ZmapujTo.cz pomůže při úklidu po povodních - zapojit se může každý
5. 6. 2013
ZmapujTo.cz je primárně zaměřeno na mapování rozšířeného nešvaru - černých skládek v našich městech i přírodě. V reakci na současnou povodňovou situaci se však autoři projektu rozhodli aplikaci rozšířit tak, aby pomohla s likvidací následků povodní. Konkrétně s hlášením a následným úklidem povodňových odpadů. Ne každému totiž velká voda něco vzala, mnohým take přinesla nechtěný "dárek" v podobě naplaveného odpadu, který bude třeba urychleně odstranit. Pokud se to týká I Vás, stačí vzít chytrý mobilní telefon, naplavený odpad zdokumentovat a obratem nahrát na web ZmapujTo.cz.
Jak skládky mapovat
"Postup pro ohlášení je jednoduchý -- každý, kdo naplavený odpad najde a má po ruce "chytrý" telefon, si může za pár vteřin zdarma stáhnout aplikaci ZmapujTo. S její pomocí pak do interaktivní mapy označí, kdy, kde a jak velkou naplaveninu našel" sdělil nám jeden z autorů projektu Miroslav Kubásek. "Každé hlášení obsahuje GPS polohu, fotografie, velikost a typy naplavených odpadů, případně může obsahovat volitelný komentář. Záznam se do dvou hodin zobrazí v interaktivní mapě na webu ZmapujTo. Aplikace je momentálně dostupná pro iPhony a smartphony s operačním systémem Android, v brzké době bude rozšířena na další platformy." Pro ty, kdo "chytrý" telefon nemají, umožňuje projekt ZmapujTo.cz alternativně i nahlášení pomocí webového formuláře.
Spolupráce s městy a obcemi
Aby projekt měl možnost s likvidací povodňových odpadů skutečně pomoci, nabízí autoři projektu zdarma administrační balíček pro města a obce. Kromě okamžité informace, že na území obce byla nahlášen naplavený odpad, který je třeba zlikvidovat, mohou úřady nahlášeným odpadům přiřadit příslušný status (v řešení, uklizeno atd.) včetně např. nákladů na jejich úklid.
"Včasné nahlášení odpadů (a samozřejmě jejich úklid) je důležité zejména proto, že z nezabezpečené naplaveniny mohou unikat škodlivé či jedovaté látky do ovzduší, půdy i vody. Podle druhu materiálu může hrozit i šíření zápachu, případně infekce, vysvětlil nám odborník na problematiku odpadů Aristid Franc.
Nahlédněte do mapy skládek
Místem, kde můžete získat vice informací o problematice povodňových odpadů a černých skládek v ČR je webová stránka www.Zmapujto.cz. Zde si například na přehledné mapě můžete prohlédnout, zda se problém nenachází i ve Vašem okolí, součástí je mimo jiné integrovaná katastrální mapa, kde si uživatelé mohou zjistit údaje o vlastníkovi parcely, na které se odpady nachází.
"V případě povodňových odpadů je rychlost reakce rozhodující, aby nedošlo zbytečně k dodatečným škodám na zdraví a životním prostředí již tak dost zkoušených oblastí. Mobilní aplikace je nejrychlejší způsob jak o problemu dát vědět, proto neváhejte a aplikaci ZmapujTo si zdarma nainstalujte", apeluje spoluautor projektu Miroslav Kubásek. "Může se Vám hodit nejen při povodních, nikdy totiž nevíte, kdy a kde narazíte na černou skládku..."
VytisknoutObsah vydání | Středa 5.6. 2013
-
5.6. 2013 / Restituce komu?4.6. 2013 / Štěpán KotrbaNe déšť, ale ministr zemědělství Petr Bendl je hlavním viníkem letošních povodní4.6. 2013 / Předpověď4.6. 2013 / Povodně, krajina a lidé4.6. 2013 / Společnost rozežírá úpadek lidskosti3.6. 2013 / Přehradami a valy proti zdravému rozumu i citu?!3.6. 2013 / Karel DolejšíObyvatelé této země nechtějí žádnou budoucnost pro svou krajinu. Proč bych jim pořád nějakou vnucoval?3.6. 2013 / Miloš Zeman představuje vrchol egoismu a zášti3.6. 2013 / Jak se Německo stalo hospodářským motorem Evropy3.6. 2013 / V této republice jsou i hodní a normální lidé25.5. 2013 / Hospodaření OSBL za duben 2013