Zasadíte se o regulérnost voleb?

24. 9. 2014

V současné době probíhají školení členů volebních komisí v komunálních a v řadě okrsků i senátních volbách. Jednotlivé politické strany a uskupení nabízejí účast ve volební komisi jako dobrou brigádu, málo práce za ne úplně málo peněz. Nejdříve bych rád poděkoval těm, kteří svou práci v komisích dělají pečlivě. Nicméně i tak chci apelovat, aby i další tuto práci dělali pořádně. Práce ve volební komisi je totiž velice zodpovědná. Při současné deziluzi z politiky v naší zemi bychom si měli vážit každého voliče, který přijde k volbám. Co si volič pomyslí, když po volbách ve výpisu ze svého okrsku zjistí, že jeho hlas nebyl vůbec započítán. Může se stát, že příště k volbám vůbec nepřijde. A to přece nikdo z nás nechce, píše Vít Ulrych.

Při vzpomínce na poslední květnové volby do Evropského parlamentu, kde jsme zaznamenali spoustu chyb při sčítání preferenčních hlasů se obávám, aby volby komunální byly regulérní. Zamyslete se se mnou. Ve volbách do Evropského parlamentu bylo možné udělit pouze dva preferenční hlasy a účast ve volbách byla jen kolem osmnácti procent. Například v Plzni bylo v jednom okrsku osm členů volební komise, počet hlasů byl sto padesát. Každý člen volební komise měl tedy správně sečíst asi devatenáct hlasovacích lístků a započítat preferenční hlasy, přesto některé preferenční hlasy započítány nebyly. Řeknete si, že chyba se stát může. Jenže na podobný problém upozorňovali voliči v dalších okrscích v Českých Budějovicích, Ostravě, Pardubicích, Uherském Hradišti a jiných obcích. Tady bude asi něco systémově špatně.

Dovedete si představit, co se bude dít při sčítání hlasů v komunálních volbách, při kterých bude účast voličů jistě několikanásobně vyšší a například v Pardubicích bude volič moct udělit až třicet devět preferenčních hlasů?

Dokud se nepodaří prosadit elektronizaci voleb, která by vyloučila lidskou chybu, lze jen upozorňovat a věřit v dobrou práci lidí ve volebních komisích. Stížnosti na volby u Nejvyššího správního soudu většinou výsledek voleb nezmění.

Všichni členové volebních komisí se mohou postarat o to, aby se do zastupitelstev obcí a do Senátu Parlamentu ČR dostali opravdu ti kandidáti, které voliči volili.

Vytisknout

Obsah vydání | Středa 24.9. 2014