci" obviňují sdělovací prostředky ze zrady
3. 10. 2001 Zmatený článek o Eurolottu Dita  Fuchsová
3. 10. 2001 Ministerstvo zdravotnictví se snaží "utajit" jména tvůrců kontroverzního Zákona o zdravotní péči před aktivisty zájmových skupin Jiří  Mašek
3. 10. 2001 České experi(mentální) filmy z Prahy v Británii Renata  Clarková

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
4. 10. 2001 Dezinformační kampaň   
4. 10. 2001 Britský ministr vnitra navrhuje nový zákon zakazující "náboženskou nenávist"   
4. 10. 2001 Američtí "vlastenci" obviňují sdělovací prostředky ze zrady   
3. 10. 2001 Vražda na tyranu není zločinem Filip  Rožánek
3. 10. 2001 Občané musejí mít právo říkat, co si myslí, a musejí to právo hájit Jan  Čulík
3. 10. 2001 Úřady chtějí chránit bezpečnost občanů potlačováním názorů Jan  Čulík
3. 10. 2001 Hrozby a ohrožení Wang  Xiangsui, Qiao Liang