Britská vláda zahajuje reklamní kampaň proti serverům typu Parlamentních listů
16. 2. 2017
Česká vláda si u nich naopak kupuje reklamu
Přemýšlejte: Jsou toto seriozní zprávy, anebo prostě jen nesmysly?
Tento týden byl v Británii odsouzen sedmnáctiletý neonacistický mladík, který si doma vyrobil bombu. V den, kdy byla zavražděna poslankyně Jo Coxová, napsal tento mladík na Facebooku: "Tommy Mair (vrah Coxové) je HRDINA. V Británii je díky tomuto muži o jednoho rasového zrádce méně."
U soudu vyšlo najevo, že mladík byl naverbován tajnůstkářskou neonacistickou organizací Národní akce, kterou britská vláda loni v prosinci zakázala. Je to první pravicová organizace v Británii zakázaná podle zákonů proti terorismu. Na chatroomu, který byl nalezen v chlapcově mobilu, diskutovali aktivisté o vyhazování mešit do povětří a o používání metod IRA.
Nacionalistická propaganda se dnes přesunula do mainstreamu. Americké Parlamentní listy, Breitbart News, začínají vycházet v Německu a ve Francii. Breitbart Londýn už začal vycházet a podobně jako Parlamentní listy v ČR šíří tři jednoduchá tvrzení: imigranti jsou špatní, muslimové jsou špatní a EU je špatná.
V atmosféře rychle se šířící bigotnosti a dezinformací zahájila vláda Theresy Mayové kampaň, která tomu má čelit. V rámci vládního projektu v hodnotě 60 milionů liber (1,8 miliardy Kč) bude reklamní agentura M&C Saatchi bojovat proti sílícímu vlivu propagandy ultrapravice.
Tato reklamní agentura byla v minulosti nesmírně úspěšná, otázkou však je, zda zaznamená úspěch i v nynější, zcela nové situaci. Vysvětluje, že nemá realizovat celostátní reklamní kampaň, ale podporovat práci občanských organizací, které se už v Británii snaží odrazovat lidi od extremistických myšlenek.
V boji proti extremismu se bude agentura zaměřovat především na nerozhodného voliče. Zastává názor, že nemá smysl snažit se přesvědčovat fundamentalistické extremisty. Hlavním nástrojem má být strategické cílení na občany, na něž může tato práce pozitivně působit.
Možná ale hlavním problémem není extremní pravice, která podle některých odborníků v Británii slábne, ale skutečnost, že mainstreamová média nyní klidně publikují ultrapravicové názory a hrubě urážlivé výroky, aniž by brala v potaz, co si myslí jiní lidé.
Podrobnosti v angličtině ZDE
VytisknoutObsah vydání | Pondělí 20.2. 2017
-
19.2. 2017 / "Co to Trump kouří?" Švédsko je zmateno Trumpovým tvrzením, že tam došlo k teroristickému útoku20.2. 2017 / Naše Evropa - sjednocená, demokratická a solidární9.11. 2016 / JDE DO TUHÉHO. Nastávají těžké časy. Podpořte finančně nezávislou novinářskou práci Britských listů19.2. 2017 / Karel DolejšíOpakovaný nárůst koncentrací radioaktivního jódu I-131 v Evropě vyvolává obavy z ilegálního testování ruských jaderných zbraní17.2. 2017 / Karel DolejšíVůně německé koblihy, aneb Když osobní charisma budoucího kancléře k úspěchu nestačí19.2. 2017 / "Marocká verbež činí ulice Holandska nebezpečnými"18.2. 2017 / Merkelová: Islám není zdrojem terorismu17.2. 2017 / Tak bílá, tato temnota18.2. 2017 / Daily Telegraph: Rusko plánovalo svrhnout vládu v Černé Hoře a zavraždit premiéra Djukanoviče18.2. 2017 / Trump: "Média jsou nepřítelem amerického lidu"18.2. 2017 / Trumpa podporuje 84 procent Republikánů, že jeho všeobecná podpora drasticky klesá, ho nemusí zajímat17.2. 2017 / Zakladatel Facebooku vydal proglobalizační manifest17.2. 2017 / Trumpovo prezidentování schvaluje jen 39 % Američanů3.2. 2017 / Hospodaření OSBL za leden 2017