Turecký režim proměnil opoziční list v součást propagandistické mašinérie
7. 3. 2016
První vydání největšího tureckého opozičního listu Zaman po násilném převzetí vládou bylo expedováno v neděli. Vysloužilo si v Turecku široké odsouzení. Titulní strana se přes noc změnila ve zjevnou součást propagandistické mašinérie režimu. Vůbec se nezmiňuje o policejním obsazení redakce noc předtím a titulky chválí práci vlády při výstavbě nového mostu, stejně jako posílení obchodu s Íránem.
Poslední vydání před převzetím vyšlo den před obsazením redakce. Titulek uvádí "Ústava pozastavena" a následují výňatky z ústavního dokumentu, který zakazuje zabavování vydavatelství a tiskařského vybavení.
Řada novinářů listu se připravovala na přepad, poté co soud nařídil konfiskaci za to, že údajně šlo o hlásnou troubu "Fethulláhistické teroristické organizace/Paralelní státní struktury (FETÖ/PDY)".
Za "paralelní státní strukturu" označuje turecký prezident Gülenovo hnutí - sociální hnutí vedené učencem a kazatelem Fethullahem Gülenem, které je otevřeně kritické k Erdoganově vládě.
(Zaman přinášel například úvahy o možnosti demarkace mezi islámskou theologií a kritickým racionalismem Karla Raimunda Poppera, zprávy o trestních kauzách Erdoganových oponentů, informace o protestech občanských aktivistů, kritiku Erdoganovy vnitřní i zahraniční politiky - KD.)
Není to poprvé, co se list stal terčem pronásledování. Bývalý šéfredaktor Ekrem Dumanli byl prosinci 2014 zatčen a obviněn ze založení a vedení teroristické organizace. Po pěti dnech byl propuštěn.
Šéfredaktor anglické mutace Sevgi Akarcesme šel v srpnu před soud kvůli žalobě premiéra Ahmeta Davutglua za "urážku". Akarcesme na Twitter umístil post, v němž uvedl: "Davutoglu, premiér vlády, která ututlala vyšetřování korupce, v Turecku eliminoval svobodu tisku."
Management listu a ediční rady byly nahrazeny "trojkou" utvořenou z vládních zmocněnců. Šéfredaktor Abdülhamit Bilici byl vyhozen.
Mluvčí amerického ministerstva zahraničí John Kirby označil převzetí listu za "znepokojující".
Podrobnosti v angličtině: ZDE
VytisknoutObsah vydání | Pondělí 7.3. 2016
-
4.3. 2016 / O strašidelné pohádce, v níž není drak6.3. 2016 / Jan ČulíkJakmile začnou politikové šířit iracionální strach a děsit lidi blbostmi, vyvolají neonacistický režim, který smete i je6.3. 2016 / Několik postřehů ze slovenských voleb6.3. 2016 / Bohumil KartousKdo z českých politiků se odváží říct, že Zeman je směšný lhář a podvodník?5.3. 2016 / Karel DolejšíAntiglobalizační boj se konečně daří. Ti, kdo jej prosazovali, radost mít nebudou7.3. 2016 / Karel DolejšíOd "socialismu" ke kasárenskému kapitalismu: Tichý "bolívariánský" puč dekretem7.3. 2016 / Putin před návštěvou Lublaně žádal vybudování desetimetrového pomníku Rudé armádě. Ta ve městě nikdy nebyla7.3. 2016 / Zemřel vynálezce emailu Ray Tomlison6.3. 2016 / Konec Západu, jak jsme jej znali?6.3. 2016 / V neděli se v Egejském moři utopilo 18 lidí, Makedonie vpustí uprchlíky jen z některých syrských měst6.3. 2016 / Volby na Slovensku: Fico vyvoláváním strachu z uprchlíků oslabil svou stranu a posílil slovenské extremisty5.3. 2016 / Odborník z NATO: "Rusko záměrně vyvolává v Evropě protiuprchlické nálady ve snaze svrhnout Merkelovou"5.3. 2016 / Rakouští akademici, učitelé a další občané žijící v Řecku ostře odsoudili postoj Vídně vůči uprchlické krizi5.3. 2016 / BBC: Situace dětí na řecko-makedonské hranici je zoufalá. Je naléhavou humanitární prioritou.5.3. 2016 / Evropská uprchlická politika7.2. 2016 / Hospodaření OSBL za leden 2016