Proč mír není zaručen a svět čekají "zajímavé časy"
6. 2. 2016 / Karel Dolejší
Nepříznivá demografická situace v Číně, zadrhávání čínského výrobního sektoru a převis nabídky na komoditních trzích vedoucí k propadu cen způsobily, že rozvíjející se ekonomiky jako celek přestaly dohánět vyspělé konkurenty. V roce 2013 osm nejvyspělejších ekonomik představovalo 31 % globálního ekonomického růstu, zatímco osm největších rozvíjejících se ekonomik reprezentovalo 47 %. Prognózy pro letošní rok jsou však v poměru 43 : 34 ZDE.
Pokud nedojde k výraznému oživení globální poptávky po komoditách, trend se "samovolně" udrží poměrně dlouho. Hlavním faktorem jsou přitom vyhlídky výrobního sektoru v Číně. Jestliže se "zázrakem" nevrátí doby růstu o desítky procent ročně, rozvíjející se komoditní ekonomiky závislé na čínských odběratelích se budou zadrhávat ještě řadu let, dokud nedojde k vyrovnání jejich nabídky s poptávkou a ceny opět nevzrostou.
Přitom boom nedávných let vytvořil mezi obyvatelstvem i elitami rozvíjejících se zemí vysoké aspirace, kterých nyní bude velmi obtížné a zdlouhavé dosahovat ekonomickými prostředky. Ještě nedávno se různí autoři předháněli v prognózách , kdy například Brazílie předhoní tu či onu vyspělou ekonomiku. Protože byl však růst tzv. skupiny BRICS založen do značné míry jen na několika málo položkách - v případě brazilské ekonomiky zejména na mědi, železe a dalších surovinách - a jejich ceny se v posledních dvou letech výrazně propadly, očekávaný ekonomický rozvoj se do značné míry zasekl a hned tak se nedostaví. Jako první ovšem hrozí zkolabovat takové chronicky neefektivní ropné emiráty, jako Venezuela či Rusko. Vždyť hlavní zdroj jejich příjmu, cena ropy, se kvůli kombinaci stagnující poptávky a posílení nabídky z nekonvečních zdrojů ropných paliv smrštila takřka o 75 %.
Boom investic do komodit nastal zhruba v roce 2009, jako reakce na finanční krizi roku 2008, a důsledky jeho přemrštěnosti svět dohnaly o 5 let později, kdy se komoditní trhy začaly propadat. Není příliš pravděpodobné, že by korekce byla výrazně rychlejší, než vznik problému. Jak vidíme na příkladě Saúdské Arábie, někteří producenti krize využívají k boji o podíly na trzích, které hodlají zvětšit a zúročit v lepších časech. Za jinak stejných okolností tedy lze očekávat, že stav podobný tomu dnešnímu se udrží řekněme do roku 2020.
Velké nenaplněné aspirace v ekonomikách donedávna na vzestupu a malé vyhlídky na návrat k masivnímu růstu minulých let však mohou představovat nebezpečnou směs. Pružina je stlačována. Elity čelí lidové nespokojenosti a zároveň existují i mimoekonomické prostředky, jimiž lze prosazovat aspirace na úrovni národního státu. Například program vojenské expanze, který nádherně odvrací pozornost od korupce a ekonomické neefektivity doma. Putinské Rusko docela dobře může představovat archetyp. Komoditní ekonomiky Perského zálivu, Indie a Čína již patří k největším kupcům na světovém trhu se zbraněmi. K této skupině se právě přidal Írán, který po zrušení mezinárodních sankcí jednorázově získal 100 - 150 miliard dolarů.
Scénáře pozvolného ekonomického úpadku Západu odvozené od trendů před rokem 2014 se až do dalšího odkládají. Západ má dál nepochybně velkou spoustu problémů, řadu z nich velice vážných, nicméně ekonomický náskok před zbytkem světa nyní opět zvyšuje, přinejmenším dočasně. Přitom řada rozvíjejících se ekonomik leží na světovém Jihu, kde budou v příštích dekádách již postihovány nepříznivými změnami klimatu podstatně hůře, než státy mírného podnebného pásu ZDE.
Pokud by se chtěly rozvíjející ekonomiky vyhnout bludnému kruhu v podobě vzájemného srážení cen svých komodit na světových trzích, musely by začít klasicky inovovat a obsazovat jiné niky na světovém trhu. To lze ovšem čekat od Číny nebo Indie, ale dost málo od Ruska inovujícího prakticky jen výrobu zbraní, a zřejmě také ne od Brazílie (o Venezuele vůbec nemluvě).
Příslovečný nerudovský problém "Kam s ním" je ovšem na stole v podobě otázky: Kam se podějí všechna očekávání a aspirace, které vyvolal v život ekonomický boom nedávných let?
Vyčerpávající odpověď není známa. Vývoj v každé jednotlivé zemi může jít vlastní cestou; mimo jiné i k politice resentimentu ZDE. Ale minimálně je jasné, že Rusko si již vybralo: Namísto do modernizace ekonomiky investuje do zbrojení a vytváří předpoklady pro další vojenskou expanzi do zahraničí. Írán je druhý takový případ usilující o vytvoření "šíitského půlměsíce" na území několika sousedních států, kde již vycvičil desítky tisíc ozbrojenců a posílá tam zbraně. Další mohou následovat.
Příští léta s největší pravděpodobností nebudou dobrým obdobím pro pacifisty. Nikoliv proto, že by se Západ hodlal vyžívat v nových zahraničních intervencích, na něž nemá, ale z toho důvodu, že se do nich již pouštějí jiní. Západní země, zejména evropské, budou nuceny zastavit proces odzbrojování a zajistit obranu svých zájmů před těmi, kdo nehodlají čekat, zda na komoditních trzích za 5 - 10 let nenastane opět oživení a s ním nové příležitosti uplatnit nahromaděné aspirace.
VytisknoutObsah vydání | Pátek 5.2. 2016
-
7.2. 2016 / Bohumil KartousHrozba teroristického útoku v ČR "v souvislosti s uprchlickou krizí" je extrémně vysoká5.2. 2016 / Je ekonomie věda, nebo prostitutka?7.2. 2016 / V sobotu byl opakovaně napaden přenosový vůz Českého rozhlasu, policie ČR odmítla zasáhnout6.2. 2016 / "Možná dojde i na ten kalašnikov..."7.2. 2016 / Humanism is treason for some Czechs6.2. 2016 / Dotaz7.2. 2016 / Ovšem někteří Češi si myslí, že je rok 19406.2. 2016 / A refugee centre in Prague was set on fire7.2. 2016 / Rakouský ministr financí požaduje od Bruselu obrovské finanční odškodnění za uprchlickou krizi5.2. 2016 / Neoliberální ekonomové udělali tutéž chybu jako ekonomové někdejšího komunistického bloku5.2. 2016 / Jan ČulíkStředoevropské země přiznávají, že tradiční národní totožnost je mrtvá, hysterickou snahou oživovat její mrtvolu29.1. 2016 / Jak řeší španělský kněz český odpor vůči jinakosti5.2. 2016 / Jak zvládnout uprchlickou krizi5.2. 2016 / Rasistické útoky v České televizi bez korekce5.2. 2016 / Panel OSN oficiálně naléhá na Británii a Švédsko, aby ukončily "omezováni svobody Juliana Assangeho"4.2. 2016 / Former Czech government human rights activist: "Migrants are like a time-bomb. The EU has lost its judgment"5.2. 2016 / Nálety zhoršují humanitární situaci v Sýrii5.2. 2016 / Lživé zprávy inzerentům nevadí3.2. 2016 / Navzdory mírovým rozhovorům v Ženevě provádí Asad a Rusko v Sýrii velkou vojenskou ofenzívu4.2. 2016 / "Byla jsem připravena na to, že uvidím strašlivé věci. Ohromil mě obrovský rozsah toho, co jsem viděla"4.2. 2016 / V důsledku uprchlické krize poklesla podpora pro Angelu Merkelovou v Německu na čtyřleté minimum4.2. 2016 / Čekáme na to, zda dostaneme povolení být lidmi3.2. 2016 / Jak vyřešit uprchlickou krizi3.2. 2016 / Po výbuchu bomby vypadl muž z letadla3.2. 2016 / Ukrajina: Co udělali s našimi syny?3.2. 2016 / Bez komentáře3.2. 2016 / Průměrný německý plat je dnes 117 000 Kč měsíčně3.2. 2016 / Americké politické struktury se tříští3.2. 2016 / Pentagon navrhuje zvýšení výdajů v Evropě3.2. 2016 / Britská drogerie Boots ustoupila tlaku veřejnosti a zlevňuje předražené výrobky "pro ženy"7.2. 2016 / Hospodaření OSBL za leden 2016