4. 10. 2001
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
3. 10. 2001

Názory posluchačů britského rozhlasu:

Přidá se Tony Blair k americkým "teroristickým útokům proti Afghánistánu"?

"20 dní po teroristických útocích ve Spojených státech ustoupily Spojené státy a většina jejich satelitů od okraje propasti a celou situaci znovu přehodnocují. Avšak šéf jednoho státu, podporován sdělovacími prostředky a svým přemrštěným pocitem důležitosti pokračuje s bombastickými výroky a řinčením šavlí proti neviditelnému nepříteli. Vzhledem k tomu, že jeho rétorika nyní překročila hranici reality a fantazie, rád bych navrhl, aby se Tony Blair a jeho nadšení stoupenci osobně postavili do čela vojsk, které mají jít do války," napsal jeden britský posluchač, kterého hned po Blairově projevu citoval domácí rozhlas BBC. Přinášíme i další reakce.

Toto je výběr názorů posluchačů na úterní projev Tonyho Blaira o připravované válce proti Afghánistánu, přednesený na výročním kongresu Labouristické strany v Brightonu, který vysílala rozhlasová stanice BBC Radio Four v úterý 2.10. těsně před 18. hodinou:

Jeden posluchač napsal:

"20 dní po teroristických útocích ve Spojených státech ustoupily Spojené státy a většina jejich satelitů od okraje propasti a celou situaci znovu přehodnocují. Avšak šéf jednoho státu, podporován sdělovacími prostředky a svým přemrštěným pocitem důležitosti pokračuje s bombastickými výroky a řinčením šavlí proti neviditelnému nepříteli. Vzhledem k tomu, že jeho rétorika nyní překročila hranici reality a fantazie, rád bych navrhl, aby se Tony Blair a jeho nadšení stoupenci osobně postavili do čela vojsk, které mají jít do války. Politik, který přijde po něm, se doufejme rozhodne, že kompromis je daleko lepším řešením než nenávist."

Zatímco se stal premiér Blair terčem kritiky, Kevin Hutchins ze Stonehavenu pochválil ministra financí Gordona Browna: "Projev Gordona Browna na Labouristickém kongresu prokázal vizi, inspiraci a odvahu uprostřed krize. Je jeho zásluhou, že je britská ekonomika tak silná, že si dokáže poradit s problémy nynější mezinárodní situace."

Gabriel Carlisle z Oxfordu chce něco vyjasnit:

"Navzdory obrovské propagandě, tvrdící opak, Talibán neodmítl vydat Osamu bin Ladena. Talibán zdůraznil, že nevydá Osamu bin Ladena bez důkazů. Přitom Talibán poskytl podmínky, které musejí být splněny, pokud budou předloženy důkazy o bin Ladenově vině. Postoj Spojených států je ten, že v rozporu s Chartou OSN se nebude vyjednávat ani diskutovat, alespoň podle mluvčího Bílého domu Ariho Fleischera, nejenže musí Talibán vydat bin Ladena okamžitě bez důkazů, také musí talibán poskytnout Spojeným státům bezprostřední přístup do teroristických výcvikových táborů, aby bylo možno zajistit, že už nejsou funkční. Je zjevné, že tyto požadavky nemají absolutně žádný právní základ a byly vzneseny jen proto, aby byly odmítnuty.

Tony Blair tvrdí, že byl seznámen s absolutně přesvědčivými důkazy, že je bin Laden vinen. Má tedy dvojí možnost: buď tyto důkazy zveřejnit a vyřídit tuto záležitost v souladu s mezinárodním právem, podle Charty OSN a pracovat prostřednictvím normálních kanálů, které se používají při vydávání osob, anebo se může přidat k prezidentu Bushovi a jeho teroristickému útoku na Afghánistán, který bude mít strašlivé lidské následky pro jeho hladovějící obyvatelstvo. Je na Blairovi, co si vybere."

                 
Obsah vydání       4. 10. 2001
1. 10. 2001 Milí čtenáři! Tomáš  Pecina
3. 10. 2001 Proč byl přechod na nový redakční systém BL tak problematický Jan  Čulík
3. 10. 2001 Jak se dostat ke starším vydáním Tomáš  Pecina
3. 10. 2001 Občané musejí mít právo říkat, co si myslí, a musejí to právo hájit Jan  Čulík
3. 10. 2001 Úřady chtějí chránit bezpečnost občanů potlačováním názorů Jan  Čulík
3. 10. 2001 Jak to dělají v Británii bez občanek? Jan  Čulík
1. 10. 2001 Četka neomylná Tomáš  Pecina
3. 10. 2001 Drakonické zákony odepřou lidská práva zranitelným členům společnosti a jejich efekt proti teroristům je pochybný
3. 10. 2001 Přeji prokurátorům dobré advokáty Petr  Nachtmann
3. 10. 2001 Hrozby a ohrožení Qiao  Liang, Wang  Xiangsui
3. 10. 2001 I velmi pečlivě naplánované akce mohou vyvolat neočekávané následky. Nedělejme nic, co by nakonec bylo ve prospěch teroristů
3. 10. 2001 Demokracie jako rukojmí (Salon)
3. 10. 2001 Tony Blair na stranickém sjezdu vyhlásil válku proti Talibánu
3. 10. 2001 Přidá se Tony Blair k americkým "teroristickým útokům proti Afghánistánu"?
4. 10. 2001 Britský ministr vnitra navrhuje nový zákon zakazující "náboženskou nenávist"
3. 10. 2001 Británie "bude možná stíhat" šejka vyzývajícího k zavraždění pákistánského prezidenta
3. 10. 2001 Měli by se studenti snažit chápat pachatele teroristických útoků?
3. 10. 2001 Vražda na tyranu není zločinem Filip  Rožánek
4. 10. 2001 Američtí "vlastenci" obviňují sdělovací prostředky ze zrady
3. 10. 2001 Zmatený článek o Eurolottu Dita  Fuchsová
3. 10. 2001 Ministerstvo zdravotnictví se snaží "utajit" jména tvůrců kontroverzního Zákona o zdravotní péči před aktivisty zájmových skupin Jiří  Mašek
3. 10. 2001 České experi(mentální) filmy z Prahy v Británii Renata  Clarková