Švédsko: Podivné snění o obnovení povinné vojenské služby
6. 1. 2016
Před šesti lety Švédsko zrušilo povinnou vojenskou službu. Nyní se překvapivě rychle začalo uvažovat o jejím obnovení, a je představována jako lék na kde co, od segregace po nezaměstnanost. Je to naivní a znepokojující, domnívá se Patrik Kronqvist.
Agresívní Rusko se vrací, zatímco švédské ozbrojené síly mají potíže s rekrutací vojáků z povolání. Není tedy divu, že sílí debata o branné povinnosti.
72 % Švédů se domnívá, že by bylo vhodné znova zavést nějakou formu povinné vojenské služby, zjistil nedávný průzkum společnosti Ipsos. To poskytuje nový impuls ministrovi obrany Peteru Hultqvistovi z řad sociálních demokratů, který dlouho pracoval na zrušení tohoto institutu, aby se k němu opět vrátil.
Od nástupu do úřadu se mu již podařilo prosadit zřízení záloh a jmenoval výbor s úkolem zjistit, zda lze kombinovat profesionální vojáky a brance. Povinná vojenská služba by mohla být obnovena tak rychle a tiše, jako byla před šesti lety zrušena.
Na debatě o tomto problému je však podivné, že často v jejich centru nestojí obranné potřeby státu. Místo toho mnozí sní o vojenské službě jako všeléku na širokou škálu složitých sociálních problémů.
Před Vánocemi například šéfredaktor listu Dagens Nyheter Peter Wolodarski tvrdil, že vysoká imigrace, segregace a "stále rozdělenější veřejnost" jsou důvody ve prospěch znovuzavedení nějaké formy branné povinnosti.
Již dříve další komentátoři vyzvali k obnovení branné povinnosti, která by podle nich měla čelit všemu, od nezaměstnanosti a sociálního vyloučení mladých lidí.
Bagatelizovat vojenské aspekty je pravděpodobně z taktického hlediska chytré. Ozbrojené síly si samy sotva přejí obnovení branné povinnosti v pravém slova smyslu. Potřebují pokročilé zbraňové systémy a menší počet dobře vycvičených vojáků. Pokud by podfinancovaný resort měl navíc financovat brannou výchovu celých dětských kohort, vojenské schopnosti by se ještě zhoršily.
Jistě, lze argumentovat norským a dánským kombinovaným modelem, které kombinují profesionální armády s méně masivními odvody. Ale pak zmizí důvod vychvalovat údajné blahodárné účinky. Těžko může být řeč o integraci a sociální soudržnosti u institutu, který se týká jen menšiny.
Obrana svobody je jedna věc, nutit lidi k nucené práci v rámci boje proti segregaci a polarizaci společnosti je něco docela jiného.
Náhlá dychtivost vynutit si lepší společnost je děsivá.
Podrobnosti ve švédštině: ZDE
VytisknoutObsah vydání | Středa 6.1. 2016
-
6.1. 2016 / Jaroslav PolákJak to, že v Německu navzdory uprchlíkům zvýšili důchody podstatně více než v ČR6.1. 2016 / Primátorka Kolína nad Rýnem: Ženy by měly mít "kodex chování", aby předešly sexuálním útokům6.1. 2016 / Karel DolejšíČechy ze všeho na světě nejvíce ohrožuje vlastní kulturní sterilita a malost6.1. 2016 / Jan ČulíkOriginalita české kultury zřejmě vyvrcholila v šedesátých až osmdesátých letech6.1. 2016 / Co Rusko říká o NATO a proč je to důležité5.1. 2016 / Barbora Hodková-KnoblochKolik žen bylo znásilněno o silvestrovské noci v České republice?5.1. 2016 / Channel Four News: V čele Islámského státu stojí sekularističtí plukovníci ze Saddámovy armády5.1. 2016 / Karel DolejšíTi, kdo zakládají náboženské organizace s politickými záměry, zdaleka vždy sami nevěří4.1. 2016 / Jan ČulíkSklízí elity ve středovýchodní Evropě nyní důsledky dlouhodobého vylučování obyčejných lidí ze společenského diskursu?4.1. 2016 / Miloš Zeman lže20.3. 2006 / Bohuslav BinkaDruhá kniha Miloše Zemana a dva příklady mentální úrovně českého tisku II.4.1. 2016 / Polsko "ohrožoval svět cyklistů a vegetariánů"1.1. 2016 / Hospodaření OSBL za prosinec 2015