Merkelová versus Trump - globalismus versus teritorialismus

7. 3. 2016


Politický boj na Západě dnes definují dvě hlavní pojetí. Jedno lze označit za "globalismus" a je nyní nejprominentněji zastoupeno německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Druhým je "teritorialismus", názor, který zastupuje velmi pravděpodobný Republikánský kandidát do amerických prezidentských voleb, Donald Trump, napsal v deníku Guardian Ulrich Speck.

O evropských dotacích a českém státu

7. 3. 2016 / Boris Cvek

Jsou lidé, kteří si myslí, že postkomunistické členské země EU by měly být potrestány za své sebestředně alibistické postoje v uprchlické krizi odnětím evropských dotací. To dává určitou logiku v rámci unijní solidarity: vy nejste solidární s námi, my nebudeme solidární s vámi.

Bohužel tím by se ale v těchto zemích posílily protievropské postoje, zvýšil by se vliv místních mafií (bez tlaku EU bychom asi byli dnes právně na úrovni Ukrajiny) a došlo by možná i k vojenským konfliktům, do nichž by byly staré státy EU zataženy. Problém postkomunistických zemí je zejména v tom, že nefunguje právní stát, a to se odejmutím dotací nezlepší. Přes dotace přece jen orgány a zákony EU mají vliv na dění u nás, státní zástupci a justice mohou cítit podporu z Bruselu.

Rozhovor Britských listů 47:

O strašidelné pohádce, v níž není drak

4. 3. 2016O selhání českých vzdělanců, o tom, zda jsou herci intelektuálové nebo idioti, o iracionální hysterii českého národa, rovnající se pohádce, v níž se lidé děsí draka, který v ní není, a o omezenosti české literatury hovoří v tomto rozhovoru Britských listů Jan Čulík s publicistou a odborníkem na českou literaturu Štefanem Švecem. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 4. března 2016.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Mezi desetitisíci uprchlíky uvízlými v Řecku vzniká vážná humanitární krize

6. 3. 2016

Premiér Alexis Tsipras požaduje, aby Evropa začala sdílet břemeno uprchlické krize. 14 000 lidí se nahromadilo na makedonské hranici

Více než 13 000 uprchlíků setrvávajících v tenkých stanech má k dispozici jen 24 sprch a jen 140 záchodů. Děti, včetně novorozenců, jsou odváženy do nemocnic s chřipkou a s průjmy.

Množství lidí, nahromaděných v Řecku v neděli eskalovalo. Regionální činitelé hovoří o humanitární krizi na severní hranici Řecka, kde po hermetickém uzavření makedonské hranice uvízlo 14 000 mužů, žen a dětí. Řecká vláda Alexise Tsiprase požaduje, aby Evropa začala sdílet břemeno uprchlické krize. Každým dnem přichází do Řecka z Turecka podle oficiálních údajů asi 3000 lidí.

"Evropa je uprostřed krize nervozity, především v důsledku své politické slabosti," řekl Tsipras v neděli. Ostře odsoutil rozhodnutí východoevropských a balkánských států posílit omezení na hranicích, v jejichž důsledku uvízlo v Řecku už skoro 35 000 lidí.

POUČENÍ I PRO ČESKÉ POLITIKY:

Jakmile začnou politikové šířit iracionální strach a děsit lidi blbostmi, vyvolají neonacistický režim, který smete i je

6. 3. 2016 / Jan Čulík

Kdyby se Fico nechoval jak hlupák, nemusel prohrátJak je vidno z radikálně oslabené pozice Ficova Smeru po sobotních všeobecných volbách na Slovensku, rozhodnutí mainstreamových politiků lézt kamsi ultrapravicovým extremistickým stranám a přebírat jejich rétoriku se nevyplácí. Voliči totiž nebudou hlasovat pro vás, ale pro ty ultrapravicové strany, jimž vy sami přebíráním jejich ultrapravicové rétoriky děláte reklamu.

Pokračující tragedií, která povede ke karanténní izolaci střední Evropy od civilizovaného světa, je, že středoevropská protiuprchlická hysterie je založena na naprostých nesmyslech.

Kdyby býval Robert Fico systematicky vystupoval v médiích tak jako slovenský prezident, a upozorňoval lidi, aby rasisticky neblbli, kdyby opakovaně poukazoval na to, že:

SLOVENSKO:

Stav, ktorý nikto nechcel

6. 3. 2016 / Igor Daniš

Volebná kampaň v médiách bola zameraná proti Smeru, ale nakoniec dopadla inak ako sa predpokladalo. Konštatovať možno iba, že pravica drvivo vyhrala. Smer mal na konci roka preferencie okolo 40%, dlhodobo nad 35% a očakávalo sa, že dostane 32-33%, nakoniec padol na 28%. Všetky strany „plávali“ v preferenciách, pretože voliči neboli do posledného momentu rozhodnutí. Nikto si nebol istý v predpovediach a nakoniec výsledky všetkých podľa očakávania prekvapili.

Konkrétne výsledky strán ovplyvnili aj posledné televízne debaty v RTVS. V prvej dominoval Richard Sulík zo SAS a v druhej Matovič z OĽaNO. Premiér Fico naopak pôsobil veľmi unavene, bez energie. Protestné hlasy proti Smeru tak v nerozhodnom elektoráte pravice získali tieto dve strany na úkor strany Sieť, ktorej dávali najväčšie preferencie predvolebné prieskumy (medzi 10-15%, nakoniec 5,6%). Medzi pravicovými voličmi ale bolo cítiť, že stále váhajú a nakoniec dali svoj hlas strane SAS, ktorá sa ako jedna z mála, ak nie jediná, prezentovala dôsledne svojim programom (ostatné opozičné strany sa prezentovali odporom proti Smeru, využívali znechutenie v spoločnosti). SAS je slovenskou verziou nemeckej AfD – dôrazom na liberálne podnikanie i odporom voči imigrácii.

Několik postřehů ze slovenských voleb

6. 3. 2016

Konvenční moudrost praví, že vyvoláváním strachu z uprchlíků Fico napomohl ultrapravicovým stranám, avšak z průzkumů u východů z volebních místností vyplynulo, že Kotlebovi stoupenci byli především motivováni sociální nerovností a korupcí, o uprchlíky jim nešlo. Nicméně Fico vytvořil v zemi atmosféru strachu, která pak měla nevypočitatelné důsledky, píše na serveru Politico Benjamin Cunningham.

Slovenské volby vyhrál vůdcovský princip

7. 3. 2016 / Karel Dolejší


V parlamentních volbách na Slovensku získala 28,3 % hlasů strana Smer. Na sociální demokracii si tento subjekt vždy jen hrál, ve skutečnosti byl poněkud učesanějším následníkem populistického HZDS; a tak jako HZDS ji řídí nedůtklivý, nedemokratický předseda Fico, který nesnese konkurenci ani kritiku a nenávidí zvídavé novináře. V těchto volbách se už ani nenamáhal předložit pořádný program.

Čerstvá statistika Eurostatu rozmetává Zemanovy informační „zdroje“

7. 3. 2016 / Daniel Veselý

Nesouhlasím s názorem Karla Dolejšího, který tvrdí, že nemá již cenu vyvracet všechny Zemanovy výmysly a lži, neboť mu tak děláme reklamu. Jestliže si český prezident staví za živa pomník na do očí bijících nesmyslech o muslimech, islámu, uprchlících a migrantech, je třeba se proti tomu jasně postavit. Aktuální statistika Eurostatu ZDE o počtech žadatelů o azyl v EU za uplynulý rok, jejich národnosti apod. by pro Zemana, pokud by bral ucelené zdroje informací vážně, měla představovat vysoko hozenou rukavici.

VAROVÁNÍ A POUČENÍ PRO EVROPU:

BBC: Kotlebu svou nezodpovědnou protiuprchlickou rétorikou dostali do parlamentu slovenští mainstreamoví politikové

6. 3. 2016Výrazu "nacista" nebo "fašista" se někdy neodpovědně zneužívá pro každého, kdo je trochu napravo od Marine Le Penové, píše Rob Cameron, reportér BBC z Bratislavy. Nemylme se, ale, Kotlebova Lidová strana-Naše Slovensko skutečně neonacistická je. Kotleba obdivuje nacistický Slovenský štát, který z vlastní vůle poslal do koncentráků své židovské obyvatelstvo, Romy označuje za "parazity", pohrdá EU a NATO označuje za "teroristickou" organizaci. V předvolební kampani vyvolával Kotleba strach z neexistujících uprchlíků a europoslance, kteří hlasovali pro přijetí uprchlíckých kvót EU, označil za "zrádce". Jeho obličej byl na billboardech s nápisem "STOP IMIGRACI".

"Jde o okamžik obrovské hanby pro Slovensko," řekl společnosti BBC Tom Nicholson, britsko-kanadský novinář, který pracuje v Bratislavě už 23 let. "Strana pana Kotleby není jako strana Marine Le Penové. Toto jsou skuteční nacisté. Jsou to skinheadi, kteří hajlují na veřejnosti a pořádají tisícové demonstrace v Bratislavě, na nichž vyvolávají nenávist vůči uprchlíkům a migrantům z Blízkého východu."

A zde se dostáváme k jádru věci, upozorňuje Rob Cameron. Je to poučení pro střední Evropu i pro celý evropský kontinent. Mnoho stran kandidujících ve slovenských volbách, včetně mainstreamových umírněných stran, jako je Ficův Smer, používalo v kampani strach z uprchlíků v posledních měsících jako hlavní téma a varovaly před údajnou "invazí" muslimských migrantů, která "zahltí" tento malý křesťanský národ pěti milionů lidí.

Komentátoři varovali, že taková horečnatá rétorika probudí démony střední Evropy, otevře lahev, v níž se skrývá džin evropského nacionalismu.

A toto, říkají, je teď důsledek.

Zdroj v angličtině ZDE

Donald Trump, nejúspěšnější výhonek odporu proti globalizaci:

Antiglobalizační boj se konečně daří. Ti, kdo jej prosazovali, radost mít nebudou

5. 3. 2016 / Karel Dolejší


V druhé polovině 90. let minulého století odstartovala protesty proti plánované Mnohostranné dohodě o investicích (MAI) "horká" fáze antiglobalizačního či alterglobalizačního hnutí. Příznivci kritizovali preferování tržních vztahů na úkor všech ostatních, neregulovanou moc korporací a finančního průmyslu, "netransparentní" mezinárodní obchodní dohody. Jedním z aspektů antiglobalizace, i když zdaleka ne u všech příznivců, se stala kritika narušování státní suverenity.

Poznámky ze syrského exodu:

Rozsahem je epochální, nepředstavitelný, dokud to nezažijete

5. 3. 2016

Anglický spisovatel Richard Flanagan, držitel Boookerovy literární ceny, navštívil Libanon, Řecko a Srbsko a v podrobné reportáži píše o osudu pěti milionů Syřanů, kteří byli donuceni opustit svou zemi. "Nuceni se rozhodnout mezi životem a smrtí," uvádí, "zvolili si život." Flanaganova otřesná reportáž je v angličtině ZDE. Níže jsou dvě stručné ukázky:

Od "socialismu" ke kasárenskému kapitalismu: Tichý "bolívariánský" puč dekretem

7. 3. 2016 / Karel Dolejší


10. února 2016 byl v oficiálním venezuelském právním věstníku publikován prezidentský dekret č. 2.231. Umožňuje vznik těžební, ropné a plynařské společnosti řízené a spravované armádou. Podle několika ekonomů se dekret rovná zřízení paralelní struktury vůči oficiální státní ropné společnosti PDVSA a de facto ekonomickému státnímu převratu ZDE.

Německo: Uprchlická krize se téměř úplně sama financuje

7. 3. 2016

Na to poukazuje v Sueddeutsche Zeitung komentátor Thomas Fricke. Poukazuje na to, že veškeré peníze, které uprchlíci obdrží od státu, okamžitě zase vydávají, takže to, stejně jako dodatečné výdaje na sociální služby, policii a školství, oživují ekonomiku. Podle ekonomických odborníků způsobí v roce 2016 proto příchod uprchlíků do Německa vzrůst německého hrubého národního důchodu asi o 0,5 procenta. Autor také doporučuje, aby bylo uprchlíkům co nejrychleji umožněno včlenit se do pracovního procesu.

Podrobnosti ZDE

Putin před návštěvou Lublaně žádal vybudování desetimetrového pomníku Rudé armádě. Ta ve městě nikdy nebyla

7. 3. 2016


Ruský prezident Vladimir Putin před návštěvou Slovinska žádal o vybudování obrovského desetimetrového pomníku Rudé armádě v Lublani. Po obtížných jednáních mezi Lublaní a Moskvou bude památník vysoký "pouze" pět metrů a nebude na něm rudá hvězda. Stát má na Titově cestě nedaleko Stožic.

Slovinské hlavní město Lublaň osvobodila 9. května 1945 od italských okupantů Jugoslávská lidová armáda.

Podrobnosti ve slovinštině: ZDE

Turecký režim proměnil opoziční list v součást propagandistické mašinérie

7. 3. 2016


První vydání největšího tureckého opozičního listu Zaman po násilném převzetí vládou bylo expedováno v neděli. Vysloužilo si v Turecku široké odsouzení. Titulní strana se přes noc změnila ve zjevnou součást propagandistické mašinérie režimu. Vůbec se nezmiňuje o policejním obsazení redakce noc předtím a titulky chválí práci vlády při výstavbě nového mostu, stejně jako posílení obchodu s Íránem.

Konžský farář v bavorské vesnici odchází. Dostává pravidelně výhrůžky zavražděním

7. 3. 2016Šestašedesátiletý farář Olivier Ndjimbi-Tshiende, který působí v bavorské farnosti Zorneding od roku 2012, oznámil farníkům, že od 1. dubna z farnosti odchází. Dostává totiž četné výhrůžky zavražděním, píše německý bulvární list Bild.

"Pryč s tebou do Osvětimi," píše mu kdosi email. "Po večerní mši je na tobě řada," vyhrožují mu verbálně. Od té doby má policejní ochranu.

Konžský duchovní nyní oznámil své kongregaci, že v důsledku hrozeb zavražděním od 1. dubna z farnosti odchází.

V roce 2015 napsala tehdejší předsedkyně místní organizace CSU Sylvia Boherová do místního stranického časopisu o uprchlících: "Co by býval Franz Josef Strauss říkal nynější "invazi". Ndjimbi proti článku ostře protestoval. Náměstek předsedkyně místní organizace CSU Johann Heindl posléze kněze urazil výrazem "náš negr".

Oba činitelé CSU, Boherová i Heindl, byli v důsledku svých rasistických výroků nuceni odstoupit ze svých funkcí. Od té doby dostává Otec Ndjimbi výhrůžky, že bude zavražděn.

Podrobnosti v němčině ZDE

Konec Západu, jak jsme jej znali?

6. 3. 2016


Jsem si jista, že kdysi v 50. letech, když instituce byly dosud nové a křehké, se řada lidí obávala, že západní aliance nikdy nezačne fungovat. Možná v 70. letech, v éře Rudých brigád a Vietnamu, se mnoho dalších bálo, že Západ nepřežije. Ale nemohu si vzpomenout na žádný takto dramatický moment v mé dospělosti: Právě teď jsme jen dvě či tři špatné volby vzdáleni od konce NATO, konce Evropské unie a možná konce liberálního řádu, jak jsme ho znali, napsala Anne Applebaum.

Nejvyšší čas srovnat si hodnoty

6. 3. 2016 / Karel Dolejší


Jedním z mnoha paradoxů, jímž se vyznačuje "asymetrická" kritika Západu - názor, že na Západ máme klást vyšší nároky než na jiné části světa, a naopak konkurenční či nepřátelské mocnosti před ním hájit - lze zviditelnit velice snadno. To nejhorší, co se dnes Západu může stát, totiž spočívá v možnosti, že pokud volby v západních zemích vyhrají ti vůbec nejhorší politici, kteří zde působí, bude se Západ nekonečně více podobat režimům, jež jeho "asymetričtí" kritici usilovně obhajují.

V neděli se v Egejském moři utopilo 18 lidí, Makedonie vpustí uprchlíky jen z některých syrských měst

6. 3. 2016

Nejméně 18 lidí včetně tří dětí se v neděli utopilo v Egejském moři ve snaze dostat se do Řecka. Makedonské úřady oznámily další omezení uvalená na uprchlíky, kteří se snaží překročit řeckou hranici.

Turecké pobřežní hlídky hledají další uprchlíky, kteří se pohřešují z potopeného člunu. Zachránily v Egejském moři u letoviska Didim 15 osob.

Řecká policie uvedla, že makedonské úřady se rozhodly nadále vpouštět na své území jen ty uprchlíky, kteří pocházejí z měst, o nichž ony samy rozhodnou, že jsou ve válce. Makedonie tedy například bude přijímat uprchlíky ze syrského města Aleppo, nikoliv však z Damašku nebo z iráckého hlavního města Bagdádu.

Na řecko-makedonské hranici v Idomeni je nyní přibližně 14 000 uprchlíků. Organizace Lékaři bez hranic uvedla, jak informoval rozhlas BBC, že většina dětí tam trpí nemocemi dýchacích cest.

Podrobnosti v angličtině ZDE

OSN varuje:

Dohoda EU o deportaci uprchlíků zpět do Turecka by byla protizákonná

6. 3. 2016

Dohoda, kterou připravuje EU s Tureckem, v jejímž rámci mají být všichni nesyrští uprchlíci vraceni z Řecka zpět do Turecka, by byla protizákonná, varují Úřad OSN pro uprchlíky a další humanitární organizace.

Problematičnost tohoto plánu z právního hlediska vrhne stín na pondělní bruselský summit šéfů EU s Tureckem. Berlín i Brusel tuto dohodu podporují jako součást zoufalého pokusu snížit počet uprchlíků přicházejících do Evropy.

I když je Turecko signatářem Ženevské úmluvy o uprchlících, v Turecku mají právo žádat o azyl jen Evropané. Znamená to, že Iráčané a Afghánci nemají v Turecku práva uprchlíků.

Volby na Slovensku: Fico vyvoláváním strachu z uprchlíků oslabil svou stranu a posílil slovenské extremisty

6. 3. 2016

Volby na Slovensku vyhrál Robert Fico, jehož protiuprchlické názory jsou stejné jako názory Polska a Maďarska, píše Reuters. Získal 28,7 procent hlasů, daleko více než ostatní, ale daleko méně než předpovídaných 35 procent hlasů. Slovensko má v červenci převzít rotační předsednictví Evropské unie, a stát tedy v čele vyjednávání EU o imigrační krizi.

Z volebních výsledků vyplývá, že se do slovenského parlamentu zřejmě dostane nejméně osm skupin. Fico uvedl, že tvorba nové koalice ve vysoce roztříštěném parlamentu si vyžádá čas a bude obtížná.

Fico odmítá multikulturalismus jako "fikci" a odmítá přijmout uprchlické kvóty z EU.

Oponenti vidí Fica jako neefektivního a odporného populistu, který ignoruje nutnost zreformovat školství a zdravotnictví. Avšak většina opozičních stran v této převážně katolické zemi souhlasí s Ficovým tvrdým postojem vůči muslimským imigrantům.

Na íránského cembalistu řvali v Kolíně nad Rýnem: Mluv německy!

6. 3. 2016

Íránský cembalista Maham Esfahani, držitel četných hudebních cen, který vyučuje na prestižní londýnské Guildhall School of Music and Drama, se stal terčem verbálních útoků během koncertu Kolínské filharmonie v Kolíně nad Rýnem.

Než začal hrát dílo Steva Reicha z roku 1967, nazvané "Piano Phase", krátce anglicky vysvětlil zvláštní opatření, které mu umožnilo zahrát dílo na barokním cembalu z roku 1746.

Jeden člen obecenstva na něho zavolal "Mluv německy!" a 1800 členné publikum začalo tleskat, pískat a syčet. Část publika odešla, protože v auditoriu vznikly hádky a někteří lidé na svých místech začali plakat.

Na Twitteru Esfahani napsal: "Já mluvím německy, ale myslel jsem, že v kosmopolitním městě, jako je Kolín nad Rýnem, lidem nebude vadit angličtina":

Odborník z NATO: "Rusko záměrně vyvolává v Evropě protiuprchlické nálady ve snaze svrhnout Merkelovou"

5. 3. 2016

Nejlepší dezinformační nástroj je ten, jehož si oponent ani nevšimne.

Analytikové v NATO tvrdí, že našli důkazy o "informační válce" týkající se migrační krize, s vazbami na Vladimíra Putina

Rusko se snaží svrhnout Angelu Merkelovou tím, že vede informační válku, jejímž cílem je vyvolávat v Německu hněv proti uprchlíkům, varoval nejvýznamnější expert NATO pro strategické komunikace.

Rusko se podle analytiků NATO snaží svrhnout Angelu Merkelovou, která silně podporuje sankce Evropy proti režimu Vladimíra Putina kvůli jeho válce na Ukrajině.

Jānis Sārts, ředitel strategického komunikačního centra NATO v Rize, sdělil listu Observer, že o Rusku je dokázáno, že financuje extremistické síly v Evropě, a že nyní existují důkazy, že Rusko v Německu agituje proti Merkelové.

Turecká vláda převzala do svých rukou deník Zaman, nejčtenější turecký list

5. 3. 2016

Proti demonstrantům, protestujícím proti tomu už druhý den zasahuje vodními děly a slzným plynem

Turkish protest media crackdown

Protests are taking place in Turkey after Zaman, the nation's largest newspaper, was put under government control. It's the latest in a series of crackdowns on freedom of the press by President Erdogan.

Posted by Channel 4 News on Friday, March 4, 2016

V Idomeni uvízlo za strašlivých podmínek 13 000 lidí

5. 3. 2016

Refugee camp at Greece-Macedonia border

Drone footage shows hundreds of refugee tents on the Greece-Macedonia border.Around 13,000 people are living in the makeshift camp, stranded there after Macedonia imposed tight border controls limiting the number of people allowed to cross.

Posted by Channel 4 News on Saturday, March 5, 2016

Rakouští akademici, učitelé a další občané žijící v Řecku ostře odsoudili postoj Vídně vůči uprchlické krizi

5. 3. 2016

Prominentní skupina akademiků, učitelů a dalších rakouských občanů žijících v Řecku poslala dopis rakouské vládní koalici, že mají "hluboký pocit trapnosti" nad jejím rozhodnutím jednostranně uzavřít hranice.

Komunita rakouských občanů, žijících v Řecku, vydala zuřivé odsouzení nového agresivního postoje Vídně vůči uprchlické krizi. Charakterizovala ho jako "nelidský" a jako "hluboce trapný" pro rakouské občany žijící v zahraničí.

PROČ ČR NEPOMŮŽE?

BBC: Situace dětí na řecko-makedonské hranici je zoufalá. Je naléhavou humanitární prioritou.

5. 3. 2016

V Řecku zůstávají tisíce uprchlíků uvízlých na hranici mezi Řeckem a Makedonií. Mezi nimi je množství dětí bez rodičů

V tomto oficiálním táboře Idomeni na řecko-makedonské hranici je nyní více než 13 000 uprchlíků. Většina z nich je ze Sýrie a z Iráku. Jejich počet každý den roste o více než tisíc lidí. Jen minimálnímu počtu bylo oficiálně dovoleno překročit hranici do Makedonie. 40 procent obyvatelů tohoto tábora jsou nyní děti. Je to daleko větší množství dětí, než dříve v této vlně migrace. Humanitární pracovníci to charakterizují jako začátek druhé vlny lidí, manželky a děti, které se vydaly na cestu za svými manžely v Evropě.

Patnáctiletá Angie z Aleppa v Sýrii je jednou z těchto uprchlíků: "Já a moje sestry a moje matka pocestujeme do Německa, protože je tam náš tatínek, ve Stutgartu, už sedm měsíců."

Mezinárodní červený kříž varuje, že je situace dětí zde zoufalá. Je naléhavou humanitární prioritou. Každý den řeší humanitární pracovníci případy desítek dětí, které se v tomto přeplněném, chaotickém táboře ztratily jejich rodičům.

Zdroj (audio) ZDE (od minuty 4')

HRW varuje před neodpovědným vyvoláváním strachu z uprchlíků

5. 3. 2016

Dvě vysoce postavené osobnosti v minulých dnech zkreslily evropskou uprchlickou krizi v kritickém okamžiku, kdy jsou práva žadatelů o azyl vážně ohrožena, zdůrazňuje Bill Frelick, ředitel programu pro uprchlíky v lidskoprávní organizaci Human Rights Watch.

1. března varoval vrchní velitel NATO generál Philip Breedlove, že se z migrace "stává zbraň" a že se extremistická organizace Islámský stát (ISIS) mezi uprchlíky "šíří jako rakovina".

A dne 3. března, v tentýž den, kdy se vyjádřil, že "počet uprchlíků stále zůstává příliš vysoký," otevřeně požadoval prezident Evropské komise Donald Tusk, aby "všichni potenciálně ilegální ekonomičtí migranti, ať jsou kdekoliv, nechodili do Evropy". Žádné přivítání pro pronásledované osoby, jen varování pro ty, o nichž se usuzuje, že si pomoc nezaslouží.

Stigmatizovat uprchlíky jako hrozbu anebo insinuovat, že příchod uprchlíků je ilegální a ekonomický, je nejen škodlivé, ale i věcně nesprávné. Uveďme nejprve fakta od informaných autorit:

Matěj Stropnický a jeho zkušenosti z pražské tramvaje

5. 3. 2016

Už se mi to stalo v krátké době podruhé, píše Matěj Stropnický na Facebooku. Nastoupil jsem do tramvaje, sedl si a najednou za mnou na zadní plošině někdo začne na celý vagon volat: To je ten hajzl, kterej k nám zve muslimy, aby znásilňovali naše český ženy, já to tady všem řeknu, je to Matěj Stropnický, podívejte se na něj (tramvaj se otáčí, pár lidí se na mne usměje), ostuda našeho národa, tak co ty zmrde, rozdáš si to se mnou, pojď, vystup, ať tě můžu zmalovat (to už je tramvaj úplně zticha, navíc jsme uvízli na Vinohradské v zácpě).

Chlápek vypadá jako námořník v. v., má kanady, maskáče a diskuse s ním by stopro nevedla nikam, tak mlčím s ostatními a exhibici nenávisti nechávám chladnout nezájmem. Pán dost trvá na svém, vydrží to celých sedm dlouhých minut z Jiřáku na Italskou v té koloně, naštěstí na mne ale nesahá a na výstupu ohlásí, že až mne potká příště, budu rád, když to přežiju.

Vystoupil, dveře se zavřely a první, co mne napadlo: tramvají budu jezdit dál, žádné schovávání se do auta. Prát se nebudu, ani ale zas extremismu a blbosti ustupovat. A pak znovu přemýšlím o tom, jak se to stalo, ta otrlost agresivního námořníka v.v. - no on má pocit, že mluví za většinu, za tu prezidentem rok konstruovanou většinu, kdy "osmdesát procent odmítá...", a předpokládá, že by mu tramvaj útok vlastně schválila.

Že totiž nás prý nebezpečné naivky, vítače a nakonec vlastizrádce, i když nikoho nezveme, ale vskutku odmítáme nenávidět někoho jen protože je třeba Arab a lidem utíkajícím před válkou máme za nutné pomoct, je z nejvyšších míst návodně doporučováno, co nám patří: přetáhnout kalašnikovem.

Aspoň tak si to námořníci v.v. a jim podobní vykládají. Právě taková je cena "politických bodů" z víření strachu a nenávisti. V dějinách pak občas následovávají politickými místy podnícené a tolerované křišťálové noci. Po nich politici jako Zeman, Babiš nebo Chovanec "zajistí pořádek" pro všechny "slušné občany", kteří je pak za to budou volit. Čelit je třeba těmto politikům, kalašnikovy totiž pak už nepřepereme.

An experience of a Czech politician on public transport: "This is the traitor who invites muslims to rape our Czech women!"

5. 3. 2016

This has now happened to me twice within a short period of time. I got on a tram in Prague, I sat down and suddenly someone starts yelling at the top of his voice: "This is this bastard who is inviting muslims into our country to rape our Czech women. This is Matěj Stropnický, look at him" (everyone on the tram turns round, a couple of people smile at me), "he is a disgrace of our nation, well, what about you, you fucker, are you going to fight? Come, get off the tram, so that I can bash your face in" (all the passengers now are eerily quiet and the tram is stuck in a traffic jam).

The man continues ranting and raving for the whole seven minutes until the next stop, fortunately he does not touch me, but before getting off he informs me that the next time he runs into me I will be lucky if I survive the encounter, says Matěj Stropnický, the Chair of the Czech Green Party, on Facebook on Saturday. He continues:

The doors close behind him and I think: I will keep on travelling by tram, I will not start hiding in a car. I will not physically fight, but  neither I will stop speaking out against  idiocy and extremism.  And I keep wondering how is it that this has come about, how come he was so confident in his aggression. Well, he feels that he represents an overwhelming majority of the nation, which President Zeman has been constructing for a year now, those "eighty per cent of the nation who are against receiving refugees". He assumes that the tram passengers would support him if he physically attacked me. Because we are seen as dangerous, naive idiots and traitors and we must be physically punished. This is what happens when politicians try to  gain political support by spreading fear and hatred. 

Source in Czech HERE HERE

Czech Deputy PM supports Donald Trump: "He has a solution for the immigration problem"

5. 3. 2016

Andrej Babiš, one of the most powerful oligarchs in the Czech Republic and in Slovakia and the Czech Deputy Prime Minister and Finance Secretary, supports Donald Trump for the post of the US President.

"I really like some of the things that Donald Trump says, which I suppose was to be expected. Trump has a clear solution for the migration problem, he is a businessman who does not live off politics, but from his own hard-earned money. His speeches are often politically incorrect, but so are mine. Somehow I understand him more than I understand Mrs. Clinton," said Babiš to the Czech tabloid newspaper Blesk.

Source in Czech HERE

Jak může být Andrej Babiš tak neinformovaný?

4. 3. 2016 / Jan Čulík

Pokud lze věřit bulvárnímu deníku Blesk, Andrej Babiš obdivuje Donalda Trumpa: "„V některých tématech se mi líbí Donald Trump, což se asi dalo čekat. Má jasné řešení pro otázku migrace, je to byznysman, který nežije z politiky, ale ze svých vlastně vydělaných peněz." ZDE

Pomiňme tentokrát Babišův obdiv pro Trumpovy fašistické protiimigrační výroky a podívejme se jen na jeho obdiv vůči Trumpovi jako "podnikateli".

Jak je možné, že je Andrej Babiš tak neinformovaný?

Psychologický faktor deflace a kolaps horizontu důvěry

5. 3. 2016


/KD/ Nicole Foss je autorkou jednoho z nejsledovanějších finančních blogů světa, The Automatic Earth. V textu z poloviny srpna loňského roku ZDE obsáhle vysvětluje, co se děje ve společnostech vystavených tzv. deflační dynamice. Ačkoliv původní zájem autorky tvoří takové věci, jako investiční klima atd., věnuje se Foss podrobně také politické stránce věci. Příslušné pasáže, které velmi dobře osvětlují procesy právě probíhající jak v ČR, tak nyní i v předvolebních USA, předkládáme čtenářům k zamyšlení.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za leden 2016

7. 2. 2016

V lednu 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 39 360  Kč. Příjem z reklamy byl 14 098,00 Kč.

Zůstatek byl koncem ledna 2016 140 571,24 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Český film | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák